Само за ПРАВОСЛАВНЕ СРБЕ

Бл почиње да личи на оне које мрзи.
Он виче: Душанов законик!
А они: Шеријатско право!

Јеванђеље по Матеју, гл. 5, 44." А ја вам кажем: љубите непријатеље своје, благосиљајте оне који вас куну, чините добро онима који на вас мрзе, и молите се Богу за оне који вас гоне;"

Тако да када ме следећи пут буде назвао јеретиком, секташем и не знам како још, схватићу то као благослов.
 
САМО ЗА Zarathustra:

ГОВОР СВЕТОГ ВЛАДИКЕ ПАЖЊА НА СВЕТОГ ВЛАДИКЕ

НИКОЛАJА (ВЕЛИМИРОВИЋА)
НАД ОДРОМ ДИМИТРИJА ЉОТИЋА

Да jе одсечена само jедна грана, стабло не би много осетило, али стабло jе одсечено до корена, и нама jе нанесен велики бол. Аj. Боже! То jе Твоjа воља и ми jоj се морамо покоравати.
Када се jедан камен баци у воду, он прави концентричне кругове коjи се шире. Тако и смрт Димитриjа Љотића иде тугом његовоj породици, његовоj маjци Љубици, тамо далеко у Смедереву, његовоj супрузи Ивки, његовом брату Jаши, његовим синовима и његовоj кћери. Други круг иде кругу добровољаца, његовим сапутницима и jедномишљеницима у миру и рату, у добру и злу, у радости и жалости. Трећи круг иде са дичним четницима, к оном коме jе већ четири године земља простирач а небо покривач. И сад долази и четврти круг, коjи обавиjа цео свет, jер Љотић ниjе био само наш, он jе припадао човечанству, Европи, свету.
Димитриjе Љотић био jе државник, учитељ и хришћанин. Он ниjе био само државник, он jе био хришћански државник. За последњих сто педесет година, ми смо имали великих политичара, великих људи као што су Гарашанин, Jован Ристић и Никола Пашић, али то су људи били велики за своjе време, и у границама Србиjе док jе Димитриjе Љотић зашао у велике кругове светске политике. То jе био политичар са крстом. Имао сам прилике да га jедном чуjем у манастиру Жичи када jе рекао: "Српски народ неће бити срећан док сав свет не буде срећан". Он jе био учитељ коjи jе учио наjпре делима, па тек онда речима, упућивао jе, и сам jе био пример. Никад ниjе говорио а да делом ниjе показао. Ништа ниjе било да jе говорио, а да ниjе делом остварио. О, да су такви били сви наши учитељи! Христос jе рекао:
"Треба радити па учити, а не само учити".
О њему ће се говорити као човеку, државнику и дубоким хришћанину, и то jе он био наjвећи. Он почиње од себе, а то користи свету. Ако почињеш од перифериjе, од другог, а не од себе онда не користиш никоме. То jе било његово гесло. Димитриjе Љотић jе био човек дубоке вере. Он jе као министар Правде додавао кадионицу свештенику у цркви. Многи су се томе ругали, али он се ниjе стидео. Он jе говорио: "Jа идем да испитуjем вољу Господњу, па кад jе сазнам, ићи ћу за њом, не обазирући се ни лево ни десно." Без Димитриjа Љотића осећа се велика празнина, а то jе празнина коjа се не може лако попунити.
Дрво jе одсечено, али Бог зна шта ради и ми се морамо покоравати Његовоj вољи. Ако jе дрво одсечено, али из одсеченог дрвета никле су многе младице, а то су многи и многи Љотићи. Ако jе пао Димитриjе Љотић, десетине хиљада српских jунака под оружjем заjеднички сjедињени, не поjединци, него заjеднички, су заменици Димитриjа Љотића. Димитриjе Љотић jе човек коjи jе надахњивао људе. Носио jе тешки крст и у рату и у миру, jер ни у миру му људи нису хтели дати мира. А у рату jе извршио своjу дужност и као воjник и као грађанин. Баш они коjи су били на површини и коjи су били глава народна нису га разумели. Зато смо и пропали што нисмо знали ценити такве вредности.
Бог га jе узео баш у своjе време. Рећи ће неко: узели су нам га. Али га нису узели, jер jе он дао упут своjим животом и своjим трудом до сада. Колика понизност, какав аскетизам, испосник Светогорски, какве молитве, дечиjе милине!
Ми благодаримо њему, његова Светост и jа, захваљуjемо му што смо дошли из заточења до Беча, и од Беча овамо. Ми не можемо то никад заборавити наjверниjем сину Српства.
Када сам говорио са њим у Бечу о сjедињењу наших народних националних снага, он jе, говорећи о ономе за кога сам рекао да му jе већ четири године земља простирач а небо покривач, смерно одговорио: "Он нека заповеда, jа ћу слушати. Он нека буде на врху, jа ћу на дну. Jа ћу му ноге прати." И дошло jе jединство.
Ко jе познавао тога човека, морао га jе волети. Он jе био идеолог, светски, широке душе, лав у храбрости а jагње у кроткости. Говорио jе: "Ако учинимо све народе срећним, бићемо и ми срећни". Чедо Милић, велики мостарски jунак, рекао jе: "Jош сам видео jунака, али jунака као Љотића нигде". О њему ће се зато писати књиге. Писаће не само Срби, него и сви Европљани коjи су га познавали.
Било jе људи коjи су говорили да он воли да прима од некуд, да сакупља, да гомила. Али где су његове куће? Где му jе имање? Где су му куле? Где су му поља? Jа тога не видим. Али jе био велики богаташ духом, поштењем, вером. Духован човек, карактеран, поштен, одлучан и религиозан. Он jе био толико богат душом, да jе од ње могао дати и другом, позаjмити осталима увек спреман да даде савета и лепу реч. За њега политика ниjе била акробатика, него етика. Он jе био репрезентатор душе и срца српскога, чари и истине српске. Он jе био идеолог хришћанског национализма.
 
Он jе волео све воjводе. Он jе то мени причао, а исто о њему причале су ми и воjводе, и кружиле похвалнице о њему. Jедан велики воjвода, коjи jе овде међу нама, рекао ми jе jедном приликом пре кратког времена: "Не могу се од њега одвоjити. Речи из његових уста теку као мед. Он jе прави репрезентатор српске политике." Он jе дао толико од себе, па да jе живео jош педесет година, он не би имао шта више да да. Он jе дао одговора на сва питања. Он jе у своjоj идеологиjи обухватио све гране народног живота.
Жалимо га сви, жали га свак. Жале га и Немци. Многи су му пребацивали да се сувише наслања на Немце. И то баш они коjи нису били народни људи, коjи поседуjу виле и богатства, и коjи као jазавци припремаjу себи унапред богатство за сто година. Али он jе наjвише критиковао Немце, и баш зато су га они поштовали. Критиковали су га само они коjи га нису познавали.
Колико jе само волео своjе воjнике. Причао ми jе jедан официр из његове пратње: "Када смо отступали из Београда, на путу смо застали и делили храну воjницима коjи су били гладни. Када смо поделили храну, пришао сам Љотићу и рекао му да jе jош остало хране за мене и њега. Нашта ми jе он рекао: "Подели и то. Ми ћемо лакше. Сад и тако идемо да спавамо, а лакше се спава кад се не jеде." "И тако сам учинио." Он jе поштовао човека изнад свега, само наjпре и изнад свега – Бога.
Он jе био велики човек. Оно што jе посадио, ухватило jе дубока корена. И све што jе урадио, мирисаће.
Добровољци, певаjте у славу Димитриjа Љотића! Четници, плетите венце славе! Срби, спомињите се Димитриjа Љотића!
Пала jе наjвећа жртва. Боже, не тражи више. Боже, доста, молимо Те: узео си много и као наjвећу жртву, њега! Боже, нека буде доста. Jа веруjем да jе ова велика жртва капиjа коjа ће нас довести до слободе. Димитриjе Љотић jе капиjа наше нове Отаџбине.
Зато сви, браћо, молимо се за душу великог човека и нека га прими у царство своjе. Нека нам Бог услиши молитве, а њему нека да место коjе заслужуjе.
Бог да прости душу Димитриjа Љотића! Во вjеки вjекова. Амин.
Ниjе мртав Димитриjе Љотић. Он сада припада читавом Српству. Он сада припада небескоj Србиjи. А мртви су jачи него живи. Он jе сада jачи, него када jе био жив и спутан. Он сада jош више ради и поседуjе jош више снаге. Он тек сада ради. Хвала му.
 
И видео сам какве напоре чини светско зло да би оцрнило Свету Цркву, непорочно Тело Христово! Њу ће пре свега јавно срамотити у свим новинама, на радију и телевизији. Јевреји са словенским презименом ће на све начине излагати духовништво и православне јавном подсмеху, ругати се њиховим обредима, постовима, начину живота и свему томе сто је одувек била основна способност за зивот. У саму Цркву, медју духовниство бице слано хиљаде и хиљаде покатолицених русилаца Православља.
 
УВОДНИ УЗДАХ

Шта је то витештво? Да ли је то - борба? Свакако да јесте, али није само то. И страни завојевач се бори за проширење својих поседа, али зато није витез. Да ли је то - вера? Наравно, пре свега је вера. Али монах који цео свој век проживи на води и хлебу, молећи се Богу затворен у бурету, ипак није витез. Да ли је то - морал? Нормално, али и криминалац може да се држи моралних начела своје банде или мафије, а није витез. Да ли је то - наука? Разум, памет, и знање, потребни су човеку, али га не чине витезом. Да ли је то - уметност? Талентовани и интуитивни људи са јаким осећањем за склад и хармонију јесу посебни и ретки, али само због племенитих особина личности не значи да су уједно и витезови...

Преостаје ми једино да дубоко уздахнем, у својој неспособности да одредим шта заправо значи тако позната и често коришћена реч у српском језику, и да, у трагању за истином, на основу досадашњег искуства, а понајпре интуитивног осећаја, покушам да утврдим шта би то у практичном животу било витештво, и шта треба чинити да би се постало и остало витезом.

ДЕФИНИЦИЈА ВИТЕЗА

Genus proximum - човек, свакако. Али, разуме се, не било какав човек. Да овде не бих зашао у смисао наредног пасуса, рећи ћу само - обожен човек. Неко други се и не би могао сматрати човеком. Усудићу се да кажем још и - Србин, зато што је та реч од памтивека означавала обоженог човека. Али, ово последње нека за сада остане међу нама.

Diferentia specifica - овде ћу се заглибити, као што сам већ објаснио зашто, и дати уопштено објашњење да је витез племенити и бескомпромисни борац за божанску савест. Пошто божанску савест чини морал који је обожен вером, а сама савест је делотворни, активни, а не пасивни принцип, онда се божанска савест може одредити као делотворни обожени морал.

ДЕФИНИЦИЈА ВИТЕШТВА

Genus proximum - нека буде принцип живљења, или доктрина обоженог човека.

Diferentia specifica - дакле, племенита и бескомпромисна борба за божанску савест.

СМИСАО ВИТЕШТВА

Циљ културe појединачног човека и народа у целини је да оствари врлину. Апсолутна врлина може се остварити једино кроз витештво, које је оличено у чојству, јунаштву, и лепоти.

Чојство значи саосећање и солидарност са свим припадницима људског рода. Такође, значи и свест о сопственим лошим особинама. Помоћу те свести човек може да заштити друге људе од себе самога. Чојство представља основ за општење са околином, склапање познанстава, организовање заједничких подухвата.

Јунаштво је покретач за сваки подухват, и спремност да се ради тог подухвата поднесе и највећа жртва. Једино храбри људи имају вољу и истрајност да испуне циљ који желе. Кукавице се одају пасивности и безвољности. Јунаштво ствара културу, кукавичлук је разграђује.

Када човек поседује свест о својим манама, доброту, и храброст за делање, онда је способан да достигне врхунац културе, а то је лепота. Љубав према лепоти даје смисао животу.

Као што се реч не добија простим слагањем слова, ни песма простим ређањем речи, а ни човек простим састављањем ткива и органа, тако ни културу не може да чини прости збир права, слобода, и воља појединаца. Оно због чега је реч заиста реч, песма заиста песма, човек заиста човек, и култура заиста култура - јесте смисао, идеја. Српска култура мора да се води српском идејом, а она је оличена у српској вери, традицији, песми, игри, ношњи.

ДАНАШЊИ ЧОВЕК КАО ВИТЕЗ

Кроз историју витезови су углавном били мушкарци. Међутим, било је доста случајева да и жена постане витез, нарочито у античком времену. Витештво, као духовни принцип, својствено је и мушкарцу и жени једнако. Оно по себи не садржи никакво полно одређење. Витештво није историјска појава, а витез није човек који јаше на коњу обучен у оклоп, гледа кроз визир, држи штит и мач у рукама, и бори се за божанску правду. Витештво постоји колико и сам Бог, и толико ће и постојати. Оно није ишчезло са средњим веком. Штит и мач су само симболи Божијег оружја, из духовне сфере пренети у материјалну. Данас се више нико не бори таквим наоружањем, али зато оно вечно остаје знамење витешке борбе и витештва. Дакле, савременим витезовима остају на располагању сва савремена духовна и материјална средства за њихову племениту борбу. Жена - као витез - задржава све особине женствености. Шта више, она мора да буде апсолутно женствена, једнако као што витез мушкарац мора да буде апсолутно мужеван. Због тога би требало увести један посебан назив за женског витеза. Предлажем да то буде име: витеса. Слично је називима за поједине женске професије, попут стјуардеса, или хостеса. Такође, номинатив присвојног придева именице витеса гласи - витешки, дакле исто као за именицу витез.
_________________
 
jan2003_7.jpg

Лажни хришћанин: Димитрије Љотић
 
СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ПАРОХИЈА
ХРАМ ПРЕОБРАЖЕЊА ГОСПОДЊЕГ
БЕОГРАД - ВИДИКОВАЦ



ДРАГЕ НАШЕ МАЈКЕ!

Град Београд је облепљен рекламом Model Agency (агенција за манекене и фотомоделе) која позива да се на аудицију за менекене и манекенке пријаве деца, како би од тих најмлађих дана, изгледом свог тела привукли на себе пажњу да би касније постали рекламна роба и на тај начин изазивали пожуде само телесних страсти, и били искоришћени само у те сврхе.

Подсећамо данашње мајке да отворе очи и не пуштају своју децу да олако наседну на ову превару, а поводом празника Рођења Свемајке Пресвете Богородице, објављујемо ову поуку као духовни лек.

- - -

СВЕТИ ВЛАДИКА НИКОЛАЈ ЖИЧКИ

ЈЕДНОЈ МАЈЦИ: О КРАЉИЦАМА ЛЕПОТЕ
105. МИСИОНАРСКО ПИСМО

Јављате ми с безумном радошћу, да вам је ћерка изабрата за краљицу лепоте. Па као да очекујете да Вам и ја честитам. Мене је стид о том и писати, а место честитања изјављујем Вам дубоко сажаљење. Не знам зашто још кажете у писму: "мојој ћерки као образованој девојци то веома ласка?" Јер шта да се рече о образованим и необразованим у наше дане? Међу многобројним савременим кризама криза образованости је једна међу главним. Ко зна, да ли се може назвати образованом једна варошка дама пре него једна стидљива чобаница у планини! Ту се никад неће доћи до сагласности док год се не вратимо на народни појам образованости, и не кажемо, у хармонији са многомилионим гласовима народним: образован је онај ко има образа . А ко нема образа, није образован, па ма где живео, ма какав положај заузимао и ма колику гомилу знања у глави носио.

У нашим шумадијским селима о лепоти се шаптало а о карактеру се гласно говорило. То је долазило од дубоког сазнања народног, да је лепота нешто пролазно и од човека независно, док је карактер непролазан и од човека зависан. Знате ли народну песму од Милици девојци? Како је дивно одговорила неким ласкачима:
"Нисам вила да збијам облаке,
Но девојка да гледам преда се!"

Бирање краљица лепоте модерни је обичај старих латинских народа. У ствари то је само једна вешто прикривена трговина белим робљем . Јесте ли пратили судбу многих краљица лепоте у Европи? Како језиво! Дивљи бракови, ванбрачна деца - бедна деца! - сензационалне брачне парнице, самоубиства. Ево вам рубрика, у које се обично уписују краљице лепоте! Па зар и Ваша ћерка... Боље да сте јој дали да чита запис о јуначкој погибији оца јој на Церу планини него што сте је извели на шарено и опасно биралиште. Ко Вам може јамчити, да се ваша велика радост ускоро не обрне у неисказану жалост, и у стид, стид да ћете се закључати у соби и рукама крити лице од јаркога сунца? И Ви ћете знати да се комшилук злобно кикоће, и то ће Вам још више срца парати.

Од свих искушења, које човек има да савлада на самом себи, лепота је свакако најнеодољивије искушење. Њој су одолеле Света Катарина и Варвара и Анастасија и Петка и многе друге, које су сазнале у себи једну узвишенију красоту од оне на себи. Али да ли ће јој моћи одолети Ваша ћерка, која нема неке јаке духовне визије, и која је уз то драговољно изашла једном на трг лепоте? Нека би дао јаки Бог! Но лепота као и богатство - и још више од богатства - води охолости, а охолост је глечер, са кога се неминовно суља у паклени бездан.

Американски трговци филмова пронашли су - сасвим произвољно, из своје главе, а ради боље трговине - да је издајник Јуда био најлепши од дванаест апостола. То се наравно ничим у свету не може доказати осим ваљда једино свршетком Јудиним. Као што сте свакако чули и читали, његов свршетак био је сличан свршетку неких модерних краљица и краљева лепоте. Тај "лепи" Јуда пошто је издао Сина Божјег сишао је у поток и обесио се. И бацивши сребрнике у цркви изађе, и објеси се.
Ко далеко оде у шетњу с ђаволом тешко се враћа на прави пут. Шта да Вам саветујем? Удајте ћерку што пре; и то што скромније то боље. За неког фурунџију или кондурџију. Наравно, ако би ови честити људи решили се, да приме на себе такву одговорност. Тако се можете надати, да ћете доживети да се радујете својој законитој унучади, и Богу да благодарите. По Својој свемоћи Створитељ може задржати човека да не падне на клизавом путу, којим се по незнању или слабости упутио. Нека би Он био на помоћи Вама и онима које Ви највише волите у свету - деци Вашој!

(преузето из књиге "Мисионарска писма" - Свети владика Николај)

- - -

Београд, лета Господњег 2004.
_________________
"Земаљско је за малена царство,
а Небеско увјек и до вијека"
 
Vlnikolaj.jpg

ЗЛОУПОТРЕБА ЕПИСКОПА НИКОЛАЈА

Jednom recju, nemoj da nam vise podvaljujes s tekstovima tipa da svaki pravoslavni Srbin treba da se ponosi delima Dimitrija Ljotica, Koste Musickog, Srpskog dobrovoljackog korpusa, koji nisu svoje bajonete dizali niti ispalili i jedan metak na Nemce, nego iskljucivo na pravoslavne Srbe ili one koji su bili Srbi ateisti !

Prema tome, smatram da je vecina ljudi spremna da prihvati Srpsku pravoslavnu Crkvu, dok vecina gaji odbojan stav prema izdajnickom, profasistickom SDK koji nije imao nikakve veze s Njom, niti moze imati. Takve veze su potpuno umetnute i neistinite, a SDK je bio pod direktnom nemackom komandom koja ga je i naoruzavala !
 
СРПСКА ЦРКВА ПРОТИВ ЕКУМЕНИЗМА
Епископ Артемије (Радосављевић)
Екуменизам је чедо 20. века. Рођен је на његовом почетку. Негде средином века доживео је метаморфозу у Светски савет цркава. А крајем века, био је на издисају, јер је жестоко негиран. Нажалост, преживео је ту кризу, и наставио да узнемирава Цркву Божију и у 21. веку
 
Уредништву НИН-а
Навијање против Православља
("Православље или смрт", НИН, бр. 2801 од 2. 9. 2004.г.)

Поштована Господо!

У НИН-у од 2.септембра 2004. године (бр.2801, стр.30-31) ваш новинар Владан Стошић је приказао "Старокалендарце", којима је лозинка "Православље или смрт" и према којима је "СПЦ упала у јерес", а у антерфилеу је дао и бомбасту изјаву њиховог самозваног и самопроглашеног "поглавара" Акакија "како Патријарх (Павле) мрси у време поста"!

Ваш текст је очигледно наклоњен овој новониклој секти у нашој средини, где је Српска православна црква давно пре њих старокалендарска, и то је, наравно, ваша ствар. Али, ваша презентација ове секте у НИН-у не само да је урађена крајње непрофесионално него и нетачно и злонамерно.

На пример, наводите изјаву "њиховог симпатизера Петра Николића, сина нашег покојног режисера Живка Николића" (и глумице Весне Пећанац, која је њихов члан, што нисте рекли), а тај несрећни младић је клинички случај психичког болесника што је свако ко га је једном срео могао лако да види. Но, Ваш новинар није био кадар то ни да види, али ни да прочита у сопственом тексту где је пренео његову изјаву, где овај младић (кога искрено жалим због тога што му трну зуби што је неко пре њега јео кисело грожђе) каже:"Мој отац је био религиозан, али није веровао у Бога"(!?!). Затим, следи шире навођење речи "јеромонаха Акакија, незванично поглавара Цркве истинских хришћана", које су препуне лажи и клевета на Српску Цркву и њене Патријархе: Германа ("постављеног на чело СПЦ од титоистичке богоборне власти", уз позивање на прљави памфлет Драгољуба /ваш новинар га зове: Драган/ Вурдеље, вишеструког (па и комунистичког) обавештајца из Трста), и Павла, који се у Грчкој "омрси док је још увек пост" у Србији итд. Где тај бивши скин-хедс и секташ некдашњи и садашњи Акакије, а и ви за њим, нађосте да Патријарху Павлу припишете да "мрси у време поста", кад он такорећи не мрси ни ван поста, а не пита се несрећни секташ да ли је љубав у Хришћанству и јединство у вери и Литургији целе Православне Цркве важније и од сваког поста и, нарочито, од фарисејског "чистунства", својственог овим и свим другим секташима?

Но, да не дужим (и не наводим са стварношћу безвезну изјаву раскалуђерице Ефросиније (Николић) о наводном "потписивању Екуменске повеље о заједничком причешћивању", као и ваш закључак како ови секташи "нису фанатици већ су само преданији верници од осталих"), него да укажем на крајњу непрофесионалност вашег новинара који помиње "брошуру епископа Атанасија Јефтића /његово презиме је: Јевтић/ "Заблуде расколника тзв. старокалендараца", у којој епископ наводно "није желео да се упушта у полемику са старокалендарцима" и, такође, како ђакон Радош Младеновић "упркос обећању није доставио одговор" вашем новинару.

Као прво, ђакон Радош Младеновић, кога познајем, вашег је новинара упутио на књигу Епископа Атанасија и то је био његов "одговор", а да је ваш новинар хтео могао је исту набавити (јер су изашла до сада два издања, од којих је друго издање поптуније) и лепо видети да то није "брошура" него врло стручна и препуна детаљних и прецизних података и необоривих аргумената богословско-еклисиолошка студија, са навођењем свих релевантних извора и конкретних одговора на сва црквено-канонска и теолошка питања, која, ради смутње простом народу, постављају секташи тзв. "старокалендарци", који су код нас пресађени из Грчке и добро финасирани од Манастира Есфигмена, који је у расколу са целом Светом Гором и нашим Манастиром Хиландаром. Књига Епископа Атанасија је доступна сваком у Београду и другде и у њој су детаљно приказани сви главни вођи ове новопечене и новоувезене секте у Србији. Епископ Атанасије је о томе и јавно говорио на студентској трибини на Машинском факултету у Београду (марта 2003. године) пред најмање 2.000 слушалаца, али зар то интересује ваш лист, који је, из пера новинара Јањића, септембра 2003. године веома ниско покушао да дискредитује Епископа Атанасија поводом објављивања "Меморандума Српске Цркве о Косову и Метохији", када нисте хтели да објавите пун одговор из Информативне службе СПЦ (па се чудите што вас они скрећу на друге кад тражите сарадњу)....

С обзиром да се са сличним секташима и сличним подвалама анатемисаних и проклетству предатих распопа из такозване "црногорске полицијске цркве" (регистроване у цетињској станици милицији пуне две хиљаде година после Христовог оваплоћења) срећем, готово свакодневно, у Црној Гори надао сам се да макар у НИН-у, који редовно читам, још има здраве памети која је кадра да се не поводи за самопрокламованим анонимусима и тако НИН претвара у "медиј жељан сензација", како и признаде новинар Стошић у уводу текста.

Јереј Велибор Џомић,

Парох Подгорички
 
eremita:
Е, Тебе ће да питају КО БИ "СМИО"... А КО НЕ БИ "СМИО" ДА БУДЕ КАНОНИЗОВАН...па ако може да се о томе одлучи "гласањем у неком комитеју"...хах...

Smatram da je ta kanonizacija načinila štetu Srpskom narodu kao i kanonizacija Alojzija Stepinca Hrvatskoj
 
Ма шта ми наприча... ПА ТИ СИ СТВАРНО НЕКИ КОМУНИСТА чим би одмах да изједначиш Степинца и Светог Владику Николаја... то су стари штосови коминтерне... мука ми је од тих
уравниловки - ОВА ДВА ЧОВЕКА И ЊИХОВЕ БИОГРАФИЈЕ НИКАКВЕ ВЕЗЕ НЕМАЈУ И СРАМНО ЈЕ ШТО ИХ ПОМИЊЕШ У ТАКВОМ КОНТЕКСТУ, Ти изједначаваш ОНОГ КОЈИ ЈЕ СЛАО ЉУДЕ ПОД НОЖ СА ОНИМ КОЈИ ЈЕ ЧАМИО У ДАХАУУ...
 

Back
Top