Razlika Cetnika iz Prvog svetskog rata i Drugog svetskog rata!

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.277
Na jednoj temi jedan nas cuveni istoricar sa foruma je izjavio da su cetnici iz Prvog svetskog rata bili cool, a iz drugog bas i ne.
Za cetnike iz Prvog svetskoga rata su se slozili svi da su bili cool, a za drugu izjavu su misljenja bila podeljena.
Tako da imamo dve razlicita nacina misljenja sto je objektivan okvir za pocetak konstruktivne rasprave.

Четници у Првом светском рату​

Четници у Другом светском рату​

https://sr.wikipedia.org/wiki/Четници
Cetnici u Prvom svetskom ratu su se borili protiv okupatora, i nisu sa njima saradjivali.
Za Cetnike u Drugom svetskom ratu jedna grupa istoricara ih podrzava i pravda, Istoricar Cedomir Antic koji kaze da je cetnicima bila nametnuta saradnja sa okupatorima, dok samouki istoricar Bokan kaze da se Draza i cetnici da su se pravili da kao saradjuju sa okuptatorima i domacim izdajnicima, a da je to bila taktika ustvari, da su cekali da se Nemci i ostali opuste , e onda da ih napadnu i pobede. Dok samouki istoricar Dejan Andjus kaze da su cetnici saradjivali sa okupatorom , da bi ustvari na taj nacin spasavali Srbe.
Dok drugi smatraju da su cetnici bili saradnici okupatora i pocinili brojne zlocine.
Koje bi bile razlike izmedju cetnika iz Prvog i Drugog svetskog rata ?
cet.jpg
 
Da nisu pravili "modus vivendi" dogovore sa Nemcima oni bi streljali 100 za 1 i sprovodili surove odmazde prema srpskom narodu slične onom na Kozari tako da od Srba na kraju ništa ne bi ni ostalo tako da što se mene tiče JVO "četnici" su imali vrlo pozitivnu politiku.

Dakle u dogovoru sa GESTAPO oni su ubijali komunističke simpatizere u određenim selima da isti ne bi podigli revoluciju i pokrenuli borbu sa Nemcima.
Dakle bolje ubiti par ljudi nego da Nemci poubijaju i streljaju čitave gradove i sela kao što se desilo Kraljevu i Kragujevcu.
 
Da nisu pravili "modus vivendi" dogovore sa Nemcima oni bi streljali 100 za 1 i sprovodili surove odmazde prema srpskom narodu slične onom na Kozari tako da od Srba na kraju ništa ne bi ni ostalo tako da što se mene tiče JVO "četnici" su imali vrlo pozitivnu politiku.

Dakle u dogovoru sa GESTAPO oni su ubijali komunističke simpatizere u određenim selima da isti ne bi podigli revoluciju i pokrenuli borbu sa Nemcima.
Dakle bolje ubiti par ljudi nego da Nemci poubijaju i streljaju čitave gradove i sela kao što se desilo Kraljevu i Kragujevcu.
Gde su ti dokazi za te price ?
Prestani da gledas Hepi i Pink i da slusas onu ispicuturu Marica
 
Gde su ti dokazi za te price ?
Prestani da gledas Hepi i Pink i da slusas onu ispicuturu Marica
Dokazi su da su se streljanja 100 za 1 završila čim se prestalo sa borbom protiv Nemaca.
Draža je Titu govorio da za borbu nije vreme što je Tito odbio jer je bio poslušnik Staljina, a nije ga bilo briga za bezbednost i preživljavanje srpskog naroda.
Dokazi ofc nisu potrebni bar meni. Ovo je moje mišljenje.

Ono što je možda činjenica je da su JVO četnici liste za likvidaciju dobijali upravo od GESTAPO.
 
Dokazi su da su se streljanja 100 za 1 završila čim se prestalo sa borbom protiv Nemaca.
Draža je Titu govorio da za borbu nije vreme što je Tito odbio jer je bio poslušnik Staljina, a nije ga bilo briga za bezbednost i preživljavanje srpskog naroda.
Dokazi ofc nisu potrebni bar meni. Ovo je moje mišljenje.

Ono što je možda činjenica je da su JVO četnici liste za likvidaciju dobijali upravo od GESTAPO.
Ali ti izmisljas, idi barem na WIKI i vidi koji je bio povod za stereljanje u Kragujevcu, i nemoj da falsifikujes i fantaziras vise.
Ti nemas nitijedan link, nego samo tvoja masta radi.
 
  • Haha
Reactions: PA8
Dokazi su da su se streljanja 100 za 1 završila čim se prestalo sa borbom protiv Nemaca.
Draža je Titu govorio da za borbu nije vreme što je Tito odbio jer je bio poslušnik Staljina, a nije ga bilo briga za bezbednost i preživljavanje srpskog naroda.
Dokazi ofc nisu potrebni bar meni. Ovo je moje mišljenje.

Ono što je možda činjenica je da su JVO četnici liste za likvidaciju dobijali upravo od GESTAPO.
А како се масовни злочини ЈВУО над српским обичним сељацима (не комесарима или партизанским борцима), па чак и над децом у колевкама, уклапа у то ,,спасавање народа"??
Или злочин у Друговцу, један од најстрашнијих злочина над српским селом и сељацима у Србији икада почињен од стране Срба, не страних окупатора?

Или кад Ђујић ,,испише" цели једно српско село из Срба, па јави усташама да слободну дођу и покољу становнике тог села.

Како се све то уклапа у слику ,,спашавања Срба" од страдања?
 
А како се масовни злочини ЈВУО над српским обичним сељацима (не комесарима или партизанским борцима), па чак и над децом у колевкама, уклапа у то ,,спасавање народа"??
Или злочин у Друговцу, један од најстрашнијих злочина над српским селом и сељацима у Србији икада почињен од стране Срба, не страних окупатора?

Или кад Ђујић ,,испише" цели једно српско село из Срба, па јави усташама да слободну дођу и покољу становнике тог села.

Како се све то уклапа у слику ,,спашавања Срба" од страдања?
Nije Dragoljub Mihailović imao komandu nad svim četnicima. Mnogi su radili samostalno i surovi bili zbog sukoba na lokalu.
Ali generalna realnost je mislim ista kakva sam je opisao.
 
разлика
први су били мањи али војнички, обавјештајно, политички итд. далеко спремнији него други
оба су српска и настала кад је српски народ био у невољи а помоћи ниоткуда
није Дража створио четнике нити су створени по чијој команди (ни први ни други). Сам Драгољуб није ни био четник, он је био југо официр! али пошто му није било југо војске :tambalamba: :rotf: :rotf: :rotf: пришалтао се четницима. Зато је и прича о "југо војсци" у отађбини (грдна лаж јер готово ниједан југословени није хтио за њим).
 
Poslednja izmena od moderatora:
А како се масовни злочини ЈВУО над српским обичним сељацима (не комесарима или партизанским борцима), па чак и над децом у колевкама, уклапа у то ,,спасавање народа"??
Или злочин у Друговцу, један од најстрашнијих злочина над српским селом и сељацима у Србији икада почињен од стране Срба, не страних окупатора?

Или кад Ђујић ,,испише" цели једно српско село из Срба, па јави усташама да слободну дођу и покољу становнике тог села.

Како се све то уклапа у слику ,,спашавања Срба" од страдања?
једино што се Ђујићу може замјерити је што није дао да се ради по оној Његошевој "удри врага не остав му трага" (као што је почело у устанку) :per:
мислили југовићи клати Србе брез посљедица
 
једино што се Ђујићу може замјерити је што није дао да се ради по оној Његошевој "удри врага не остав му трага" (као што је почело у устанку) :per:
мислили југовићи клати Србе брез посљедица
А братство и јединство са усташама му не замераш? То ти је баш по Његошу? :D
 
Nije Dragoljub Mihailović imao komandu nad svim četnicima. Mnogi su radili samostalno i surovi bili zbog sukoba na lokalu.
Ali generalna realnost je mislim ista kakva sam je opisao.
Ни над Калабићем није имао контролу? Ајде да разумем да није могао да контролише Ђујића и Дреновића, далеко су му били, али Калабић му најближи сарадник. Ако ни њега није могао да контролише, онда није био кадар и способан за тај подухват којег се прихватио, и морао је да уступи место некоме ко је способан.
 
Da nisu pravili "modus vivendi" dogovore sa Nemcima oni bi streljali 100 za 1 i sprovodili surove odmazde prema srpskom narodu slične onom na Kozari tako da od Srba na kraju ništa ne bi ni ostalo tako da što se mene tiče JVO "četnici" su imali vrlo pozitivnu politiku.

Dakle u dogovoru sa GESTAPO oni su ubijali komunističke simpatizere u određenim selima da isti ne bi podigli revoluciju i pokrenuli borbu sa Nemcima.
Dakle bolje ubiti par ljudi nego da Nemci poubijaju i streljaju čitave gradove i sela kao što se desilo Kraljevu i Kragujevc
Istina i ja sam čuo od četnika da su ubijali komuniste od godinu dana i babe i dede od 70 godina, i naravno sve koji nisu hteli da budu mobilisani zajedno sa porodicama....istina, ne zna se ko je naredio mobilizaciju tzv JVO iliti četničke organizacije u zemlji Srbiji...Pazi, JVO zvana četnici, verovatno je i to istorijski podatak...:)
 
једино што се Ђујићу може замјерити је што није дао да се ради по оној Његошевој "удри врага не остав му трага" (као што је почело у устанку) :per:
мислили југовићи клати Србе брез посљедица
Братство и јединство:

1711652142446.png



Изгледа да ни четници нису били имуни на братимљење са убицама Срба. :per:
Али зато са Србима партизанима никако нису могли. ;)
 
@Лички гусар, још му не рече како ти не смета братство и јединство ђујичеваца и усташа??
такво братство и јединство да је усрашама требала њемачка и талијанска заштита даби се кретали на простору под контромом Динарске дивизије :tambalamba:
мало мало па осване неки са прорезом за врат или брез главе
 
такво братство и јединство да је усрашама требала њемачка и талијанска заштита даби се кретали на простору под контромом Динарске дивизије :tambalamba:
мало мало па осване неки са прорезом за врат или брез главе
Ал је ,,љута борба", нема шта.... :D
Ал зато кад Шваба позове сви заједно ко браћа у један фронт.
Чак Дреновић постао верник Павелићеве секте ткз. ХПЦ.

Ал битно да неки ђујићевац наскочио на усташу перпрезом... :roll:
 
такво братство и јединство да је усрашама требала њемачка и талијанска заштита даби се кретали на простору под контромом Динарске дивизије :tambalamba:
мало мало па осване неки са прорезом за врат или брез главе
Italijani ''prijatelji Srba'' koji su cuvali i pazili Pavelica i ustase u imigraciji, i onda se dogovrili sa njima - mi cemo vama dati drzavu, a vi nama Dalmaciju i otoke, i onda u toj vasoj drzavi radite sta hocete.
it.jpg
 
  • Haha
Reactions: PA8
Ал је ,,љута борба", нема шта.... :D
Ал зато кад Шваба позове сви заједно ко браћа у један фронт.
Чак Дреновић постао верник Павелићеве секте ткз. ХПЦ.

Ал битно да неки ђујићевац наскочио на усташу перпрезом... :roll:
да, Динарска дивизија била скроз безопасна :mrgreen:
операција Книн, кроз 4-5 партизански дивизија дивизија се пробила из обруча
онда је био проблем објаснити како и шта

један на један, ко волове су били свију
 
Italijani ''prijatelji Srba'' koji su cuvali i pazili Pavelica i ustase u imigraciji, i onda se dogovrili sa njima - mi cemo vama dati drzavu, a vi nama Dalmaciju i otoke, i onda u toj vasoj drzavi radite sta hocete.
Pogledajte prilog 1523201
Чекај, па шта је требало да Талијани ко глупи Срби њима дају све а заузврат добију ништа?
нијесу проблем били ни Срби ни Талијани, па чак ни Хрвати (да им југо држава није дала инфраструктуру злочина)
 

Back
Top