Ruska kinematografija

I još jedan, istorijski, ratni, iz 2010. godine -

TVRĐAVA BREST (БРЕСТСКАЯ КРЕПОСТЬ)

Film govori o istinitom događaju s početka rata na Istočnom frontu, o herojskoj odbrani tvrđave Brest, koja je prva primila udar nemačke vojske 22. juna 1941. godine.
Priča je ispričana kroz tri stvarna lika koja su se svojim komandovanjem najviše istakla u odbrani, a posle lata su proglašeni Herojima SSSR-a. To su - komandir puka Pjotr Gavrilov, komesar Jefim Fomin i načelnik Andrej Kižetov.

Režija - Aleksandar Kot


Odličan film !!
 
film72571.jpg




 
I još jedan, istorijski, ratni, iz 2010. godine -

TVRĐAVA BREST (БРЕСТСКАЯ КРЕПОСТЬ)

Film govori o istinitom događaju s početka rata na Istočnom frontu, o herojskoj odbrani tvrđave Brest, koja je prva primila udar nemačke vojske 22. juna 1941. godine.
Priča je ispričana kroz tri stvarna lika koja su se svojim komandovanjem najviše istakla u odbrani, a posle lata su proglašeni Herojima SSSR-a. To su - komandir puka Pjotr Gavrilov, komesar Jefim Fomin i načelnik Andrej Kižetov.

Režija - Aleksandar Kot


Odličan film !!


jeste oдличан филм :super:
 
I još jedan, istorijski, ratni, iz 2010. godine -

TVRĐAVA BREST (БРЕСТСКАЯ КРЕПОСТЬ)

Film govori o istinitom događaju s početka rata na Istočnom frontu, o herojskoj odbrani tvrđave Brest, koja je prva primila udar nemačke vojske 22. juna 1941. godine.
Priča je ispričana kroz tri stvarna lika koja su se svojim komandovanjem najviše istakla u odbrani, a posle lata su proglašeni Herojima SSSR-a. To su - komandir puka Pjotr Gavrilov, komesar Jefim Fomin i načelnik Andrej Kižetov.

Režija - Aleksandar Kot


Odličan film !!
Iako sam strastveni ljubitelj evropske, a naročito ruske kinematografije, moram priznati da mi se ni ovaj, kao ni još nekoliko novijih ruskih filmova nisu svideli iz nekoliko razloga.
Jedan od ključnih razloga je činjenica da se ruski režiseri, čast izuzecima poput Balabanova, Lugina i još nekoliko manje poznatih imena, sve više ugledaju na holivudske filmove koji u prvi plan stavljaju vizuelni doživljaj, efekte i jeftine trikove, patetiku i klišee. Koliko mi se čini, Rusi gube autentičnost svoje kinematografije i sve više se uklapaju u popularne okvire koje diktira Holivud. Prosto mi je neshvatljivo da narod koji ima Gogolja, Dostojevskog,Tolstoja, Šolohova, Bulgakova, Turgenjeva i ostale velikane pisane reči i tako bogato kulturno nasleđe, (možda ću dati pregrubu kvalifikaciju- ali kalup po kojima su snimani neki noviji filmovi me tera na to) gubi svoj kulturni identitet ugledajući se na tamo neke poluumetnike i zombije iz Amerike.
 
Nisam odgledao mnogo ruskih filmova, ali to sto jesam je vrhunska umjetnost, tj.propratio sam filmove Tarkovskog i A. Zvjagincev i mogu reci da su ostavili jak trag na moj dozivljaj. Filmovi ova dva reditelja postave standarde koji su tesko dostizni i zato sve sto pogledate neposredno posle njih izgleda plitko i banalno. Filmovi Tarkovskog su uvijek duboki, a kod Zvjaginceva takodje ima dubine samo na drugaciji nacin.

I da ne zaboravim,gleadh i mini serije radjene po romanima tj.junak naseg doba i seriju noviju o zivotu Dostojevskog (bilo na RTS2) i mozda nedje jedan dio serija majstora i margarite(takodje po romanu). Nisu lose ove mini serije, sem sto je o Dostojevskom makar, malo komenrcijalna. Malo tu je posveceno o njegovom stvaralastvu, o tom polju u njegovom zivotu, a ono je glavno trebalo biti,ali nije.
 
Zvjagincev - Izgnanie

izgnanie.jpg


Sve što bi se moglo napisati o ovom filmu već je napisano.
Jedna od najboljih studija komunikacije tj. nedostatka komunikacije u odnosima ljubavi, praznine koja nastupa kao posledica iste, te tragedije porodice koja neminovno sledi. Prepun simbolike, vredi mnogo više od jednog gledanja.
 
Poslednja izmena:
Na red su dosli i Rusi:"Vozvrashchenie " ( The Return )-ili ti po naski - Povratak film Andreja Zviaginsteva iz 2003. g.
-Teska psiholoska drama, koja prati zivot dva brata(14,16g) koji zive sa majkom i babom.
-Utac se kao grom iz vedra neba vraca posle 12 godina, bez reci, odvodi ih sa zeljom da nadoknadi izgubljeno vreme sa sinovima...Stariji sin Andrej se daleko lakse privikava na ocevu narav u odnosu na mladjeg Ivana, koji ionako tvrdoglav ne moze da slusa....

Krajolik severozapdne Rusije, jezero Ladoga, neverovatna lepota...Inace lik koji tumaci straijeg sina Andreja- Vladimir Garin se udavio 2 meseca pre premijere filma.

Sve u svemu, cista 10ka.
thereturn12.jpg
 
On je muškarac, pripadnik srednje klase, živi sa ženom i sinom. A ona je lekar kardiolog, živi s mužem bez dece. Saznanje da su im supružnici u ljubavnoj vezi, spojiće ove dve različite osobe. Vernost ili strast, bes ili praštanje? To su samo neka pitanja koja odzvanjaju u glavama naših heroja. Neprestano traže razlog za novi početak, ali to nije lako učiniti. Izdaja ima svoja pravila od kojih je teško odstupiti.

 
Poslednja izmena:

Back
Top