Religija i moderno drustvo.

Ako je tako zasto onda religije traju relativno dugo?
Zasto se vremenom u okviru jedne religije stvaraju "podreligije"?
I zasto uopste nastaju nove religije?

Sve se menja i evoluira. Staticnost je smrt.
Pretpostavljam da si riscanin. Cak i u dosta dogmatskim stvarima ono nije isto kao ono od pre.
Zar to nisu onda nove religije? Da li se ista od postulata pravoslavne crkve promijenilo nastankom nekih protestanata..mozemo pricati o religijama koje su slicne, ali ako izmijenis osnove onda to nije vise ista religija, zar ne?
 
Zar to nisu onda nove religije? Da li se ista od postulata pravoslavne crkve promijenilo nastankom nekih protestanata..mozemo pricati o religijama koje su slicne, ali ako izmijenis osnove onda to nije vise ista religija, zar ne?
Доколенко - рашиста.
7a4J.gif
 
Zar to nisu onda nove religije? Da li se ista od postulata pravoslavne crkve promijenilo nastankom nekih protestanata..mozemo pricati o religijama koje su slicne, ali ako izmijenis osnove onda to nije vise ista religija, zar ne?
Pravoslavna crkva je podreligija hriscanske religije (kao i hiljade drugih). I sve polazu pravo (barem tako kazu) da su one najblize pocetnoj.
Naravno vremenom ce se toliko odaljiti i neke ce postati nove religije. Bilo kako bilo ona pocetna je ocigledno evoluirala u mnostvo podreligija i i verovatno je vec skoro iscezla.
U jednom imas pravo. Vera u postojanje boga (bogova) kod svake religije je nepromenjiva. Sve ostalo...... se mora prilagodjavati novim saznanjima i novim drustvenim oblicima koji ce se javljati kroz istoriju.
 
Pravoslavna crkva je podreligija hriscanske religije (kao i hiljade drugih). I sve polazu pravo (barem tako kazu) da su one najblize pocetnoj.
Naravno vremenom ce se toliko odaljiti i neke ce postati nove religije. Bilo kako bilo ona pocetna je ocigledno evoluirala u mnostvo podreligija i i verovatno je vec skoro iscezla.
U jednom imas pravo. Vera u postojanje boga (bogova) kod svake religije je nepromenjiva. Sve ostalo...... se mora prilagodjavati novim saznanjima i novim drustvenim oblicima koji ce se javljati kroz istoriju.
Isus nije slavio slavu nit je dzarao badnjak.
Nisam cuo da pop prica da bog insistira da ljudi moraju biti skromni i dobri, da mora da pomognu drugima i da im ne cine zlo .
 
Religija se bavi (ili bi barem trebala da se bavi) čovekovim unutrašnjim svetom,
a ne spoljašnjim. Taj svet je uvek isti i nema tu šta da se menja. Jedina je razlika
u tome koliko je čovek svoj unutrašnji svet osvestio. Spoljašnji svet je samo
prozivod ili odraz unutrašnjeg stanja.

Verska praksa služi (ili bi barem trebala da služi) podizanju nivoa svesnosti.

Psihičke i fizičke bolesti, zatrovana voda, vazduh i zemlja, neprestani ratovi, glad,
strah, apatija, samozavaravanje. To je odraz svesnosti modernog čoveka. Religija
koja bi se sa tim stanjem svesnosti usaglasila, mogla bi da bude samo neka opaka,
satanistička religija. Može se primetiti da je to značajan duhovni pad u odnosu na
vinčanski period, kada 2000 godina nije bilo rata. Nije bilo vojske, oružja, novca,
hijerarhije, vladara. Nije bilo ni formalne religije, jer nije bila u tom vremenu i na
tom mestu potrebna.

Modernom čoveku je više nego ikada, u nama znanoj istoriji, verska praksa
neophodna.

U zen tradiciji postoji čuvena priča o šoljici čaja. A kako čovek da se oslobodi svojih
predubeđenja i pogrešnih znanja? Psihologija zagovara zamenu jednog gledišta
drugim gledištem. Ali ko garantuje da je to drugo gledište ispravno? Jedino je
verskim, duhovnim praksama moguće sve to nadići i doći u kontakt sa Izvorom.
Onda se žito od kukolja razdvoji samo.
 
Religija se bavi (ili bi barem trebala da se bavi) čovekovim unutrašnjim svetom,
a ne spoljašnjim. Taj svet je uvek isti i nema tu šta da se menja. Jedina je razlika
u tome koliko je čovek svoj unutrašnji svet osvestio. Spoljašnji svet je samo
prozivod ili odraz unutrašnjeg stanja.

Verska praksa služi (ili bi barem trebala da služi) podizanju nivoa svesnosti.

Psihičke i fizičke bolesti, zatrovana voda, vazduh i zemlja, neprestani ratovi, glad,
strah, apatija, samozavaravanje. To je odraz svesnosti modernog čoveka. Religija
koja bi se sa tim stanjem svesnosti usaglasila, mogla bi da bude samo neka opaka,
satanistička religija. Može se primetiti da je to značajan duhovni pad u odnosu na
vinčanski period, kada 2000 godina nije bilo rata. Nije bilo vojske, oružja, novca,
hijerarhije, vladara. Nije bilo ni formalne religije, jer nije bila u tom vremenu i na
tom mestu potrebna.

Modernom čoveku je više nego ikada, u nama znanoj istoriji, verska praksa
neophodna.

U zen tradiciji postoji čuvena priča o šoljici čaja. A kako čovek da se oslobodi svojih
predubeđenja i pogrešnih znanja? Psihologija zagovara zamenu jednog gledišta
drugim gledištem. Ali ko garantuje da je to drugo gledište ispravno? Jedino je
verskim, duhovnim praksama moguće sve to nadići i doći u kontakt sa Izvorom.
Onda se žito od kukolja razdvoji samo.
Ja ne znam ni jednu religiju koja se bavi chakrama i manipulacijom istih. Kakav je to unutrašnji svet o kome religija apsolutno nema pojma ni šta je čovek u biti.
 
Ja ne znam ni jednu religiju koja se bavi chakrama i manipulacijom istih. Kakav je to unutrašnji svet o kome religija apsolutno nema pojma ni šta je čovek u biti.
Kako znaš za čakre, ako ne znaš ni jednu religiju koja o tome priča?

Savremenom čoveku samo fali čakrice da podesi, pa da poleti. :lol:

Da bi nečim manipulisao, toga moraš biti svestan i moraš da znaš time da upravljaš.
Jesi li ti nekada nekako opazio neku čakru?
 
Kako znaš za čakre, ako ne znaš ni jednu religiju koja o tome priča?
Preko ljudi koji pričaju o njima.

Savremenom čoveku samo fali čakrice da podesi, pa da poleti. :lol:
Ne znam jesi li svesna ko si zapravo i koliko energetskih centara ima tvoje telo.
Da bi nečim manipulisao, toga moraš biti svestan i moraš da znaš time da upravljaš.
Jesi li ti nekada nekako opazio neku čakru?
Naravno, na primer "throat chakra" je centar emocije, komunikacije i kreativnosti, "heart chakra" je centar ljubavi, epmatija, opraštanje...Jesi nekad osetila leptiriće u stomaku? Ja ti uvek nudim dokaze i da sama možeš potvrditi sve što kažem.
 
Preko ljudi koji pričaju o njima.


Ne znam jesi li svesna ko si zapravo i koliko energetskih centara ima tvoje telo.

Naravno, na primer "throat chakra" je centar emocije, komunikacije i kreativnosti, "heart chakra" je centar ljubavi, epmatija, opraštanje...Jesi nekad osetila leptiriće u stomaku? Ja ti uvek nudim dokaze i da sama možeš potvrditi sve što kažem.
Ljudi pričaju o njima? :lol:

Tako bitno znanje se kroz vekove očuvalo tako što su komšinice uz kafu
o tome pričale? Onda se takvo znanje u ozbiljnu sumnju može dovesti
jer se kroz gluve telefone sigurno načisto iskvarilo.

U Indiji imaš fakultete na kojima se o tome uči. Imaš i tradicionalnu
kinesku medicinu gde se uči o meridijanima i energetskim centrima.
To su ozbiljna znanja i moraju se prenostiti na ozbiljan način.

Ono što ljudi o tome pričaju je nešto poput ovoga što si ti sada rekao.
Smuti pa prospi. Da se znanje na taj način prenostilo, dobili bi ništa.
 
Ljudi pričaju o njima? :lol:
Izvini o čemu ti?
Nisu mečke pričale nego ljudi koji praktikuju znanje staro vekovima. Nisam bogove pomenuo ni bilbiju koju su takodje ljudi napisali.
Tako bitno znanje se kroz vekove očuvalo tako što su komšinice uz kafu
o tome pričale? Onda se takvo znanje u ozbiljnu sumnju može dovesti
jer se kroz gluve telefone sigurno načisto iskvarilo.
O čemu ti pričaš uopšte.

U Indiji imaš fakultete na kojima se o tome uči. Imaš i tradicionalnu
kinesku medicinu gde se uči o meridijanima i energetskim centrima.
To su ozbiljna znanja i moraju se prenostiti na ozbiljan način.

Ono što ljudi o tome pričaju je nešto poput ovoga što si ti sada rekao.
Smuti pa prospi. Da se znanje na taj način prenostilo, dobili bi ništa.
je l se praviš ili, zabrinjavaš me...
Imaš fakultete, pa zabole mene gde su naučili istinu, ako sam okusio istinu i znam, ne dovodim u pitanje ima li taj čovek "Yogi" ili neki drgugi praktikant energetske manipulacije diplomu :lol:
 

Back
Top