POLITIKA "otvorenih vrata" pominje se u najvećem broju poruka koje se poslednjih godina iz sedišta Severnoatlantskog saveza gotovo redovno upućuju Beogradu. Iako je deklaracija Narodne skupštine o vojnoj neutralnosti, zajedno sa sećanjem na 78 dana bombardovanja 1999. godine, najjača brana prema članstvu u ovom, ali i bilo kom drugom vojnom savezu, Brisel redovno upućuje signale da bi i Srbija mogla da nađe svoje mesto u ovoj alijansi.
I dok je region poodavno izabrao svoju vojnu budućnost, u Srbiji je, posle pune decenije razmene verbalne vatre, priča o članstvu u NATO - utihnula. Politike neutralnosti utvrđene još 2007. godine Vlada se čvrsto drži, a i ogromna većina stranaka deli isti stav. Ipak, najljući protivnik članstva u ovom savezu je narod, jer prema poslednjim istraživanja, gotovo 70 posto građana ne želi Srbiju u okviru NATO-a.
Uprkos glasu naroda, poziv iz Brisela nedavno je ponovio i prvi čovek NATO-a Anders Fog Rasmusen. On je više-manje jasno poručio da je Srbija dobrodošla u savez, ukoliko ispuni kriterijume i uslove za članstvo.
- Vrata NATO-a otvorena su za sve evropske demokratije koje dele naše vrednosti i koje mogu da doprinesu evroatlantskoj bezbednosti - rekao je Rasmusen. - Svaka država, međutim, mora sama da odluči da li će da zatraži članstvo. Razumljivo je da je ovo pitanje osetljivo u Srbiji, ali samo na njoj je da odluči kakvu vrstu budućih odnosa želi.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:443918-NATO-salje-signale-Srbiji
----------------------------------------
Izgleda da je saradnja sa Rusima veca nego sto mnogi misle, cim NATO "salje signale" da hoce Srbiju u svom savezu ...