Pumpaj

Kako je nastao ovaj izraz i sta u stvari predstavlja?
„Pumpaj“, kao izraz, može se shvatiti na više načina, u zavisnosti od konteksta, ali uglavnom se svodi na to da se nešto „pojača“, odnosno da se ne staje.
Dakle, potrebno je da se pumpa. Tako je, i sa protestima u Srbiji
U kontekstu protesta u Srbiji, za „pumpanje“ su od krucijalnog značaja korisnici Reddit-a. Na ovoj platformi „pumpa“ se već duži period, ali od početka protesta „pumpanje“ je doživelo svoj vrhunac. „Pumpanje“ ulazi u mejnstrim u kontekstu borbe koju predvode mladi da Srbija bude pravednije društvo
 
koliko vidim opste prihvacen izraz za koji niko ne zna poreklo i sustinu jer jos na temi ne dobih smislen odgovor?

Izvorno, na samom početku, jedan lik koji je ranije imao nalog na Reddit-u Pharaoh01414 (iliti, popularno, Faraon) je svaku svoju objavu završavao sa PUMPAJ.

1742234001186.png


Ovo iznad mu je bio avatar. Sve vesti je o svim protestima od novembra još fanatično je pratio i pozivao na PUMPANJE. Ljudi koji su ga čitali i podržavali, prvo na Reddit-u, a onda i po ostalim društvenim mrežama, od njega bi preuzimali ovaj poklič koji je tada, simbolički, predstavljao teraj dalje i ne staj. SNS botovi su se pokazali kao alergični na tu reč i čak je doživljavali kao provokaciju, što je samo dalje kosnike te mreže (i drugih) dodatno inspirisalo da bukvalno u inat njima PUMPAJU samo dalje i još jače-

Nakon toga se delimično proširilo po Kragujevcu i drugim mestima, jer bi studenti počeli da crtaju i lepe po fakultetima natpise na kojima se pominje ta reč. Posebno je postalo viralno nakon onog klipa Darka Lazića, koji si već video:


Posle ovog je 28. novembra namontiran i pušten preko TIkToka i dr. društvenih mreža klip koji ismeva predsednika parlamenta Anu Brnabić, sa isečcima iz Lazićevog pumpanja. Iako ovo nije izvorno poreklo pumpanja, sad ovde u funkciji harmonike, postalo je viralno i na sve strane deljeno, posebno u najnovijim generacijama koje praktično žive od gotovo isključivo društvenih mreža i ove stare konvencionalne medije suštinski nikada uopšte ni ne prate. Iako je iz video klipa Lazića (sa, čini mi se, neke svadbe) kontekst nešto drugačiji, krajnja uloga je slična zato što se svodi na dizanje pritiska i odbacivanje stajanja.

Hodočasnici koji su obišli celu Srbiju su poklič raširili po zemlji zato što je ljudima kojima su noge stradale od hodanja po betonu poklič PUMPAJ tako uspešno dizao energiju da su, prosto, sa žuljevima i oteklim nogama ustajali i nastavljali kada bi čuli tako nešto. Preko studentskih marševa po čitavoj zemlji, ono što je omladini na društvenim mrežama bilo svima već odavno poznato, raširilo se kod starijeg i siromašnijeg sloja stanovništva i postalo opšte prisutno. Taj kontekst pumpanja nije originalno povezan sa Faraonom (koga, zapravo, gotovo niko sem jako malog broja redditovaca uopšte ni ne zna) već više sa harmonikom, zato što se taj muzički instrument pumpa i u tom smislu daje se energija ljudima da uprkos iscrpljenosti i nekada delovanju kao da ne bivamo saslušani, samo ustanemo i idemo dalje i nikada ne odustajemo, jerbo PUMPANJU nema kraja.

U najnovijem kontekstu, posebno nakon Slavije tj. na Autokomandi, u Novom Sadu, Kragujevcu, Nišu i sada Beogradu, izraz je kod dobrog dela građana poprimio i formu PUMPAJMO TAČKASTI SOFTVER, odnosno poziv da dođemo u što većem broju i upalimo bliceve na mobilnom telefonu, da im pokažemo koliko nas ima i da nas ima što više oguće.

Eto, mislim da sam ti sada sve objasnio. :)
 

Back
Top