Samoživost

Kako se nosite sa tim situacijama kad vas tudja samozivost direktno ugrozava ?
Kako reagujete na samozive ljude ?
Sta kada je najblizi clan porodice samoziv ??

Ja sam pokusala na vise nacina da ubijedim jednu osobu da bar malo promijeni ponasanje... mirnim razgovorom o problemu, ubjedjivanjem, moljenjem... nakon toga inacenjem, udaranjem kontre, sto je dovelo do samo gore situacije... i cini mi se da nista tu ne moze da pomogne...
onda sam otupila, pokusavam da gledam kroz nju i da me ne dotice... i sada smo u drugom problemu... ona se osjeca zapostavljeno, ignorisano... sto je dovelo do ljutnje sa njene strane... i desava se da danima ne zeli rijec sa mnom da progovori jer joj nije sve potaman... dok meni ne postane neizdrzivo, odem do nje, i onda ispocetka... kao sa djetetom
Nekoliko forumasica je spomenulo otvaranje prozora i pravljenje promaje... to mi se cini kao da je zajednicko za sve njih... konstantno im je zagusljivo... hebote, onda to moze biti i ozbiljan psihicki problem, ne samo karakterna osobina...
Ako je nervozna, samo uleti u stan i unese svu negativnu energiju, istrese se na meni i svakom ko se tu nadje... cak i ako ne kaze nista, bacanje torbe, lupanje vratima, gundjanje... sve to dovede do toga da se svi prisutni osjete neprijatno... a onda ide isti scenario, ako je niko ne konstatuje, citavog dana je nadrndana, a ako je pitas sta je bilo, pocne prica od kulina bana, pa kako je sve lose, pa nikakvo, nadje u medjuvremenu zamjerke za stosta, sudovi nisu optani kao treba, casa stoji bez podmetaca na stolu i sl. kao da je to od zivotnog znacaja... i sto je najcrnje... posle uzme telefon i najcvrkutavijim glasom se javlja drugarici...
Sve bi bilo u redu da se posle ne kikoce sa tamo nekim, dok smo mi ostali kao da nas je voz pregazio... sjebala nam dan, a ona ode da se kliberi...

Ovo mozda nije samozivost, ovo je mozda sebicnost sa elementima bezobrazluka i nekulture, ne znam, ali da je gadno, jeste...
 
Jednom, par puta, ili konstantno?
Зависи колико ми је до особе стало. Ако ми је стало, имам више енергије за борбу и покушај да га/њу поправим.
Ако ми није стало, ставим тачку на комуникацију, дружење...

..i?..shvati, jel' da?...i kaže neću više...nisam mislio, la da ti je toliko stalo...
...i to shvatanje traje cijelih 5 min. a nekad i kraće...
Људи најбоље уче и схватају кад их тучеш њиховим оружијем.

Наравно да многи више никад не помисле да се у конкретним ситуацијама понесу саможиво јер им покажем на њиховој кожи како то изгледа.
А пошто се ником не свиђа да буде жртва саможиве особе, па чак ни саможивом, онда следећи пут поразмисле.;)
 
E mileva ne s.eri... majke ti...
Baš si me iznervirala i sad ja moram tebi-starijoj ženi da se ovako obraćam... stvarno...:evil:

"Slično se u sličnom rastvara":manikir: ma nemoj... a ona suprotnosti se privlače? A?

Lupila si i ostala živa...

A pošto sam se lično osetila prozvanom... rećiću ti da moj brat jeste bio takav-samoživ ali nije loša osoba... ima milion prijatelja i na njega se uvek možeš osloniti... a i roditelji su nam nekim čudom normalni... :roll: ... tako da bilo koja i da se uda za njega, neće imati samoživu rodbinu...

:roll::roll::roll:

aman Čičak šta se brecaš
što bi rekli kome čavka na rame taj si vika iš

kad kažem da se slično u sličnom rastvara onda je to aksiom
kad mislim da i u ljudskim relacijama vladaju takvi odnosi onda iznosim svoje mišljenje koje naravno može da bude različito od tvog.
Nijednog trenutka nisam mislila na tvog brata već sam pisla o tome da na svu sreću nemam bliske rođake koje bi nazvala takvima. Takođe ni bliski rođaci mm sa kojima smo u kontaktu nisu loši (a to sam nadovezala upravo na tu priču da sam i očekivala da budu takvi jer jer je on ok pa mi je bilo i za očekivati da su mu i sestra i roditelji takvi. I jesu.

na drugim temama smo već pisali o tpme da li se i kakao suprotnosti privlače i slažem se da i tga ima, ali ja za život biram partnera koji na fundamentalne stvari -deca, međusobni odnos, novac gledamo na isti način
A i za različitosti ima mesta
 
E mileva ne s.eri... majke ti...
Baš si me iznervirala i sad ja moram tebi-starijoj ženi da se ovako obraćam... stvarno...:evil:

"Slično se u sličnom rastvara":manikir: ma nemoj... a ona suprotnosti se privlače? A?

Lupila si i ostala živa...

A pošto sam se lično osetila prozvanom... rećiću ti da moj brat jeste bio takav-samoživ ali nije loša osoba... ima milion prijatelja i na njega se uvek možeš osloniti... a i roditelji su nam nekim čudom normalni... :roll: ... tako da bilo koja i da se uda za njega, neće imati samoživu rodbinu...

:roll::roll::roll:

Зависи колико ми је до особе стало. Ако ми је стало, имам више енергије за борбу и покушај да га/њу поправим.
Ако ми није стало, ставим тачку на комуникацију, дружење...


Људи најбоље уче и схватају кад их тучеш њиховим оружијем.

Наравно да многи више никад не помисле да се у конкретним ситуацијама понесу саможиво јер им покажем на њиховој кожи како то изгледа.
А пошто се ником не свиђа да буде жртва саможиве особе, па чак ни саможивом, онда следећи пут поразмисле.;)

imam jednu poznanicu koja se već godinama žali kako njen muž je u stanju da prvi uđe u kupatilo, isprazni ceo bojler i z nju nikad ne ostane.
jedno duže vreme je pokušavala da ga upozori pa nije išlo.
Onda je krenula da se prva kupa ostavljajući mu vodu
pošto je i u drugim stvarima pokazivao samoživost krenula je da mu ne ostavlja toplu vodu i da mu svaki put kaže zašto je to uradila
i džabe
i tako već sedam godina
 
aman Čičak šta se brecaš
što bi rekli kome čavka na rame taj si vika iš

kad kažem da se slično u sličnom rastvara onda je to aksiom
kad mislim da i u ljudskim relacijama vladaju takvi odnosi onda iznosim svoje mišljenje koje naravno može da bude različito od tvog.
Nijednog trenutka nisam mislila na tvog brata već sam pisla o tome da na svu sreću nemam bliske rođake koje bi nazvala takvima. Takođe ni bliski rođaci mm sa kojima smo u kontaktu nisu loši (a to sam nadovezala upravo na tu priču da sam i očekivala da budu takvi jer jer je on ok pa mi je bilo i za očekivati da su mu i sestra i roditelji takvi. I jesu.

na drugim temama smo već pisali o tpme da li se i kakao suprotnosti privlače i slažem se da i tga ima, ali ja za život biram partnera koji na fundamentalne stvari -deca, međusobni odnos, novac gledamo na isti način
A i za različitosti ima mesta

A ja ti upravo ovo objašnjavam...
Da nismo svi isti...
I da ako jedna osoba ima neke osobine i karakteristike, ne znači da ih cela familija ima...

A ti pišeš da je tvoj muž normalan i da to podrazumeva da je i cela njegova porodica... generališeš...
 
Imam ovakve članove porodice. Uđu u kupatilo i isprazne bojler od 80 l na jedno tuširanje. Ostavljaju mokro kupatilo za sobom i prljavu wc šolju. Pojedu i popiju sve što ima ne razišljajući treba li još neko da jede/pije.

Npr, kad treba ujutru baš rano da ustanem i nemam vremena za odlazak u prodavnicu, ja kupim paštetu i jogurt i ostavim u svojoj sobi. Jedino tako mogu da budem sigurna da ih niko neće pojesti. Ružno jeste, ali šta ću.:(
 
imam jednu poznanicu koja se već godinama žali kako njen muž je u stanju da prvi uđe u kupatilo, isprazni ceo bojler i z nju nikad ne ostane.
jedno duže vreme je pokušavala da ga upozori pa nije išlo.
Onda je krenula da se prva kupa ostavljajući mu vodu
pošto je i u drugim stvarima pokazivao samoživost krenula je da mu ne ostavlja toplu vodu i da mu svaki put kaže zašto je to uradila
i džabe
i tako već sedam godina
Разумем.
Има људи који једноставно не могу да се промене.:confused:

Фројд је тврдио да човек може карактер да мења само уколико дође у контакт са смрћу или ти неким ситуацијама које би сваког добро протресле. Али ни то не важи за све.
 
Ja sam digla ruke u pokusajima da menjam ljude...
:(

Srecom oni koje sam birala, nisu...s vremena na vreme uletim u neke situacije gde moram da podnosim razne budale...i to mi mnogo smeta...:(

Ali vidim da je njima extra...
 
Niko takve ne promeni...to mogu da potpišem...i nemojete se zanositi time
da oni toga nisu svesni...jesu i te kako, svesni, zato kad su zaljubljeni oni
to znaju da prikriju...naravno, zato što nikad nisu skroz zaljubljeni, uvek ostave
jedan veći deo srca samo za sebe...mi to tada naravno ne vidimo:mrgreen:, kad
dođe do braka...i život se malko razvodni....onda počinje da izlazi, što bi se
reklo....delo na videlo...tako i njihova samoživa narav..koju niko ne promeni....:mrgreen::mrgreen:

nije samo stvar, vode u bojleru..ili popijenog mleka ili čega god...stvar je u tome
što će ta i takva osoba uzeti zadnju paricu iz kuće..ostaviti celu familiju bez
hleba ako treba tamo negde sa tim što je uzeto od svojih najbližih, da se pokaže
da ostavi utisak...oni od toga žive..od utiska okoline...ali one ne osvojene, ova
koje je već "osvojena"...ta više nije toliko zanimljiva...kod njih je to već "završena"
stvar....:dash:

neko je rekao...da je kod svog deteta to iskorenio....ne može se to iskoreniti,
ili jesi ili nisi takav....ne pomaže tu ništa....možda dok je dete malo, pa ima
i neki rešpekt od roditelja...to neće u toj meri ispoljiti..ali dok se dohvati nekih
godina...i sad kao može šta hoće....tada se to pokaža...znači to je kao boja
očiju....ne menja je niko i ništa...na žalost.....:besna:

ne bih volela da se neko nađe prozvanim...pisala sam samo iz ličnog iskustva
takav me je zapao...ja ga birala...i da svi tada tih godina videše to sem mene,
nisu ni malo ludi oni koji su rekli da je ljubav slepa....kad progledaš, boli, i da
boli mnogo....probaš svašta...ali sve je tu uzalud...nema popravke, ima obećanja
ako je osoba osetila da je ugrožena trenutno...ali ako ni taj osećaj nema, onda
samo dolazi do svađe, ružnih reči...pa ili se svađaj svaki dan, ili trpi i ćuti..ili
idi bez da se okrećeš...kako ko može, želi...sme ili šta god već..ali nema
popravke......potpisujem...sve isprobano.......:worth:
 
Rrrrrrecii sestro slatka rrrrrreeeciii :) ???

trieste...:)


znam znam..ja sve manje i manje uspevam da kuliram....kao sto se moze primetiti...ili necu da gledam i ucestvujem...ili cu da besnim...nema vise igrarija..ko je bolji ko je jaci ko je duhovitiji., ko ume bolje da skrese...trudim se da komuniciram otvoreno sa ljudima....koliko mi dozvole...
 
samozive ljude ne volim i jedostavno ih izbegavam
hvala Bogu pa nisam okruzena takvim ljudima
ako naidjem na nekog takvog samo se distanciramn, nemam zivaca da ucestvujem u tome ko je ovo ili ono, a to me i ne zanima
 
Preterano samozive ljude ne volim jer su najcesce sitne prodane dushe koje se brukaju zbog sitnica.
Mogu da razumem da neko povremeno i kad je nesto stvarno bitno,do cega mu je stalo,stavi sebe ispred drugih,ne treba ni biti budala,ali da se grabi za sve i svasta samo da drugi neko ne uzme to sto mu "pripada" ne mogu da razumem i od toga mi je muka.
 
Vi koji govorite da smo svi samoživi očigledno nikada niste živeli sa zaista samoživom osobom (ili ste možda baš vi takva osoba?). To je za mene jedna šokantna osobina - da neko može da živi u istoj kući sa ljudima, a da ih uopšte ne bude svestan, i stalno misli samo na sebe (otvori npr. prozor u sred najljuće zime iako je bolesna osoba upravo ustala u laganoj spavaćici, ili ti zatvori vrata ispred nosa jer uopšte nema svest da stojiš pored ili iza nje, pojede i popije sve iz frižidera a zna da drugi ljudi ustaju pre njega ili nje i neće imati šta da prezalogaje ujutru :evil: ) I stalno neki takvi šamari, koji sami po sebi nisu toliko strašni, ali kada je to obrazac ponašanja, to je muka živa... Sa takvom osobom ne možeš da uradiš ništa - ako je stvarno samoživa uopšte neće ni shvatiti šta joj ti pričaš :)

Istina!

Kod tih i takvih samozivih osoba retko se desi nesto krupno i znacajno da bi nas pomerilo i nateralo da preduzmemo neke radikalne korake i promenimo nesto. Takve osobe nam unistavaju zivot (ako zivimo zajedno) samo sitnicama. Njih je mnogo, desavaju se neprestano i unistavaju nas polako. Kad pokusamo da analiziramo sta je to sto nas tisti sebi delujemo glupo jer nema vidljivog razloga. Drugi bi se nasmejali na vase "umisljenje" probleme a oni su opasniji i tezi od onih velikih i stvarnih koji se dese mozda jednom u godini i mi ih ili prebolimo ili ne. Ovde na izgled nema sta ni da se preboli ni da se oprosti a zivot zbog takvih problema pocinje da lici na pakao.
 
Niko takve ne promeni...to mogu da potpišem...i nemojete se zanositi time
da oni toga nisu svesni...jesu i te kako, svesni, zato kad su zaljubljeni oni
to znaju da prikriju...naravno, zato što nikad nisu skroz zaljubljeni, uvek ostave
jedan veći deo srca samo za sebe...mi to tada naravno ne vidimo:mrgreen:, kad
dođe do braka...i život se malko razvodni....onda počinje da izlazi, što bi se
reklo....delo na videlo...tako i njihova samoživa narav..koju niko ne promeni....:mrgreen::mrgreen:

nije samo stvar, vode u bojleru..ili popijenog mleka ili čega god...stvar je u tome
što će ta i takva osoba uzeti zadnju paricu iz kuće..ostaviti celu familiju bez
hleba ako treba tamo negde sa tim što je uzeto od svojih najbližih, da se pokaže
da ostavi utisak...
oni od toga žive..od utiska okoline...ali one ne osvojene, ova
koje je već "osvojena"...ta više nije toliko zanimljiva...kod njih je to već "završena"
stvar....:dash:

neko je rekao...da je kod svog deteta to iskorenio....ne može se to iskoreniti,
ili jesi ili nisi takav....ne pomaže tu ništa....možda dok je dete malo, pa ima
i neki rešpekt od roditelja...to neće u toj meri ispoljiti..ali dok se dohvati nekih
godina...i sad kao može šta hoće....tada se to pokaža...znači to je kao boja
očiju....ne menja je niko i ništa...na žalost.....:besna:

ne bih volela da se neko nađe prozvanim...pisala sam samo iz ličnog iskustva
takav me je zapao...ja ga birala...i da svi tada tih godina videše to sem mene,
nisu ni malo ludi oni koji su rekli da je ljubav slepa....kad progledaš, boli, i da
boli mnogo....probaš svašta...ali sve je tu uzalud...nema popravke, ima obećanja
ako je osoba osetila da je ugrožena trenutno...ali ako ni taj osećaj nema, onda
samo dolazi do svađe, ružnih reči...pa ili se svađaj svaki dan, ili trpi i ćuti..ili
idi bez da se okrećeš...kako ko može, želi...sme ili šta god već..ali nema
popravke......potpisujem...sve isprobano.......:worth:

Ovo boldovano već zavisi od karaktera osobe...
Ja iz ličnog iskustva kažem, da tako ne mora biti...
Jeste moj brat na neki način samoživ, nema puno osećaja prema drugima, ne želi da razume njihove emocije... itd... ali on nikad ne bi uradi tako nešto-kao što si ti napisala...
On je jedan vrlo uspešan momak, koji završava doktorat i veoma je odgovoran-uvek je takav i bio...
Ali da će popiti sav sok, a zna da će meni npr. doći drugarice... a ja poludim...:evil:
Da npr. dođe u 3 ujutru kući iz grada, lupa vratima i pali svetlo, iako zna da ja spavam...
Da kucka na kompu do dugo u noć, a ja zbog toga ne mogu da zaspim...
Da mi uzme daljinski iz ruke i prebaci, jer on želi nešto drugo da gleda...
Da nazove mamu i kaže:"Dolazim na ručak." bez da pita, da li ta ista mama može i želi da skuva ručak...
Itd...

Ali s druge strane... kad nešto naumi to i ostvari...
Sam je završio svoj fakultet(bez ičije pomoći), upisao doktorat i finansirao sebe... otvorio sebi firmu... kupio auto... sklopio mnoga prijateljstva...
Sve što ga inetresuje on zna u sitna crevca a sve ga zanima...
Vrlo je pouzdan i kad god te nešto zanima zvrcneš ga, on ti to odradi za 5 minuta...

Tako da... nije sve ni crno a ni belo...
Ja samo znam da ne bih mogla da živim sa takvom osobom... jer smo različitih karaktera...

:heart: svog brata!
 
Mari, kakve sad ovo ima veze sa temom? Pa samozivost jeste deo karaktera. I ne moze se biti 'na neki nacin' samoziv.

Niko ne kaze da samozivi ljudi ne zavrsavaju skole, nisu zaposleni, nisu drustveni, nisu sposobni.. Pokusavam da razumem sta si htela da kazes. Osim da tvoj brat tipicno ne ispoljava svoju samozivost bas kao sto je boldovano u afroditinom postu. I da ga volis.. I nabrajajuci te pozitivne atribute, i uspehe, neosnovano ga opravdavas. Ok, izgleda da sam shvatila.
 
Mari, kakve sad ovo ima veze sa temom? Pa samozivost jeste deo karaktera. I ne moze se biti 'na neki nacin' samoziv.

Niko ne kaze da samozivi ljudi ne zavrsavaju skole, nisu zaposleni, nisu drustveni, nisu sposobni.. Pokusavam da razumem sta si htela da kazes. Osim da tvoj brat tipicno ne ispoljava svoju samozivost bas kao sto je boldovano u afroditinom postu. I da ga volis.. I nabrajajuci te pozitivne atribute, i uspehe, neosnovano ga opravdavas. Ok, izgleda da sam shvatila.

:super:
 
stvar sa kojom se susrecemo na svakom koraku.
Pa cak i u porodici .
Mene na temu podstakoše dve osobe ...koje mi juče digose pritisak ...
Od slucaja do slucaja ne znam puno osoba koje nisu samozive.
Kako se nosite sa tim situacijama kad vas tudja samozivost direktno ugrozava ?
Kako reagujete na samozive ljude ?
Sta kada je najblizi clan porodice samoziv ??

I sta da radim sa ovim mojim samozivim psom koji misli da samo on treba da spava na jastuku :evil:

Ja sam mini i samoziva sam :rumenko: Ali-primetih to, samozivost vise ispoljavam prema meni bliskim ljudima neg onim daljim...Valjda zato sto znam da me oni vole i da ce mi tolerisati.I tako i biva :) Hm, eto pitam sad momka dal konta da sam ja samoziva kaze ponekad.Mada, voli me pa ne konta :mrgreen: To je to o cemu pricam...Samozivost je kad u principu gledas samo sebe jel?:think: Ali meni je to ok ako ne ides na stetu drugih ljudi vec radis za svoju goozu, bolje prodjes u zivotu od onih nesebicnih...Moja iskustva su takva :manikir:
 
*Egoizam...*

--------------------------------------------------------------------------------

Egoizam (latinski: ego - ja) je stanje prevelike samovažnosti, samoljublja i uzdizanja sebe. Predstavlja investiciju motiva ličnosti u sopstveni ego što vodi ponašanju usmerenosti ka sopstvenim interesima i potrebama, kao i zanemarivanju interesa i potreba drugih tj. jedno sebično i nedruštveno ponašanje.

Egocentričnost je posmatranje svega iz svoje perspektive. To je težnja pojedinca da sve stvari usmerava prema sebi, poimajući sebe kao "središte svemira", svoje ja kao jedinu stvarnost, a sve ostalo u odnosu na sebe.

Egoizam najčešće prate kompleks više vrednosti, mesijanski kompleks i kompleks Boga. Poznate osobe s božjim kompleksom su Napoleon Bonaparta i Micuo Matajoši.

Egoizam ima sledeća značenja:

*Psihološki egoizam je učenje u kom se tvrdi da svi ljudi rade isključivo u svoju korist, makar ona bila i emotivna;
etički egoizam je učenje u kom se tvrdi da svi ljudi treba da rade u svoju korist;

*Racionalni egoizam je učenje u kom se tvrdi da je racionalno raditi u svoju korist;

*Solipsizam (nekad se zove egoizmom) je učenje u kome se tvrdi da samo data osoba postoji;

*Egotizam je psihološko stanje prevelike samovažnosti; u određenim oblicima egoizam (kao egotizam) može uključivati i narcisizam i anti-socijalno ponašanje.

Egoizam se često meša sa sebičnošću.


Da li smo ipak svi mi u odredjenim situacijama egoisti tj. samozivi :think:
 
:super: Slazem se.Kad bolje razmsilim ja mislim da ja posedujem umerenu dozu samozivosti :rumenko:, mozda vise nego neki ljudi za koje bismo rekli da su nesebicni,neegoisti i tako nesto...a ipak manje nego sto su neki ovde opisali.Nisam tako samoziva kao sto je neko naveo primer da pojede sve pa nema posle za nekog drugog s kim delis stan, zatvori vrata nekom ispred nosa itd.Takva sigurno nisam.
 

Back
Top