Ruska kinematografija

Предстража - Аванпост
https://www.imdb.com/title/tt8664988/?ref_=nv_sr_srsg_0
avanpost-russian-movie-poster.jpg

 
Викинг (2016)
Viking-2016-1.jpg

Русија, X вијек, пратимо превирања и борбу за пријесто након смрти великог кнеза Свјатослава, између синова Олега, Јарополка и Владимира, гдје ће задњи однијети побједу и увести Русију у нову еру.
Један другачији приступ када се обрађује рани средњи вијек, другачији од оног присутног у западној кинематографији, прије свега у америчком филму, многим гледаоцима неће лећи, тежи се реалистичном приказу начина и поимање живота, вриједносном систему у тадашњој Русији, као и бруталност и суровост тог времена.
Кроз дијалоге су често у првом плану моралне дилеме, као и неразумијевање код сучељавања људи који припадају различитим културама, рецимо Руси-Викинзи, Руси-Печењези, или пријем византијских изасланика, где су присутне моралне и језичке баријере.
Старословенска вjеровања и обреди су приказани на један данас "пожељнији“ (па и пропагандни) начин, са доста израженим мрачним елементима.
Историјских неточности има, но и режисер, за разлику од историчара, има ту могућност да "тумачи“ историјске личности и догађаје на свој начин.
Овде је важно да су сам главни јунак, али и други јунаци приказани као сложене личности, са својим врлинама и манама, са мрачном страном своје личности, која им постаје терет.
Код неких важних догађаја (убиство брата, силовање будуће супруге, убиство њених родитеља), режисер то објашљава конфузношћу и хаотичном ситуацијом, када догађаји лако поприме мрачну димензију.
Руси покушавају код овог жанра изградити свој аутентични израз, често мрачан и тешко разумљив из данашње перцепције и равнајући се према данашњем вриједносном систему. Биће добро ако истрају на таквом приступу.
Филм има пуно добрих елемената, могао је бити и бољи, у неким дијеловима радња је недоречена, требало је то кроз дијалоге више обрадити.
Веома добар филм, вриједи га погледати прије свега због вјеродостојног приказа тог времена.
Оцјена 7,5/10
 
Орда / Хорда (2012)
1594969393747.png

Филм прати турбулентан период руске историје, XIV вијек, вријеме доминације монголске хорде, вријеме сурово, немилосрдно, гдје се све своди на голо преживљавање.
Кан Џанибек након што је преузео власт од брата којем је запела кошчица у грлу, те након што му мајка ослијепи, шаље гласника у Москву по чудотворца, митрополита Алексеја, да јој врати вид. Кроз то путешествије кроз причу упознајемо два свијета који се испреплићу, руски и монголски. дво поимања живота, вриједнисна система који владају.
Филм вјеродостојно приказује то сурово вријеме, мрачни елементи су често у првом плану, глума сасвим добра, дијалози у служби приче, фотографија и костими уобичајено за руски филм, врхунски ниво.
Гледаоцима навикнутим на америчје филмове код обраде средњег вијека неће се допасти, али сасвим добар филм, вриједи га погледати.
Оцјена 7/10.
 
Монгол (2007)
1594971713725.png

Прича прати одрастање и живот Темуџина до момента када ће промијенити монголски свијет и кренути у мисију да промијени читав свијет. Кроз филм је акценат на приказу живота у монголској степи у XII вијеку, обичајним и неписаним законима који владају, једном бруталном свијету гдје најјачи опстају.
И један одличан филм, Сергеј Бодров је урадио прави посао, тежило се вјеродостојности, зато су као локације за снимање изабрани степе Казахстана те Кина, глума врхунски одрађено, дијалози у служби филма, кроз дијалоге се у првом плану намећу моралне дилеме главних јунака, драматуршки врхунски ниво, фотографија и костими, на највишем нивоу.
Вјеродостојно је приказано и то вријеме и личности које су обрађене, прије свега Темуџин.
Апсолутно одличан филм, за истинске филмофиле неопростив гријех је ако га не погледају.
Оцхена 9/10.
 
Баллада о солдате / Балада о војнику (1959)
1595141662010.png

По много чему атипичан филм за вријеме када је сниман, а и авангардни одудара од стереотипа који су владали и у тадашњој совјетској и уопште кинематографији.
Филм је смјештен у ратно вријеме, прати путешествије младог војника који добија наградно одсуство од шест дана јер је уништио два тенка. Ту на путу, војник прати своју срце, племениту страну, ту нам се кроз ту његову причу провлачи и друга страна рата, судбине обичних људи, кроз дијалоге нам режисер открива начин и поимање живота у том хаотичном времену, доста другачије приазано него ли бјеше у том времену више афирмисано, испало је то јако добро.
Свака сцена пажљиво осмишљена, глума сасвим добра, из данашње перцепције можда дјелује помало и наивно али и данас су филмски гледаоци умова обликованих новоговором, тога у старијим руским филмовима нема, дијалози добри, прилагођени и времену и причи, уводне сцене драматуршки врхунски одрађене, антологијске.
Одличан филм, истински љубитељи филма ако га нису погледали, мораће то исправити.
Оцјена 8/10.
 
Летят журавли / Ждралови лете (1957)
1598193539215.png

Радња се дешава у вријеме другог свјетског рата и приказује другу димензију рата. У том ратном хаосу имамо љубавни троугао, дјевојка разапета између вољеног младића који се као добровољац пријавио у Црвену армију, временом и гине, а она се удаје за музичара који је митом избјегао регрутацију.
Кроз судбине јунака упознајемо сав тај метеж и наличје рата, трауме које рат оставља на обичне људе, њихове кошмаре, атипичан по много чему филм, имамо један отклон од идеолошког калупа који је тада владао, и говори нам да се у позадини дешава много тога кварног, упечатљив је дијалог музичара и ујака који са презиром гледа на сву ту исквареност.
Глума беспријекорна, дијалози у служби филма, филм набијен емоцијама, посебно завршна финална секвенца, из данашње визуре могли би наћи замјерки, али један баш добар филм.
Оцјена 8/10
 
1612: Хроника смутног времена (2007)
1598202069830.png

Филм описује догађаје у Русији почетком XVII вијеке, хаотично вријеме испуњено превратима и ратним пистошењима након смрти цара Бориса Годунова. Прича прати судбину слуге Андреја који је свједок убиства царске породице. Андреј упознаје шпанског авантуристу и плаћеника Алвара Борху, који послије једног окршаја гине, а Андреј присваја његово име, тако прерушен креће у авантуру спашавања Ксеније Годунов, једине преживјеле потомкиње цара Бориса Годунова.
Кроз филм је доста увјерљиво дочарано то вријеме, поимање и начин живота. Глума сасвим добра, у служби приче, дијалози прилагођени том времену али и повремено тривијални, неке сцене и дијалози су се могли изоставити, драматуршки добро одрађено, сцене битке приказане изузетно реалистично, фотографија и костими уобичајено за руске филмове на восоком нивоу.
Оцјена 7/10.
 
Sindrom lutke

Petar voli svoje ženu i fanatično je predan poslu, pravljenju lutaka i nastupimasa istim. Ali najbolji njegov rad je njegova žena Liza od koje je od detinjstva
stvarao svoju lutku. Priča o tome koliko mi povlačimo svoje konce, a koliko nam ih povlače drugi i gde vidimo granicu. Ekranizacija je urađena po istoimenom romanu Dine Rubine, a glavne uloge u filmu tumače Jevgenij Mironov i Čulpan Hamatovahttp://
http://www.imdb.com/title/tt3775176/?ref_=fn_al_tt_2
Mени један од бољих.
 

Back
Top