Quantcast

SAVRSENSTVO

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
ooo:
SAVRSENSTVO JE U JEDNOSTAVNOSTI.....
"Blago siromasnima Duhom, njihovo je carstvo Nebesko"

Pokusajte da budete jednostavni bar tri dana. Jednostavno volite sve i nista vise. Pokusajte da vidite u svemu sto vas okruzuje najobicniju jednostavnost. Sve je tako prosto i jednostavno, a mi nesavrseni ljudi usvari nista drugo svojim zivotima ne radimo osim sto tu jednostavnost previse komplikujemo. Komplikujemo svojim strasnim potrebama, pozudnim nagonima, irealnim strahovima, bolnim sentimentalnostima, gnevnim mrznjama, zlim mislima...
Onaj ko dublje sagledava stvari shvata velicinu jednostavnosti i shvata tezinu savrsenstva.
Biti JEDNOSTAVAN.
Hvala na odgovoru :D

djidjo

Primećen član
Poruka
539
zainteresovana:
Iz svega ovoga sledi da je savršenstvo znači u našem doživljaju nečega kao takvog.
upravo tako, u slučaju da smo se prepustili emotivnom, doživljajnom u nama.
postoji i onaj drugi koncept našeg bića, a on je opisao ooo. oni koji su u njemu, oslobođeni su doživljavanja, emocija. stvari vide onakvima kakve jesu, rasterećeni svega što emocije podmeću.

Poruka
9.882
Kao što smo u emotivnom doživljaju ograničeni rasponom svojih emocija, tako i u racionalnom doživljaju sveta oko nas reagujemo kao pojedinci, ograničeni svojim IQ i nivoom svojih saznanja i svoga znanja.
Rukovodili se ratiom ili emocijama, opet je to nešto naše, sasvim lično.
A možemo i da se priklonimo mišljenju većine i ne rabimo naše resurse.
I da, ne slažem se sa izrazom "emocije podmeću" jer to ukazuje da ih nismo svesni, pa nam one, onako, na kvarno, sa strane, ugurkavaju neko kukavičje jaje.
Trudili se mi da se što više propnemo na prste sa najveće planine na Zemlji ipak nećemo nikada dotaći Nebo.

djidjo

Primećen član
Poruka
539
tačno, ali postoji i treća strana medalje.
retki je primete, a još ređi je koriste.
ona oslobađa od emotivnih-doživljajnih i intelektualnih-umnih lanaca, ograničenja.

shx

Zainteresovan član
Poruka
186
Savrsenstvo ne postoji i jako sam srecan zbog toga. Covek tezi ka savrsenstvu zato sto u svojoj glavi ima vizije i klisee kako bi svet trebao da izgleda, ukalupljuje ga, pod izgovorom savrsenstva. Jedemo savrsene paradajze koji nemaju nikakav ukus dok su stari nesavrseni paradajzi 100 puta zdraviji. To nam i govori u prilog o nesavrsenosti naseg sveta.
Ja verujem u Boga, ali ko kaze da je on savrsen!?
Zeli li On uopste i da bude savrsen?

Poruka
9.882
Pa ne dajte se u kalupe ljudi, pa da svi ličimo na grancle! :lol:
Koliko znam, neko daje prednost hrani lepog izgleda, odgajenoj u veštačkim uslovima, genetski modifikovanoj, isprskanoj, poprskanoj, ali s druge strane mnogi su i dalje poklonici tzv.zdrave hrane. Zašto predubeđenje da je ona lošijeg izgleda? Zato jer oko nje treba mnogo truda da bi dostigla i taj vizuelni kvalitet u prirodnim uslovima.
U startu priznajemo da smo se ulenjili. Ma kakvi ideali kad se za njih treba potruditi, a možemo samo da pružimo ruku i pokupimo surogat sa police. A onda cemo još i da ga popljujemo da ništa ne valja. :lol:
Bog je sve prisutan, on je savršeno savršen i savršeno nesavršen u istom trenutku. On nema želja, jer nema potreba. To je nemoguće logički objasniti i uzaludno je zauzeti takav pristup. Ili veruješ, ili ne veruješ. Svi verujemo, čak šta više ZNAMO da komp radi na struju, a ko je od nas ikada video struju. Možda je osetio, ako ima neispravne utičnice ili kablove. :lol:

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
shx:
Savrsenstvo ne postoji i jako sam srecan zbog toga. Covek tezi ka savrsenstvu zato sto u svojoj glavi ima vizije i klisee kako bi svet trebao da izgleda, ukalupljuje ga, pod izgovorom savrsenstva. Jedemo savrsene paradajze koji nemaju nikakav ukus dok su stari nesavrseni paradajzi 100 puta zdraviji. To nam i govori u prilog o nesavrsenosti naseg sveta.
Ja verujem u Boga, ali ko kaze da je on savrsen!?
Zeli li On uopste i da bude savrsen?
Postoji apsoluno savrsenstvo, ako tezis savrsenstvu shvatices da postoji...
I da onaj koji je sve stvorio mora biti savrsen....

Šaptač

Zainteresovan član
Poruka
314
arttim:
"The whole thing (religious belief) is so patently infantile, so foreign to reality, that to anyone with a friendly attitude toward humanity it is painful to think that the great majority of mortals will never be able to rise about this view of life."
-- Sigmund Freud

Froyd said that the believe in god is an infantile neurosis. When we grow up we realize that our father is not as all powerful as we thought. The shock of this discovery makes us look for an alternative father. Preferably, a merciful one. And an all powerful one, naturally.

Groucho Marx

Primećen član
Poruka
625
Šaptač:
arttim:
"The whole thing (religious belief) is so patently infantile, so foreign to reality, that to anyone with a friendly attitude toward humanity it is painful to think that the great majority of mortals will never be able to rise about this view of life."
-- Sigmund Freud

Froyd said that the believe in god is an infantile neurosis. When we grow up we realize that our father is not as all powerful as we thought. The shock of this discovery makes us look for an alternative father. Preferably, a merciful one. And an all powerful one, naturally.

Religiozne radnje jesu odraz kompulsivne neuroze, koja moze da se javi nakon adolescencije, onda kad vidimo da 'nas otac nije mocan kao sto smo mislili'. Ali to ne znaci da je religioznost sama po sebi odraz neuroze. Postoje i drugi uzroci...
Osim toga, super-ego postoji kod vecine prosecnih jedinki na ovoj planeti. Neko ga vidi kao tvorca, neko kao komsiju, neko ga prepoznaje u turbo-folk idolu a neko ga cuje kao glasove u glavi...
Situacija koju si naveo podrazumeva da razocarani sin i dalje zeli da bude sticenik oca, pa ga trazi na drugom mestu. Postoji i obrnuti primer kojeg Frojd naravno ne navodi jer se nalazi u njemu, kad se sin toliko razocara u ideal oca da poveruje da nista nije vredno osim njega (sina) i onda se citav zivot ponasa u skladu sa svojim principima koji su (po defaultu i naizgled slucajno) uvek obrnuti od principa ocevog ponasanja. Beg od oca i vera u njega su dve strane istog novcica. Ako svo vreme radis suprotno od onoga sto mislis da bi tvoji nekadasnji idoli radili, postupas po istoj matrici kao vernik u dogmu. Ako zelis da budes stvarno slobodan i izdignes se iznad matriksa, moras da budes svestan obe strane, tako ces imati ceo novcic...

kontesa_m

Početnik
Poruka
6
Bilo je par situacija osecaja beskonacnosti. U Rusiji, u sumi, na -36, neponovljivo, drvece kao od stakla, najcisti i najsveziji miris vazduha, apsolutna tisina i mir, kao da je sve stalo, stopila sam se sa tom tisinom, tim mirisima, tom hladnocom, tim bojama. U cik zore na moru, nema nigde nikoga, tisina i spokoj, miris vode i njeni sumovi iz dubine....To su bili trenuci, staram se da svakog momenta nadjem taj osecaj tisine, mira, spokoja i beskonacnosti.

Egreta

Početnik
Poruka
5
Savrsenstvo kao univerzalno ne postoji...to je stvar licnog dozivljaja.Ja se recimo divim snjeznim pahuljama,ne znam da li si ih pomnno posmatrala,ali one su geometrijski savrsene...ali brzo se tope...ima i tu smisla...Primjer ti je i ljubav,ti imas svoj sistem vrijednosti,i odaberes nekog i kazes "On je divan",a objektivno,ne mora biti...i ljepota je stvar ukusa ("Idealna ljepota za zapca je zaba")...sve ti je u zivotu(ovozemaljskom) relativno,i niko i nista nije bez mane...andjeli su na nebu.Pa,i Lucifer je andjeo preobraceni....Ipak,posmatrati da te sve necemu nauci,i da se ispostavi kao dobro je olaksavajuci put,i teziti nekom savrsenstvu,ali opet polazeci od sebe,u stilu "Sto ne zelis sebi,nemoj ni drugom...",jer svi smo egoiste,a to ne ide sa savrsenstvom...ima tu toliko toga...

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
Groucho Marx:
Religiozne radnje jesu odraz kompulsivne neuroze, koja moze da se javi nakon adolescencije, onda kad vidimo da 'nas otac nije mocan kao sto smo mislili'. Ali to ne znaci da je religioznost sama po sebi odraz neuroze. Postoje i drugi uzroci...
Osim toga, super-ego postoji kod vecine prosecnih jedinki na ovoj planeti. Neko ga vidi kao tvorca, neko kao komsiju, neko ga prepoznaje u turbo-folk idolu a neko ga cuje kao glasove u glavi...
Situacija koju si naveo podrazumeva da razocarani sin i dalje zeli da bude sticenik oca, pa ga trazi na drugom mestu. Postoji i obrnuti primer kojeg Frojd naravno ne navodi jer se nalazi u njemu, kad se sin toliko razocara u ideal oca da poveruje da nista nije vredno osim njega (sina) i onda se citav zivot ponasa u skladu sa svojim principima koji su (po defaultu i naizgled slucajno) uvek obrnuti od principa ocevog ponasanja. Beg od oca i vera u njega su dve strane istog novcica. Ako svo vreme radis suprotno od onoga sto mislis da bi tvoji nekadasnji idoli radili, postupas po istoj matrici kao vernik u dogmu. Ako zelis da budes stvarno slobodan i izdignes se iznad matriksa, moras da budes svestan obe strane, tako ces imati ceo novcic...
Ova zadnja recenica je ujedno i moj odgovor Saptacu...
a neuroze nastaju i zbog nesuocavanja i neprihvatanja istine o Apsolutu.
A svi imaju nekog svog boga , nekome je to novac nekome.....a zna se koji je bio Frojdu,..... a koji je tvoj??? :wink:

8)

Šaptač

Zainteresovan član
Poruka
314
arttim:
To je tvoj odgovor?
Molim te, objasni mi koje su to tvoje "dve strane istog novčića".

arttim:
Potpuno proizvoljna tvrdnja, ničim podržana. Neverovatan je stepen vaše zatupljenosti, kao i to koliko niste u stanju da mislite svojim glavama. Jedva čekam da mi ponovo pozvonite na vrata... :twisted:

arttim:
A svi imaju nekog svog boga , nekome je to novac nekome.....a zna se koji je bio Frojdu,..... a koji je tvoj??? :wink:
Ovo je popularan vid generalizacije, u stilu "jeste, ja kradem, ali zar nisu svi pomalo lopovi".

Drugo uopštavanje se svodi na to da se u "boga" upakuje sve živo što i najmanje liči na bilo kakvu životnu filozofiju. Alo?! Ja se ne molim svojim životnim ciljevima, ili novcu... Anybody home?? :roll: :roll:

arttim

Zainteresovan član
Poruka
477
Šaptač:
arttim:
To je tvoj odgovor?
Molim te, objasni mi koje su to tvoje "dve strane istog novčića".

Treba biti svestan OBE duhovne strane, trebao bi da znas koje su to….I nisu moje…….vec postoje….(bas se rimuje) :D
arttim:
Potpuno proizvoljna tvrdnja, ničim podržana. Neverovatan je stepen vaše zatupljenosti, kao i to koliko niste u stanju da mislite svojim glavama. Jedva čekam da mi ponovo pozvonite na vrata... :twisted:

Cinjenica je da Apsolut postoji, i o tome ne treba raspravljati …
Tvoja tvrdnja je nicim podrzana…..Izvini kako ti utvrdjujes da li neko misli svojom glavom, i kako mozes generalizovati ljude….sta to znaci “vase zatupljenosti” – cije vase ili mi persiras…..i Nemoj se nervirati mozes se Neuroziti.
:lol:
arttim:
Ovo je popularan vid generalizacije, u stilu "jeste, ja kradem, ali zar nisu svi pomalo lopovi".

Drugo uopštavanje se svodi na to da se u "boga" upakuje sve živo što i najmanje liči na bilo kakvu životnu filozofiju. Alo?! Ja se ne molim svojim životnim ciljevima, ili novcu... Anybody home?? :roll: :roll:

Da ti objasnim bog je ono sto se obozava , bilo sta ……Naravno da se ne molis svojim zivotnim ciljevima ili novcu, ali ono sto obozavas (ono sto ti je najbitnije i oko cega ti se okrece zivot) je tvoj bog, jasno??? :roll: :roll:
Obicno se odbacuje Apsolut da bi se obozavalo ono sto zelimo, bilo to novac, moc ili s…

Tanja 8)

puer

Zainteresovan član
Poruka
144
Cemu se truditi oko definisanja savrsenstva, ako se izgubi iz vida svrha istog, tj. u cemu ta definicija moze da nam pomogne. Za mene je savrsenstvo sama teznja ka 'boljem' uopšte(s time da se to 'bolje' treba odgovorno shvatiti, a ne nesto poput...'imam zenu, ali idem naci drugu 'bolju'...i tako svaku nedelju). Dalje..koji je smisao u tom 'boljem', ako nije namenjeno onima koji dozivljavaju to 'dobro'...a u tom smislu su Hristove reci:'ljubi Boga i bliznjega kao sebe samog' SAVRSEN SAZETAK SAVRSENSTVA. I kao sto rekoh u pocetku, SAVRSENSTVO JE i sama TEZNJA KA SAVRSENSTVU(biljka je savrsena u svakoj fazi svog razvoja dok se god razvija), a ne samo neki tamo, nedohvatljivi cilj... Danas mogu da se probudim sa mislima da zelim 'bolje'(sebi, svetu) i to je za mene savrsenstvo (koje je konkretno i nama dostupno). A ako na putu ka savrsenstvu (i dok smo u savrsenstvu - opet ponavljam, nama dohvatljivom) dozivimo neku vrstu 'iluminacije','osvedocenja','otkrivenja'(call it whatever you like) tim bolje jer je to potvrda da ta teznja ima mozda jos vise smisla nego sto smo mislili. ALI, kod toga treba biti vrlo pazljiv jer se covek prelako ufura u svakakve vrste 'istina', sto ga potencionalno moze udaljiti od onoga sto zeli. Zato imati cvrst stav i biti u isto vreme spreman preispitati paradigmu je SAVRSEN STAV.

:lol:

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.264
Savršenstvo je ono u čemu pronalazimo zadovoljstvo, a da ne mora ni da se trudi.
Savršenstvo je jezero okruženo crvenim stenama, pučina u podne, presijavanje svežeg snega noću, pod uličnim svetiljkama, simetrična pahuljica fantastičnog oblika, koja se otopi za dve sekunde na našim dlanovima...
Savršenstvo je umetnost. Slika u koju možemo satima da buljimo opsednuti oblicima i bojama, pesma koja ne dosadi ni kada je hiljaditi put preslušamo, knjiga koja nas je oplemenila i nagnala na razmišljanje...
Ljubav je, donekle, savršenstvo. Ljubav prema ljudima, deci, životinjama... Plemenito osećanje, oslobođeno ljubomore i pritisaka, ljubav, ako je iskrena, može da nam preokrene shvatanja o svetu. Ljubav koju poklanjamo, makar je ne dobijali zauzvrat.
Pogledajte oko sebe, i auspuh "Zastave" je savršeno ružan :D
Savršenstvo je dečija radost, apsolutna, iskrena, potpuna. Savršena.
Vidite li svet drugim očima u svemu ćete moći pronaći savršenstvo. :)

puer

Zainteresovan član
Poruka
144
'Savršenstvo je ono u čemu pronalazimo zadovoljstvo, a da ne mora ni da se trudi.
Savršenstvo je jezero okruženo crvenim stenama, pučina u podne, presijavanje svežeg snega noću, pod uličnim svetiljkama, simetrična pahuljica fantastičnog oblika, koja se otopi za dve sekunde na našim dlanovima...'

...good point :wink:

blizance

Ističe se
Poruka
2.372
Lexa:
Savršenstvo je ono u čemu pronalazimo zadovoljstvo, a da ne mora ni da se trudi.
Savršenstvo je jezero okruženo crvenim stenama, pučina u podne, presijavanje svežeg snega noću, pod uličnim svetiljkama, simetrična pahuljica fantastičnog oblika, koja se otopi za dve sekunde na našim dlanovima...
Savršenstvo je umetnost. Slika u koju možemo satima da buljimo opsednuti oblicima i bojama, pesma koja ne dosadi ni kada je hiljaditi put preslušamo, knjiga koja nas je oplemenila i nagnala na razmišljanje...
Ljubav je, donekle, savršenstvo. Ljubav prema ljudima, deci, životinjama... Plemenito osećanje, oslobođeno ljubomore i pritisaka, ljubav, ako je iskrena, može da nam preokrene shvatanja o svetu. Ljubav koju poklanjamo, makar je ne dobijali zauzvrat.
Pogledajte oko sebe, i auspuh "Zastave" je savršeno ružan :D
Savršenstvo je dečija radost, apsolutna, iskrena, potpuna. Savršena.
Vidite li svet drugim očima u svemu ćete moći pronaći savršenstvo. :)
Savrsenstvo,pojam sa tesko definisanim stavom.Realno savrsenstvo je mozda samo sve ovo sto je Lexa navela i naravno da ima smisla ziveti po tim normama i na neki nacin pronaci savrsenstvo u zivotu.Znaci savrsenstvo zivljenja,to je moguce u koliko se trudimo i zivimo tako da oko sebe sejemo samo ljubav i pozitivne vibracija ali da li je to uvek moguce i da li smo uvek u stanju da tako zivimo?.Ja znaci verujem u savrsenstvo zivljenja ali u pojedinca kao savrsenog ne.Kao sto neko rece zna se ko je savrsen,naravno Bog u koliko verujete u njega ali savrsenstvom zivljenja dolazite do Njega pa se nadam da je nas cilju upravo to.Za ateiste,savrsenstvo je verovatno nesto drugo ali u svakom slucaju treba se drzati savrsenstva zivljenja,slozicete se i jedni i drugi,nadam se.

Lexa

Buduća legenda
Poruka
30.264
Lično, uz svo dužno poštovanje prema veri i vernicima, mislim da bilo kakav unapred poznat stav pretvara filozofa u čoveka koji preživljava. Zašto se filozofija i religija i ne vole previše? Ne smeta filozofija religiji, ali religija itekako smeta filozofiji. Čovek koji na sva pitanja ima jedan odgovor: Bog - taj nema dovoljno otvoren um i ima jednu veliku kočnicu u svojim razmišljanjima, makar Bog i bio pravi odgovor.
Pravi filozof ima odgovor na svako pitanje i ima pitanje na svaki odgovor.
Ispravite me ako grešim...
On ništa ne proglašava za apsolutnu istinu. Kada bi on to bio u stanju od sebe bi napravio, ni manje ni više nego - proroka.
Dakle, proglašavanje Boga za savršenstvo bi značilo da filozofija nema više čime da se bavi. Šta više da tražimo, kada znamo istinu?!
Isto tako, ako radimo ono što nam je Bog (Crkva) rekao samo zato što nam je on rekao, a da, pritom, sami govorimo kako to radimo zbog sebe, ako pronalazimo savršenstvo "po preporuci", i ako po preporuci uživamo u njemu, to onda nije uživanje već poštovanje odavno zacrtanih pravila.
Mama i tata su nas učili da je zvono lepo, jer visi u svakoj Crkvi, pa kada ga vidimo na novogodišnjoj razglednici mi se raznežimo...
Ali, ja sam sigurna da svako od vas ima i ponešto svoje, u čemu samo on ume da uživa... I to nije greh. Svi znamo šta su gresi, barem oni veilki.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.