Razlike izmedju roka,panka i metala.Postoje li uopste?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Moram priznati da sam se nekada lozio na te solaze citaj: BIO SAM OPSEDNUT MALMSTEENOM! Paralelno sa mojim vezbanjem (beskrajne harmonske skale,arpedja i tapinzi) bio sam gitarista i u bendu koji vrti jednu temu minut i to je cela pesma...
Poenta moje price je da metal nije iskrena muzika! u tome je razlika izmedju panka, roka i metala!
 
Ma necu da pljujem, taman posla. Samo cu da kazem da se ne slazem sa tobom, i da mislim da si metal slusao samo povrsno, pa zato i imas takvo misljenje.

Моје мишљење је такво зато што се делимично слажем са овим:

Poenta moje price je da metal nije iskrena muzika!

Има изузетака, наравно. Али ретко када сам у металу чуо нешто што ме је дирнуло, била то балада, или "обична" песма.
 
Ma necu da pljujem, taman posla. Samo cu da kazem da se ne slazem sa tobom, i da mislim da si metal slusao samo povrsno, pa zato i imas takvo misljenje.
e ja nisam slusao metal povrsno.....a sad ti reci da li si ti ostalu muziku slusao povrsno ili si ti sve poslusao pazljivo kao i metal?


Moram priznati da sam se nekada lozio na te solaze citaj: BIO SAM OPSEDNUT MALMSTEENOM! Paralelno sa mojim vezbanjem (beskrajne harmonske skale,arpedja i tapinzi) bio sam gitarista i u bendu koji vrti jednu temu minut i to je cela pesma...
Poenta moje price je da metal nije iskrena muzika! u tome je razlika izmedju panka, roka i metala!
Malmsteen je dobar gitarista,ja sam imao njego snimke kad svira blues i kada svira rock i tu vidis da ima dusu koliko god se inace izivljavao.....slazem se za ono "nacin zivota" mada to ovde nije tema....
 
jedino ovo sto se tice o iskrenosti muzike,to je sve relativno.............mada i meni tako deluje bar ovaj ekstremni metal.........zato mi nekako heavy metal i nije metal,to mi je vise rock.i ne izdvajam heavy zato sto ga ja slusam,vec zato sto je tako,heavy metalac ne govori o klanju vila i patuljaka,nego o motorima,i jednom nacinu zivota i living after midnight,rockin' 'till the dawn :)
 
jedino ovo sto se tice o iskrenosti muzike,to je sve relativno.............mada i meni tako deluje bar ovaj ekstremni metal.........zato mi nekako heavy metal i nije metal,to mi je vise rock.i ne izdvajam heavy zato sto ga ja slusam,vec zato sto je tako,heavy metalac ne govori o klanju vila i patuljaka,nego o motorima,i jednom nacinu zivota i living after midnight,rockin' 'till the dawn :)

bas kao i pank;)
 
ajde djm bas si postao smor:):):P:P

@DJM slazem se, postoji. Ali metal bendova ima daleko vishe.

@Diff
hehehe... Mora se, duznost zove... :lol: :D

@WhenDarknessFalls
Ima, ali opet kada sagledamo, dobar gitarista moze svirati sve, i ne ogranicavaju ga pravci, te iz tih razloga ne treba generalizovati.

Npr. uzmimo Dimebag-a iz Pantera-e... Covek koji je svirao Heavy (Thrash) a mogao da svira i jazz balade kao npr Planet Caravan od Black Sabbath-a govori o tome da je sve individualno i da nema tolike veze sa samim pravcem, vec sa ljudijma koji sviraju... :D
 
ja neznam samo odakle nekim ljudima pravo da cim cuju neki zestok rok to proglase za metal. Ako se instrument ispolji u svim svojim sposobnostima (tremola, bendovanja, vise istih instrumenata), to ne znaci da je to neko "izzivljavanje", jednostavno je to umjetnost. Ljudsko grlo je takodje instrument, jako dobar. Ako se neko prodere, to nemora odma da znaci da je sisao sa planete "hevi metal", vec da jednostavno oce tako. ZASTO NEKI MISLE DA KRISTANJE NEMOZE BITI UMJETNOST? A da pjevanje tipa "bojan marovic petar graso" sigurno jeste umjetnost a ne izzivljavanje. Ja mislim obratno: ovi dvojica se izzivljavaju, a ovi sto kriste vjerovatno ne kriste bezveze.

Razdvajanje roka i metala
je nastalo zbog jedne ebene knjige ili stripa neznam vise, u kome se prica o ljudima sa 2 planete, ...na jednu su bili neki konzervativni, na drugu neki otvoreni iskreni itd. Valjda se strip zove "Heavy Metal". U isto vreme je neki forntmen grupe Iron Butterfly objasnjavao naziv grupe "to je nesto tesko kao metal a lako kao leptir" i od tad je ta podjela. Ako su to dovoljni razlozi da se danas vi koljete oko toga sta je rok a sta metal onda neznam stvarno,.... kasnije su zbog te izjave i zbog ove knjige neki ljudi uzeli sebi za pravo da razdvoje rok na 2 dijela.

Izzivljavanje
Ko god kaze da je hard rok ili metal izzivljavanje, ja mu kazem da on nema pojma koliko vjestine treba da bi se na gitari izvela ta "razbijanja", i koliko vjestine treba (i pozrtvovanja) da bi mogo da kriknes ton visine E6. Dakle, to nije nesto bezveze, to je nesto za sta treba rada, ljubavi, umijeca, spretnosti.... to je umjetnost, suprotno od "izzivljavanje". Pre svega isnpiracije.

Zasto on tako glasno vice?
Jednako je dobro pitanje kao i "zasto Bojan Marovic tako tih mumla" ili "zasto Dzastin Timberlejk zvuci ko pi*ka bez zuba". Razlika rok i pop muzike je samo u tome sto rok kompozitori imaju objasnjenja i odgovore za pitanja tipa "zasto tako zasto ne ovako" a oni koji prave pop muziku daju samo jedno (i ne vredno) objasnjenje: "to je sad u trendu, narod to hoce". Pop muzicar ima strah od toga da ne bude suvise glasan, a rok muzicar nema strah ni od toga da bude glasan, ni od toga da bude tih. A sto se tice punka, neznam stvarno po cemu je to 'Sweet Sixten' punk a ne rok (od Bily Idola koji se racuna kao punker), mozda samo zato sto izvodjac ima neobicnu frizuru. Punk je kao nesto izmedju zelje da se prate konvencije (tj. pop muzike) i roka.

tako ja gledam na te stvari, mozda nisam u pravu.
 
Super ti je pogled na stvari, a ovo sto se tice vristanja totalno si u pravu.Znaci razlike bitne i ne postoje?

Ne postoje. Nedje su instrumetni na snimku glasni a pjevac tisi (metalika obicno), nedje je obratno, a ako je to neka razlika onda stvarno neznam... Nedje se jedan DOBAR takt svira do besvesti (rammstein - rammstein,, Smoke on the wather - deep p.), tj. "rif", a nedje se 1204120 losa rifa nadovezuju jedan na drugi bez ikakve veze... itd. itd.

Ako cemo tako da pravimo razlike na osnovu tih stvari, onda cemo imat 1000 vrsta roken rola, a ne samo 3-4..

Cesto se samo zbog efekata koji se koriste na pojacalu (a ne mijenjaju nista bitno) nesto sto je rok proglasi za metal. Ako je to nekome dovoljan razlog da pravi razliku onda stvarno no comment.
 
Pa naravno da postoje razlike...
Npr. ako krenemo od R'n'R mozemo primetiti karakteristican ritam i koriscenje blues riffova.
Naravno kod R'n'R je to ubrzano. Dok npr. kod Hard Rock-a nema blues riffova ali su zato tu akordi petice. Npr C5. Oni se sastoje iz dva tona i imaju specifican zvuk kada je ukljucena distorzija.

Progresija tonova je ista ali nije stil sviranja i zato postoji Hard Rock, zato se razlikuje Deep Purple od Elvisa.

E sada kada je npr. Punk u pitanju on je nastao iz raznih stilova Rock-a npr. Garage Rock, Rockabilly, Hard Rock...

A zasto... zato sto koristi slicna pravila u gore spomenutim stilovima.
Naravno, nije preslikano, jer onda ne bi bila bilo kakva sustina postojanja tog pravca.

Ovo je naravno samo vezano za samu muziku, a ideologije tih pravaca su potpuno druge stvari...
e na ovo sam mislio ja diferent...samo nisam znao kako da objasnim ali covek evo umesto mene...
 
Ima razlike, velike......
Rock za razliku od ova 3 vrste jeste blazi, i kvalitetniji ali kao sto ostali kazu ja mislim da Blues Rules!!
Emo- neka vrsta panka, slusaju ljudi koji su zamisljeni, osecajni itd
Punk-muzika za istresanje besa iz sebe :) tvrdi rifovi brz text!
Metal- po meni najjadniji, tvrdja vrsta rocka, tipovi sa ogromnom kosurcadom(nemam nista protiv toga posto i sam cupav) obuceni u crno deru se i prze po gitari, ne previse kvalitetno....

Ma slusajte bilo sta od navedenog, samo nemojte nadonjake!!!!!!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top