Salvador Dali, njegova kuca-muzej i još po nešto

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.460
Clipdali.jpg


O Salvadoru Daliju i njegovim delima znamo gotovo sve, ali o njegovoj kuci koju je uredjivao 40 godina i u kojoj je ziveo zna se malo .
Kuca je ekscentricna i fenomenalna kao sto je sam Dali bio fenomenalan

Kuća a danas muzej Salvadora Dalija nalazi se u Portligatu, malom ribarskom mestu u zalivu Cadaqués,u Spaniji.Kuća je remek-delo velikog imajstora nadrealizma
u kojoj je ziveo sve do 1892 godine zajedno sa Galom.Kada je Gala umrla ,Dali se preselio u Castell de Púbol.

Kucu je Dali je kupio daleke 1930 godine koja je bila ribarska koliba, na kojoj je radio čak četrdeset godina. Igrajući se uskim prolazima, različitim visinama spratova,i dimenzijama prostora, različitim oblicima prozora sa brižljivo biranim skulpturama u dvorištu i bazenom u obliku falusa stvorio je jedinstveno mesto kojem je dao licni pecat, sa gomilom predmeta koji su pripadali njemu i Gali. Predmeti i namštaj izloženi su kako ih je Dali ostavio: od puževa sata na staklenom stoliću za kafu do ogledala koje je postavio tako da ga bude zraci izlazećeg sunca na licu. Zajedno sa intimnim odajama, ateljeima i "salonima" mesto odiše jedinstvenom formulom privatnog i javnog života umetnika

"Portligat je mesto proizvodnje, idealno mesto za moj rad. To jedinstven planetarni slučaj", govorio je Dali o svojoj kući, koja je neobicna koliko i on sam..

Pored kuće i dvorište je neverovatno ambijentalno i pitoreskno.To je nadrealistička zemlja čuda sa zanimljivostima kao što je ogromna sofa u obliku usana,
Pireli gume, orijentalni bazen ili obilje džonivskih jaja koje je Dali sam vajao.
link

 
Iako je Salvador Dali verovatno prvo na šta pomislite kad neko spomene nadrealizam, jedan zanimljiv podatak je često zanemaren u javnosti. Zvanično, Dali je iz Nadrealističkog pokreta izbačen 1934. godine i to zbog svojih političkih afiniteta (opsesija Hitlerom i tolerisanje generala Franka). Svakako, nije pomogla ni svađa u kojoj je bio sa Andreom Bretonom, glavnim teoretičarem nadrealizma. No, iako zvanično nije pripadao pokretu, njegova dela jesu ‒ sve izložbe Nadrealističkog pokreta uključivale su i Dalijeva dela i dugo nakon što je izbačen.

20638491_971184136368387_7477435283146322072_n.jpg
 
Ako kažemo da je Dali bio slikar, vajar, dizajner, pisac, scenograf, glumac – zapravo umetnik svih umetnosti, onda ne možemo uopšte zanemariti njegovu genijalnost. A da bi čovek bio tako svestran i genijalan, zato je potrebno malo ludosti.

Dali se smatra jednim od najznačajnijih umetnika dvadesetog veka. I zaista jeste, i tako je mislio u sebi. Rođen je 11. maja 1904. godine u Figuerasu, koji pripada Kataloniji. Od malih nogu je mislio da je poseban. I piše u svoj dnevnik sa šesnaest godina

„Biću genije i ceo svet će mi se diviti. Možda sam potcenjen i neshvaćen, ali biću veličanstveni genije, u to sam siguran.“



Odrastao je verujući da je on reinkarnacija svog brata. Naime, njegova majka je pre njega rodila sina, kome je takođe dala ime Salvador Dali. Međutim, beba je umrla kada je imala samo 9 meseci, a taman kada je umro, rođen je još jedan Salvador Dali, koji je mnogo ličio na svog mlađeg brata. Kada je Salvador imao samo pet godina, roditelji su ga odveli na grob njegovog brata Salvadora (prvog) i rekli mu da veruju da je on njegova reinkarnacija. Ovako je veliki umetnik proveo svoj život verujući u ovo.

Dali je svoju prvu izložbu imao u svom rodnom gradu Figueresu kada je imao samo petnaest godina, tačnije 1919. godine. Nakon što se preselio u Madrid da pohađa Akademiju lepih umetnosti, Dali se već svojim stilom izdvajao od svojih kolega, pa je tako bio označen kao kicoš. Pripadao je madridskoj avangardnoj grupi, a potom je upoznao pesnika Lorku. Među njima se rodila neverovatna strast, pa je Dali to opisao kao najnasilniji osećaj koji je ikada imao prema nekome. Samo deset godina posle prve izložbe u svom rodnom gradu Figeresu, Dali je već izlagao u Parizu i pored sebe imao večnu inspiraciju - Elenu Ivanovnu Dijakonovu, koju je nazvao Gala.

Na početku svoje slikarske karijere, Dali je eksperimentisao sa kubizmom, a kasnije i sa avangardnim pokretima kao što su dadaizam i futurizam. Godine 1926. upoznao je i Pikasa, kome se divio, a potom došao pod njegov uticaj. Iste godine mu je ostalo još nekoliko ispita na Akademiji, ali Dali odlučuje da je napusti. Od 1927. godine posvetio se nadrealizmu, po kome je ostao najpoznatiji. Čitao je Frojda, u stvari bio je opsednut njime. Jedna od njegovih slika nastala pod uticajem Frojda, „Dijalog na plaži”, inspirisala je Dalija da se posveti simbolizmu. Međutim, ovu sliku nisu hteli da izlože u Barseloni, pa je ovom prilikom izbio veliki skandal širom sveta. Kako neko može da odbije da izloži dela velikog Dalija? Frojd je nadrealiste smatrao budalama, ali Dali je bio odlučan da se sastane sa Frojdom i tako je otišao u Beč tri puta, međutim, sva tri puta Frojd nije bio u Beču. Ova dva giganta susreću se u Londonu nekoliko godina kasnije, a Dali taj susret opisuje: „Malo smo pričali, ali smo se trgali očima“. Kada mu je pokazao svoju sliku „Metamorfoza Narcisa“, Frojdu se dopala. A onda nadrealiste više nije smatrao budalama. Jedna od njegovih najpoznatijih slika je „Postojanost sećanja“, nastala 1931. godine.

Dali je bio kontroverzan. Mnogo je voleo svoju majku, ali je ona preminula kada je on imao samo 16 godina, a jednom prilikom je izjavio: „Ponekad sam pljunuo na mamin portret iz zabave“

Bio je popularan i imao novca. Tako je svojoj Gala kupio zamak. Nadrealisti su ga odbili. Dali je otvoreno podržao Hitlera, izjavljujući da ga on „pali“. A kasnije je podržao diktatora Franka, sa kojim se čak dva puta sastao u Madridu. Četrdesetih godina sarađivao je sa Hičkokom, Diznijem, pojavljivao se u igricama, dizajnirao kupaće kostime, logo za Chupa Chups, ali je radio i kao dizajner na Pesmi Evrovizije u Madridu 1969. godine. Po uzoru na španskog slikara Dijega Velaskeza, pustio je brkove, koji su navodno ostali netaknuti do danas. Imao je otvoren brak sa Galom. Kada ga je 1982. zadesila Galina smrt, Dali je izgubio veru u život, zaključavši se u zamak koji joj je kupio. Samo sedam godina kasnije, i on umire, ostavljajući svu svoju imovinu Španiji.

Iza sebe je ostavio dela koja krase muzeje širom sveta, enigmu njegove ličnosti i života i reči zapisane na papirima njegovih dnevnika. Jedan je od retkih umetnika koji je za života mogao da živi od svoje umetnosti. O Daliju bi se moglo još mnogo toga napisati. Ostao je nedokučiv, prevazilazeći sve umetnike nadrealizma. Ipak, svi se slažemo da je bio genije
 

Back
Top