Quantcast

Rečnik ateizma

Sebe definišem kao.....

• ...vernika

• ...ateistu

• ...agnostika

• ...nešto sasvim četvrto

• ...vernika

• ...ateistu

• ...agnostika

• ...nešto sasvim četvrto

Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

Transcendental

Buduća legenda
Poruka
29.457
Agnosticizam je prilicno licemeran stav jer i ateisti dozvoljavaju mogucnost da postoji neki visi entitet ali za takvu tvrdnju zahtevaju snazan dokaz. Za razliku od agnostika koji ce licemerno povladjivati teisti da njegova reprezentacija boga mozda ipak postoji i pored toga sto se to kosi sa logikom, nasuprot takvom stavu ateista ce iskreno reci da je takva reprezentacija boga kontradiktorna i objasniti zasto. Na primer jevrejski bog logicki neodrziv, a objasnjenje je prilozio Epikur.
Ateisti negiraju bilo kakav viši entitet kategoričnom tvrdnjom NE POSTOJI.
Agnostik kaže MOŽDA POSTOJI.
Tolerantnije stanovište jednostavno.

Utah

Elita
Banovan
Poruka
19.509
Da, slicna je situacija i sa mormonima. Njihove device deflorise bog posredstvom mormonskog svestenika koji je ovaplocen bog na zemlji. I taj cin je javan i obavlja se uz prisustvo najstarije mormonske svestenice kao svedoka (u nasem zargonu to je kuma). Naznamsi da si odgledao video spot o tom religioznom ritualu. Vrlo je poucan i dramaturski izuzetno lepo obradjen.
Nauci da pises, zbog tebe ce ateisti ispasti jos nepismeni.
ateisti ne veruju u postojanje Boga, jer ne mogu da ga vide, a veruju u realne stvari - rodbinu,prijatelj,babe,strine,sogore,kombajne,traktore,septicke jame...u realne stvari ( ateisti-Srbije)

Сале

Buduća legenda
Poruka
44.677
vidi, ova ne zna ni razliku između vere i religije
totalni odlep :cepanje:
zavisi u kom kontekstu se izgovaraju te dve reci, sustinski je to isto
религија ((лат. religio)),
учење које се тиче највишег бића (божанства, бога); вера; вероисповест; фиг. светиња, етичко начело којим је неки човек дубоко прожет, савест, ствар савести.

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.801
zavisi u kom kontekstu se izgovaraju te dve reci, sustinski je to isto
религија ((лат. religio)),
учење које се тиче највишег бића (божанства, бога); вера; вероисповест; фиг. светиња, етичко начело којим је неки човек дубоко прожет, савест, ствар савести.
ja baš mislim da je suštinski različito.
vera je pre svega osećaj, ljudska potreba za verovanjem u boga. religija bi bila manifestacija te vere. drugim rečima religioznost podrazumeva veru, ali vera ne podrazumeva religioznost. čovek može da veruje u boga a da ne bude religiozan (tu podpadaju i oni ljudi koji veruju da postoji nešto, ali ne znaju ni ko ni šta, "neka viša sila" oni veruju ali ne veroispovedaju :lol:); dok religiozan čovek, čim je religiozan on je i vernik (ako izuzmemo fejk religiozne ljude)

coco bill

Poznat
Poruka
8.161
vera je pre svega osećaj, ljudska potreba za verovanjem u boga. religija bi bila manifestacija te vere. drugim rečima religioznost podrazumeva veru, ali vera ne podrazumeva religioznost. čovek može da veruje u boga a da ne bude religiozan (tu podpadaju i oni ljudi koji veruju da postoji nešto, ali ne znaju ni ko ni šta, "neka viša sila" oni veruju ali ne veroispovedaju :lol:); dok religiozan čovek, čim je religiozan on je i vernik (ako izuzmemo fejk religiozne ljude)
netačno, budizam je religija a nije ni u kavoj vezi sa verovanjem, niti sa bogom.
religija je unija, jedinstvo, spajanje i ne mora biti uslovljena verovanjem u boga.

gost 202584

Poznat
Poruka
7.237
има зен причица, знам да сте је сви прочитали, одговорила вам је на расправу.
близак буди, ил тако нешто, се зове...
још да се разуме...

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.801
a nije ni u kavoj vezi sa verovanjem
nisam nešto puno upoznat sa budizmom da bi ti sada obrazlagao (a tek sa ostalim religijama)
ali budizam jeste itetkako u vezi sa verovanjem (a i druge moraju biti inače ne bi bile religije).
jesam pojednostavio "definiciju" vere kad sam pomenuo veru u bogA, jer ovde uglavnom raspravljamo
o dominantnim avramskim religijama, ali se podrazumevaju i oni koji veruju u više bogova, kao i oni
veruju u nešto drugo.

coco bill

Poznat
Poruka
8.161
nisam nešto puno upoznat sa budizmom da bi ti sada obrazlagao (a tek sa ostalim religijama)
ali budizam jeste itetkako u vezi sa verovanjem (a i druge moraju biti inače ne bi bile religije).
jesam pojednostavio "definiciju" vere kad sam pomenuo veru u bogA, jer ovde uglavnom raspravljamo
o dominantnim avramskim religijama, ali se podrazumevaju i oni koji veruju u više bogova, kao i oni
veruju u nešto drugo.
kao što ti već rekoh religija je spajanje, unija.
kod avramskih religija to je spajanje sa nad - bićem iliti bogom, a u budizmu to je spajanje sa svojim bitkom.
pošto se avramske religije oslanjaju na nešto u šta nemaju jasan uvid potrebno im je verovanje.
kod budizma to nije slučaj jer radi se o istraživanju svog unutrašnjeg (psihološkog) bića.
i jednim i drugim je krajni cilj isti - odbacivanje ega, samo što avramske religije to rade putem srca (ljubav), dok budisti idu putem uma.
eto, ukratko, možda ti bude malo jasnije.

hogarius

Elita
Poruka
15.124
...
ateisti ne veruju u postojanje Boga, jer ne mogu da ga vide, a veruju u realne stvari - rodbinu,prijatelj,babe,strine,sogore,kombajne,traktore,septicke jame...u realne stvari ( ateisti-Srbije)
Veruju u mormonskog boga koji je ovlalsltio svestenika da deflorise device. Sa poboznom pozornoscu i osecajem bozjeg prisustva sam, u drustvu sa jos nekolicinom ateista i agnostika muskog i zenskog pola, nekoliko puta odgledao taj video spot koji je neobicno pozitno uticao na moje poimanje mormonizma. Odluco sam da postanem mormonski svestenik.

Fixa

Veoma poznat
Poruka
12.801
kao što ti već rekoh religija je spajanje, unija.
kod avramskih religija to je spajanje sa nad - bićem iliti bogom, a u budizmu to je spajanje sa svojim bitkom.
pošto se avramske religije oslanjaju na nešto u šta nemaju jasan uvid potrebno im je verovanje.
kod budizma to nije slučaj jer radi se o istraživanju svog unutrašnjeg (psihološkog) bića.
i jednim i drugim je krajni cilj isti - odbacivanje ega, samo što avramske religije to rade putem srca (ljubav), dok budisti idu putem uma.
eto, ukratko, možda ti bude malo jasnije.
koliko ja znam istraživanje svog unutrašnjeg bića je jedan deo priče budizma,
u tom smislu budizam je učenje-filozofija, a pošto to nije jedini deo nego ima
elemenata verovanja, budizam je religija.

Сале

Buduća legenda
Poruka
44.677
to se odomacilo sto bi se reklo, jer kad se spomene religija, prvo na sta se pomisli da je to neka odredjena vera u boga, a sustina je ista jer religioznost znaci verujuce. tacno je da mozes verovati u boga bez dogme, takvih ja mislim u hriscanskom svetu najvise ima kod nas srba. ne razume ucenje njegove vere niti je dogmatski konzumira, vec jednostavno veruje u visu silu, a to je posledica mnogih pohoda raznih ne/civilizacija preko nasih ledja, a i mi smo tvrdoglav narod pa smo staoslovenske tj starosrpske obicaje zadrzali radi identiteta.
evo koliko nam je to u krvi da i "udruzenje ateista srbije" imaju slavu "darvindan":D

hogarius

Elita
Poruka
15.124
To objašnjenje o vodi nema veze sa filozofskom doktrinom trojstva.

Vjerovanje u trojstvo je ustvari vjerovanje u trijadu - tri boga.

Ako je Otac potpuni Bog sa svojom voljom i svijesnošću, a isto tako i Sin te sveti duh, sa zasebnom svojom voljom i svijesnošću, onda su to TRI BOGA, a ne jedan.

Kada bi se trojstvo uspoređivalo sa stanjima vode, tada bi svaka osoba imala istu volju i svijest, a različito stanje strukture bića, a to nije slučaj.

Prema tome, usporedbu možeš okačiti mačku na rep.
Izvini, moram da "intervenisem". Ili ne znas doktrinu Svete Trojice (pravoslavna terminologija), odnosno Triniitia (terminologija zapadnog hriscanstva) ili tvoja crkva ima drugacije ucenje od ucenja Nikejskog kreda usvojenog na Prvom nikejskom saboru, a docnije neznatno izmenjen u zapadnoj varijanti. Dakle, da li ti negiras Trojstvo u bilo kojoj verziji, ili, pak, tvoja crkva ima razlicito tumacenje ove doktrine. Ne zaboravimo, bez Svetog Trojstva, SveteTrojce, Trinitija, krsti ga kako god hoces, nema hriscanstva, nema Hrista boga, vec samo Hrista, sto ce reci mesije.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.