Рат у Украјини- сукоб цивилизација или...?

HEFESTOS 1

Buduća legenda
Poruka
29.250
Ово није тема за препуцавање "Џегова" са ове или оне стране, већ за мало дубље анализирање ситуације у свету, која је довела до овог, само на изглед апсурдног сукоба.
Зато бих, у почетку- замолио модерацију да не дозволи "загађење" теме дневно политикантским препуцавањима форумских јастребова који само то и раде, на свим темама, и обесхрабре их у самом почетку таквих покушаја; има довољно тема за њих и такве; нека остане нека и нама, којима то није приоритет.
***
Како год, мој најјачи утисак око овог сукоба је асоцијација на пропаст Рима, који су варварска племена сасвим довољно уздрмала својим нападима са севера, да је, уз декаденцију и "замор" од "ширења империје" (! :roll: !)то произвело распад царства и крај ере у којој је један део света био тако неприкосновен и суверен, у односу на цео свет.
Идемо на хронологију догађаја, укратко, да би се дискусија усмерила у неком смисленом правцу, онако- како сам ја схватио догађаје.
Ником није непознато колико је се запад инфилтрирао у врх украјинског државног апарата, о преврату, Мајдану, десним скретањима делова украјинског друштва, о вишедеценијским покушајима НАТО да се примакне на границе СССР/Русије (Бжежински- план окружења), а од пре пар недеља, довлачење хиперсоничних ракета које су хтели да инсталирају у Украјини, на пар минута лета од Москве и њених стратешких војних инсталација, што је директан повод за руску интервенцију о којој је реч...
Да ли је ово крај и крах једне, и које стране, по вама?
Да ли је се рат могао избећи, и како?
Да ли је реално очекивати да данашња Русија сме и треба да ризикује своју безбедност док јој се НАТО, о коме више нико иоле нормалан нема никаквих илузија- врзма око граница у покушајима да је дестабилизује, са само једним циљем- отимање ресурса?
Позивам учеснике дискусије да и сами поставе питања, на која мисле да је потребно потражити одговоре.
Изволите.
 
За почетак мора да дође до демилитаризације Европе. Спокој у свету се заснива на томе да се главни део нуклеарих пројектила налази довољно далеко да друга страна има времена да не реагује исхитрено. Ако неко постави нукеларне ракете на 5 минута од Русије и ако нешто крене да се дешава у сред ноћи, могу да замислим Путина како шлогиран устаје и у пижами трчи по соби, трљајући своје сањиве очи док му стиже гомила информација у исто време. Вади своје коферче, има још пар минута до удара, а он има 1 минут да одлучи да ли да ће доћи до краја света или је то само грешка у комјутеру.
 
За почетак мора да дође до демилитаризације Европе. Спокој у свету се заснива на томе да се главни део нуклеарих пројектила налази довољно далеко да друга страна има времена да не реагује исхитрено. Ако неко постави нукеларне ракете на 5 минута од Русије и ако нешто крене да се дешава у сред ноћи, могу да замислим Путина како шлогиран устаје и у пижами трчи по соби, трљајући своје сањиве очи док му стиже гомила информација у исто време. Вади своје коферче, има још пар минута до удара, а он има 1 минут да одлучи да ли да ће доћи до краја света или је то само грешка у комјутеру.
Добродошао на тему...:kpozdrav:
Како демилитаризовати Европу, кад је то најуноснији бизнис запада данас?
И како сад ја да за све кривим Русе, кад знам чији су прсти иза целе ове свињарије и изгибенија?
Да кривим Путина, кога окружују ове хијене са запада од кад је дошао на власт? :roll:
Ево- признајем. не могу.... :think:
 
да, стари сукоб цивилизација, исти стари рат франака и русије, нациста и русије, натоа и русије, истих старих конквистадора и домородаца, рат запада и истока, рат германа и словена, рат за хазарију...

Да ли је се рат могао избећи, и како?
............................

једино је битно да увек знаш на којој си страни
 
Ово није тема за препуцавање "Џегова" са ове или оне стране, већ за мало дубље анализирање ситуације у свету, која је довела до овог, само на изглед апсурдног сукоба.
Зато бих, у почетку- замолио модерацију да не дозволи "загађење" теме дневно политикантским препуцавањима форумских јастребова који само то и раде, на свим темама, и обесхрабре их у самом почетку таквих покушаја; има довољно тема за њих и такве; нека остане нека и нама, којима то није приоритет.
***
Како год, мој најјачи утисак око овог сукоба је асоцијација на пропаст Рима, који су варварска племена сасвим довољно уздрмала својим нападима са севера, да је, уз декаденцију и "замор" од "ширења империје" (! :roll: !)то произвело распад царства и крај ере у којој је један део света био тако неприкосновен и суверен, у односу на цео свет.
Идемо на хронологију догађаја, укратко, да би се дискусија усмерила у неком смисленом правцу, онако- како сам ја схватио догађаје.
Ником није непознато колико је се запад инфилтрирао у врх украјинског државног апарата, о преврату, Мајдану, десним скретањима делова украјинског друштва, о вишедеценијским покушајима НАТО да се примакне на границе СССР/Русије (Бжежински- план окружења), а од пре пар недеља, довлачење хиперсоничних ракета које су хтели да инсталирају у Украјини, на пар минута лета од Москве и њених стратешких војних инсталација, што је директан повод за руску интервенцију о којој је реч...
Да ли је ово крај и крах једне, и које стране, по вама?
Да ли је се рат могао избећи, и како?
Да ли је реално очекивати да данашња Русија сме и треба да ризикује своју безбедност док јој се НАТО, о коме више нико иоле нормалан нема никаквих илузија- врзма око граница у покушајима да је дестабилизује, са само једним циљем- отимање ресурса?
Позивам учеснике дискусије да и сами поставе питања, на која мисле да је потребно потражити одговоре.
Изволите.

Америка је инфилтрирала у Савет УН

Савет Европе, на висока

Председничка , Канцеларска места појединих држава

светских могих организација

заговорнике 'Америчкога начина живота'

Који је то начин ?

Изазови сукоб ВАН граница УСА... Бацај издалека и са сигурнога бомбе. Уништи економију .

Само два примера из новије економске историје су довољна да се прикаже , илуструје, очигледан патерн УСА понашања.

Францима су упропастили 40 милијарди подморнице ....

Заставили су јефтинији гас и сировине из русије ...

'Политички коректна' трговина , најновија флоскула, је монополистичко затварање псеудо либерала 'запада'

и наметање двоструко већих и троструко већих цена домаћим ( читајте западно либералним ) конзумерицама и конзументима .....

Межутим у целој игри је и Кина

Планови избацивања Русије из савета и УН ће бити јасан знак Кини шта ће западни либерали да 'раде' Кини ....

... а Кина не воли да је 'раде ' ...

Све јасније се реализује 1984та у свету као у Србији што је реализована Страдија
 
Poslednja izmena:
да, стари сукоб цивилизација, исти стари рат франака и русије, нациста и русије, натоа и русије, истих старих конквистадора и домородаца, рат запада и истока, рат германа и словена, рат за хазарију...
Овде је нови моменат покушај отимања ресурса Русије, које запад ни не крије, ако слушамо њигове стратеге; како се односити према том нескривеном безобразлуку?

једино је битно да увек знаш на којој си страни
Како коме; видиш и сам- има их овде који то веома лако и еластично схватају...
 
Францима су упропастили 40 милијарди подморнице .... Заставили су јефтинији гас и сировине из русије ...
Шта мислиш- постоји ли граница трпљења код Европе, или ће радије пропасти потпуно? :think:
 
Шта мислиш- постоји ли граница трпљења код Европе, или ће радије пропасти потпуно? :think:
Visegodisnje iskustvo koje vidimo od kad postoji EU, govori da ce (ne)svesno propasti, tj. slepo pratiti USA administraciju. Posebno se to vidi na ovom primeru Ukrajine.
 
Visegodisnje iskustvo koje vidimo od kad postoji EU, govori da ce (ne)svesno propasti, tj. slepo pratiti USA administraciju. Posebno se to vidi na ovom primeru Ukrajine.
По свему што данас видимо- то се намеће као одговор... :think:
Ипак, понекад ми није јасан толики страх од САД, и чиме их то толико плаше?
 
По свему што данас видимо- то се намеће као одговор... :think:
Ипак, понекад ми није јасан толики страх од САД, и чиме их то толико плаше?

Страх је често ирационална категорија... Чај је обично по жртву опасније оно које жртву страши .. него оно шта је наводно узрок страха ...

Спихологија хомосапијенсна је крхка
 
По свему што данас видимо- то се намеће као одговор... :think:
Ипак, понекад ми није јасан толики страх од САД, и чиме их то толико плаше?
Ne mora se to definisati kao strah, vec moze i kao ideja pracenja "boljeg drustva". A ovi, u sustini, truli i uvrnuti.
 
Не бих рекао сукоб цивилизација колико промена односа у свету.

Ми смо 1999. били "печат" једнополарног света... "Запада" предвођеног Америком, који доминира целим светом.
Ове 2022. гледамо да једнополарни свет више не може да одржи своје напредовање, заустављен је на једини начин на који је то могуће - грубом силом. Зашто је то једини начин, питање је више за запад него за Русе.
Запад уопште не слуша било кога, они само раде оно што хоће. Друге силе слушају, мање или више.

Можемо и да се питамо зашто тај тако рекламирани запад мора да напредује да би уопште опстао. Мени личи да тај систем није самодовољан. Ако је то случај, њима је први пораз крај... зато га се тако и боје.

Искрено, не знам како би потпуна победа Руса у Украјини требала да буде другачији пораз од срамног повлачења из Авганистана... Што кажу, слика је у оку посматрача. За мене је то исто.
Могу да кажем, када се сложи на временску осу да имамо повлачење запада из Авганистана, излазак Меркелове са функције, нервирање Руса на сваки начин и напослетку одговор Руса пуном силом (говорили су Руси, али најглувљи је онај који не жели да чује).

Ниједна велика сила не жели да јој противник подметне ракете 500 км од престонице. Са тиме мора да се сложи свако.
Сила ће урадити све што је потребно да то обезбеди. Да се не глупирамо са "правима". Ово је суров свет.
 
По свему што данас видимо- то се намеће као одговор... :think:
Ипак, понекад ми није јасан толики страх од САД, и чиме их то толико плаше?
Политика САД је упоредива са погледом на свет једног обичног задртог силеџије, који живи на 150 километара од најближег већег града.
Он је најјачи, најсмелији, њему нико не говори "не" без обзира шта ради.
Ко се супротстави буде пребијен, други само трпе и ћуте, трећи побегну на време.

Њихове изјаве о Руској федерацији и њеном председнику су често нешто што бих очекивао од неке пијане будале у кафани.
Председници других држава се не називају зликовцима тако лако, поготово што је то изјава која је потпуно измишљена.

Шта је решење? Лупити силеџији шамарчину на време, да разуме када је било доста.

Борци за "демократију" хоће да поравнају све земље света на један шаблон. А сетићемо се да су сви диктатори овог света хтели баш то - поравнавање на исто (шта год то било).
 
Kako i zašto je zapadna civilizacija ili to što nazivamo zapad izgrađeno na lažima i obmanama ostaje mi nejasno
Mnogo gore za Zapad od sukoba sa Rusijom ili od ograničenog pristupa resursima je razotkrivanje svih laži koje su decenijama servirali svetu

A iz laži rađaju se nepravde ...i na kraju će da dovede do obračuna prevarenih

Rusija samo okružuje svoj deo, da kada dođe do obračuna on se ne prelije na njene teritorije , pa i dalje .
 
Политика САД је упоредива са погледом на свет једног обичног задртог силеџије, који живи на 150 километара од најближег већег града.
Он је најјачи, најсмелији, њему нико не говори "не" без обзира шта ради.
Ко се супротстави буде пребијен, други само трпе и ћуте, трећи побегну на време.

Њихове изјаве о Руској федерацији и њеном председнику су често нешто што бих очекивао од неке пијане будале у кафани.
Председници других држава се не називају зликовцима тако лако, поготово што је то изјава која је потпуно измишљена.

Шта је решење? Лупити силеџији шамарчину на време, да разуме када је било доста.

Борци за "демократију" хоће да поравнају све земље света на један шаблон. А сетићемо се да су сви диктатори овог света хтели баш то - поравнавање на исто (шта год то било).
Platine ne mogu da verujem šta pišeš , ti koji su bio liberal-entuzijasta . Ovo je zaista neočekivano, jedva čekam kad ćeš da se razvedeš da mi budeš devojka. :cool:
 
Платин


Шта је решење? Лупити силеџији шамарчину на време, да разуме када је било доста.
Мислиш ли да је, у том смислу- руска акција изнуђена или оправдана? :think:
Борци за "демократију" хоће да поравнају све земље света на један шаблон. А сетићемо се да су сви диктатори овог света хтели баш то - поравнавање на исто (шта год то било).
Слажем се; међутим, чини ми се да овај "силеџија" не би схватио ту шамарчину јер ми се чини да је потпуно потонуо у лудило.
Тамо се већ деценијама није појавила нека озбиљна критика понашања САД у свету, а Хитлерова Немачка је била оаза демократије и слободе за данашњу САД...
Да ли је могуће да колективна психоза обутме баш цело друштво, или се то медијски тако строго "филтрира", да се те критике, иако постоје- не чују и не виде?
 
Platine ne mogu da verujem šta pišeš , ti koji su bio liberal-entuzijasta . Ovo je zaista neočekivano, jedva čekam kad ćeš da se razvedeš da mi budeš devojka. :cool:
Пашћу са столице... шта теби све пада на памет.

Мени је скакало по живцима што гласам за ДС који покушава да буде леви центар итд., а ја сам конзервативни монархиста.

Могу ја да разумем да мањине треба да буду заштићене, односно да нико не треба да буде прогањан зато што је мањина, али ћу свакако да подржим и то да већина треба да остане већина.

Све што знам од историје ми говори да је у савремено доба најбоље да постоји вишеполаран свет, јер у таквом стању нико неће себи дозволити да се бахати, као што се сада запад бахати.
 
Да ли је реално очекивати да данашња Русија сме и треба да ризикује своју безбедност док јој се НАТО, о коме више нико иоле нормалан нема никаквих илузија- врзма око граница у покушајима да је дестабилизује, са само једним циљем- отимање ресурса?
Позивам учеснике дискусије да и сами поставе питања, на која мисле да је потребно потражити одговоре.
Изволите.
Ne radi se o otimanju resursa nego o nuklearnoj ravnoteži. Ona je decenijama počivala na mogućnosti obe supersile da u slučaju napada mogu pravovremeno da uzvrate. Međutim, kad se pojavila mogućnost da Ukrajina uđe u NATO, to jest da se onda postave rakete samo nekoliko stotina km od recimo Moskve desilo bi se da Rusi ne bi u slučaju napada imali dovoljno vremena da uzvrate. To je dakle ključni razlog za rusku konsternaciju i upad u Ukrajinu. Sve ostalo tipa denacifikacija, ljudska prava Donbasa itd je što bi Ameri rekli - bull shit.
Dakle to je i putokaz za eventualne posrednike - s jedne strane Ukrajinci imaju pravo na svoju celovitu državu, ali i Rusima treba bezbednost. Može i jedno i drugo, ali uz obostranu dobru volju. Da li će je biti ostaje da se vidi.
 
Kako i zašto je zapadna civilizacija ili to što nazivamo zapad izgrađeno na lažima i obmanama ostaje mi nejasno
Мени је једино логично објашњење та склоност северних и германских племена варварским идејама о отимању, насиљу и пљачки.
Реално- историја свих тих "народа", па и држава- није нита друго до историја некажњених злочина, пљачке других и мањих, робовласништво, окупације, геноциди, ратови....
 
Пашћу са столице... шта теби све пада на памет.

Мени је скакало по живцима што гласам за ДС који покушава да буде леви центар итд., а ја сам конзервативни монархиста.

Могу ја да разумем да мањине треба да буду заштићене, односно да нико не треба да буде прогањан зато што је мањина, али ћу свакако да подржим и то да већина треба да остане већина.

Све што знам од историје ми говори да је у савремено доба најбоље да постоји вишеполаран свет, јер у таквом стању нико неће себи дозволити да се бахати, као што се сада запад бахати.
Dobro ja se šalim , no svakako mi je drago što su nam se stavovi približili ili su bili i ranije bliski samo ja to nisam primetio.
 
Платин

Мислиш ли да је, у том смислу- руска акција изнуђена или оправдана? :think:

Слажем се; међутим, чини ми се да овај "силеџија" не би схватио ту шамарчину јер ми се чини да је потпуно потонуо у лудило.
Тамо се већ деценијама није појавила нека озбиљна критика понашања САД у свету, а Хитлерова Немачка је била оаза демократије и слободе за данашњу САД...
Да ли је могуће да колективна психоза обутме баш цело друштво, или се то медијски тако строго "филтрира", да се те критике, иако постоје- не чују и не виде?
Потпуно изнуђено. Па исто смо гледали у Грузији, само је то било у мањој количини.

Запад није веровао да Руси могу да изведу операцију над великом територијом - као да је Сирија тако мала...
Изгледа ми потпуно сумануто - као да амерички генералштаб гледа СиЕнЕн да би сазнао какви су Руси и шта могу. Тиме сам запрепашћен више него руском одбраном основних интереса.

Ако један шамар није довољан, онда наставити док се не дозове у памет. Не говорим о некоме ко је луд, него једноставно о некоме ко није заустављен на време.
 
Međutim, kad se pojavila mogućnost da Ukrajina uđe u NATO, to jest da se onda postave rakete samo nekoliko stotina km od recimo Moskve desilo bi se da Rusi ne bi u slučaju napada imali dovoljno vremena da uzvrate.
Ок, то је и нека основна теза за разумевање руске интервенције у Украјини.
Межутим- ако се Русија није примакла Вашингтону на пар стотина километара- зашто то ради Вашингтон, ако му је до "равнотеже"?
 
Изгледа ми потпуно сумануто - као да амерички генералштаб гледа СиЕнЕн да би сазнао какви су Руси и шта могу. Тиме сам запрепашћен више него руском одбраном основних интереса.
Ја сам поодавно мишљења да су САД прецењена сила, и да су ствари тамо управо као из твог описа; медији су тамо једина реална сила и да они креирају политику, у име својих власника...
 

Back
Top