Рат у Украјини- сукоб цивилизација или...?

Ок, то је и нека основна теза за разумевање руске интервенције у Украјини.
Межутим- ако се Русија није примакла Вашингтону на пар стотина километара- зашто то ради Вашингтон, ако му је до "равнотеже"?
Погледај кад можеш, надам се да је твој енглески довољно добар.

Пар предавања одржаних на Јејлу, говори и потом одговарања на питања.
Познер је пореклом из Русије и Франуске, Мершајмер је Американац.

Vladimir Pozner: How the United States Created Vladimir Putin

https://www.youtube.com/watch?v=ESwIVY2oimI
John J. Mearsheimer, “The False Promise of Liberal Hegemony”

https://www.youtube.com/watch?v=TsonzzAW3Mk
John J. Mearsheimer, “The Case for Restraint”
 
Ок, то је и нека основна теза за разумевање руске интервенције у Украјини.
Межутим- ако се Русија није примакла Вашингтону на пар стотина километара- зашто то ради Вашингтон, ако му је до "равнотеже"?
Navodno se dešavalo da su se neke ruske podmornice neprimećene na vreme itekako primakle Vašingtonu. Nemoguće je nama običnim smrtnicima proveriti da li je stvarno tako bilo.
 
Мени је једино логично објашњење та склоност северних и германских племена варварским идејама о отимању, насиљу и пљачки.
Реално- историја свих тих "народа", па и држава- није нита друго до историја некажњених злочина, пљачке других и мањих, робовласништво, окупације, геноциди, ратови....

Pa ako uzmemo u obzir da je država a i narod okupljanje oko zajedničkog kazana - pa sada ako je prazan okupimo se da negde idemo oteti nešto i napuniti ga, a ako je pun okupimo se da bi ga odbranili ima smisla

Zato je kod onih naroda kod kojih je kazan pun ili polu pun uvek išla propaganda kako taj kazan ne treba braniti

Činjenica jeste da je Zpada premrežen lažima što onima kojima 'hrane' druge, što onima za internu upotrebu

Ovo je sada sve i sukob civilizacija i sukob vere i sukob prava na život , ali pre svega raskrinkavanje laži
 
Погледај кад можеш, надам се да је твој енглески довољно добар.

Пар предавања одржаних на Јејлу, говори и потом одговарања на питања.
Познер је пореклом из Русије и Франуске, Мершајмер је Американац.

Vladimir Pozner: How the United States Created Vladimir Putin

https://www.youtube.com/watch?v=ESwIVY2oimI
John J. Mearsheimer, “The False Promise of Liberal Hegemony”

https://www.youtube.com/watch?v=TsonzzAW3Mk
John J. Mearsheimer, “The Case for Restraint”

Cenim da ima vrlo dobrih opservacija , ali i opet taj stav kreatora sveta..

Rusija ima vekovima dobro izgrađen sistem upravljanja imperijom i rukovođenja vrlo složenim procesima

Gledala sam neke ruske istorijske serije koje su slale sublimisane poruke i na kraju oblikovale svest prosečnog stanovnika Rusije da danas ne skače po trgovima i buni se protiv 'diktature'

Dakle nije mogla ni jedna država kreirati vladara Rusije, jer se on kreira u samoj Rusiji ... poslednji put im je bio nametnut Lenjin i možda i jedini put i to tek onda kada je elita /aristokratija prestala biti ruska , dok je elita/aristokratija bila ruska mogao je biti vladar/car koga oni odrede

Sada da li je istina ili ne - tek Katarina Velika kada se htela udati za svog ljubavnika Orlova pozivajući se da je ruska carica i da može sve od kancelara Bestuževa dobila je odgovor: Ruska carica može sve, ali gospođa Orlov ne može biti ruska carica

Postoji kod njih ta posebna osobina da jednom rečenicom matiraju

Skoro kada je Bajden izjavio da Rusija nije dovoljno sila da može upravljai svetom, dobi je odgovor - da je to tačno, ali oni mogu da odrede ko će vladati svetom
 
овце и конформисти мејнстрима, ма на њих не треба рачунати ни за шта
На жалост, и велики стид- за мој укус превише Срба се отровало Холивудом, Кока Колом и шареним огледалвима запада.
А само 100 година раније- били смо народ коме се дивио цео свет, и ником није падало на памет да себе види бољим од Срба, јер би био исмејан као последња будала...
 
превише Срба се отровало Холивудом, Кока Колом и шареним огледалвима запада.
да, у последњих 20-30 година, али национални суноврат је зачет југословенштином па титоизмом

та два лоша утицаја су резултирала данашњом другосрбијанштином
 
Izuzetno sam proruski nastrojen i srpski sam na ionalista u granicama normale. Ipak,zanima me misljenje forumasa kao reprezenata drzave. Da li okupacija bilo koje zemlje uz ogromne civilne zrtve,pa koja god da je zemlja u pitanju,ima smisla?! Mi srbi smo se vazda branili koliko ja znam pa mi je to malo tesko da svarim. A mozda me samo przi propaganda.
Ako pogledas realno, Srbi imaju razlog da se poistovete i sa Rusima i sa Ukrajincima.
Sa Rusima- i mi imamo nase ljude van Srbije koji su fizicki ugrozeni.
Sa Ukrajincima- i nama je otet deo teritorije, i sa nekih teritorija su Srbi potpuno proterani.
A ima ljudi koji podrzavaju ideju Panslovenstva, po tome su nam i jedni i drugi braca, ili bar rodjaci.
 
krah zapadne civilizacije je poceo 1990. spajanjem ostataka nacisticke nemacke, i razbijanjem clanice UN i OEBS Jugoslavije

kasnije se nastavilo i u XX veku, sirenjem nasilja i desnicarskih kontrarevolucija. a trebalo je da ovaj vek bude vek obrazovanja, narocito preko interneta, i napretka.

verujem da nije sve crno na zapadu. mora da postoji, bar teoretski, i drugacije misljenje, levicarsko, ili neko kombinovano ali opet levicarsko.

kome nije jasno da je zapadni bankarski sistem pljackaski i da se namece da vodi celu planetu, taj je politicki slep

ukratko, a moze o tome da se kucka mesec dana
 
Рата не би било да је Украјина била неутрална. Што је и једина логична политика, обзиром да се на истоку граничи са државом која има нуклеарни арсенал.

Украјинска власт је требала да бави економским питањима, да подигне стандард, развија економију. Уместо тога, посегли су за јефтином антируском демагогијом, дословно гурнули прст у око Москви.

Зато сад страдају грађани Украјине.
 
Ako pogledas realno, Srbi imaju razlog da se poistovete i sa Rusima i sa Ukrajincima.
Sa Rusima- i mi imamo nase ljude van Srbije koji su fizicki ugrozeni.
Sa Ukrajincima- i nama je otet deo teritorije, i sa nekih teritorija su Srbi potpuno proterani.
A ima ljudi koji podrzavaju ideju Panslovenstva, po tome su nam i jedni i drugi braca, ili bar rodjaci.
Realno, Rusi vracaju svoje Krajine i svoja Kosova danas, a Srbi ce sutra isto tako.
 
Ово није тема за препуцавање "Џегова" са ове или оне стране, већ за мало дубље анализирање ситуације у свету, која је довела до овог, само на изглед апсурдног сукоба.
Зато бих, у почетку- замолио модерацију да не дозволи "загађење" теме дневно политикантским препуцавањима форумских јастребова који само то и раде, на свим темама, и обесхрабре их у самом почетку таквих покушаја; има довољно тема за њих и такве; нека остане нека и нама, којима то није приоритет.
***
Како год, мој најјачи утисак око овог сукоба је асоцијација на пропаст Рима, који су варварска племена сасвим довољно уздрмала својим нападима са севера, да је, уз декаденцију и "замор" од "ширења империје" (! :roll: !)то произвело распад царства и крај ере у којој је један део света био тако неприкосновен и суверен, у односу на цео свет.
Идемо на хронологију догађаја, укратко, да би се дискусија усмерила у неком смисленом правцу, онако- како сам ја схватио догађаје.
Ником није непознато колико је се запад инфилтрирао у врх украјинског државног апарата, о преврату, Мајдану, десним скретањима делова украјинског друштва, о вишедеценијским покушајима НАТО да се примакне на границе СССР/Русије (Бжежински- план окружења), а од пре пар недеља, довлачење хиперсоничних ракета које су хтели да инсталирају у Украјини, на пар минута лета од Москве и њених стратешких војних инсталација, што је директан повод за руску интервенцију о којој је реч...
Да ли је ово крај и крах једне, и које стране, по вама?
Да ли је се рат могао избећи, и како?
Да ли је реално очекивати да данашња Русија сме и треба да ризикује своју безбедност док јој се НАТО, о коме више нико иоле нормалан нема никаквих илузија- врзма око граница у покушајима да је дестабилизује, са само једним циљем- отимање ресурса?
Позивам учеснике дискусије да и сами поставе питања, на која мисле да је потребно потражити одговоре.
Изволите.

Мислим да је наменски активирано локализовано поприште општег сукоба цивилизација и квази цивилизације, култура и анти културе из више намера које су гео-економски-политички-стратешки одавно јасне.

Тумачење међу Србима је већином обојено са једне стране личним идентитетским недоумицама а са друге идентитетском и моралном константом без обзира на идеолошке и историјске поделе.

Овде има изражаја патриотизма који не досеже даље од шовинизма америчке изузетности.

У питању су дубоки колективни поремећаји који вуку корене још из острвске крапине.
Онакав садизам према сопственом народу (од узурпирања јавног земљишта до бруталног поробљавања у индустрији уз нај суровије казнене законе, вешања гладе дечице због украдене јабуке) је у историји невиђен док "софистицирано" мантрају о источњачком деспотизму.

Неке колоније су основали предузетници увозом робијаша а неке пуританци-калвинисти који истерани из енглеске нису могли да се скрасе у толерантној Холандији јер сви остали уживају иста права!

Од оригиналног настањивања психопата и социопата једино заједништво и континуитет је мржња и уништавање, прво домаћих добротвора без којих неби опстали (као ни шустери од кибуцника у Палестини) па даље и шире.

Овде нема ичега органског осим у траговима неких етничкихн локалитета који су били сузбијани па сада холивудски експлоатисани ради "колорита" и заједништва против "непријатеља".

Паралелно су наши доживели да са женама и децом буду масакрирани због штрајка и да им надокнада фамилији за погибију на послу буде десетина од оне за погибије трћеразредног Ирца.

Тако је и данас олигархија психопатска док народ вреје у разноврсној социопатији међусобно и споља
 
На жалост, и велики стид- за мој укус превише Срба се отровало Холивудом, Кока Колом и шареним огледалвима запада.
А само 100 година раније- били смо народ коме се дивио цео свет, и ником није падало на памет да себе види бољим од Срба, јер би био исмејан као последња будала...

Srbi su bili na strani pobednika u Prvom svetskom ratu i puno slave je tu bilo, posebno u Francuskoj, istina, ali nije bilo baš tako sve, generalno gledano. Majski prevrat je jednu baš ružnu sliku poslao i Srbi su tada bili itekako satanizovani.
 
Izuzetno sam proruski nastrojen i srpski sam na ionalista u granicama normale. Ipak,zanima me misljenje forumasa kao reprezenata drzave. Da li okupacija bilo koje zemlje uz ogromne civilne zrtve,pa koja god da je zemlja u pitanju,ima smisla?! Mi srbi smo se vazda branili koliko ja znam pa mi je to malo tesko da svarim. A mozda me samo przi propaganda.
Pa po primerima RSK i KiM vidiš da ima smisla
 
Тако је и данас олигархија психопатска док народ вреје у разноврсној социопатији међусобно и споља
Парадоксално је, а и по мало неинтелигентно- правити се данас да "не знамо" за тај манир запада- "завади, па владај"; аутошовинистичка клика никако да изађе из тог зачараног круга самообмане, коју покушава да прошири као неки вирус, да ми, Срби- само треба да се повинујемо њиховом "вођству", и да ће да завлада вечити мај... :roll:
А сва наша историја и искуства, и преостала здрава памет нас уче- од запада си спасао само оно за шта си се тукао, и да је сваки пут, када смо одустали од борбе- пропаст била неминовна.
Разумем ја инстинкт апатрида и "космополита"; за динар свог "ћара" не жали ни сто динара опште штете; али, ти покушаји да све нас убеде како је то "за опште добро"- е, то већ вређа интелигенцију... :lol:
 
Majski prevrat je jednu baš ružnu sliku poslao i Srbi su tada bili itekako satanizovani.
Као да ти дрипци, који нама продају причу о недозвољеном убиству краља то нису никад радили?
Ако смо од иког то научили- то су били западњаци...
Није њима било проблем што смо убили краља, него што је тај краљ дувао у њихову тикву....
 
1646509611325.png
 
Ово није тема за препуцавање "Џегова" са ове или оне стране, већ за мало дубље анализирање ситуације у свету, која је довела до овог, само на изглед апсурдног сукоба.
Зато бих, у почетку- замолио модерацију да не дозволи "загађење" теме дневно политикантским препуцавањима форумских јастребова који само то и раде, на свим темама, и обесхрабре их у самом почетку таквих покушаја; има довољно тема за њих и такве; нека остане нека и нама, којима то није приоритет.
***
Како год, мој најјачи утисак око овог сукоба је асоцијација на пропаст Рима, који су варварска племена сасвим довољно уздрмала својим нападима са севера, да је, уз декаденцију и "замор" од "ширења империје" (! :roll: !)то произвело распад царства и крај ере у којој је један део света био тако неприкосновен и суверен, у односу на цео свет.
Идемо на хронологију догађаја, укратко, да би се дискусија усмерила у неком смисленом правцу, онако- како сам ја схватио догађаје.
Ником није непознато колико је се запад инфилтрирао у врх украјинског државног апарата, о преврату, Мајдану, десним скретањима делова украјинског друштва, о вишедеценијским покушајима НАТО да се примакне на границе СССР/Русије (Бжежински- план окружења), а од пре пар недеља, довлачење хиперсоничних ракета које су хтели да инсталирају у Украјини, на пар минута лета од Москве и њених стратешких војних инсталација, што је директан повод за руску интервенцију о којој је реч...
Да ли је ово крај и крах једне, и које стране, по вама?
Да ли је се рат могао избећи, и како?
Да ли је реално очекивати да данашња Русија сме и треба да ризикује своју безбедност док јој се НАТО, о коме више нико иоле нормалан нема никаквих илузија- врзма око граница у покушајима да је дестабилизује, са само једним циљем- отимање ресурса?
Позивам учеснике дискусије да и сами поставе питања, на која мисле да је потребно потражити одговоре.
Изволите.

Imamo velike stručnjake na ovom forumu koji odjednom preko noči znaju političko, vojno i ekonomsko stanje Ukrajne daleko bolje nego Ukrajinci. Čak znaju i istoriju Ukrajne daleko bolje nego ukrajinski istoričari. Neverovatno šta ljudi sve za jednu noć mogu da nauče. Svaka čast svima njima!

Ja mislim da je ovo konačan krah Amerike. Ovo je početak konačnog uništenja Amerike, pa čak i celog Zapada ali naročito Amerike koji svi sa radošću iščekujemo i u svemu tražimo potvrdu tog konačnog uništenja najevećeg zla na svetu i u istoriji. Da nemamo šta da jedemo i dece da nemamo, to nije problem toliki kao što nam je problem to što Amerika još uvek nije propala i nestala.

Šta Amerika, ceo Zapad, od Kanade i Amerike do Japana i Australije, valjda je sve to Zapad, sve to ima da nestane posle ovog rata u kojem ratuju Sloveni pravoslavci protiv Slovena pravoslavaca.

Sad možeš da odahneš pa da raspališ roštilj.
 
Рата не би било да је Украјина била неутрална. Што је и једина логична политика, обзиром да се на истоку граничи са државом која има нуклеарни арсенал.

Украјинска власт је требала да бави економским питањима, да подигне стандард, развија економију. Уместо тога, посегли су за јефтином антируском демагогијом, дословно гурнули прст у око Москви.

Зато сад страдају грађани Украјине.
Свакако, али али Запад после Другог рата вођен Сједињеним државама не жели неутралност. Ни традиционалн неутрале зеље као Швајцарска, Шведска...то више нису. САД с,исоријки гледано,врло млада и неискусна држава да могла да стварно функционише као империја (немају педигре, а умишљају да се он стиче бахатшћу и силом.
 
Западно европске државе које су у Другом рату итекако страдале су укидањем колонијализма су дошле у ову позицију птпуне завиности од САД.
Али мислим да постоји још један елеменат о коме се ћутало од завршетка Другог рата до скоро, а то је нацизам који је био присутан у мање више свим тим земљама и за кога се скоро сарало да је дефинитивно поражен па с сада назива неонацизам.САД су могле се бз проблема представљају ка прва земља " Слободнег света" јер су на другој страни имли СССР као "буги мена", али његовим нетанком и враћањем Русије на светску сцену, као и уједињењем Немачке то није могло да траје вечито. Лажним самоуверавањем да је Русија и даље Совјетски савез само поражен је умногоме довела до овога.
 

Back
Top