Рат четничке и усташке емиграције

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ових дана је неко поставио тему о Благоју Јововићу (атентатору на Павелића).Инспирисан том темом желим да покренем тему о рату између четничке и усташке емиграције.

Зар је тога уопште и било,ако не рачунамо сукобе на нивоу кафанских туча ?
 
Зар је тога уопште и било,ако не рачунамо сукобе на нивоу кафанских туча ?

Конкретно у Чикагу.Једна страна улице четничка,друга усташка,па не дај Боже оном ко пређе на другу страну.Зар сам Благојев чин то не потврђује?
 
Конкретно у Чикагу.Једна страна улице четничка,друга усташка,па не дај Боже оном ко пређе на другу страну.Зар сам Благојев чин то не потврђује?

Мислим,осим тог Јововићевог изузетка.И мислим да је усташка емиграција била много активнија и опаснија за СФРЈ и предузела је много више акција од четничке,која се ограничила искључиво на пропагандни рат.Који није могао ни да допре до Југославије.
 
Мислим,осим тог Јововићевог изузетка.И мислим да је усташка емиграција била много активнија и опаснија за СФРЈ и предузела је много више акција од четничке,која се ограничила искључиво на пропагандни рат.Који није могао ни да допре до Југославије.

Није било убистава овако значајних личности из усташке емиграције,јер су били под јаком заштитом.Рецимо Динко Шакић је добио ранч на коме је обучавао америчке војнике за рат у Вијетнаму.
 
Ево нешто из интервјуа војводе Ђујића 1991:

Bilo je zahtjeva za vaše izručenje, to su pokrenuli Hrvati 1987. nakon izručenja Artukovića. Ovih dana se pokreće delegatsko pitanje o davanju saglasnosti da dođete u zavičaj. Jesu li vas američke vlasti saslušavale zbog optužbi?
— Nikada to nisu radile. Jeste neki agent došao jedared i rekao da se pokreće akcija o mom izručenju, pa mi je skrenuo pažnju da se pazim, da me ne ubije neki iznajmljeni ubica. I to je sve. A što se tiče Artukovića, imao sam zbog njega jedno suđenje 1953. Naime, objavili Hrvati preko radio-časa u Čikagu da dolazi Artuković da drži predavanje. Mi tražimo i dobijamo odobrenje za mirne demonstracije u Čikagu. Stanemo mi kraj ulaza u hotel gdje će se na prvom spratu održati to predavanje za ustaše. Krklja, krklja narod, sve se smirilo, svi ušli i čekaju ga. Neki odocnjeli Hrvat naiđe, pogleda našu zastavu, pljunu na nju i opsova nam kralja Petra i majku srpsku. Ja, lud, za njim. On pogriješi, ne krenu uz stepenice prema sali, da utekne među svoje, nego krenu pravo hodnikom i uskoči u jednu prostoriju desno, gdje bijaše neko skladište rashodovanog namještaja. Sustigoh ga, udarih ga pištoljem po glavi, a on pade, još nisam počeo da ga gazim, a stiže Miloš Radović, Crnogorac, ljudina krupna, nedićevac. Počeh gaziti onoga po rebrima, gazi ga i Miloš. Mislio sam da je mrtav. Brzo se nas dvojica izvučemo, dam pištolj Branku Đujiću i ja u kafanu. Popio rakiju i vratio se, kad na ulaznim vratima ambulantna kola iznose onoga. Sav zamotan, samo mu oko viri. Stojim i gledam. A on upro u mene prstom. Pored mene bio Jovan Kontić, književnik iz Nikšića. Kaže. „ova su me dva tukla". Strpaju mene agenti u kola, a Kontić ni luk jeo ni luk mirisao. Uz peripetije, kauciju, pušten sam, a pošto se na suđenju nije pojavio Hrvat, nego samo policajac čiji je dokaz bio „rekla-kazala", pušten sam. Tada nije došao Artuković na predavanje, jer je čuo da dolaze Srbi na demonstracije pa se bojao.

Čuo sam da ste pripremali atentat na Artukovića...
— Jesmo baš tada! Da je došao teško bi glavu iznio, jer je bila u sali jedna Hercegovka. Njenu su čitavu porodicu ustaše bacile u jamu, krajem 1941. godine. Kasnije, nama je bilo stalo da dođemo do mrtvoga Ante Pavelića. On je bio bolestan od šećerne bolesti, imao neke rane od vatrenog oružja - koje nisu mogle zarasti - pa se praktačno raspao i sahranili su ga u Madridu. Boro Blagojević pozvao me iz Brisela i najavio dolazak zbog neke važne nacionalne stvari. Kaže on meni, kad je došao, da nas dvojica uradimo istorijski posao. Da pođemo u Madrid i da izvadimo Pavelića iz groba, da ga negdje sačuvamo i da organizujemo suđenje čim se prva prilika ukaže. Veli, tako ćemo otkriti sve zločine i genocid što je vršio nad Srbima, Jevrejima i drugima, a o tome se ćuti, to svijet malo zna i na taj način ćemo otvoriti oči svijetu pred mogućim novim oživljavanjem genocidnih ideja u Hrvatskoj. Pošaljemo mi čovjeka u Madrid da ispita stvar. Pronađe on parcelu u jednom manastirskom groblju. Saznao je da danju nije to moguće uraditi, jer postoji čuvar groblja. Ali ni noću nismo mogli, jer je noću, tačno iz kuhinje manastirske, padalo svjetlo na njegov grob. Tako smo odustali od namjere.


http://web.arhiv.rs/Develop/Glasono...2ac9820799e1a2b6c125723e004ccec8?OpenDocument
 
Мени је комшија причао да док је својевремено боравио у Немачкој био сведок једног занимљивог догађаја.Догађај се одиграо,сад нисам сигуран али питаћу га да ли у Минхену или Франкфурту.Пролазио је улицом,дан малтене као и сваки други.Наједном зауставља се ауто и пар момака истчава и почиње да јури неке момке.Када их сустижу испред неког ресторана,нападају их ножевима и бацају молотовљев коктел у ресторан.Пошто није знао о чему се ради,човек који је био са њим (брат његове тадашње девојке који је годинама живео у Немачкој) му објашњава да је то честа појава и да је то у ствари сукоб четника и усташа.По његовим речима готово већина сукоба би тако изгледала,односно чекало се да неко из противничког табора остане сам и онда најчешће бива избоден.
 
Ових дана је неко поставио тему о Благоју Јововићу (атентатору на Павелића).Инспирисан том темом желим да покренем тему о рату између четничке и усташке емиграције.

Ne znam previše o temi, no ono malo što znam, mislim da
su to bile marginalne pojave. Nekog "rata" nije bilo, čak ni ozbiljnijih sukoba.
 
MA ubijali su palili i pljackali sve sto su stigli...samo sto su cetnci ubijali i svoj narod...ustase sve redom

А црвене усташе су доводиле двоструки морал до савршенства па су читаве јединице усташких кољача примали као браћу и давали им високе положаје, док су припаднике легалне војске непрекидно нападали под наводном борбом за слободу. А и данас не чусмо коју су то офанзивну битку против Немаца имали пре доласка Црвене Армије...
 
Poslednja izmena od moderatora:
Kolege (ovo se naročito odnosi na Nenada i Sicilijanca) !

Iako obojica zastupate suprotne stavove, odnosno upravo suprotne strane smatrate za "pravi izbor", zamolio bih vas da izbegavate međusobne kvalifikacije i vređanja. Shvatite ovo kao blago upozorenje.

Ne nameravam da izigravam oca bilo kome ovde na forumu, kao i da svako malo brišem i sređujem vaše postove, ponašajte se kako dolikuje zrelim ljudima. A bilo bi u redu da se ne skreće puno sa teme, koja je veoma interesantna. Mislim da ne tražim previše :)
 
Poslednja izmena:
A što se tiče Artukovića, imao sam zbog njega jedno suđenje 1953. Naime, objavili Hrvati preko radio-časa u Čikagu da dolazi Artuković da drži predavanje. Mi tražimo i dobijamo odobrenje za mirne demonstracije u Čikagu.

djuic laze po svom obicaju. artukovic nije drzao nikakvo predavanje, niti je bio u cikagu. sukoba izmedju emigracija , nije nikada bilo, cak ni za vreme drugog svetskog rata. hrvatska emigracija je puno brojnija , starija i uticajnija nego srpska. dobar primer su bili napori fotica da proda srpsku ideju preko porpgande, pa nije islo, dok je kosanovic sa jugoslovenskom imao daleko veci publikum. djuic je "zaradio " svoju emigraciju sitnim uslugama americkoj obavestajnoj sluzbi, ali to je radio i artukovic
 
Kolege (ovo se naročito odnosi na Nenada i Sicilijanca)!

Iako obojica zastupate suprotne stavovde, odnosno upravo suprotne strane smatrate za "pravi izbor", zamolio bih vas da izbegavate međusobne kvalifikacije i vređanja. Shvatite ovo kao blago upozorenje.

Ne nameravam da izigravam oca bilo kome ovde na forumu, kao i da svako malo brišem i sređujem vaše postove, ponašajte se kako dolikuje zrelim ljudima. A bilo bi u redu da se ne skreće puno sa teme, koja je veoma interesantna. Mislim da ne tražim previše :)

a jel si ti kao ,,moderator,, uklonio temu o Milanu Nediću ?
 
a jel si ti kao ,,moderator,, uklonio temu o Milanu Nediću ?

Не, нисам. Не разумем потребу да преиспитујеш одлуке модератора као и да се понашаш овако (јави се надлежним људима уколико имаш било какве жалбе), јер то говори највише о теби.
 
Poslednja izmena:
Не, нисам. Не разумем потребу да преиспитујеш одлуке модератора као и да се понашаш овако (јави се надлежним људима уколико имаш било какве жалбе), јер то говори највише о теби.

aha,znači odluke moderatore se ne preispituju....diktatura :D
 
Kolege (ovo se naročito odnosi na Nenada i Sicilijanca) !

Iako obojica zastupate suprotne stavove, odnosno upravo suprotne strane smatrate za "pravi izbor", zamolio bih vas da izbegavate međusobne kvalifikacije i vređanja. Shvatite ovo kao blago upozorenje.

Ne nameravam da izigravam oca bilo kome ovde na forumu, kao i da svako malo brišem i sređujem vaše postove, ponašajte se kako dolikuje zrelim ljudima. A bilo bi u redu da se ne skreće puno sa teme, koja je veoma interesantna. Mislim da ne tražim previše :)

Ако сте ви госн. модератору некад били Алхемим, тј. имали тај потпис прво да честитам добијање модераторске титуле.
Што се тиче вређања и упозорења рекао бих само једно: ни Сицилијанац ни ја никада нисмо увредили један другога. Једино што смо вређали су формације против којих смо.
Не мислим да то спада у лично вређање. Ако сам погрешио и направио прекршај немам ништа против санкције.
Толико од мене.
 
djuic laze po svom obicaju. artukovic nije drzao nikakvo predavanje, niti je bio u cikagu. sukoba izmedju emigracija , nije nikada bilo, cak ni za vreme drugog svetskog rata. hrvatska emigracija je puno brojnija , starija i uticajnija nego srpska. dobar primer su bili napori fotica da proda srpsku ideju preko porpgande, pa nije islo, dok je kosanovic sa jugoslovenskom imao daleko veci publikum. djuic je "zaradio " svoju emigraciju sitnim uslugama americkoj obavestajnoj sluzbi, ali to je radio i artukovic

О овој теми незнам много, па не могу нешто "паметно" ни да напишем, али мислим да је чињеница да су Рвати (усташе) били боље организовани и утицајнији од нас а и данас су, нажалост. То нас је скупо коштало а и данас је тако, никако да се опаметимо и водимо своју Националну политику, већ све нешто: "шта ће речи овај, а шта свет, а где ће нам душа....". Треба коначно да схватимо да је наше да водимо рачуна о СРБИЈИ и њеним ЗЕМАЉСКИМ пословима и интересима,да је то приоритет Но.1, а да Богу оставимо ЊЕГОВ део посла, односно да једнога дана, када станемо пред Њега, саслушамо шта Он мисли о нашим делима! То никако не значи да треба смести са ума оно што нам је НАРЕДИО кроз Десет Заповести!
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top