Сачувај нас Боже куге, глади и Хрвата

A bogami i Aleksandar Veliki mi je malo sumljiiv! 😃😀😀
Vama su sumnjivi i Napoleon Bonaparte i George Washington, a kamoli da neće Aleksandar Veliki koji je rođen na Balkanu, bez obzira što su tada preci onih koji su kasnije postali Srbi živjeli na Sibiru (btw, zašto stranci miješaju Srbiju i Sibir. Osim slova S nema neke sličnosti?! :think: Serbia/Siberia? Hm, je slično je. :mrgreen: ).
 
Osvojene zastave hrvatskih postrojbi iz Tridesetogodišnjeg rata u Švedskom vojnom muzeju.
20240205_181756.jpg
20240205_181753.jpg
 
Epizoda Tridesetogodišnjeg rata u Nizozemskoj.

Hrvatski konjanički kapetan
U vrijeme kada su Wesel/ Bush i Fernambuco prešli rijeku i bili zauzeli Nizozemcima/ ovaj se Hrvat htio obratiti španjolskom guverneru na jednom mjestu. Prijepodne odgovor je bio: "Još spava". Poslijepodne: "Prilegao je da se malo odmori". Na to se on razbjesni i pusti ove riječi: "Nije čudo da Španjolci gube cijeli svijet jer uvijek spavaju."
20240324_174406.jpg
 
Epizoda Tridesetogodišnjeg rata u Nizozemskoj.

Hrvatski konjanički kapetan
U vrijeme kada su Wesel/ Bush i Fernambuco prešli rijeku i bili zauzeli Nizozemcima/ ovaj se Hrvat htio obratiti španjolskom guverneru na jednom mjestu. Prijepodne odgovor je bio: "Još spava". Poslijepodne: "Prilegao je da se malo odmori". Na to se on razbjesni i pusti ove riječi: "Nije čudo da Španjolci gube cijeli svijet jer uvijek spavaju."

Pogledajte prilog 1521871

Epizoda Tridesetogodišnjeg rata u Nizozemskoj.

Hrvatski konjanički kapetan
U vrijeme kada su Wesel/ Bush i Fernambuco prešli rijeku i bili zauzeli Nizozemcima/ ovaj se Hrvat htio obratiti španjolskom guverneru na jednom mjestu. Prijepodne odgovor je bio: "Još spava". Poslijepodne: "Prilegao je da se malo odmori". Na to se on razbjesni i pusti ove riječi: "Nije čudo da Španjolci gube cijeli svijet jer uvijek spavaju."
Pogledajte prilog 1521871
Španija je uveliko drugačija od kontinentalnog dela Evrope. Klima je puno toplija, vremenska zona im je barem 2 sata za našom, a opet imaju istu kao i mi, barem u ovo moderno vreme. Zamislite da vam dan leti traje skoro do ponoći, a ujutro je ustajanje normalno u 5. Verovatno fali sna. Zato i oni imaju fiestu, tj. odmor za spavanje od recimo podne do 14. I onda ih mi smatramo za lenstine. Nisu, pa pogledajte kako mi proživljavamo topla leta.
Druga stvar je ta njihova kultura, napr. obećaju da će doći u 10, a oni izmile tek u 1. To mi se dogodilo na poslu. 😁😁😁😁
Mnogi ne znaju, za razliku sama klima na evropskoj atlantskoj obali idealna. Leta su negde do 25 st. C, zime retko padnu ispod nule, vlage dovoljno. Zato i jeste Z. Evropa razvijenija.
Španija ima manje atlantske obale, a i ima planine uz istu, tako da nema mnogo od toga. Uglavnom u Španiji su suše.
 

Back
Top