Rusija i SAD potpisali nuklearni pakt


Какви кредити?За кога,од кога?

Русија је земља са трећим по величини девизним резервама,једина слободна од спољног дуга.Њима више не требају кредити,одавно...
Па,не мислиш ваљда да је то Јељцинова корумпирана Русија?:D

САД-у је више потребна новчана помоћ него Русима.Они су ти који имају све веће рупе у буџету,које Кинези попуњавају у све већем проценту.:)
 
Rusiji odgovara Srbija u Evropskoj uniji
Autor: Nenad Dimitrijević, | 11.05.2008 - 00:02


Mislim da su to ujednačene izjave koje ne negiraju jedna drugu i koje su usmerene ka opštoj podršci Rusije Srbiji, pre svega u političkom smislu. Ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je jasno i mudro izneo opštepoznat i više puta izrečen stav Rusije da je Srbija deo Evrope i da njoj JESTE MESTO U EVROPSKOJ UNIJI. Rusiji odgovara Srbija, njen tradicionalni partner, u EU. Rusija ima interes da preko jake, stabilne i evropske Srbije štiti svoje investicije na Balkanu, ali i u samoj Srbiji. Mislim da će NIS i gasovod biti prvi korak i da bi ruski kapital veoma doprineo tržišnoj utakmici investiranja u Srbiju.

Postoje mnogi ekonomski pokazatelji koji potvrđuju ovo što govorim. Najveću razmenu roba i usluga Srbija ima s Evropom. Preferencije koje Srbija ima u odnosu na Rusiju jesu mogućnost i šansa evropskih ali i severnoameričkih kompanija da investirajući u Srbiju, preko registrovanih kompanija u Srbiji, uđu i na ogromno rusko tržište po povoljnijim uslovima. Srbija ponovo, ulaskom u Evropu ima šanse da spaja Istok i Zapad. "Fijat" izvezen iz Srbije na rusko tržište bio bi jeftiniji nego "fijat" izvezen iz Italije u Rusiju. To je naša šansa. Zato Sporazum o pridruživanju pozdravljaju ruski zvaničnici. Sličan stav ponavljaju i ruski analitičari koji odmeravaju interes Rusije kroz integraciju Srbije u Evropsku uniju. Dakle, otvara se velika velika mogućnost za ruske firme da svoje proizvode plasiraju na tržište EU upravo preko Srbije kao članice Evropske unije.
Nastavak teksta ▼


S druge strane, izjavu predsednika Putina ocenjujem kao opštu podršku Srbiji u njenoj borbi za Kosovo i Metohiju. Oko pitanja Kosova se ne spore ni politički oponenti u Srbiji. Mislim da je njegova izjava upravo doprinela pomirenju političkih elita u Srbiji i da je bila korekcija događaja koji su se odigrali u Surdulici na mitingu jedne od stranaka koja učestvuje na ovim izborima, a na kome je prvi put u istoriji višeparlamentarnog sistema u Srbiji učestvovao i jedan ambasador strane države. Da li ste mogli zamisliti reakciju te iste političke opcije kada bi, na primer, ambasador SAD u Beogradu Kamerun Munter, podržao uz govor na skupu neku drugu političku grupu? Mislim da su Putin i Lavrov to doveli u red mudrim i odmerenim političkim porukama.
Drugi argument neodvojive povezanosti Rusije i Evropske unije je iskazan u trgovinskoj razmeni između ove dve strane. Da li vam je poznato da je upravo ruski kapital investiran u skoro 80 odsto gasa u Nemačkoj, da je 100 odsto ruskog gasa u Finskoj, Poljskoj, Češkoj, Slovačkoj, da je ruski kapital investiran u Velikoj Britaniji u nekretnine, ali i u sportski biznis, da engleski ili, ako hoćete, evropski menadžment, snaga i mudrost i ruska sposobnost i kapital stvaraju novog šampiona Evrope u fudbalu?
Kada Rusija sama ima ovakvu relaciju s Evropskom unijom, logično je da podržava i put Srbije ka Evropi.

Nenad Dimitrijević, direktor Centra za strateške studije
http://www.blic.co.yu/politika.php?id=41108
 
Rusija vraća dugove SB pre roka
Autor Gost
Tuesday, 15 April 2008
Moskva -- Rusija bi već u junu ove godine mogla pre roka da otplati kredite Svetskoj banci (SB) u ukupnom iznosu od tri milijarde dolara.

Spoljni dug Rusije je u 2007. godini smanjen na 47,8 milijardi dolara.

Rusko ministarstvo finansija je do sada više puta ukazivalo na spremnost da izmiri sve dugove pre njihovog dospeća, što se posebno odnosi na pozajmice za već realizovane projekte. Radi se o kreditima koje je Rusija povlačila sa svetskog finansijskog tržišta u "teškim devedesetim godinama" za konkretne ciljeve. Ciljevi su poodavno realizovani, a dugovi su ostali, između ostalog i zbog toga što svaki sporazum o otplati zahteva višemesečne pregovore i usaglašavanja obračuna.

Najveći problem predstavljaju multivalutni krediti, zbog čega će Rusija "najverovatnije pre roka vratiti samo monovalutne pozajmice", koje se procenjuju na tri milijarde dolara.

U oktobru prošle godine rusko ministarstvo finansija je pre dospeća otplatilo davnašnji dug SAD, u iznosu od 343,23 miliona dolara poljoprivrednog kredita, koji se "vukao" gotovo deset godina. Pre toga, u avgustu 2006, Moskva je u celini izmirila obaveze prema Pariskom klubu kreditora, otplativši pre vremena sovjetski dug od 21 milijarde dolara.

Zahvaljujući visokim cenama nafte i drugih sirovina, od kojih obezbeđuje najveći deo izvoznih prihoda, Rusija vraća sopstvene, ali i dugove nasledjene od bivseg SSSR. Prema podacima iz jula 2007. godine, spoljni dug Rusije je smanjen na 47,8 milijardi dolara, sa 123 milijarde krajem 1997. godine.

Rusija takođe planira da prepolovi povlačenje sredstava Svetske banke sa oko 400 miliona dolara, sa krajnjim ciljem da sve projekte ubuduće finansira samostalno.

Rusko ministarstvo finansija namerava i da 2008. u celini izmiri komercijalni dug i odredila je avgust ove godine kao krajnji rok za primanje zahteva poverilaca. Radi se o dugu koji su napravile komercijalne organizacije bivšeg SSSR-a u visini od 635,5 miliona dolara.

Takođe, Rusija je u februaru ove godine Iraku otpisala 93 odsto duga od skoro 12 milijardi dolara, očekujući da će joj to u izvesnoj meri pomoći u dobijanju preferenci pri podeli naftnog sektora te zemlje.

Izvor: Tanjug
Какви кредити?За кога,од кога?

Русија је земља са трећим по величини девизним резервама,једина слободна од спољног дуга.Њима више не требају кредити,одавно...
Па,не мислиш ваљда да је то Јељцинова корумпирана Русија?:D

САД-у је више потребна новчана помоћ него Русима.Они су ти који имају све веће рупе у буџету,које Кинези попуњавају у све већем проценту.:)

Rusija duguje 47 milijardi...sta ce im krediti?
 

Back
Top