Reforme u školstvu

Живим у Србији. 28 и 29. јуна 2018 смо имали обуку. Радимо по новом програму. Нема више задатака него су сад формулисани исходи према Блумовој таксономији. Информатика је део техничког образовања у петом. Ја имам седмаке. Њима је изборни предмет.
 
i moja cerka je sada 5. razred. ima predmete informatika i tehnika i tehnologija, oba su obavezna, redovna i ocenjuju se. rade na racunarima na oba.
a projektnu nastavu imaju iz svih predmeta. rede i grupno i pojedinacno... moja najveca zamerka je (za sada) sto su u skoli od jutra do sutra, a imaju i domace zadatke!
 
Јесте. То је превише. И већ годинама пратим један феномен. Ученици воле да им се издиктираш најважније. А шта је најважније у предмету који предајем тешко је питање.
Не волим диктирање. И зато су се једно време бунили. Једноставно тешко се користе уџбеници. Тешко издвајају битно у тексту. Ове године сам попустила. Најважније подвуку у уџбенику Плус одговори на питања Ко? Шта? Где? Како? Зашто?..Понекад мислим да заглупљујемо децу.
Код пројекта су ми две маме признале како су урадиле део домаћег. Нисам почетник, волим свој посао, стално сам у току..само, заборавили смо на тзв замор материјала.
 
ne slazem se da deca vole da im se diktira, a slazem se da ima puno roditelja koji rade projekte umesto dece. valjda nas kolektivni razvoj jos nije stigao do nivoa gde moze da se objasni sta sve spada u prevare i kradje :(
 
Деца не воле (можда се нисам добро изразила,праштајте),,али као да им је лакше, као да боље економишу временом ако су им битни подаци на једном месту. Мени је један осмак негде у октобру рекао како деца на Западу мање уче. Ми смо близу границе са Мађарском. Популарна је Гимназија "Никола Тесла" у Будимпешти. Пријемни је другачији.
Не знам која ће још реформа бити у нашем школству. Приметила сам да су почеле да ме нервирају полуинформације. А још треба да радим10 година.
Немамо навику да променимо посао кад нас садашњи оптерећује.
На Западу и На Истоку, источније од Раја.
 

Back
Top