SAH

posle majstorskog kandidata ide majstor FIDE, pa intermajstor, pa velemajstor. Postoji i titula majstora(u rangu majstora fide, mozda i malko jace)), koju osvajas na nekom nacionalnom sampionatu.
 
ej, de si, sad tek vidim jer je tema pala na drugu stranu.
Pa ne bas 5-6, mozda tek poslic-dva :D
Sad sam u Svedskoj, ebga, gde sve covek nece otici zbog ljubavi...prema parama :D
 
Ko je nabolji? Dosta ih je bilo posebnih.
Talj sa svojim zrtvama, bio je sjajan psiholog. Dosta njegovih zrtava su kompjuteri oborili, ali dosta njegovih dobitnickih nastavaka ni kompjuteri nisu nasli!
Fischer je bio kao masina, igrao je jednostavno, ali bolje od protivnika. Samo krene i ugnjavi ga. Ali imao je svoje bube. Protiv Talja nije imao sanse. Ali u mecevima kandidata pre osvajanja titule omlatio je Tajmanova i Larsena sa 6:0! Jesu oni gresili, ali ipak je rezultat neverovatan. Tajmanov je posle tog poraza izbacen iz reprezentacije SSSR, oduzet mu je status zasluznog sportiste i nije mogao da putuje van zemlje :D
Kasparov jeste masina, on ne gresi, racuna bolje od ostalih, poziciono je jaci, secam se jedne partije kad je u sredisnjici dao damu za topa i figuru, bez napada i nekih cistih rezona, i dobio. Mislim da mu je osecaj za poziciju bolji nego kod ostalih.
Mada bili su dobri i Morfi i Andersen, oni su napravili neke od nalepsih kombinacija ikada.

Ljudi niko ne pomenu legendarnog Davida Bronstajna(nazalost sada pokojnog):dontunderstand: On je stvarno bio genijalan sahista.
Ja sam licno pristalica otvorene,kombinatorne igre,pa zato malo vise gotivim predratnu plejadu sahista i naravno cuvene "romanticare"(Morfi,Andersen,Stajnic,Pilsberi,Cigorin,Taras,Slehter...)

Mislim da je sa kompijuterizacijom igre,sah izgubio na svojoj autenticnosti i kreativnoj slobodi,i da se varijante protezu skoro do 40-og poteza.Nikad nisam voleo igranje po knjigama,jer tu nema prave borbe i kreativnost igraca ne dolazi do izrazaja.

Inace i ja sam batalio sah negde u svojoj 16-17.godini(kao i vecinu pocele su da me interesuju druge stvari:mrgreen:)..."Trenirao" sam jos kao deran u kragujevackom Radnickom,igrao 2-3 turnircica(i to u okviru kluba;na jednom delio zadnje,na jednom 7.mesto i dobio tonu brojeva "Sahovskog zurnala" i neku cestitku(kao za Novu godinu) za taj uspeh:mrgreen:),a najvece sahovsko dostignuce mi je igranje protiv Karpova na jednoj njegovoj simultanci ovde u Kragujevcu.Mada...Povukao je c4 u prvom,i Sf3 u drugom potezu i zbrisao,jer je navodno imao nekih privatnih obaveza(i dan-danas zezam se da je pobegao,jer me se uplasio:mrgreen:),pa sam tu partiju zavrsio igrajuci protiv Dimitrija Bjelice,koji mi je 'ladno maznuo topa na neku cigansku foru,tako da sam vec u 29-om potezu mogao da se slikam:sad2: Ipak,za uspomenu sam dobio jedno izdanje knjige "Velemajstori izbliza",sa autogramom njih dvojice na prvoj strani:mrgreen: Tu bih knjigu by the way svim ljubiteljima saha toplo preporucio.Eto toliko od mene...Pa-pa
 
Poslednja izmena:
Šah igram retko, nekad sam češće. Nisam Bog-zna-kakav, stigao sam tek do 4. kategorije. Moji roditelji su bili mnogo bolji, nekad su i živeli od toga.
 
Šah igram retko, nekad sam češće. Nisam Bog-zna-kakav, stigao sam tek do 4. kategorije. Moji roditelji su bili mnogo bolji, nekad su i živeli od toga.

E mene baš to interesuje, da li je uopšte moguće i ako jeste kako je moguće živeti od igranja šaha ? :think:
Nikada nisam znao kako bih mogao da unovčim talenat za tu inače veoma korisnu i zanimljivu igru...
 
ja volim sah. nisam najbolji ali ga volim. i stalno trazim savrseno otvaranje ali... otkud znam... jedno vreme sam koristio francusku odbranu :)
ali moj deda me uvek pobedi :) a covek ima 93 godine :)
 
ja sam pocetnik, poceo sam da se interesujem za sah...e sad, hteo da odem na neki turnir da vidim kako stojim sa tim...jel znate mozda da ima neki turnir uskoro u ns-u? pozz
 
Igra se igraiako je sve manje vremena. Zato je tempo igre na tunirima sve kraci. Inace sto se anegdote tice , za Andersena sam negde citao da je dosao u neku seosku krcmu, video mestane da igraju sah i pitao da se prikljuci. Izgubi partiju od nekog mestanina i prokomentarise " ... zanimljivo kako ste igrali, a uopste niste koristili topove " a mestanin ce na to " mislite na figure u coskovima? Pa niko u nasem selu ne zan kako se krecu..." : -) . Vickasto ali ne verujem da je tacno naravno. A najveci , za mene je svakako Bobi. Pozdrav
 
Ovo bi trebalo da bude sahovski kutak,gde ce se ljubitelji saha dopisivati,dopunjavati,izrazavati misljenja i starati se da ta lepa igra ne postane zaboravljena i zapostavljena.
eto,ko voli sah nek izvoli,pisite nesto,cisto da znam da li jos ko igra sah :-D

Igra, igra. Samo je sve manje vremena pa se vidis i tempo na turnirim skracuje radi ubrzanja igre. Svrati na sajt www.vecitisah tu se mozes obavestiti o turnirima u toku, buducim, o rezukltatima a moze i direktno da se prate partije. Ja sam tako pratio skoro , turnir u Moskvi.
Imas i sajt www.vecnisah, ali i jos puno drugih. Pozdrav
 
Ja volim one stare dobre otvorene igre kao sto je Kraljev ili Evansov gambit;) Probaj tako da iznenadis dedu :mrgreen:
Dobro je otvaranje , francuska ...Ja sam kao crni stalno igrao 1...c5 , najdorfovu, ali sada umem da odigram i francusku... nimcovi'evu sa ...Lb4 i Lc3...A kad sam beli u toj varijanti variram... nekad onaj sistem sa Dg4 pa uzmem na g7 i h7 , a nekad umesto toga igram varijantu sa Sf3 ...Francuska je svakako dobro otvaranje ... A samo pogledaj onaj stari mec iz Beograd Korcnoj - Spaski ... kad je Korcnoj crni ... sve francuski . A spaski je igrao dobro protiv tog otvaranja iako je izgubio mec...
Pozdrav:)
 
Ljudi niko ne pomenu legendarnog Davida Bronstajna(nazalost sada pokojnog):dontunderstand: On je stvarno bio genijalan sahista.
Ja sam licno pristalica otvorene,kombinatorne igre,pa zato malo vise gotivim predratnu plejadu sahista i naravno cuvene "romanticare"(Morfi,Andersen,Stajnic,Pilsberi,Cigorin,Taras,Slehter...)

Mislim da je sa kompijuterizacijom igre,sah izgubio na svojoj autenticnosti i kreativnoj slobodi,i da se varijante protezu skoro do 40-og poteza.Nikad nisam voleo igranje po knjigama,jer tu nema prave borbe i kreativnost igraca ne dolazi do izrazaja.

Inace i ja sam batalio sah negde u svojoj 16-17.godini(kao i vecinu pocele su da me interesuju druge stvari:mrgreen:)..."Trenirao" sam jos kao deran u kragujevackom Radnickom,igrao 2-3 turnircica(i to u okviru kluba;na jednom delio zadnje,na jednom 7.mesto i dobio tonu brojeva "Sahovskog zurnala" i neku cestitku(kao za Novu godinu) za taj uspeh:mrgreen:),a najvece sahovsko dostignuce mi je igranje protiv Karpova na jednoj njegovoj simultanci ovde u Kragujevcu.Mada...Povukao je c4 u prvom,i Sf3 u drugom potezu i zbrisao,jer je navodno imao nekih privatnih obaveza(i dan-danas zezam se da je pobegao,jer me se uplasio:mrgreen:),pa sam tu partiju zavrsio igrajuci protiv Dimitrija Bjelice,koji mi je 'ladno maznuo topa na neku cigansku foru,tako da sam vec u 29-om potezu mogao da se slikam:sad2: Ipak,za uspomenu sam dobio jedno izdanje knjige "Velemajstori izbliza",sa autogramom njih dvojice na prvoj strani:mrgreen: Tu bih knjigu by the way svim ljubiteljima saha toplo preporucio.Eto toliko od mene...Pa-pa

Sa Bronstajnom sam remizirao na jednoj simultanci i to mi je najdrazi remi protiv nekog od velikana :)
 
22406184_1454951401256949_976041709810663552_n.jpg


Bijeli igra i treba da sprijeci mat :D
 

Back
Top