Razlika Cetnika iz Prvog svetskog rata i Drugog svetskog rata!

да, Динарска дивизија била скроз безопасна
Била је опасна по партизане, где су већина опет били Срби, али по усташе је била безопасна.

Јел знаш да наведеш једну једину већу битку ђујићеваца против усташа, сем тих мањих кошкања? Дакле, једну једину већу битку.

Била је опасна по партизане, где су већина опет били Срби, али по усташе је била безопасна.

Јел знаш да наведеш једну једину већу битку ђујићеваца против усташа, сем тих мањих кошкања? Дакле, једну једину већу битку.
спонтано настала из српског народа да сачува Србе од уништења
то је био њезин први, прави и најосновнији циљ и задаттак. Дивизија га је остварила и придобила свако чисто српско срце на Томеђи.

и ја сам у школи учио "четници издајници" али стварност је нешто друго
Замисли кад имаш два ђеда партизана ко никад ружне ријечи не рекоше о четницима, а високоодликовани ђед партизан је и хвалио четнике (јер да је међу партизане допао као заробљени четник у битци за Грачац, никад југокомунизам му се није усадио у срце).
никад није прежалио што није имао прилику да 45 оде са Ђујићем
Посттрауматски ратни синдром, хронични алкохолизам, покушај самоубиства.. и разочарење у све лажи југокомуниста. Стварни партизански јунак, борчина као мало ко (потврђено од десетина лица током мог одрастања).
вратио се на село посље рата и цијели живот живио на фарми. Нуђени су му брда и долови, није узео ништа. најстрашније од свега је што је сахрањен брез крста (као партизански јунак) иако вјерујем да му то није било у срцу ннити жеља.

спонтано настала из српског народа да сачува Србе од уништења
То је факт, али исто тако је настао и партизански покрет. И његов првенствени циљ је био одбрана српског живља, али и општи устанак против усташа и осталих окупатора.
то је био њезин први, прави и најосновнији циљ и задаттак. Дивизија га је остварила и придобила свако чисто српско срце на Томеђи
Да, Дивизија јесте заштитила Србе на територији коју је држала. Али факт је, иако ти то можда лоше схваташ, да је та иста Дивизија сарађивала са онима који су убијали Србе, пре свега архиубице Срба усташе и да је, заједно са њима, пази, заједно са њима, била обавезна да ратује против партизана који су исто, већином, чинили Срби. Дакле, заштитили су своје село, али су због тога сарађивали са онима који су спаљивали друга српска села и ратовали против Срба другог покрета отпора.
Сад ћеш ти рећи ,,то су југокомуњаре", али партизани су већином били Срби. Тако да, прича о ,,спашавању Срба", као покриће за четничку сарадњу са усташама код мене не пије воду.
ја сам у школи учио "четници издајници" али стварност је нешто друго
Ствармост,за историју и историјску науку, нису бабине и дедине приче, већ фактографија, извори, грађа, документи. Све оно што спада у историјске изворе. А по томе четници јесу сарађивали са усташама. То је доказано. Комунисти јесу филовали и надодавали, али усташко-четничка сарадња током рата против партизана је факт. То не значи да су се они волели или имали исте идеолошке циљеве, али ујединила их је мржња о непријатељство према заједничком непријатељу- партизанима.

Зато ми је и криво када неко спочитава партизанима кроатофилство, љубав према Хрватима, а велича Ђујића кога је усташко министар Лорковић хвалио како се одано и борбено носи са партизанима и давао му усташке куне као помоћ и у знак захвалности.
Мсм, усташке болнице су лечиле четничке рањенике, шта причамо даље? Дреновић је примао плату као официр Војске НДХ, јер се он тако званично водио.
Замисли кад имаш два ђеда партизана ко никад ружне ријечи не рекоше о четницима, а високоодликовани ђед партизан је и хвалио четнике (јер да је међу партизане допао као заробљени четник у битци за Грачац, никад југокомунизам му се није усадио у срце).
Верујем ти ја, и не кажем да су сви четници били зло, а сви партизани цвеће. Чак искрено жао ми је што Дражин покрет није победио.
Али факти о четничкој сарадњи са окупаторима се не могу прећутати. Ајде са Немцима и Италијанима и могу да схварима, али сарадњу са усташама, као Србин не могу да схватим и оправдам. Извини али тако је.
Иначе, ово што си сада написао, можемо наћи колко других примера људи којима су четници побили све најмилије. И преко Дрине и овде у Србији.
Посттрауматски ратни синдром, хронични алкохолизам, покушај самоубиства.. и разочарење у све лажи југокомуниста.
Слажем се све, југокомунизам јесте био доста лажан и погрешан, много људи се разочарали са разлогом, али тако је код сваке идеологије. Не дамо код те наречене.
Међутим, то нема везе са фактом да су четници и усташе сарађивали што је, по мени, несхватљиво и неопростиво.

Братство и јединство:

Pogledajte prilog 1522558

Изгледа да ни четници нису били имуни на братимљење са убицама Срба. :per:
Али зато са Србима партизанима никако нису могли. ;)
Зар си и ти лажнопредстављајући?
Бем му миша па овде нема Срба уопште.

434289327_380414638217984_4897553460654119237_n.jpg

• Haha
Reactions: PA8
Dokazi su da su se streljanja 100 za 1 završila čim se prestalo sa borbom protiv Nemaca.
Draža je Titu govorio da za borbu nije vreme što je Tito odbio jer je bio poslušnik Staljina, a nije ga bilo briga za bezbednost i preživljavanje srpskog naroda.
Dokazi ofc nisu potrebni bar meni. Ovo je moje mišljenje.

Ono što je možda činjenica je da su JVO četnici liste za likvidaciju dobijali upravo od GESTAPO.
Problem je u tome što su Nemci okupaciju Srbije 1941. započeli veoma osiono uz javna streljanja radi zastrašivanja pohvatanih u racijama po gradovima okupirane Srbije. Kad je teror izazvao masovni ustanak koji je zahtevao da se u Srbiju šalju trupe neophodne na Istočnom frontu Hitler je rešio da malo popusti pa je unesto Aćimovićeve komesarske vlade doveden Nedić: pre toga su upravo četnici bili daleko najaktivniji u ustanku jer Nemci iz svoje osionosti zbog brze pobede nisu ostavili drugog izlaza: u Beogradu su za vreme racija hvatani “sumnjivi” i onda na ulici ubijani metkom u potiljak pred postrojenim prolaznicima koji bi bili pušteni da “kažu ostalima” šta ih čeka ako samo popreko pogledaju Nemce.

Dokazi su da su se streljanja 100 za 1 završila čim se prestalo sa borbom protiv Nemaca.
Draža je Titu govorio da za borbu nije vreme što je Tito odbio jer je bio poslušnik Staljina, a nije ga bilo briga za bezbednost i preživljavanje srpskog naroda.
Dokazi ofc nisu potrebni bar meni. Ovo je moje mišljenje.

Ono što je možda činjenica je da su JVO četnici liste za likvidaciju dobijali upravo od GESTAPO.
Još jednom, prvo je zbog nemačkog neuračunljivog terora i osionosti izbio širok ustanak pa je Hitler da bi imao slobodne jedinice za Istočni front morao da popušta i dovede Nedića, inače pre toga su bili u stanju da streljaju i nekog samo zbog toga što je pokušavao da se zauzme za nekog od uhapšenih talaca i slično.

Зар си и ти лажнопредстављајући?
Бем му миша па овде нема Срба уопште.
Србин сам одавде па до гроба. А и после тога. ;)

Ajde da se još i ne svađamo sada pred onima koji nam misle sve samo ne dobro.

Štivo o onome što je i dovelo do građanskog rata pod okupacijom:

Др Момчило Суботић, СРБИСТИКА И ГЕОПОЛИТИКА: (Огледи о српском питању).

http://repozitorijumips.rs/986/1/Momcilo SUbotic Book 20230916a.pdf

Na jednoj temi jedan nas cuveni istoricar sa foruma je izjavio da su cetnici iz Prvog svetskog rata bili cool, a iz drugog bas i ne.
Za cetnike iz Prvog svetskoga rata su se slozili svi da su bili cool, a za drugu izjavu su misljenja bila podeljena.
Tako da imamo dve razlicita nacina misljenja sto je objektivan okvir za pocetak konstruktivne rasprave.

Четници у Првом светском рату​

Четници у Другом светском рату​

https://sr.wikipedia.org/wiki/Четници
Cetnici u Prvom svetskom ratu su se borili protiv okupatora, i nisu sa njima saradjivali.
Za Cetnike u Drugom svetskom ratu jedna grupa istoricara ih podrzava i pravda, Istoricar Cedomir Antic koji kaze da je cetnicima bila nametnuta saradnja sa okupatorima, dok samouki istoricar Bokan kaze da se Draza i cetnici da su se pravili da kao saradjuju sa okuptatorima i domacim izdajnicima, a da je to bila taktika ustvari, da su cekali da se Nemci i ostali opuste , e onda da ih napadnu i pobede. Dok samouki istoricar Dejan Andjus kaze da su cetnici saradjivali sa okupatorom , da bi ustvari na taj nacin spasavali Srbe.
Dok drugi smatraju da su cetnici bili saradnici okupatora i pocinili brojne zlocine.
Koje bi bile razlike izmedju cetnika iz Prvog i Drugog svetskog rata ?
Pogledajte prilog 1521581
IMG_0683.jpeg

Draža je bio antikomunista, a Broz komunista.

Komunizam je pao 1989. godine.

Pogledajte prilog 1523860
Извод из Леровог извештаја након операције Вајс. У последњем пасусу пише: Недавне борбе показују да је Михаиловић омануо као војни лидер. Несхватање датих могућности у погледу времена, простора и терена чини њега најодговорнијим за недавне неуспехе
800px-Lohr's_report_after_operation_Weiss.jpg

• Haha
Reactions: PA8
Ajde da se još i ne svađamo sada pred onima koji nam misle sve samo ne dobro.

Štivo o onome što je i dovelo do građanskog rata pod okupacijom:

Др Момчило Суботић, СРБИСТИКА И ГЕОПОЛИТИКА: (Огледи о српском питању).

http://repozitorijumips.rs/986/1/Momcilo SUbotic Book 20230916a.pdf
Ти које помињеш управо оваквим темама распирују старе поделе.
Нема ту много мудровања, са овог становишта и количине сазнања јасан
је сваки Брозов потез а показали су се и хрватски другови официри које је
дотични одгајио. Хвала за литературу.

Свако ко пљује по људима који су дали животе за српско боље сутра и натеже на Брозову страну за мене није Србин.
Problem je veoma složen: zlikovac Broz je dobio podršku i od srbofoba Čerčila, pitanje je da li ne bi (bar UK) išli i na stvaranje neke “građanske NDH” odmah po WW2.

I dalje je potpuna nepoznanica je koliko je Zapad bio spreman da podrži Dražine planove: recimo onaj vo, tj volina Stojadinović je sa Pavelićem posle rata pravio i “projekte” o “razlazu” koji bi nagradili genocid nad Srbima prepuštanjem skoro cele Bosne osim istočne Hercegovine i zapadnog Podrinja (sa srpskom većinom u Bosanskoj Krajini) Hrvatima.

Ти које помињеш управо оваквим темама распирују старе поделе.
Нема ту много мудровања, са овог становишта и количине сазнања јасан
је сваки Брозов потез а показали су се и хрватски другови официри које је
дотични одгајио. Хвала за литературу.
U onom dokumentu se vidi kako su stvarani uslovi za pravljenje tzv “Jugoslavija” i kako su uz pomoć srpskih političkih protuva kroatizovani krajevi iz kojih su posle regrutovani najmonstruozniji ustaški koljači.

Свако ко пљује по људима који су дали животе за српско боље сутра и натеже на Брозову страну за мене није Србин.
Ебеш такве Србе који су у стању злоупотребом фотографија опањкати браћу што дадоше животе
за државу и народ.
Ma gledaj šta je npr Stojadinović nudio Paveliću posle Jasenovca: čovek hteo da nagradi Hrvate za genocid, odmah posle rata.

Bilo je mnogo srpskih političkih protuva i van Brozovog svinjca:

5CD3F878-89B8-4126-9706-D669CEF17BCC.png

Problem je veoma složen: zlikovac Broz je dobio podršku i od srbofoba Čerčila, pitanje je da li ne bi (bar UK) išli i na stvaranje neke “građanske NDH” odmah po WW2.

I dalje je potpuna nepoznanica je koliko je Zapad bio spreman da podrži Dražine planove: recimo onaj vo, tj volina Stojadinović je sa Pavelićem posle rata pravio i “projekte” o “razlazu” koji bi nagradili genocid nad Srbima prepuštanjem skoro cele Bosne osim istočne Hercegovine i zapadnog Podrinja (sa srpskom većinom u Bosanskoj Krajini) Hrvatima.
Није ту крив Черчил, него глупи српски одрод који је ступио у партијску војску да се бије са браћом.
Они су Черчилу створили могућност одлуке коју је донео.

Није ту крив Черчил, него глупи српски одрод који је ступио у партијску војску да се бије са браћом.
Они су Черчилу створили могућност одлуке коју је донео.
Masa ljudi je zbog držanja srpske “elite” potpuno izgubila kompas i prišla Brozu. Još je i Kralj Aleksandar preko radija pozvao Srbe da pređu kod Jože!

Nisu tu bili samo srpski komunisti, veliki deo političke klase nije ništa manje kriv: tzv “Jugosloveni” i “jugoslovenstvo”.

Back