Pazi @Trumane , mnogi mislioci , mistici, pesnici (umetnici) , filozofi itd., pod svešću su poimali sve i svašta , najčešće su je identifikovali sa različitim vlastitim (subjektivnim) doživljajima , osećanjima, procesima , stanjima , religioznim konceptima itd. U društvenim naukama ovaj termin uglavnom poprima kolektivnu konotaciju sa različitim značenjima pa otuda koriste termine ; nacionalna ili radnička svest , svest kapitaliste, religiozna svest, svest primitivnog čoveka . Na primer, poznata je rečenica kako je " svest primitivaca (urođenika ) drugačija od svesti savremenog čoveka " gde se pod svešću može podrazumevati svetonazor ili sistem uverenja , znanje , religiozno verovanje , tradicija itd. U psihijatriji ovaj pojam se tretira kroz njegovu funkciju pa se kaže kako je svest " najviša, integrativna psihička fukcija kojom se obezbeđuje funkcionisanje ostalih psihičkih funkcija " Čak i u psiholgiji različiti autori daju različite odgovore u zavisnosti koji aspekt svesti posmatraju i sa čime ga upoređuju (kibernetičke definicije - centralni procesor , definicije o obrađivanju podataka, neurofiziološki aspekt, poređenje sa muzikom , poimanje kao stanje budnosti za razliku od sna ili poremećenog stanja svesti - koma , izmenjenih stanja svesti ) .
Međutim kada je reč o svesti individuie , njegovoj biti i osnovnom opisu , u psihologiji preovlađuje shvatanje (kroz različite definicije) o svesti kao nepostrednom uvidu u vlastite psihičke doživljaje i spoljašnje događaje . Gejlova enciklopedija psihologije definiše svest kao " svesnost o vanjskim stimulansima i unutrašnjoj mentalnoj aktivnosti " . Zimbardo (1992): "Svest je stanje uvida u vlastite unutrašnje doživljaje i spoljašnju okolinu."
Evo jedna Searleova zanimljiva definicija (1992) "Pod pojmom svest podrazumevam ona subjektivna stanja osjećaja i uvida koja započinju kada se neko probudi te koja se nastavljaju kroz dan sve dok ne ode spavati, ili dok ne padne u komu, ili dok ne umre, ili dok na bilo koji drugi način postane nesvestan" onda nastavlja o uzroku svesti pa kaže "Procesi mozga uzrokuju procese svesti! Procesi mozga uzrokuju svijest, ali tako nastala svest nije neka druga stvarnost niti drugi entitet. Ona je samo funkcija celog sistema ali na višem nivou."
U ovom prvom delu vidimo da svest definiše kao subjektivno stanje osećaja uvida identifikujući ga sa budnošću (ovim zaobilazi nesvesne procese koji se istovremeno odvijaju). U drugom delu zapaža kvalitativan prelaz interakcije materije (procesi mozga) u psihičku funkciju .
Da završim sa Myersom (1998) "Danas većina psihologa pod pojmom svest podrazumijeva uvid u sebe i u okolinu."