Sekularni Humanizam

Lollol

Poznat
Poruka
9.450
Ne znam da li ste culi za ovu filozofiju, tako da cu vam prebaciti deo sa Wikipedije (izvinjavam se, ali nisam mogao da nadjem bolji izvor informacija).

Sekularni humanizam je humanistička filozofija koja promiče razum, etiku i pravdu s posebnim naglaskom na odbacivanje natprirodnog i duhovnog kao izvora morala i odlučivanja.
Kao što i sam naziv sugerira, sekularni humanisti se zalažu za sekularizam, odnosno potpuno odbacivanje religije iz javnog života, ali i pojedinačni moralni kodeks temeljen na sekularnim, odnosno racionalnim principima.
Sekularni humanizam je blizak ateizmu, agnosticizmu i nonteizmu. Smatra se kako svoje ideološke korijene vuče iz pred-sokratovske grčke filozofije, konfucijanstva i Prosvjetiteljstva.

Temelji sekularnog humanizma

Većina sekularnih humanista svoj svjetonazor tumače kroz sljedeće principe:

Potreba da se testiraju vjerovanja – Uvjerenje da dogme, ideologije i tradicije, bile one religijske, političke ili društvene, moraju biti odmjerene i testirane od strane svakog pojedinca, a ne jednostavno prihvaćene na osnovu vjere.

Razum, dokazi, naučna metoda – Privrženost korištenju kritičkog uma, činjeničnim dokazima i naučnim metodama ispitivanja umjesto vjere i misticizma kada je u pitanju traženje rješenja za ljudske probleme i odgovora na važna ljudska pitanja.

Ispunjavanje, rast, kreativnost – Primarna briga mora biti ispunjavanje potreba, rast i kreativnost kako pojedinca tako i čovječanstva uopće.

Potraga za istinom – Stalna potraga za objektivnom istinom, uz shvaćanje da svako novo znanje i iskustvo mijenja našu nesavršenu percepciju svijeta.

Ovaj život – Briga za ovaj život i nastojanje da ga se učini smislenim kroz bolje shvaćanje samih sebe, svoje historije, intelektualnih i umjetničkih dostignuća, kao i shvaćanja koja se razlikuju od naših.

Etika – Potraga za održavim individualnim, društvenim i političkim načelima etičkog ponašanja, prosuđivanih na osnovu njihove mogućnosti da poboljšaju ljudsko blagostanje i pojedinačnu odgovornost.

Izgradnja boljeg svijeta – Uvjerenje da se uz pomoć razuma, otvorene razmjene ideja, dobre volje i tolerancije može postići napredak u stvaranju boljeg svijeta za nas i našu djecu.

Sta mislite o ovoj filozofiji i da li na ovom forumu ima pristalica ove filozofije
 
Poslednja izmena:
To verovatno znaci da svaki pojedinac sam za sebe prosudjuje sta je dobro a sta lose, a da se pritom ne mora voditi tradicionalnim drustvenim ili religijskim normama.
E ebeš onda tu postomodernu relativizaciju.

Ali možda i nije tako, jer dalje piše:
Etika – Potraga za održavim individualnim, društvenim i političkim načelima etičkog ponašanja, prosuđivanih na osnovu njihove mogućnosti da poboljšaju ljudsko blagostanje i pojedinačnu odgovornost.
 
Svi realisti (extroverti) zagovaraju takvu ili veoma sličnu filozofsku doktrinu,manje -više.
E,idealisti...introverti...To su doktrine POGLEDA IZ UMA i čak krajnje- negiraju objektivni svet...
Postoje i neki novi pravci istraživanja,ali o tom -po tom.
 
Bitno je da li vazi princip svi zajedno prljamo , svi zajedno cistimo....
Ako to vazi, onda nema nista od humanizma....
Jer na svi....... se odmah nakaci primitivizam koji ga pokusa deformisati i naravno izobliciti u svoju svrhu, i tako da pre ili kasnije to nece moci biti humanizam...iako ce svima izgledati, koji se koriste njime...
 
kreativnost – Primarna briga mora biti ispunjavanje potreba, rast i kreativnost kako pojedinca tako i čovječanstva uopće.

... ovo komotno izbaci kroz prozor -

In Italy for thirty years under the Borgias they had warfare, terror, murder and bloodshed but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance.
In Switzerland, they had brotherly love; they had five hundred years of democracy and peace and what did that produce?
The cuckoo clock.

Orson Welles, in The Third Man 1949

"Without music life would be a mistake."

"You must have chaos within you to give birth to a dancing star." Nietzsche

"A poet is an unhappy being whose heart is torn by secret sufferings, but whose lips are so strangely formed that when the sighs and the cries escape them, they sound like beautiful music... and then people crowd about the poet and say to him: Sing for us soon again; that is as much as to say, May new sufferings torment your soul."
Soren Kierkegaard

A hero is someone who rebels or seems to rebel against the facts of existence and seems to conquer them. Obviously that can only work at moments. It can't be a lasting thing.
Jimbo
 
Humanizam je nešto širi altruizam po definiciji-recimo...Uz sve korektnosti ipak nešto ne štima.Patak kaže:dogovorimo se jedno,a onda krene prljanje,bacanje pored kante,pljuvanje po žardinjerama...A lepo smo rekli...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Lažni moralisti???
Ili neko nekog radi!?Navlači ga da počisti, a on će da prlja-jer ima budala koje će da čiste...
Pitanje je osnovno sledeće.TREBA LI LJUDSKA CIVILIZACIJA DA BUDE SAČUVANA ILI SLOBODNO MOŽE DA IZUMRE KAO RAPTORI?
Bez panike i ljutnje-to je PRIRODNI PUT koji se samo može nešto produžiti,ali uz ogromne napore i zalaganja...
 
Nije to pitanje.
Bar po meni...
Drugo je pitanje da li ce izumreti zato sto vazi princip sta te uzdigne to te i pokopa, uzdigla nas masa, i selekcija po snazi, to ce nas i pokopati kao vrstu...

Jer zacudo ako se ne prilagodis izumires...

Sa druge strane, je post ispred, koji kaze da je apsurdno raditi na mass kreativnosti, sto npr po meni uopste nije apsurdno....osim ako zadrzite ljubav prema novcu, tu onda nema mesta za kreativnost...
Samo nisam siguran da li ista treba da kazem, jer bez mnogo nece biti jasno ,a mnogo ne valja u ova vremena...

Nego ima i trece, a to je sazaljenje ne dolazi u obzir....
Humanizam se nekako danas vezuje za sazaljenje,zato sto ne postoji civilizacija....
To je pravo...u nekom sistemu gde postoji civilizacija....u kosmickom odrzivom smislu...da ne bude da rec ista vazi kod inka...
Inke i Maje su super primer za los pristup strancima...

Sad ja postavljam pitanje da li je moguca civilizacija ako ima stranaca...?
Po prvom razmisljanju ,ne znam...po definiciji ne postoji, jer civilizacija se brine o SVAKOM clanu...

Ja inace smatram da religija zatupljuje narod, ali zatupastom narodu povecava inteligenciju....ili pamet ili oba...
Znaci stvar je nivoa....ovakva kakva je danas, religija zatupljuje kreativni socijalizam, a folira za iskvareni kapitalizam i produhovljuje i opamecuje priglup sloj u svako vreme...
Ali religija u autohtonom tumacenju nekad nadvisi ne samo intelektualno 10x superiornije, i stvori ljude koji su nesvesni civilizacije a blizu su , dobro lazem , nisu blizu ,ali su emotivno vrlo blizu civilizaciji.
Znaci na enterprizeu bi se snasli samo tako...
A za vas ostale......bilo bi muke zesce...

Po mojoj teoriji pristojnosti, potrebno je imati ili religiju ili humanizam da bi covek bio primeren, a onda ako radi na sebi i pristojan...
Jer mora nesto da ga sputava da bi se razvio....ili strah od sujeverja , pa usput ako dobije i ugled na bozije,ili vaspitanje za ljudsko pa usput dobije i humano...
 
Ne znam da li ste culi za ovu filozofiju, tako da cu vam prebaciti deo sa Wikipedije (izvinjavam se, ali nisam mogao da nadjem bolji izvor informacija).

Sekularni humanizam je humanistička filozofija koja promiče razum, etiku i pravdu s posebnim naglaskom na odbacivanje natprirodnog i duhovnog kao izvora morala i odlučivanja.
Kao što i sam naziv sugerira, sekularni humanisti se zalažu za sekularizam, odnosno potpuno odbacivanje religije iz javnog života, ali i pojedinačni moralni kodeks temeljen na sekularnim, odnosno racionalnim principima.
Sekularni humanizam je blizak ateizmu, agnosticizmu i nonteizmu. Smatra se kako svoje ideološke korijene vuče iz pred-sokratovske grčke filozofije, konfucijanstva i Prosvjetiteljstva.

Temelji sekularnog humanizma

Većina sekularnih humanista svoj svjetonazor tumače kroz sljedeće principe:

Potreba da se testiraju vjerovanja – Uvjerenje da dogme, ideologije i tradicije, bile one religijske, političke ili društvene, moraju biti odmjerene i testirane od strane svakog pojedinca, a ne jednostavno prihvaćene na osnovu vjere.

Razum, dokazi, naučna metoda – Privrženost korištenju kritičkog uma, činjeničnim dokazima i naučnim metodama ispitivanja umjesto vjere i misticizma kada je u pitanju traženje rješenja za ljudske probleme i odgovora na važna ljudska pitanja.

Ispunjavanje, rast, kreativnost – Primarna briga mora biti ispunjavanje potreba, rast i kreativnost kako pojedinca tako i čovječanstva uopće.

Potraga za istinom – Stalna potraga za objektivnom istinom, uz shvaćanje da svako novo znanje i iskustvo mijenja našu nesavršenu percepciju svijeta.

Ovaj život – Briga za ovaj život i nastojanje da ga se učini smislenim kroz bolje shvaćanje samih sebe, svoje historije, intelektualnih i umjetničkih dostignuća, kao i shvaćanja koja se razlikuju od naših.

Etika – Potraga za održavim individualnim, društvenim i političkim načelima etičkog ponašanja, prosuđivanih na osnovu njihove mogućnosti da poboljšaju ljudsko blagostanje i pojedinačnu odgovornost.

Izgradnja boljeg svijeta – Uvjerenje da se uz pomoć razuma, otvorene razmjene ideja, dobre volje i tolerancije može postići napredak u stvaranju boljeg svijeta za nas i našu djecu.

Sta mislite o ovoj filozofiji i da li na ovom forumu ima pristalica ove filozofije

Negdje sam pročitala - Vjera bez nauke je slijepa, nauka bez vjere je troma -
 
Sa ovim se ne slažem, ali nije u vezi teme..
Kao heroj se rađaš i kao heroj umireš ..to nije izbor
A posljedice ostaju ..

Heroj se postaje delima... a ostaje projekcijom drugih ljudi.

Ovde govorim o herojima, kreativcima u umetnosti... ljudima koji pomeraju ucrtane granice...najbolji umetnici se radjaju u oskudici, izviru iz memljivih podruma, zadimljenih barova, aziluma...

U toj utopiji o kojoj govorite, gde bi se mecene i ktitori polomili oko umetnika... gde bi umetnik stvarao visoko u nekoj planinskoj vili & gde bi se izlazlo u susret svim njegovim potrebama, jadan je taj umetnik, kreativac... dobili bi salonskog umetnika i umetnost sa kojom niko ne bi mogao da se poveze... jadan je umetnik koji ima ktitora... tj. jadna je njegova umetnost... on bi vec ladio jaja

...glad je ta koja stvara umetnika, a ne pun stomak....
 
Poslednja izmena:
Heroj se postaje delima... a ostaje projekcijom drugih ljudi.

Ovde govorim o herojima, kreativcima u umetnosti... ljudima koji pomeraju ucrtane granice...najbolji umetnici se radjaju u oskudici, izviru iz memljivih podruma, zadimljenih barova, aziluma...

U toj utopiji o kojoj govorite, gde bi se mecene i ktitori polomili oko umetnika... gde bi umetnik stvarao visoko u nekoj planinskoj vili & gde bi se izlazlo u susret svim njegovim potrebama, jadan je taj umetnik, kreativac... dobili bi salonskog umetnika i umetnost sa kojom niko ne bi mogao da se poveze... jadan je umetnik koji ima ktitora... tj. jadna je njegova umetnost... on bi vec ladio jaja

...glad je ta koja stvara umetnika, a ne pun stomak....
Ko kaže da moramo da se držimo teme?! Ebeš temu-baš i nije...
Nego-ovo tvoje je klasično mišljenje na granici boemštine nedorađene alkoholisanosti i neinspirativnih egzistencijalnih problema...
Šta mi bre smeta polupani ktitor??? Ko ga u šta...Neka ja imam takvih deset-onda ja držim banku,a inspiracije za takva remek dela imam da se usereš...I to koliko ti volja...Nego baš i nema nešto tih koji će investirati tek tako,a u umetnost pogotovu...
Što god uradiš-evo napišem odličnu priču koja se čak i meni svidi i odmah se nađe neko da za đabaka tu nešto...Neke krvopije su uvek tu negde...Od poodavno,baš zbog toga -samo za prijatelje i familiju-naravno bez kinte!Ne treba mi-čak bih rekao da je to i prljav novac-no to je moje mišljenje...
Tako da pomodni stav da je prava umetnost praznog stomaka,ne stoji ni slučajno...Ma vidi to-odakle zaista takva glupa i neosnovana ideja o umetničkom stvaranju.Ko li je prvi zrekao tu pomodnu nebulozu...
 
Heroj se postaje delima... a ostaje projekcijom drugih ljudi.

Ovde govorim o herojima, kreativcima u umetnosti... ljudima koji pomeraju ucrtane granice...najbolji umetnici se radjaju u oskudici, izviru iz memljivih podruma, zadimljenih barova, aziluma...

U toj utopiji o kojoj govorite, gde bi se mecene i ktitori polomili oko umetnika... gde bi umetnik stvarao visoko u nekoj planinskoj vili & gde bi se izlazlo u susret svim njegovim potrebama, jadan je taj umetnik, kreativac... dobili bi salonskog umetnika i umetnost sa kojom niko ne bi mogao da se poveze... jadan je umetnik koji ima ktitora... tj. jadna je njegova umetnost... on bi vec ladio jaja

...glad je ta koja stvara umetnika, a ne pun stomak....

To su faktori okoline ...međutim bez genetskih faktora heroj ili umjetnik ne bi 'postao'..
Mnogo je siromašnih i u oskudici..(čak čitavi kontinenti), međutim umjetnost baš i ne cvjeta na takvim mjestima..
Njutn je rekao o svojim otkrićima - Nije bilo teško, jer sam stajao na ramenima divova - .. zanimljiv je taj stepeničasti razvoj čovječanstva .. a faktori okoline onda mogu biti i kakvim si ih opisao ..
 
'Heroj' je psihološki sklop ličnosti i kao takav će se ispoljiti na sebi svojstven način u zavisnosti od okruženja ..
..čovjek nije biološki stvoren da bude sretan .. ispunjavanje bioloških ciljeva čovjeka je poticaj i zahtjev ljudske vrste..neostvarenje ne vodi nečemu što možemo nazvati 'sreća' kao što i ispunjenje ne vodi nečemu što se može nazvati 'sreća' ..jer sreća nije cilj, niti postoji nagon za srećom već nagon za zadovoljenjem određenih potreba, a kako najbolje organizovati ovo zadovoljenje, pojedinačno ili/i društveno i to tako da svima odgovara je ipak 'nametanje' nečega ..opet neki idealni djelioci pravde ..
Da bi se zadovoljio nagon, on prije toga mora biti neispunjen što nije stanje sreće, ali je preduslov za dalji korak biološkog ciklusa čovjeka..
Kad bi djetetu recimo obezbjedio 'sve' oduzeo bi mu djetinjstvo ..
Hoću reći idealni uslovi su nemogući..odn. nemoguće je ukloniti 'faktore okoline' a samim tim i gensku ekspresiju ..kakvi god bili faktori okoline oni neće biti 'idealni' (daleko od toga), a osoba će ispoljiti sebi svojstven genetički prepoznatljiv način zadovoljenja svojih nagona ..umjetnik se rađa, kao što se i heroj rađa ..hoće li i koliko će postati 'poznat' je već drugo pitanje ..
 
Ne znam da li ste culi za ovu filozofiju, tako da cu vam prebaciti deo sa Wikipedije (izvinjavam se, ali nisam mogao da nadjem bolji izvor informacija).

Sekularni humanizam je humanistička filozofija koja promiče razum, etiku i pravdu s posebnim naglaskom na odbacivanje natprirodnog i duhovnog kao izvora morala i odlučivanja.
Kao što i sam naziv sugerira, sekularni humanisti se zalažu za sekularizam, odnosno potpuno odbacivanje religije iz javnog života, ali i pojedinačni moralni kodeks temeljen na sekularnim, odnosno racionalnim principima.
Sekularni humanizam je blizak ateizmu, agnosticizmu i nonteizmu. Smatra se kako svoje ideološke korijene vuče iz pred-sokratovske grčke filozofije, konfucijanstva i Prosvjetiteljstva.

Meni sve ovo deluje kao jos jedan sukob sa tradicionalnim moralom...sad na stranu sta se ovde ne uvidja...

Moral sam po sebi ne vuce koren iz religije vec religija iz morala..jer je covek sam po sebi pridavao dobre osobine onome sto je zeleo da bude dobro(bog) i obrnuto...
Ako odbacis postojanje boga moras i odbaciti misljenje da moral sam po sebi dolazi odatle....Vec moral proizilazi iz razvitka drustva i neminovnosti uspostvaljanja nepisanih vrednosti jer ne moze sve a narocito ne tada biti uredjeno pravilima(zakonima)....Pa je i sukob sa religiskim moralom sukob sa svim vrstama morala...a ako uopste znas sta je moral postaces svestan da odbacivanje postojeceg nije ni moguce...Usput ljudi u danasnje vreme su moralni ne iz verskih vec iz socijalnih(osuda drustva)razloga...

Liberalni,bulsit koji se vidja svaki dan..
Toliko o ovoj ''filozofiji''...
 
'Heroj' je psihološki sklop ličnosti i kao takav će se ispoljiti na sebi svojstven način u zavisnosti od okruženja ..
..čovjek nije biološki stvoren da bude sretan .. ispunjavanje bioloških ciljeva čovjeka je poticaj i zahtjev ljudske vrste..neostvarenje ne vodi nečemu što možemo nazvati 'sreća' kao što i ispunjenje ne vodi nečemu što se može nazvati 'sreća' ..jer sreća nije cilj, niti postoji nagon za srećom već nagon za zadovoljenjem određenih potreba, a kako najbolje organizovati ovo zadovoljenje, pojedinačno ili/i društveno i to tako da svima odgovara je ipak 'nametanje' nečega ..opet neki idealni djelioci pravde ..
Da bi se zadovoljio nagon, on prije toga mora biti neispunjen što nije stanje sreće, ali je preduslov za dalji korak biološkog ciklusa čovjeka..
Kad bi djetetu recimo obezbjedio 'sve' oduzeo bi mu djetinjstvo ..
Hoću reći idealni uslovi su nemogući..odn. nemoguće je ukloniti 'faktore okoline' a samim tim i gensku ekspresiju ..kakvi god bili faktori okoline oni neće biti 'idealni' (daleko od toga), a osoba će ispoljiti sebi svojstven genetički prepoznatljiv način zadovoljenja svojih nagona ..umjetnik se rađa, kao što se i heroj rađa ..hoće li i koliko će postati 'poznat' je već drugo pitanje ..
Heroj i umetnik?Sezon i fazon.Uz SVO UVAŽAVANJE ,ovo zaista nema veze čak ni po načinu funkcionisanja...
 
Ovde ste napravili zajebanciju sa humanizmom. A to ne ide tako. Humanistiacka (dakle, ljudska ! ) filozofija nije stvar za sprdnju ! Bas. Osim, ako ima jos nekih, mimo ljudi !???

Spajas humanizam i humanisticke nauke?
Moze li razdvojeno....
Ni sociologija vise nije povezana sa socijalizacijom pojedinca vec sa efektima medjudejstva, nigde druzenja, to je preuzela kulturologija...
 
To su faktori okoline ...međutim bez genetskih faktora heroj ili umjetnik ne bi 'postao'..Mnogo je siromašnih i u oskudici..(čak čitavi kontinenti), međutim umjetnost baš i ne cvjeta na takvim mjestima..
Njutn je rekao o svojim otkrićima - Nije bilo teško, jer sam stajao na ramenima divova - .. zanimljiv je taj stepeničasti razvoj čovječanstva .. a faktori okoline onda mogu biti i kakvim si ih opisao ..

.. ja bih rekao bez alkohola i gudre ne bi postali to sto jesu... kojm su odlazili u unknown... kojim su przili taj deo mozga zaduzen za kreativu... znam da cak i parcijalni slog moze da dovede da taj centar podivlja... da ga ubaci u centrifugu...

ok, mozda gresim, to je samo moje misljenje, pobio sam mnoge idole tokom zivota, ostalo je samo par heroja kojima se divim... i gotovo svi su otpadnici, ili bili polu-ludi, ili adikti, ili ekcentrici, usamljenici... najvise je pesnika...

Rembo - klinac, sve napisao do 19 godine, monstrum energije, kasnije postao krijumcar oruzja i robova
Vilijam Blejk - smatran totalnim ludakom za zivota
Samjel Tejlor Kolridz - opijumski adikt
Edgar Alan Po - alkos
Dzim Morison- alkos
Bukovski - alkos
Hanter Tompson - adikt
Miguel Pinero - narkoman
Dostojevski - degenerativni kockar
Kjerkegor - sam u svojim dnevnicima kaze da ne zna da li je totalno poludeo
Niche- citavog zivota se borio sa bolestinama, migrenama, sifilisom i pitaj boga cime sve jos
Van Gog - epileptik, adikt ...
Salvador Dali - ekcentrik
Vudi Alen - Neurotik
Kazavetes - adikt
Skorseze- kokainski adikt
Gainsbourg - nikotinski adikt, alkos
Kinski - ego manijak
Brando - covek je izmislio glumu za sve ostale, matorani mu bili alkosi, on kasnije food adikt
De Niro- introvert, najbolji glumac svih vremena, sve najbolje uloge je izucavao ne citajuci scenario u nekoj sobi, nego kroz method acting, prolazeci kroz ono sto i likovi koje je tumacio
Pacino, sam za sebe kaze da je nenormalno stidljiv, stidljivost je bolest po nekim psiholozima

Njutn je bio poluludak, alhemicar, pola zivota proveo u podrumu trazeci kamen mudrosti...

Ja ne znam sta bi to trebalo da budu idealni uslovi za ove ljude, znam samo da bi im tim idealnim uslovima bila ubijena sva kreativnost u njihovom stvaralastvu...

Druga stvar su arhitekte, doktori , medicinski istrazivaci, naucnici ... oni traze idealne uslove, pare za kreativu... ovi gore su stvarali nesto nezaboravno bez svega toga
 
Poslednja izmena:

Back
Top