Rečnik ateizma

Sebe definišem kao.....

  • ...vernika

  • ...ateistu

  • ...agnostika

  • ...nešto sasvim četvrto

  • ...vernika

  • ...ateistu

  • ...agnostika

  • ...nešto sasvim četvrto


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Reći nekome "da ima kamenčinu mesto pameti" je uvreda, ali neka ostane - čisto da ilustruje nivo komunikacije "oboženih" intelektualaca...


Ma ne, mislim da se nismo razumeli. Prvenstveno mislim na diktatore koji su razvijali kult ličnosti, kao recimo Kim Džong Il, koji je imao u svojoj zemlji božanski status. Njegov otac Kim Il Sung je, recimo, proglašen za večitog predsednika Severne Koreje kada je umro početkom devedesetih. To je neviđena količina bizarnosti, a način na koji se deca uče u školama o njemu je sve samo ne realan: rodio se na vrhu najviše planine, a kada se rodio, sve ptice su zapevale na korejskom, uče decu da on ne ide u WC... i tako dalje. Kult ličnosti je vrlo sličan religioznom kultu, pošto ne ostavlja mesta za racionalnu kritiku.
Gledao sam dokumentarnu emisiju gdje ljudi tvrde da su bili slijepi , a onda su se molili slikama
predsjednika i progledali .Slike predsjednika i njegovog oca su postale ikone . Bilo bi interesantno
da psiholozi objasne tu pojavu .Hriscanske price u ateistickoj drzavi .
 
U Religulous ima jedno simpaticno objasnjenje. Voda ima tri stanja: tecno, cvrsto i gasovito, pa tako i Bog - Otac, Sin i Sveti Duh :)

To objašnjenje o vodi nema veze sa filozofskom doktrinom trojstva.

Vjerovanje u trojstvo je ustvari vjerovanje u trijadu - tri boga.

Ako je Otac potpuni Bog sa svojom voljom i svijesnošću, a isto tako i Sin te sveti duh, sa zasebnom svojom voljom i svijesnošću, onda su to TRI BOGA, a ne jedan.

Kada bi se trojstvo uspoređivalo sa stanjima vode, tada bi svaka osoba imala istu volju i svijest, a različito stanje strukture bića, a to nije slučaj.

Prema tome, usporedbu možeš okačiti mačku na rep.
 
Sizif - Hogariusu:
Hajde budi malo opširniji pa objasni šta je pogrešno a šta je neozbiljno u pokušaju definisanja nekih uobičajenih pojmova.
Hajde da krenomo od odrednice Agnosticicam. Po meni, ova odrednica je dosta simplificirano defnisana, a donekle i netacno. Evo, ova definicija bi, verujem, bolje pasovala tvom novo formiranom recniku. Citiram"
"Agnosticizam je filozofsko, idealističko učenje, koje poriče mogućnost spoznaje objektivno postojećeg svijeta. Riječ je grčkog porijekla.

Agnosticizam za razliku od ateizma ne kaže da Boga ili Smisla nema, već da on možda i postoji, ali ga na ovom stepenu razvoja ne možemo dokučiti. Agnosticizam je negdje na pola puta između teizma i ateizma: s jedne strane nije opterećen vjerskim dogmama, a s druge strane nije ograničen isključivošću ateizma pošto dopušta mogućnost da ipak postoji neki viši entitet nego što je to čovjek. Zbog gore navedenoga smatra se glavnim takmacem teizma i ateizma."


Za sada toliko. Kad zavrsimo debatu o ovoj odrednici, nastavljamo sa razmenom argumenata i poritvargumenata. Saglasan?
 
"Agnosticizam je filozofsko, idealističko učenje, koje poriče mogućnost spoznaje objektivno postojećeg svijeta. Riječ je grčkog porijekla.
Odlično, lepo proširena i dodatno objašnjena definicija, nemam šta da dodam. Svestan sam da se u pokušaju konciznog definisanja kompleksnog pojma nekad izgubi i poneki važan detalj. Suština je ovo podebljano, a razni tipovi agnosticizma su lepo pobrojani ovde.
 
Odlično, lepo proširena i dodatno objašnjena definicija, nemam šta da dodam. Svestan sam da se u pokušaju konciznog definisanja kompleksnog pojma nekad izgubi i poneki važan detalj. Suština je ovo podebljano, a razni tipovi agnosticizma su lepo pobrojani ovde.
E, konacno da si se slozio sa mojim misljenjem pozajmljenim sa Wikipedije. Hocemo dalje, ili da tu stanemo.
 
E, konacno da si se slozio sa mojim misljenjem pozajmljenim sa Wikipedije. Hocemo dalje, ili da tu stanemo.
Ma ko još ima problem sa poreklom ispravnog mišljenja... jedino čemu treba težiti je istinitost i objektivnost.

Sve dopune su dobrodošle. Bilo bi dobro da neko objasni razloge i tok tranzicije religije u smeru animizam > politeizam > monoteizam.
 
Poslednja izmena od moderatora:
Agnosticizam je prilicno licemeran stav jer i ateisti dozvoljavaju mogucnost da postoji neki visi entitet ali za takvu tvrdnju zahtevaju snazan dokaz. Za razliku od agnostika koji ce licemerno povladjivati teisti da njegova reprezentacija boga mozda ipak postoji i pored toga sto se to kosi sa logikom, nasuprot takvom stavu ateista ce iskreno reci da je takva reprezentacija boga kontradiktorna i objasniti zasto. Na primer jevrejski bog logicki neodrziv, a objasnjenje je prilozio Epikur.
 
Agnosticizam je prilicno licemeran stav jer i ateisti dozvoljavaju mogucnost da postoji neki visi entitet ali za takvu tvrdnju zahtevaju snazan dokaz. Za razliku od agnostika koji ce licemerno povladjivati teisti da njegova reprezentacija boga mozda ipak postoji i pored toga sto se to kosi sa logikom, nasuprot takvom stavu ateista ce iskreno reci da je takva reprezentacija boga kontradiktorna i objasniti zasto. Na primer jevrejski bog logicki neodrziv, a objasnjenje je prilozio Epikur.

Pa sto ne reče kako glasi Epikurovo objašnjenje? :)

Dakle, ovako:

Ako bog želi, a ne može da iskoreni zlo, onda nije svemoguć.
Ako može, ali ne želi, onda je zao
Ako Bog može i želi da ukine zlo, otkud onda zlo u svetu?
Ako bog niti može niti želi, onda zašto ga zvati bogom?
 
Pa sto ne reče kako glasi Epikurovo objašnjenje? :)

Dakle, ovako:

Ako bog želi, a ne može da iskoreni zlo, onda nije svemoguć.
Ako može, ali ne želi, onda je zao
Ako Bog može i želi da ukine zlo, otkud onda zlo u svetu?
Ako bog niti može niti želi, onda zašto ga zvati bogom?

to ti je objasnjeno u setvi i zetvi
 
Zaboravio si Politeizam ili pak vera u vise Bogova.
Ipak je to jedno od najrasirenijih verovanja.
Uzmimo na primer Hriscanstvo, oni veruju u tri
komada
, tu je jos citava armija Polubogova.
Broj Polubogova moze da varira, to najvise
zavisi od mesta prebivanja odredjenog Hriscanina.
Kako tri, zar nije samo dva: On što sedi na nebu i Onaj koji sedi sa njegove desne strane?
 
Moramo dodati i najbitniji od svih pravaca:

Fanatizam je emocija koju obeležava zanesenost, zaslepljenost, intenzivna posvećenost nekim vrednostima, uz spremnost za njihovu bezuslovnu odbranu ili na širenju tih vrednosti ili ideja kako na osobe, grupe ili institucije. Fanatizam skoro uvek uključuje spremnost i na lične žrtve, ali u izvesnim ekstremnim uslovima, spremnost na pojedinačno i masovno žrtvovanje drugih, posebno kada je u pitanju neka ideologija, vođenje ratova, verski i ideološki ekstremizam.
 
Poslednja izmena:
Nisi dobro informisan, ovaj treci sedi sa leve strane.
Molim bez diskriminacije pojedinih Bogova.
Mala ispravka, onaj drugi, cija je titula bog sin, istice iz boga Oca, a onaj treci koji leti iznat levog ramena boga oca i svetluca kao buba svitac, istice takodje od boga oca, ali kros boga sina. Ovaj drugi, jednorodni bog, je vanbracan, jer ga je otac zaceo tajno sa devicom. Ovaj treci nema ime, ali se moze oznaciti kao bog Sveti Duh. On je imao sporednu ulogu u oplodnji majke bogorodice. Nista nisam izmislio, tako mi boga Odina, sve to lepo pise u Bibliji.
 
Mala ispravka, onaj drugi, cija je titula bog sin, istice iz boga Oca, a onaj treci koji leti iznat levog ramena boga oca i svetluca kao buba svitac, istice takodje od boga oca, ali kros boga sina. Ovaj drugi, jednorodni bog, je vanbracan, jer ga je otac zaceo tajno sa devicom. Ovaj treci nema ime, ali se moze oznaciti kao bog Sveti Duh. On je imao sporednu ulogu u oplodnji majke bogorodice. Nista nisam izmislio, tako mi boga Odina, sve to lepo pise u Bibliji.

Cekaj, sad ispade da je Isus imao dva oca, taotalno si me zbunio sa ovim postom,
tu se vise ne zna ko je kome ko? Jos ako u pricu ubacimo i ocuha Josifa, koji mu je
jedini zakonski pravi Otac , tad se stvarno gubi kompas, ko kome dodje sta.
 
Cekaj, sad ispade da je Isus imao dva oca, taotalno si me zbunio sa ovim postom,
tu se vise ne zna ko je kome ko? Jos ako u pricu ubacimo i ocuha Josifa, koji mu je
jedini zakonski pravi Otac , tad se stvarno gubi kompas, ko kome dodje sta.
Nista tu nije nejasno. Znamo iz Biblije da je Mariju navodno vantelesno i bezgresno oplodio bog otac, znan i kao Jahveh. Marija je u to vrme bila verena za starog Josifa, koji je, cekao dan vencanja kada ce da prilegne sa devicom Marijom. Medjutim, bog se na nju nameracio, pa ju je oplodio posredstvom Svetog duha, a ona je to prenela Josifu da ce roditi bogu Sina. Posle izvesnog vremana, Josif je legao na rudu i prihvatio da cuva vanbracnog Marijinog sina Jeshuu. Tacno je da je Jeshua (Isus} imao dva oca, jedan, bioloski, je bio bog, to je taj koji je oplodio Mariju, a drugi, "zakonski" otac, mu je bio Josif. Ti znas onu zakonsku prezumciju da je otac detetu rodjenom u braku muz njegove majke. Prema tome, cinjenicu da je sin boziji je on sam svima obelodanio sto je bilo veoma istinito i hriscanski. Znaci Jahve mu je bio bioloski tatko, a Josif zakonski. Dva si je tatka imao.

Znas onu narodnu, “umiljato janje dve majke sisa”.
 
Da, slicna je situacija i sa mormonima. Njihove device deflorise bog posredstvom mormonskog svestenika koji je ovaplocen bog na zemlji. I taj cin je javan i obavlja se uz prisustvo najstarije mormonske svestenice kao svedoka (u nasem zargonu to je kuma). Ne znam da li si odgledao video spot o tom uzvisenom religioznom ritualu. Vrlo je poucan i dramaturski izuzetno lepo obradjen.
 
Poslednja izmena:

Back
Top