Šarl Bodler

Porok kao način života – Šarl Bodler

Šarl Bodler je tipična gradska njuška, prvi pesnik velegrada, zavisnik od gradskih poroka, pun prezira prema građanima oko sebe. Bodler je devijacija prirodnog koje je u njegovom sistemu vrednosti vrhunac svega što doživljava kao vulgarno.
Vrline su, po Bodleru, sasvim neprirodne pojave, pa tako i sve prirodno treba odbaciti kao nešto što čoveku oduzima njegovu posebnost. A posebnost je ono čime se Bodlerova sujeta čitavog života hranila, ne iz prazne poze, već iz želje da se kroz neobičnost i izuzetnost prevaziđe banalnost ljudskog života, koju je svuda oko sebe video i koje se gadio.
Banalnost je u Bodleru izazivala osećaj splina, tog elitnog doživljaja teskobe od životarenja koja je svojstvena velikim duhovima i koja se leči umetnošću i porokom, ili se bar pokušava lečiti.
Splin je čama i užasnutost nad predvidivošću svakodnevice, večita seta i sentimentalnost za zvezdanijim trenucima ljudskog roda, neizdrživost svakodnevnog ritma života koji uspavljuje u svojoj harmoničnoj monotoniji. Splin, istovremeno, i nije ništa od toga, nego je nešto rečima neuhvatljivo jer reči nisu dorasle tom elitnom i mukotrpnom osećanju teskobe svojstvenom probranim ili prokletim duhovima.
Bodler je iz svog prokletstva, splina, koji je neretko prokletstvo svih ljudi koji se usude da pogledaju oštrijim okom u svoje živote, stvorio svoju poetiku. Pesnik velegrada, zaljubljenik u mačke i prostitutke, uživalac apsinta i opijuma, nosilac sifilisa, zadojeni katolik luciferske figure pune bezbožnog bunta, nekrunisani pariski princ tame, prvi među odbačenima i prognanima iz očinskog zagrljaja i nosilac novog svetla poezije.

Šarl Bodler – život kao beg od konformizma
Biografizam je kao pristup u tumačenju poezije gnusna laž i ne bi se imalo zašto baviti Bodlerovm životom ako bismo to radili sa namerom da razumemo njegovu poeziju. Međutim, život Šarla Bodlera od najmlađih dana izvanredna je pesma u nepravilnom stihu, pisana neakademskim jezikom punim vulgarizama i protivljenja svim pravilima stila, otvaranje novih horizonata.
Tokom detinjstva, dve su stvari bile od presudnog značaja za formiranje ličnosti Šarla Bodlera. Bila je to najpre rana smrt oca i majčina preudaja za omraženog očuha, a zatim i strogo katoličko vaspitanje.
Uprkos svim bogohulnim postupcima i verovanjima pesnika,katoličanstvo je prisutno u njegovoj poeziji kao matični jezik, protiv koga se može pisati samo na njemu samom. Motivi, metafore, strahovi i predmeti mržnje i obožavanja u Bodlerovoj poeziji dolaze iz katolicizma. Prezir prema svakodnevici, osećanje splina kao rezultat čežnje za nečim uzvišenijim što je očekivao od života i čoveka svoj koren imaju u hrišćanskim propovedima i visokim katoličkim katedralama; onda kada život nije oponašao propoved i jedan i drugi prezreni su kao poslednja laž.
Već sa osamnaest godina, Šarl Bodler je kipteo od užasa spram građanskog života koji jedino vrednuje benigna zadovoljstva konformizma. Malo piše pesme, malo se opija na čuvenim boemskim mestima Pariza, u celosti živi kao boem, odeva se elegantno, ponaša otmeno, a sa sobom ipak vodi svuda jednu prostitutku kao svoju pratilju.
Da bi ga sklonio od „lošeg društva“ očuh, koji mu je po svemu sudeći zaista želeo samo dobro, ali je njegovo „dobro“ bilo sasvim različito od onoga što je mladi Bodler pod tim podrazumevao, šalje ga na putovanje svetom.
Tu se pesnik oduševljava Mauricijusom, upoznaje zadovoljstva opijuma i hašiša, a sa puta dovodi i jednu mulatkinju koja mu postaje ljubavnica. Novac nasleđen od oca troši nemilice, upada u dugove, pokušava samoubistvo, prevodi Poa da bi otplatio dugove i time otvara vrata američkom pesniku na evropsku književnu scenu.
Glad za šokiranjem je ogromna – kosu boji u zeleno (boja omiljenog pića pariskih boema, apsinta), laže da je policijski špijun, da je homoseksualac, da je ubio i pojeo svog oca, dok mu svi slepo veruju na reč.
 
Egzotični Miris
Cveće zla XXII
Dok udišem miris tvojih toplih grudi, sklopljenih očiju, u jesenje veče, ja ponovo vidim te obale sreće gde jednoličnoga sunca oganj rudi; lenjivo ostrvo gde priroda nudi svoje divlje voće i čudno drveće; ljude čije telo vitko se pokreće, žene čiji pogled iskrenošću čudi. Vođen tvojim dahom u predeo žarki vidim luku punu jedara i barki još uvek smorenih morskim talasima, dok sa tamarinda zelenih se ruši miris koji kružeć nozdrve nadima i s pesmom mornara meša se u duši.
 
Krvava fontana





Katkad mi se cini, krv mi silno tece
K'o po ritmu izvor da jeca uvece,
Cujem zubor dugi, cujem kako lije,
A zalud svud pipam, nigde rane nije.



Gradom se izliva i ulice plavi,
Krvava ostrvca u prolazu pravi,
Svakome stvorenju ugasi zedj ljutu,
Prirodu crveno boji na svom putu.



Ja podmuklim vinom htedoh da ublazim
Cesto puta uzas koji me podriva;
Vinom vid se bistri, sluh ostriji biva!



U ljubavi kad sna zaborava trazim,
Dusek sav od trnja ljubav je za mene,
Stvoren da zasiti te svirepe zene!





Charles Baudelaire
 
Molitva paganina



Gori u meni, grej me, rasti,
Da led mi dusi ne nahudi,
Ti muko dusa, sladostrasti!
Diva! supplicem exaudi!



Boginjo, podzemni nas plame
Sto punis prostor nalik plimi,
Uslisi dusu punu tame,
Tucanu ovu pesmu primi!



Vladaj i kraljuj ti u meni,
I, slicna oblikom sireni
Od samog somota i puti,



Ljuljaj me teskim snom, k'o zipka,
Misticno vino sto um muti,
O sladostrasti, moro gipka!



Charles Baudelaire
 
Neprijatelj

Mladost mi je bila mračna nepogoda
Koji samo katkad sunce bleskom probi,
I u mojoj mašti sad je malo ploda,
Kad nakon oluje osta u grdobi.

Evo već se jesen mojih misli šulja;
Sad ašov i groblje tražim, radi truda
Da izravnim zemlju plavnu, punu mulja,
Gde ko reke grdne jame zjape svuda.

No da li će cveće novo koje sanjam
Do mistične hrane životne da dođe?
Korenom u zemlju pustu da uranja,

O boli! To vreme život jede, mrvi
I dušman mračni što nam srca glođe
Raste snažan mlazom istekle nam krvi.
 
Šarl Bodler i pojam erotizma Žorža Bataja
‘Povezanost slepe sile smrti i seksualne slepe sile ima dvostruki smisao. S jedne strane, grčenje tela utoliko je brže što je bliže umiranju i , s druge strane, umiranje, pod uslovom da je lagano, podstiče čulnu pohotu. Smrtna groza ne naginje nužno sladostrašću. Ali sladostrašće u smrtnoj grozi postaje dublje.’
(Žorž Bataj, ‘Erotizam’)
U gore navedenom citatu Žorža Bataja, ‘smrtna groza’ predstavlja posebno precizan, a ujedno i zvučno upečatljiv sklop reči koji dočarava jedinstven pojam.
Smrtna groza nije smrt, ali je strašnija.
Ona nije ni jeza, ni grč, a ipak podrazumeva oba pripajajući im odjek uzbudljivog.
Za Bataja, smrtna groza je isprepletena sa erotizmom koji pretpostavlja ‘sukob preobilja čoveka sa preobiljem prirode’, te nosi duboko zadovoljstvo bivajući u centru raskola egzistencijalnog i vanvremenskog. Erotizam, nikako poistovećivan sa animalnim nagonom, a ipak ni rasterećen od istog budući da se služi čulima i egzistira u opipljivoj prirodi, crpi svoju moć kao neumoljiva sila koja remeti ograničenu i zatvorenu stvarnost uma. Kao takav, on je nedokučiv i nesvodiv na racionalnu ravan, potpomognut od strane ‘slepe sile seksualnosti’ a opet, istančanim nijansama razdvojen od iste.
Kako nam Bataj predočava, erotizam daruje beskonačnost egzistencijalno konačnom biću i, poput smrti, oslobađa svoje podanike od grubosti materije od koje su sazdani, preobražavajući jedno biće u dva, a potom u ništa.
Prvi pesnik čije mi stvaralaštvo neizostavno pada na um dok čitam dela Žorža Bataja, jeste Šarl Bodler. Jedinstvena, revolucionarna zbirka pesama Cveće zla samo je deo mnoštva koje je ostavio za sobom saznavajući o prirodi čoveka kao erotskog bića u realitetu svih užasa i svih nežnosti koje poseduje. Njegova biografija prepuna je beleški o mučnim, krvavim sukobima, podavanju prirodi, otimanju od iste, zatim neprekidnim istraživanjima najnižih i najviših atributa ljudskosti.
Bodler čitavog života koketira sa smrću na sebi svojstven način – kroz čistu čulnost koja je sama po sebi negacija onog ‘hrišćanskog’, a ipak, baš kao usud ovoga, nastaje posebna težnja ka Raju o kojem nikad ne prestaje da piše. Sklonost ka podavanju tami, paradoksalno, koegzistira sa ovim fantazijama o raju na najčudnije načine. Postoji jedan tantrički obred praktikovan na Tibetu, pod nazivom čoed ili gčod, gde posvećenici komadaju sopstveno meso i pružaju demonima i divljim zverima kao hranu. Bodler me podseća na takvu vrstu neosvešćenog šamana koji kida delove sebe i posredstvom tog čina kroti sopstveno zversko naličje .

Bodler i dve ‘utvare’: Zadovoljstvo u bolu
Čitajući njegove eseje i pesme, ako se fokusiramo na izdavajanje onog erotskog kao nosioca uzvišenog (uzevši kontekst u koji Bataj smešta erotizam), jasno ćemo uočiti odstupanja u zaključivanju, jer Bodler je ponekad sam sebi protivurečio.
Da bih dočarala ovu podvojenost, izabrala sam dve žene o čijem odnosu sa Bodlerom saznajemo iz pisama, eseja i pesama. Njih dve kao da su manifestacija suprotnih principa koji postoje u samoj ličnosti pesnika.
Žana Dival (Jeanne Duval), poznata pod nekolicinom drugih pseudonima, prethodila je gospođi Sabatije (Appolonia Sabatier). Redovi koji opisuju odnos Bodlera sa ovom razvratnom mulatkinjom punih usana, crne kose i bestijalnog karaktera, daruju nam jedinstven uvid u ono što Žorž Bataj naziva ‘opasnim preterivanjem’. Ovo preterivanje ispoljeno u erotskom zanosu, preti da dovede same resurse života njegovih poklonika do vrhunca, te da ih satre.
Napajuajući se preobiljem koje ubrzanjem dinamizma bića dovodi do osetnog i mentalnog iščeznuća, javlja se groza, i , naposletku, naličje ili tamna strana ovog procesa.

U pesmi Sed Non Satiata, nalazimo zanimljivo poređenje Žane Dival sa jednom istorijskom ličnošću. Fraza -lassata, sed non satiata- potiče iz poema Juvenala, rimskog pesnika iz prve ili druge godine nove ere. Odnosi se na Mesalinu (Messalina), ženu Klaudija, a u prevdu znači ‘Umorna, ali još nezadovoljena’. Zapisano je da se Messalina iskradala iz svojih odaja kako bi tajno posećivala bordel. Ona se ‘sa strašću što još u njoj bukti i besni, iscrpljena, ali nezadovoljena’, vraćala poslednja iz bordela u svoju dvorsku postelju. Pretpostavimo da naziv pesme ‘Umorna, ali nezadovoljena’ koji Bodler koristi ovde mislivši na Žanu, označava klonuće svake vrste, vrtlog jednog odnosa koji podrazumeva psihičko potonuće oba učesnika, ali ne lišava ih želje.
Ponor koji prati široki spektar Bodlerovih iskustava nastaje nakon vrhunca – osetnog, telesnog, intelektualnog, a ono što potpiruje taj ponor ujedno pečatirajući suštinu ove erotske ljubavi, jeste aktivan bol:
“Jedno i jedino zadovoljstvo u ljubavi počiva u sigurnosti da pričinjavate ‘bol’. I muškarac i žena od rođenja znaju da je u boli sazdana sva slast’
(Bleskovi, 1855-1862)
‘Zastrašujuća igra u kojoj jedan od igrača gubi vlast nad samim sobom.’
(Bleskovi, 1855-1862)
‘A ljudsko lice, za koje Ovidije veruje da je oblikovano kako bi dalo odsjaj zvezdama, sada odaje samo bezumno divljaštvo ili se zateže u nekoj vrsti smrti. Naravno da bih smatrao svetogrđem ukoliko takvoj izobličenosti dam naziv ‘ekstaza’.
(Bleskovi, 1855-1862)

Upravo taj bol, ili možda neka vrsta otvorene rane, paradoksalno, pruža obnavljanje i regeneraciju ekstaze. Možda u samom odsustvu balansiranog pulsiranja duha i tela, kada siline želje i potreba koje potvrđuju telesni život bivaju nadigrane samo silinom težnje ka prepuknuću, svršetku i smrti, čovek nalazi poseban vid arhajskog rituala čiji su deo nekada bile obredne orgije. Može li se uopšte ovde spomenuti taj sakralni aspekt ili bi to bilo samo fantaziranje ? Nadilaženje smrtne groze uveličavanjem bića kroz bezumno podavanje rasterećeno suda i emocija, i naposletku, poništenje tog bića kao ličnosti.
‘Pohota i smrt dva su stvorenja vedra’
(iz pesme Dve dobre sestre)
U ovom periodu, održavajući neprekidu napetost između pohotnog i težnje ka idealizaciji istog, Bodler kazuje kako erotska ljubav po sebi ne treba da teži ‘davanju’, već je u osnovi predodređena da bude grešna, odnosno prirodna, te prirodna mora i da ostane – nemilosrdno se pokoravajući zakonima sopstvenog postojanja.
Vrlina i ponos vam govore: Beži od nje. Priroda vam šapuće na uvo: A gde bi pobegao?’
(Bodler o Žani Dival)
‘Megero bludnih tmina,
da bih skrotio požar kojim si opsednuta,
U paklu tvoga odra postati Prozerpina!’
(Sed non satiata, prev.Branimir Živojinović)
Jasno je da pesnik zapada u konflikt duha i čula, pišući o tome kako Žanina moralna rugoba sadrži ‘tiransku privlačnost’, a vreme će pokazati da za života nije uspeo da se otme fascinacije ovom ženom. Osvrnuću se ovde na kontroverznog autora, Oto Vajningera, čija knjiga ‘Pol i karakter’ sadrži brojne, većinom esktremne teorije o erotizmu žene. On predočava kako je žena uglavnom etički indiferentna, te nas ne treba iznenaditi da postoji suprotnost između spoljašnjeg izgleda i unutrašnjih, (ne)moralnih htenja. Lepota ne pretpostavlja vrlinu. Prema njemu, čulno posedovanje žene svakako uništava eteričnu komponentu lepote, a polni nagon kao takav malo veze ima sa sa erotskom ljubavlju. Ovo nas vodi do gospođe Sabatije, Bodlerove ljubavi.
Bodlerova pisma upućena Apoloniji Sabatje pristizala su anonimno, u njima su uvek bile pesme koje veličaju njenu skladnost i lepotu koju su joj mnogi savremenici pripisavli. Odnos prema gospođi Sabatije na početku gotovo da sadrži strahopoštovanje, iako nije lišen one sirove čulnosti svojstvene Bodlerovoj prirodi. On joj prilazi stidljivo i sa zadrškom, ponegde je smatra svojom ‘sestrom’ usled fascinacije intimnom sponom koju doživljava skoro familijarno u kontekstu duha.
’Gospođo, ljubim Vam ruke pobožno.’ (Pisma Apoloniji Sebatje)
Ovaj odnos sa Apolonijom propraćen je očiglednom velikom nežnošću. Žorž Bataj piše kako nežnost preuzima utemeljen, dosledan oblik koji sam od sebe stoga nije kadar da biće obdaruje burnim zanosima, ali usađena slepa sila žestine uvek potpiruje putenost i neprikosoveno teži da povrati taj zanos – te i da povrati onu ‘smrtnu grozu’. Desilo se upravo to da je pesnik, prema zapisima, ostvario emotivni i telesni kontakt za gospođom Sabatje, nakon kojeg je jasno progovorila njegova prava priroda zgrožena ekvilibrijumom.
‘…uostalom, desiće se ono što se mora desiti. Pomalo sam fatalista. Ali ono što znam. Jeste da se grozim strasti – zato što je poznajem u svoj njenoj rugobi – a evo gde voljena slika koja je suvereno vladala svim avanturama postaje suviše zavodljiva.
(…)
Ukratko, nemam vere. Imate lepu dušu, ali to je ipak ženska duša. I , konačno, pre samo nekoliko dana bila si božanstvo, a sada si žena’ (Pisma Apoloniji Sabatje)
Bodler i Anima
Naposletku, ako sagledamo ličnost Šarla Bodlera kroz sve njegove beleške, uočavamo da njegov erotizam potpiruje ono što oduvek naglašava kao svoju zlu kob: sudbinsku usamljenost.​
Žene o kojima piše više su principi nego žene, upoređivane sa prirodnim silama, boginjama i utvarama, one u njegovom životu služe kao svojevrsno ovaploćenje apstraktnih načela.Njihova uloga postaje deo zamišljene obredne drame u kojoj on, inicijant i tragač, sagleda i kroti sopstvene aspekte.
U studijama o animusu i animi, Karl Jung piše kako imago žene neretko pruža muškarcu hraniteljsku komponentu gde on svojevoljno pristaje da bude usisan, obmotan, omađijan, te i da nagonski teži begu od ‘hladnog’ sveta ka toplom krilu Majke. Mislim da ovaj postulat može vrlo lako da se primeni i na Bodlera čije detinjstvo, kako i sam piše, determiniše njegov odnos prema ženama. Nakon rane smrti oca koga je veličao, Bodler se sa svojom majkom i služavkom povlači u kućicu na nekoj velikoj poljani blizu Bolonje i tu provodi najbezbrižnije dane, u toplini doma koji čine ove dve žene. Ubrzo potom, majka se preudaje – gotovo prvom prilikom. Bodler ovo doživljava kao izdajstvo i smatra se odbačenim, te period udovištva nastavlja da neguje u sećanju kao najnežnije isprepleten period bola i sreće. U pismima joj godinama kasnije piše o ovom razočarenju:
‘Znači, niste primetili da u Cveću zla postoje dve pesme koje se odnose ili makar aludiraju na Vas i na intimne detalje našeg nekadašnjeg života koje mi je ostavilo jedinstvena i tužna sećanja ?’
(Pismo majci, januar 1858.)
‘Ko zna da li ću opet moći da otvorim svoju dušu koju nikada nisi ni cenila ni upoznala.’
Očigledno je da ljubav prema majci i istovremeni bol stoje u pozadini svih kasnijih doživljaja, te da je potraga za okriljem mnogo puta spominjana u pesmama, upravo deo ovog usuda.
Postoje izvesni nagoni koju su tu kao apsolutne datosti, te je na nama samo način na koji ćemo se ophoditi prema onome što u sebi sadržimo. ‘Eros je veliki dajmon’, ukoliko gledamo na to kao na silu koja nam dolazi nepozvana, takoreći sa -one strane-, i sa kojom samo moramo da se nosimo, a ne možemo da je neutrališemo. Šarl Bodler je svakako bio savršeno svestan sopstvenog dajmona, te njegova moć kao pesnika i čoveka može da se pripiše neprekidnom osvešćivanju vlastitih unutarnjih zbivanja.

Mehanizam obožavanja i proklinjanja žene, čini mi se, obnavlja se sve do same smrti u četrdeset i šestoj godini. Njegovi zamišljeni rajevi poprimaju mnogobrojne oblike i boje, da li su to ‘zelene livade koje vaskrsavaju ljubavi iz detinjstva’, da li su to opijati poput hašiša i opijuma koji pobuđuju veštačke rajeve, ‘bela’ lepota gospođe Sabatje ili ‘modre, tamne posteljine’ ljubavnica, na kraju, slivaju se u isto – želju za iščeznućem jednog vida postojanja i preobražajem kroz smrt.

Luna Jovanović
 
Šarl Bodler | OPIJAJTE SE

Treba uvek biti pijan. Sve je tu: to je jedino pitanje. Da ne biste osećali strašno breme Vremena koje vam slama pleća i povija vas prema zemlji, treba da se opijajte bez predaha. A čime? Vinom, poezijom ili vrlinom, kako vam volja. Ali opijajte se. Pa ako se katkad, na stepeništu kakve palate, na zelenoj travi u nekome jarku, u sumornoj samoći svoje sobe probudite, kad je pijanstvo već popustilo ili nestalo, zapitajte vetar, talas, zvezdu, pticu, časovnik, sve što juri, sve što huči, sve što peva, sve što govori, zapitajte koji je čas; i vetar, talas, zvezda, ptica, časovnik odgovoriće vam:
- Čas je da se opijajte! Da ne biste bili mučeničko roblje Vremena, opijajte se; opijajte se bez prestanka! Vinom, poezijom ili vrlinom, kako vam volja.
 
Sredisnji motiv Bodlerove lirike je romanticarska suprotnost između ideala i stvarnosti. Vec naslov zbirke Cvece zla govori puno o nacinu Bodlerovog spajanja suprotnosti. On u svoju poeziju ne utkiva sentimentalnost, cak bi se moglo reći da je lisena svega lirskog, mekog, nežnog i plemenitog. To je poezija prihvatanja zivota sa svim njegovim teškoćama i rugobama zajedno. Ali Bodler je veliki i moderan pesnik po tome sto svakoj vrednosti prilazi iz nove licne perspektive; on u svemu trazi i vidi zivot, a zivot vidi kao spoj satanskog i bozanskog, uzvisenog, duhovnog, ali i banalnog i crvotocnog. Njegova pesma Albatros nastala je jos 1841. za vrijeme pesnikovog putovanja u Indiju, našla bi podsticaj i u nemackoj i u engleskoj knjizevnosti. U ovim književnostima ptica albatros je imala vrednost simbola neshvacene i ismijane velicine, a Bodler joj je dao sasvim novo znacenje: u palom albatrosu, razlici između onog pre, kad je bio "car azura", i sad kad je bedan i jadan, on docarava prolaznost i promjenjivost sudbine poslednjom strofom celokupnu simboliku vezuje za sudbinu pesnika, koji se "carem" oseća u visinama, ali "na tlo prognan, gde ga svet sa porugom gura, od divovskih krila ne može da hoda". Ono sto mu je u njegovom svetu, u visinama, fantasticno orudje koje ga cini carem, oborenom albatrosu predstavlja teret, porugu i smetnju. I opet smo svedoci totalnog dozivljaja sveta u kojem se spajaju lepota i strava, ljubav i smrt. U njegovim pesmama zivi i pariska sirotinja koju je bas to siromaštvo i beda bacilo tamo. On je u svojim pesmama izrazio snazno suosecanje sa poniženima i razumevanje za njihovu patnju. Pritisnut i sopstvenom rezignecijom a svestan covekove nemoci da izmeni tokove zivota, on je ipak imao svetle trenutke i pobune protiv socijane nepravde: "Boze, ti sliko moja, proklet da si!" Ali u sustini sve se zavrsavalo ovim krikom. Nesrecni covek se ponovo predavao poroku i otrovu duse: "Najmudriji smelo bezumlje prigrle, iz copora u tor sto usud zatvara, mocnom pribezistu opijuma hrle! To je vecni bilten Zemljinog cara!"


Neki Bodlerovi citati:

"Nemam zelju ni da prikazem, ni da zapanjim, ni da ubedim. Imam svoje zivce, svoja isparenja. Tezim ka apsolutnom pocinku i ka neprekidnoj noci... Ne znati nista, ne propovedati nista, ne hteti nista, ne osecati nista, spavati, pa opet spavati, to je jedina moja zelja. Zelja sramna i gnusna, ali iskrena."

"U ovu groznu knjigu uneo sam sve svoje srce, svu svoju nežnost, svu svoju religiju, svu svoju mržnju. Istina je da ću ja napisati suprotno, da ću se svim bogovima kleti da je to knjiga čiste umjetnosti."

"Neki su mi rekli da bi ova poezija mogla naneti zla, nisam se tome obradovao. Drugi, dobre dušice, da bi ona mogla činiti dobra i to me nije rastužilo."

Link vezan za Bodlera na Skandalonu:
- Radivoje Konstantinovic, Ukleti pesnik - Bodler
 
Ljubav, seks i droga u životu Šarla Bodlera

Do svog poslednjeg dana Šarl Bodler je bio posvećen ženi koju je zvao "moja crna Venera" uprkos tome što ga je prevarila sa prijateljem, svojim kapricima ga dovela do bankrotstva i uvukla ga u zavisnost od droge.
Sredinom 19. veka u Parizu ona je važila za fatalnu ženu koju su savremenici prezirali, a nisu je štedeli ni istoričari vek kasnije. Bila je pevačica u kabareu, ali pošto je postala ljubavnica bogatog mladića koji je bio predodređen da postane najveći pesnik u francuskoj istoriji, sve se promenilo.

O Bodleru se zna mnogo, ali ne i o ženi koja je inspirisala njegovo remek delo "Cveće zla". Žena koja je bila kreativna i čulna snaga pesnika se zvala Žan Duval, i po svemu sudeći imala je poreklo sa Haitija. Sa dugim kovrdžama tamne kose, krupnim tamnim očima i zanosnom građom nije joj bilo teško da dobije posao u jednom od kabarea u Parizu. Tu je Bodler prvi put i video. Tek je napunio 21 godinu i nasledio je od oca veliko bogatstvo. Žan je postala deo njegovog života narednih 20 godina.
Foto: / Profimedia
Žan je bila drugačija od prostitutki koje je mladi pesnik redovno posećivao. Osim seksepila koji je širila gde god bi se pojavila, njena egzotičnost je bila ono što je privlačilo muškarce.

Njegovi prijatelji su svedočili da bi iz čista mira zamolio svoju ljubavnicu da sedne na fotelju u suncem obasjanoj sobi. Postavio bi je tako da svetlo pada na njenu crnu kosu i figuru. Onda bi joj se divio, crtao je, čitao joj svoje pesme dok se Žan protezala kao mačka. U takvim trenucima bi kleknuo, izuo joj cipele i ljubio joj stopala.
Žan nije gubila vreme i koristila je neverovatnu naklonost koju je dobijala. Počeli su besomučno da troše novac, Bodler na slike sumnjive vrednosti, a ona na odeću i nakit. Ubrzo su počeli da se sele s mesta na mesto, iz stana u hotele i studije. Tako su bežali od dugova koje su nagomilali. Na kraju su završili u hotelu Lauzun. Tu, na poslednjem spratu su se odavali alkoholu i drogama. Iako je Bodler do tog trenutka već konzumirao hašiš, sa Žan se uvukao u kandže opijuma.

Počeli su da se neprekidno svađaju, ona je stalno tražila još novca i prodavala je njegove stvari kada nije mogao da joj da više. Dovodila je svoje ljubavnike među kojima su bili i Bodlerovi prijatelji. On je sumnjao da se na ulici prodavala za pare da bi zaradila još novca.
Posle Bodlerove smrti 1867. velike dugove pesnika je otplaćivala njegova majka. Žan se razbolela od paralize i umrla u strašnoj bedi u jednoj bolnici nekoliko godina posle toga.
 
“Putovanje“ - poslednja pesma u zbirci. Pesnik je shvatio kako je ovaj svet mali i ništavan; čovek celog života žurno hrli napred, željan novosti i saznanja (“da pronađe spokoj , juri poput lude“), njegova je duša kao brod koji se iznenada nasukao na obalu, kao skitnica s blatnim stopalima sanja zaneseno raj blistave sveće, omađijan vidi sjaj Jerusalima, kada spazi ćumez u svetlosti sveće….Putnici sa broda (simbol ljudske duše) pričaju šta su videli sa one strane života: “sjajne vatre zvezda“, bogatstvo gradova, pejsaža.. To je sjajan svet, bez težnje i nemira, ali u njemu ima robinja, tirana, pijanaca i podlaca, jer je svet večno takav. Pesnik se za trenutak razmišlja, ali onda ipak krene u taj iracionalni svet smrti, jer iako nije savršen, bar je nov i nepoznat.
 
ЕГЗОТИЧНИ МИРИС

Док удишем мирис твојих топлих груди,
склопљених очију, у јесење вече,
поново ја видим те обале среће
једноличног сунца огањ опет руди;

лењиво острво где природа нуди
своје дивље воће и чудно дрвеће;
људе чије тело витко се покреће,
жене чији поглед искреношћу чуди.

Вођен твојим дахом у предео жарки
видим луку пуну једара и барки
још увек сморених морским таласима,

док са тамаринда зелених се руши
мирис што кружећи ноздрве надима
и с песмом морнара меша се у души.
 
Šarl Bodler – Cveće zla

Bodler je svojim pesništvom odredio značaj evropske poezije modernog doba; istorija modernog pesništva ne može se zamisliti bez njegovog stvaralaštva. Čovek koji je u sebi sačuvao neodoljivu želju za nepoznatim, uzvišenim idealima, a u isto vreme se svim svojim bićem predao vrtlogu velikih gradova, idealista, a ogrezao u najgore poroke i razvrat, čovek koji hrli idealu i koji u isto vreme nema snage da se odvoji od opojnih draži života – takav je čovek bio Bodler. I usred najintezivnijeg života, Bodler je bio usamljena duša. Bajronovski ponos i nepomirljiva usamljenost spaja se se u njegovoj poeziji sa mukama pada, zanosima zemaljskih uživanja, ponižavajućim ropstvom slabe duše, okovane lancima za predmet koji prezire. Bodleru su se divili oni koji su umeli da naslute te plemenite težnje koje su ležale u osnovi pesnikovog pada, a mrzeli su ga oni koji su uprošćeno gledali na njega, koji su u njemu videli samo razuzdanog cinika, a u njegovoj poeziji otvorene slike razvrata.

nadar-baudelaire-1855


Njegovo ”Cveće zla” naišlo je na buru negodovanja, vlast ga je progonila, a društvo se bunilo protiv pesnika, koji je otkrio ”bolne tačke” savremenog čovečanstva u njihovom užasnom, neulepšanom obliku. Bodler je rođen 1821 godine, a umro je 1866. Ceo svoj život provodi u Francuskoj. Istorijat njegovih predaka prilično je tužan, jer među njima ima i bezumnih i ludaka. Biografija mu je potpuno jednostavna po spoljašnjim događajima njegovog zivota, ali je je bogata unutrašnjom tragikom. Otac mu je umro kada je imao deset godina, a majka se uskoro preudala. Nervna konstitucija, nasledjena od predaka i sklonost analizi, terale su Bodlera da u svakoj ličnoj nevolji vidi užase života i zato ga je veoma duboko pogodio postupak majke, koja je tako brzo zaboravila muža. Ubrzo odlazi na studije u Lion i Pariz, ali se tamo prepušta onom načinu života koji će dati osnovne motive njegovoj poeziji. Njega nisu privlačili aristokratski krugovi tih gradova, već se druži sa boemima (slikarima, muzičarima, prostitutkama) i upoznaje onu mračnu stranu velegradskog života.

spec-leo-f-baudelaire


Ono sto je obeležilo Bodlerovu mladost bila je svest o sopstvenoj usamljenosti i poznanstvo sa najmračnijim krugovima Pariza. Nakon kraćeg boravaka u Indiji, iz koje se Bodler vraća pun impresija i koja ostavlja jak uticaj na njegov život (pesma ”Albatros), Bodler se zaljubljuje u Žanu Dival, koja nije imala nikakvih drugih kvaliteta osim što je pripadala obojenoj rasi; nije bila ni lepa, ni pametna, ni dobra, radila je u jednom pozorištu i postala pravi pesnikov ”zao duh”. Ona je u znatnoj meri pokvarila njegov život – mnogo je pila, razbolela se od paralize i umrla u strašnoj bedi u jednoj bolnici nekoliko godina posle pesnikove smrti. Za svoga života Bodler se stalno brinuo o njoj, čak i kada je i sam bio u bedi. Sigurno je da baš toj ženi Bodler duguje one nezavidne poglede koji su se kod njega formirali kao prezir prema svim ženama (čak se čudio činjenici da se žene puštaju u crkvu, pošto ih je smatrao đavolskim stvorenjima).

103653877_273150c


Ta odbojnost prema ženama se moze objasniti jos jednom činjenicom – Bodler je bio dendista, bio je ekscentrik, koji je, kao dete bučne prestonice, prezirao sve što je prirodno, a uzdizao sve ono sto je izveštačeno i neprirodno. Poročni Pariz mu je razvio sklonost ka cinizmu. Ručavao je u restoranima sa nafrakanim zenama, a spavao po jazbinama, njegov put pijanstva nije imao granica i on se uskoro našao u potpunoj bedi. Stvarnost je postala još odvratnija, a potreba za pijanstvom jos veća. Naposletku su na red dosli i hašiš i opijum, a on je čak i pisao o tome:
”Izvanredna duševna stanja koja izaziva opijenost pravi su raj u odnosu na bljutavost svakidašnjice”.
Međutim, Bodler je duboko osećao dubinu svog moralnog pada i strahotu puta koji je izabrao – to se jasno vidi i u njegovim pesmama, one su zato tako potresne.

Charles+Baudelaire+baudelaire


Zbirku pesama ”Cveće zla” je pripremao čitavih 10 godina, da bi je konačno izdao iste godine kada i Flober roman ”Gospođa Bovari”. Oba ova dela završila su na sudu, pod optužbom da se u njima prikazuju lascivne i nemoralne scene. Uz kauciju Bodler biva pušten iz zatvora, ali uz uslov da iz svoje zbirke istrgne neke pesme. Osim zbirke ”Cveće zla’‘, Bodler je napisao i nekoliko eseja koji se posthumno objavljuju – ”Veštački rojevi”,”Romantička umetnost”, i zbirku pesama u prozi ”Pariski splin”.

Po kompoziciji, ”Cveće zla” je jedna od najsloženijih zbirki u istoriji književnosti. Sadrži šest ciklusa pesama ciji je smisaoni raspored uslovljen zajedničkim motivima.

baudelaire500


”Čitaocu” – je neka vrsta programske pesme, sublimacija čitave Bodlerove poetike, njegovo viđenje čovekovog životnog puta. Pesnik se obraća čitaocu koji je, kao i on sam, dvoličan i licemeran, koji se krije iza svoje nemoći i koji je razvratan. Ali pesnik unapred zna da njega niko ne razume, pa ni čitalac kome se obraća. Pesnikov stav prema životu je krajnje negativan – čovek stalno ide ka grehu i paklu i tu mu ne može pomoći podlo kajanje, jer iskupljenja nema. Za razliku od romantičarske idealizacije, Bodlerov čovek je razvratnik, a žena ”drolja”, oni pokušavaju da pronađu slast tamo gde je više nema i hrle ka smrti i grehu. Pesmom dominiraju slike propadanja i pomamnih zveri, ”gamad smradne tmine”, crvi, šakali, škorpije, zmije – pesnik ih upotrebljava kao simbole za čamotinju i porok.

Čitaocu
Glupost, greh, zabluda i škrtosti mane obuzmu nam duh i telo kinje silno; našu ljupku grižu hranimo obilno kao što prosjaci svoju gamad hrane.
Uporno se greši, a podlo se kaje, za priznanje dobra nagrada se bere; svak misli da mrlje bedna suza pere, pa veselo opet na kaljav put staje.
Na jastuku zla nam dugo uljuljkava sotona Trismegist duh naš zaneseni, pa i naše volje metal dragoceni taj vešt alhemičar u zrak isparava.
vrag i drži konce što nas miču jadne! odvratni nas predmet privlači i mami, svakog dana korak silazimo sami bez groze put pakla kroza tmine smradne.
Ko siromah bludnik što cmače, mrcvari u drevne bludnice izmučene grudi. dočepamo uzgred slasti tajne žudi, pa ih iscedimo kao limun stari.
Ko milion crvi da kipti i pije, u mozgu nam banče čopori demona, a kad udahnemo, Smrt i pluća bo’na ko nevidljiv val se s muklim jekom slije.
Silovanje, otrov, nož i sva zla dela ako krasnih slika sav još vez ne daše na otrcan djerdjef bedne sudbe naše, – znači, nije duša, avaj, dosta smela.
No i od šakala, pantera pomamnih, skorpija, majmuna, orlušina, zmija, grdobe što puzi, pišti i zavija, u gadnom zverinjcu poroka nam sramnih
grdjeg gada ima, gnusnijeg sto puta! I mada ne skače, urla, nit’ romori, u pustoš bi rado zemlju da pretvori i u jednom zevu sav svet da proguta;
to je Čama. – Njene oči plaču same, pušeći nargile sanja gubilište. Čitaču, ti znaš to nežno čudovište, – licemere, ti, moj brate, nalik na me!
woodpipeboring


”Blagoslov” – prva pesma ciklusa ”Splin i ideal”, inspirisana pesnikovom borbom sa majkom povodom njegovih književnih planova. Naslov je ironičan, umesto da dobije majčin blagoslov, pesnik se žali sto ona proklinje njegovo rođenje, nazivajući ga nakazom, ružnim i bednim izdankom. Međutim, pesnika ipak štiti nevidljivi anđeo, jer je on Božiji izaslanik na zemlji (religiozni motivi u pesmi). Prezir prema majci se širi na sve žene, razvratnice i bludnice (on voli njihovu veštačku lepotu, nakinđurene i izveštačene žene). Pesmom dominira nekoliko motiva : neshvaćenost, usamljenost, umetnost, telesna ljubav, mesto pesnika u svetu, suočavanje sa samim sobom i beg od grube realnosti.

BLAGOSLOV
K nebu, gdje mu oko vidi tron od zlata, Vedri Pjesnik ruke diže, i, od sjeva Razgranjenih munja bistrog duha svoga, On ne vidi rulju što je puna gnjeva:
Blagoslovljen da si, Bože moj, što patnju Dade nam za lijek grjehova nam kletih I da sok nam bude člst, najbolji, koji Kr’jepeć u kraj vodi uživanja svetih!
Znam da mjesto čuvaš Pjesniku gdje sretni Redovi se nižu svetih Legiona I da ga pozivaš na vječito slavlje Trona, i Kreposti, I Dominaciona.
Znam: samo je patnja plemenitost koju Zub zemlje I pakla ne može da dira, A za gradnju treba mistične mi krune Rad sviju vremena I sviju svemira.
Izgubljeno blago prastare Palmyre, Neznane kovine, biser mora tajnlh, I u tvojoj ruci, premalo bi bilo Za dijadem taj mi vedri, l’jepi, sjajni;
Jer će on mi biti samo od čista sv’jetla S ognjišta iskonskog, vrela svetih zraka S kojih oči smrtne – sjaj kad svoj sav daju – Zrcala su plačna, puna polumraka”.
”Uzajamnosti” – pesma u obliku soneta koja sadrži sve postavke Bodlerove poetike – simboli, sinestazija, alhemija reči (od razloženih elemenata stvaraju se nove celine), muzikalnost i slikovitost, univerzalne analogije…

Plaque_Charles_Baudelaire,_1_rue_du_Dôme,_Paris_16


”Vino ubice” – pesma o veštačkim rajevima, o pijanstvu i grehovima koji iz njega slede. Lirski subjekat je ubica koji je ubio svoju ženu gurnuvši je u bunar, a na to ga je naterala kobna moć alkohola. Ipak i posle tog zlocinačkog čina on jedva čeka da počne ponovo da pije i da tako uguši i ono malo griže savesti sto ga muči. Njemu više ni do čega nije stalo, pa mu je svejedno da li ce živeti.

Vino ubojice
Mrtva je! No to sam htio. Mogu piti dokle hoću. Koliko je puta noću Njezin glas me otrijeznio.
Ko pravi kralj se osjećam! Zrak me može ponijeti… Zaljubili smo se ljeti. Tko kaže da se ne sjećam?!
Žeđanje me rastrgalo. Toliko mi treba vina Kolika je i dubina Njena groba. – Nije malo.
Lezi na dnu jedne jame I još sam je zatrpao Kamenjem, kako sam znao. – Možda je i nema za me!
U ime svih zaklinjanja Danih dok smo se grlili, Da bismo se pomirili, Ispunili obećanja,
Još sastanak muž joj nudi, Na cesti, kad noć je pala, I došla je! – Luda mala! – Svi smo više-manje
Ostala joj je ljepota, Al je umor već bolio. Previše sam je volio: “Spasi se od toga života!”
Tko od ljudi da me shvati? Tko od glupih pijanica Bolesna i gnjila lica Zna od vina pokrov tkati?
Ološ sav u smradu, gubav, Ko mašina od čelika Ne zna koliko je velika Jedna živa, prava ljubav
Puna crnih opojnosti, S uzbuđenjem samog pakla, S otrovom i sjajem stakla, S lancima i lupom kosti!
Slobodan sam! O divota! Noćas bit će opijanja I bez straha i kajanja Tu cu leći pokraj plota
I spavati kao pseto! Kola s teškim tovarima I kamenje sve u njima Moze bijesno doći, eto,
I smrviti moju glavu Ili me raspoloviti Stalo će mi, bome, biti Koliko za Božju Slavu!
charles_baudelaire_statue


”Litanija Satani” – litanija je forma istočnog porekla koja je karakteristična za crkveno pojanje, obavezno sadrži himnični deo. Bodler parodira ovaj umetnički oblik – on ne zaziva Boga, nego zlog anđela, Satanu da se smiluje njegovoj bedi, jer dolazi vreme satane koji se ”uspravlja sve jači” – kritika društva i uopšte sveta koji je sav ogrezao u greh i porok. Cinični pesnik upućuje đavolu molitvu da ga primi k sebi, jer je i sam grešan.

O, Ti, najumniji od sviju Anđela, Bože koga bolja sudba nije htela, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! O, izgnani Prinče kog kleveta tlači, I pobedjen, ti se uspravljas sve jači, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Sveznalče Podzemlja, Ti, kućni doktore Tihe i skrivene opsteljudske more, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Uz tvoj nauk i puki siromah i gubav, Slute ukus Raja kušajući ljubav, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Sa Smrću, snažnom draganom, u čudu, Ti porodi Nadu, tu dražesnu ludu! – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Tvojim mirom oči izgnanca se pune Kad s vrha Vešala na svetinu pljune, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Ti znaš gde su tamni vilajeti, oni Gde drago kamenje bog surevnjiv skloni, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Skladišta Podzemna zna Tvoj bistri pogled Gde uspavan metal blešti u nedogled, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Ti na čiju bratsku ruku se oslanja Mesečar dok šeta samim rubom zdanja, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Tebi hvala sto kosti ponoćnog pijanca Gipko se izviju pod kopitom vranca, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Slabića kog mrznja nemoćna namuči, Da sumpor s šalitrom smeša – Ti nauči, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Lukavi ortače što nabijaš žezlo Na Krezovo čelo u niskost ogrezlo, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Ti sto u oči i srca devojaka uli Kult rane i ljubav spram dronjaka trulih, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Lampo učenjaka, izgnanika druže, Tajniče onoga kom namiču uže, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi! Novi oče onih koje, prepun žuči, Iz zemaljskog Raja bog otac isključi, – Satano, smiluj se mojoj silnoj bedi!

”Putovanje” – poslednja pesma u zbirci. Pesnik je shvatio kako je ovaj svet mali i ništavan; čovek celog života žurno hrli napred, željan novosti i saznanja (”da pronađe spokoj , juri poput lude”), njegova je duša kao brod koji se iznenada nasukao na obalu, kao skitnica s blatnim stopalima sanja zaneseno raj blistave sveće, omađijan vidi sjaj Jerusalima, kada spazi ćumez u svetlosti sveće….Putnici sa broda (simbol ljudske duše) pričaju šta su videli sa one strane života: ”sjajne vatre zvezda”, bogatstvo gradova, pejsaža.. To je sjajan svet, bez težnje i nemira, ali u njemu ima robinja, tirana, pijanaca i podlaca, jer je svet večno takav. Pesnik se za trenutak razmišlja, ali onda ipak krene u taj iracionalni svet smrti, jer iako nije savršen, bar je nov i nepoznat.
 
„Gledate me kao retku zver! A treba da znate da je iz društva prognan onaj koji je, po nesalomivoj snazi duha, za glavu viši od banalne svetine. Ovaj svet stekao je toliku težinu prostaštva da je ono, uprkos čovečijem duhu, dobilo snagu strasti. Ali, ima izvrsnih oklopa koje ni sam otrov ne bi mogao da nagrize… Ostao sam ono što sam i nekada bio: odgovoran i razvratan. Avaj! nedostaje mi možda udarac bičem koji dodeljuju deci i robovima… Ali ne mari: kada budem izazvao opštu odvratnost i užas, osvojiću usamljenost.“
 
NEPRIJATELJ


Moja mladost bese tek sumracan vihor,
Prozet tu i tamo od sunaca svetlih,
Grom i kisa takav stvorise pust prizor,
Da vrt mi ostade bez plodova zrelih.

Evo gde me stize vec jesen ideja,
I kad treba naci lopatu i grablje
Da se sravni zemlja poplavljenih leja,
Gde na rake lice vlazne lokve zablje.

A mozda cvet novi koji moj san vidi
Pronaci ce u tlu spratom poput hridi
Tu misticnu hranu koja snagom vrca?

-O boli!O boli!Vreme zivot tlaci ,
Mracni Neprijatelj sto nam jede srca
Od nase je krvi istekle sve jaci!
 
SKLAD PREDVECERJA

Dosla su vremena kad trepcecna grani
Svaki cvet je kao kandilo sred mira,
Zrak vecernji zvuke i mirise zbira ,
Nesvestica strasna i ples polagani!

Svaki cvet je kao kandilo sred mira,
Titraj violine mracno srce pjani,
Nesvestica strasna i ples polagani !
Svod je lep i tuzan poput manastira.

Titraj violine mracno srce pjani,
Nezno srce koje mrzi mrak zlog vira!
Svod je lep i tuzan poput manastira,
Sunce se utapa u vlastitoj rani.

Nezno srce koje mrzi mrak zlog vira
Zeli da se vrate davni sjajni dani!
Sunce se utapa u vlastitoj rani ,
Tvoj spomen u meni sja poput putira!
 
Bodlerova Crna Venera


Ljubavi velikih pisaca: Bodlerova Crna Venera


Poezija Šarla Bodlera (Charles Baudelaire , 1821-1867) često je šokirala njegove savremenike. Bodlerove pesme nazivali su skaradnim i prljavim. Ali, posle susreta sa mladom glumicom francusko-afričkog porekla Žan Duval (Jeanne), njegovi stihovi su neočekivano dobili note nežnosti.

Bez obzira na to što je Bodler žene nazivao “omrznutim stvorenjima” i “božjom prljavštinom”, odnoseći se prema njima sa neskrivenim prezirom, među njima se ipak našla jedna koju je istinski zavoleo. Nazvao ju je svojom Crnom Venerom, posvećavao joj pesme i neprestano je obasipao darovima. Takav Bodlerov odnos prema voljenoj Duval potrajao je gotovo 20 godina.

Duvalova mu nije uvek uzvraćala ljubav u istoj meri - najblaže rečeno, a kad god joj se ukazala prilika, nije propustila da prevari svog vatrenog poklonika.

Pariski skandal-majstor

Još kao dete, Bodler je ostao bez oca. Kroz nekoliko godina mati mu se ponovo udala, a on je taj postupak doživeo kao izdajnički i toliko je zamrzeo majku da nije mogao da je vidi očima. Moguće je da je baš ta dečja trauma psihološki dovela do toga da je počeo da se odnosi prema ženama kao prema nižim bićima kojima upravljaju životni instinkti, a njihov se karakter formira kao protivurečan i neuravnotežen.

Mladi Bodler je sa 20 godina iskusio prve životne naslade: pripalo mu je ogromno očevo nasleđe. Svojski se trudio da ništa ne propusti. Rasipao je novac na lutanja i provode, postao je stalni posetilac javnih kuća, nastojeći da na svaki način zabavlja publiku - ili ponašanjem, oblačenjem i izgledom, ili pak svojim skarednim stihovima. Tako je, na primer, često viđan kako šeta ulicama u svom elegantnom odelu od crne kože, sa dugačkim štapom i dugom kosom koju je ukrašavao zeleni cvet. Voleo je da svima priča kako je on tajni agent u državnoj službi, hvaleći se pritom svojim tajnim vezama s muškarcima.


Jednu pesničku zbirku hteo je da nazove “Lezbejke”, ali se ipak na kraju predomislio.

Mladog i skandalima sklonog pesnika u Parizu je počeo ubzo da prati ružan glas. Ali Bodler je tako nešto jedva dočekao - počeo je da posećuje “Klub uživalaca hašiša”, postepeno postajući zavisan od opijuma. Provodio je vreme u društvu kurtizana. U to vreme “uspeo je da zaradi” i “neku ružnu bolest” kako bi se osetio na kraju života i smrti - kako je kasnije napisao: “… i moralno, i fizički, i uopšte je osetio blizinu bezdna”.

Sve to nije ostalo bez opasnh posledica - do kraja života bio je zaražen sifilisom.

Ali, na žalost, ubrzo je i njegova privlačnost nestala. Neki kažu u 21, a neki u 23. godini. Izmenilo se mnogo toga i u njegovim navikama.

Baš u to vreme sreo je Žan Duval koja, prema rečima savremenika, nije bila najlepša, ali je bila veoma pametna, ali i ne sasvim čestita žena. Osećanja koja je Bodler gajio prema njoj izmenila su ceo njegov život.

O Duvalovoj je malo toga poznato. Mulatkinja rodom sa Haitija bila je balerina i glumica. Za Bodlera je istovremeno oličavala poročnost, opasnost i egzotičnu haićansku lepotu. Svom vatrenom obožavaocu, nije, međutim, uzvraćala ljubav istom merom. Naprotiv, stalno je ulazila iz jedne ljubavne avanture u drugu, a posle ponosno pričala Bodleru o svojim vezama sa drugim muškarcima.


Prema Bodleru se ponašala na isti način kao što je on ranije postupao sa ženama. Šokirala ga je raskalašnim načinom života, razgovarala s njim grubo i sa omalovažavanjem, nastojala da ga odvrati od stvaralaštva… Pritom nije zaboravljala da neprestano traži od njega novac i skupe poklone. I on je pokorno trošio na nju značajan deo zarade i bogatstva koje je stekao nasleđem. Duvalova se tim novcem razbacivala i proćerdala ga je uglavnom na provode sa drugim muškarcima.

Finansijska i fizička iscrpljivanja

Zabrinuta takvom situacijom, Bodlerova rodbina sazvala je “porodični samit” koji je odlučio da se 23-godišnjem pesniku izdvaja ograničen iznos za ishranu i druge troškove. Kontrolu te odluke strogo je pratio domaći notarius. Pravo upravljanja preostalim nasledstovom preuzela je Bodlerova majka.

Godine su prolazile, a Bodler je nastavljao da izdržava svoju muzu i ljubavnicu. I dalje nisu bili venčani i živeli su razdvojeno. Žan Duval se prema Bodleru odnosila sa još većim potcenjivanjem i prezirom. Međutim, niko od njih dvoje nije želeo da raskine taj čudan odnos.


Kada je Bodler napunio 36 godina, objavljena je njegova najpoznatija pesnička knjiga “Cveće zla”.

Zbog “suvišne otvorenosti”, cenzori su kaznili izdavača sa 300 franaka (jedan i po puta više nego što je Bodler dobijao mesečno za život), a tražili su i da izbaci iz knjige šest “najnepristojnijih pesama”.

Na pisanje knjige i njeno objavljivanje stalno ga je nagovarala njegova muza.

Nekoliko godina kasnije Žan Duval se paralizovala. Imala je, kao i Bolder, tada 40 godina. Pesnik je odmah svoju voljenu smestio u najbolju kliniku i svakodnevno je posećivao. A kada se malo oporavila, odmah se preselila u njegovu kuću. Tu odluku je sama donela, čak i ne pitajući njega za dozvolu. Bodler je, najverovatnije, i ne bi mogao odbiti.

Duvalova se ubrzo vratila pređašnjem načinu života: raskalašnosti i rasipništvu, lutanju i sve većim i većim novčanim zahtevima.

Tužan kraj jedne tužne priče

Bodler je zbor posla otišao u Belgiju da drži predavanja na lokalnim univerzitetima i da izdaje knjige. Ali, uskoro se pokazalo da poslovni partner koji ga je pozvao u Belgiju nije bio sasvim korektan: dobio je znatno manje novca nego što je bilo obećano. Ipak, nije smanjio iznos koji je slao u Pariz svojim bližnjima - majci koju je smatrao izdajicom i svojoj voljenoj ženi koja je nastavila da zavodi muškarce, delimično i za novac koji je dobijala iz Belgije.

Prema nekim izvorima, Bodler je u to vreme već bio raskinuo sa Duvalovom, mada je i dalje nastavio da je izdržava.

Vremenom je Bodlerovo zdravlje počelo sve više da se urušava. Osim ranije dobijenog sifilisa, počeo je da pati i od gušenja, nesvestice, bolova u glavi i drugih simptoma ozbiljnog zdravstvenog poremećaja. Posle dve godine provedene u Belgiji, umirućeg Bodlera su prevezli u rodni Pariz, gde je i umro poslednjeg dana leta 1867.

Nepoznat kraj Žan Duval

O poslednjim godinama života Duvalove nema pouzdanih podataka.

Prema nekim izvorima, preminula je nekoliko godina nakon Bodlerove smrti, pritom u bedi i takođe zaražena sifilisom. Prema drugima, umrla je još pre Bodlerovog odlaska u Belgiju.


Nesporno je da su za raspusnog Bodlera osećanja prema Žan Duval - od njega manje poročnoj ženi, postala svetle tačke u njegovom životu.

Iako mu je donela duševno nespokojstvo i uvukla ga u dugove, Bodler joj je posvetio svoja najlepša dela.

Branko Rakočević
 
Ona Sva
Cveće zla XLI
Kad jutros, jedva krijući zlobu i u klopku me navodeći, Demon u moju uđe sobu, upita: “Da li mi možeš reći šta je od sviju lepih stvari kojim je oko zasenjeno, od crnih il’ rumenih čari što čine ljupko telo njeno, najslađe?“ – Ali duša reče Gnusniku: “Svaki deo greje isto, iz svakog melem teče i podjednako drago sve je.“ Ne znam kad me očarava, šta posebno me tu privlači. Ona me kao noć stišava i kao Osvit na me zrači; I saglasje je preveliko što njenim lepim telom vlada da obujmiti može iko sve sastojke tog divnog sklada. Preobražaj me tajni pleni, sva čula se u jedno sliše! Muzika struji dahom njenim, kao što njezin glas miriše!
 

Back
Top