Šarplaninac

32441_1139449502241_1707535954_258225_2432652_n.jpg

32441_1139451342287_1707535954_258235_2491852_n.jpg

32441_1139451302286_1707535954_258234_4008778_n.jpg
 
Pozdrav svima, imam pitanje! Negdje sam na forumu procitao da sarplaninac moze preskociti ogradu u boksu koja je visine 2m. Ono sto mene interesuje je posto hocu da nabavim sarplaninca, po toj logici gledano ne bi niko smio ga pustiti u dvoriste kada ode negdje od kuce ako nema ogradu preko 2m.. Posto mi je kuca odvojena od naselja, i nabavljam ga u svrhu cuvanja iste, moze li mi neko odgovoriti kolika bi trebala biti visina ograde da sam siguran da nece preskociti istu. Trenutna visina ograde je 1,2m. Molio bih ako neko moze da mi odgovori posto bih ubrzo trebao nabaviti psa pa da vidim sta cu i kako cu. Dali je trebam jos dizati i koliko, mada i to iziskuje dodatne troskove, mada sam vidio na slikama da ih ljudi drze u dvoristima sa obicnom drvenom ogradom. Hvala unaprijed i svaka vam cast na divnim stranicama.
 
Pa sta onda ljudi da radim? Jedan od razloga sto uzimam sarca je jer znam da su dobri cuvari. A posto ce biti trenutaka, naravno, kada necu biti kuci on bi trebao biti pusten. Otkud znam hoce li njega neko ili nesto iznervirati. Da preskoci ogradu pa to i bi. Imal ko kakvih prijedloga? A da ne iziskuju dizanje ograde? Hvala.
 
Uzeo bih najverovatnije od Stankovic Aleksandra iz Sarajeva. Posto sam iz Bi H, a njega sam jedino i nasao na internetu. Ono sto sam vidio na slikama, cini mi se da ima dobre pse. Sta ti mislis Utvar o njegovim psima? Cuo sam se sa njim i kaze da treba uskoro da se osteni Rima. Ne pitah za oca. Ja sam citav zivot susretao se sa rotvajlerima. Zadnji mi je uginuo neki dan. Imao je preko 10 godina. Pa se i ne razumijem bas u sarplanince. Imas li kakvih prijedloga kada budem odabirao ili da to prepustim samom Stankovicu? ipak se covjek time bavi. Jel i tu vrijedi drug pravilo koliko para toliko muzike?
 
Da,poznati su mi Stankovicevi psi no....ja bih malo sacekao da Munjo (Stankovic) upari kuju pod imenom "Puma" i od nje bih uzeo stene jedno;) .
A za pravilo "kol'ko para tol'ko i muz'ke....paaaa,ne mora uvek da bude tako.
Pogotovo ne kod pasa.
Cesto tu ume biti iznenadjenja.
Jedna mala anegdota povodom toga.
Dobijem jedno leglo,kuja moja,muzjak od drugara iz jednog sremskog mesta. 15 lepih,zdravih i pravih stenaca.
prodje neko vreme i stenci poceli odlaziti u svoje nove domove. I tako dva muska stenca mi uzmu neka dva coveka,braca inace.
Posle nekih 8-9 meseci,prolazeci kroz njihovo mesto ,odlucim da navratim,da vidim te stence.
U prici sa njihovim vlasnicima,jedan od njih me i upita: A kako to da nam psi nisu isti? jedan skoro crni a drugi zut? Jedan besan ko djavo na ljude a drugi miran ko jagnje ali,jeko veliki "otrov" za druge zivotinje.
Ja mu rekoh....eto ti primera tebe i brata ti.Od istih ste roditelja a opet ste razliciti,shto po stasu,shto po visini,boji kose.
Dalje nisam hteo da se raspravljam.;)


No,kako god se vi odlucili jedno je sigurno.
Nikako ali NIKAKO, psa ne vezujte na lanac.Pre dolaska steneta budite sigurni da mu mozte pruziti shto bolje uslove za zivot. Dati mu shto vishe ljubave,druzenja.
Znajte da ce vam se to daleko nebrojano vise puta vratiti.
 
Dobio sam stene sarplaninca, staro par meseci.
E sad posto je on na placu, nameravam da ga posecujem jednom nedeljno recimo (cale je sa njim skoro svaki dan posto cesto ide na plac). Zanima me da li je to dovoljno da bi me zapamtio dok je ovako mali, posto sam cuo da moraju od malena da se naviknu na gazde ?

Takodje, neznam da li gresim, ali cini mi se da im vid nije bas najbolji. Npr danas sam se igrao sa njim, i bacam mu neki kanap da grize, a on kao da ne drzi 100 posto pogled na njemu (nebitno dal je kanap ili nesto drugo) , vec kao da kasni, i deluje rasejano, ili kad mu bacim kuglicu one hrane za pse na beton, on je ne prati pogledom nego nekako rasejano na osnovu sluha u njuha dodje do nje .

p.s. ovo sa preskakanjem 2 metra je sala, zar ne ? :) mislim, fizicki gledano, toliki pas da skoci toliko...
 
p.s. ovo sa preskakanjem 2 metra je sala, zar ne ? :) mislim, fizicki gledano, toliki pas da skoci toliko...

Nije sala ovaj sto je iznad tvog posta, sa lncem od 3,5m je preskocio ogradu visine 1,70m, tako da uopste nije sala ako se jednom nauci da preskace on ce to raditi stalno, odnosno ako pokusa i uspe u tome i kasnije uvidi da mu to nije problem ima stalno to da radi. Ja licno vrujem da mu nije bilo lanca na vratu od 3.5m da bi bio ustanju da preskoci i 2m.
 
Dobio sam stene sarplaninca, staro par meseci.
E sad posto je on na placu, nameravam da ga posecujem jednom nedeljno recimo (cale je sa njim skoro svaki dan posto cesto ide na plac). Zanima me da li je to dovoljno da bi me zapamtio dok je ovako mali, posto sam cuo da moraju od malena da se naviknu na gazde ?

Takodje, neznam da li gresim, ali cini mi se da im vid nije bas najbolji. Npr danas sam se igrao sa njim, i bacam mu neki kanap da grize, a on kao da ne drzi 100 posto pogled na njemu (nebitno dal je kanap ili nesto drugo) , vec kao da kasni, i deluje rasejano, ili kad mu bacim kuglicu one hrane za pse na beton, on je ne prati pogledom nego nekako rasejano na osnovu sluha u njuha dodje do nje .

p.s. ovo sa preskakanjem 2 metra je sala, zar ne ? :) mislim, fizicki gledano, toliki pas da skoci toliko...

Sarac ima samo jednog gazdu,a to ce mu biti tvoj cale jer je ce on kako si napomenuo svaki dan sa njim...Volece on tebe i slusati,ali ne kao njega... To za vid mozda da vidis sa vetom ako se nesto ne promeni...Srecno u odgoju :)
 

Back
Top