Onda možda Jugoslavija i nije imala državnog razloga.
Pa, u tome je cela stvar. Ali, iz tadašnje perspektive, verovatno je mnogima izgledala kao dobra ideja, čak plemenita.
Zašto bi narod koji je napustio na primer Austrougarsku zbog ugroženosti njenih nacionalnih prava željno prihvatio režim koji je želeo da ukine njegov nacionalni identitet i zameni ga novim, potpuno veštačkim identitetom?
Za odgovor na pitanje bismo prvo morali da znamo da li su Hrvati i Slovenci u Austrougarskoj uopšte želeli da napuste Austrougarsku zbog ugroženosti njihovih nacionalnih prava. Konkretno, hrvatska nacija kakvu danas znamo je najvećim delom konstrukt bečke politike, sviđalo se to nekome da kaže ili ne. Što bi oni bežali iz AU, to što su se našli u Jugoslaviji je posledica geopolitičkih okolnosti uzrokovanih Velikim ratom, a ne njihovim težnjama za slobodom.
Jednako ako ne i više to važi za Slovence, čak i katolička ljubljanska štampa, očajna zbog prilika u kojima su se Slovenci našli krajem Velikog rata, pisala je da "treba priznati da su nas Srbi primili kao nesretnu braću". Slovenci su bili odani Jugosloveni, ali su to bili usled nedostatka bilo kakve druge istorijske opcije i praktično zbog pretnje nestanka sa mape. Vladimir Vauhnik, Slovenac i nesumnjivi lojalni Jugosloven, ako si čitao njegove memoare (evo baš danas mu je godišnjica smrti) piše kako je, dok je bio vojni ataše u Berlinu, pobesneo kada mu je stigla depeša kojom je tebalo da ispipa teren da u nekoj novoj kombinaciji sa Nemcima Jugoslavija dobije Solun. Zašto je pobesneo? Zato što je pretpostavljao da takve teritorijalne prekompozicije podrazumevaju da bi Nemci tražili nešto zauzvrat, a to bi, on je smatrao, bio deo Slovenije, kao što su kasnije Nemci i uzeli deo Slovenije i priključili Rajhu. Ostatak Slovenije se za vreme rata našao u nekakvom teritorijalnom limbu, bez vidljive perspektive šta će se sa tom zemljom desiti posle.
Kad pišemo o Slovencima, istorijski je zanemarena činjenica da su 1941. godine, u Aprilskom ratu, uz oficire Srbe, jedino još Slovenci odvođeni u zarobljeništvo, svi ostali su oslobođeni po osnovi svoje nacionalne pripadnosti i lojalnosti nekim novim vlastima, pre svega hrvatskim. I da su neki Slovenci oficiri (i ne samo oficiri - primer Ivana Hribara) radije izabrali smrt nego predaju. Ovo sve navodim u prilog tome da je (jugoslovenski) identitet možda ipak bilo moguće izgraditi bez obzira što je nastao tek kao posledica geopolitičkog pritiska, a ne nekih vekovnih nacionalnih težnji.
Upravo zato su politiku Kraljevine Jugoslavije manji narodi doživljavali kao takvu pretnju. U praksi je ideja kulturnog „jugoslovenstva” značila dominaciju većinske kulture i jezika na račun identiteta manjih naroda, posebno zato što je značajan deo srpske inteligencije Jugoslaviju doživljavao kao produžetak stare Srbije. U stvari, ova politika ih je osudila na konačno izumiranje u ime neke apstraktne jugoslovenske ideje vođene od kraljevske porodice sa kojom većina ljudi nije osećala emocionalnu vezu. I, da, postojalo je snažno protivljenje ovoj politici; zato je Kraljevina Jugoslavija bila katastrofalno nestabilna sve vreme svog postojanja.
Tvrdnja da je "kulturno jugoslovenstvo" značilo dominaciju većinske (dakle, srpske) kulture ja nisam sretao ni kod najtvrđih ideoloških protivnika Jugoslavije. To se jedino može reći donekle u slučaju Makedonaca, koji međutim nisu ni identitetski ni kulturno ni politički ni kako god hoćeš u tom trenutku bili dovoljno profilisani i realno jesu bili izloženi nekom pokušaju asimilacije od strane Srba. Govoriti o "dominaciji jezika" je katastrofalno netačno - Hrvatima se u jezik niko nije mešao (niti neslovenskim manjinama), što bi bilo i besmisleno s obzirom na praktično istovetnost srpskog i hrvatskog, a, štaviše, poslednja strofa državne himne je bila na slovenačkom jeziku, kao što su i Hrvati imali "svoju" strofu.
Možda se može govoriti o tome da su postojali pokušaji afirmacije nekih nadnacionalnih, specifično jugoslovenskih, političkih i kulturnih projekata, ali ako je utapanje u jugoslovenski politički i kulturni identitet bilo gubitak za nacionalnu istoriju i kulturu, onda je sasvim izvesno da su oni koji su tu imali najviše da izgube bili upravo Srbi.
Priče o sprskoj političkoj dominaciji, "hegemoniji", debelo su zloupotrebljavane i preuveličane, mada bi se svakako mogli naći neki argumenti koji bi to potkrepljivali. Tako te stvari idu, uvek neko koristi nešto da bi bio dominantan nad nekim drugim, nekad uspe nekad ne uspe, zato se to zove politika.