Pulmologija

Hvala na odgovoru. Turbuhaler cu se potruditi da pronadjem, iako ga je tesko naci u dozi koja mi je propisana (80 mg - mili ili mikro, ne znam). E sad, posto smo probali da zamenimo sotalol pa ne ide, moje je jedino da smatram da dvoje specijalista znaju sta rade samnom. Za mene je i ovo sada dosta prihvatljivo stanje - broj i ucestalost extrasistola je minimalan (zanemarljiv, kako kazu) a astma me ne budi nocu. Vrlo je verovatno da ja reagujem na najmanju pomisao da moze da mi se desi gusenje, pa odmah duvam pumpicu. Napad gusenja imao sam dva puta od kako mi je dijagnostifikovana astma i naprosto ne mogu da podnesem pomisao da mi se ponovo desi. I tako, igram sa kartama koje mi je zivot podelio. Jos jednom, hvala na objasnjenju i vremenu koje sam vam oduzeo. z:poz:
 
Naci cete lek, ima ga u svim drzavnim apotekama, bez brige.
I dobili ste najmanju dozu, deciju takoreci ,sto znaci da Vasa astma nije bas toliko strasna.
Sve najbolje!
 
Eh, da, krenuo sam ovde pa sam se zadrzao na operaciji srca... Sta da se radi kad nemam samo vodu u kolenu! Dakle, krenuo sam sa turbuhalerom. Posto sam pazljivo procitao propratnu deklaraciju (opsirnija nego sto sam imao ranije - drugi proizvodjac i uvoznik), a i zbog Vase napomene o jacini doze, dodao sam jos jednu dozu pre spavanja - super! Jedino mislim da malo ostaje metalni ukus u ustima. I naravno, privatna klinika gde je bila moja doktorka pulmolog promenila je lekara (zbog novog zakona), pa sam sada u potrazi za mojom doktorkom :bye:
 
Budesonid je kortikosteroid,formoterol je dugodelujuci b2 agonista (bronhodilatator sa brzim a dugim dejstvom). A dugotrajno uzimanje , to je pojam koji se tesko definiste, recimo vise godina.
Ipak imate astmu, to je hronicna bolest...
 
E ovako, cesto mi se desi da jednostavno ostanem bez daha i stalno moram zjevati, tacnije napatim se dok dodjem do vazduha, to mozda bude tri cetiri puta i onda polako pocnem disati na nos i to prodje kao da nista nije ni bilo. I opet nakon nekoliko sati isto, nekad ima dana da mi se desi jednom ili ni jednom a nekad i vise puta, zavisi. Doktor mi je dao pumpicu da koristim prije 15 dana, medjutim moje stanje se nije ni pogorsalo a ni poboljsalo, opet mi je sve isto kao i prije,bude i prodje samo, al mi je vec preko glave to sve i dosadilo mi je. Sta da radim?????
 
Koji doktor Vam je dao pumpicu? Kompletna pulmoloska obrada io dijagnostika sa spirometrijom, a ako je sa plucima sve u redu - psihijatar.

To mi je dao moj porodicni doktor, a bila sam i kod pulmologa, medjutim ta doktorica se jos dvoumila, radila sam i spiromeriju ali su mi rekli da je nisam dobro uradila pa tako da je sada ovih dana moram ponoviti. Ali evo meni se ovo bas upravo sad desava i stvarno neznma sta da radim, odem kod doktora oni mi daju to i kao trebalo bi biti bolje od toga i nista vise, a meni nikako bolje.
 
Bronhiolitis:
Da li je tacno da veliki broj beba koje su bolovale od bronhiolitisa kasnije dobiju astmu i sta preduzeti da do toga ne dodje ako je moguce...

Citat:
Gotovo 75% djece hospitalizirane zbog bronhiolitisa u idućih dvije godine dobija česte, akasnije sve rjeđe napade bronhospazma. Vjerojatnost je direktno povezana s težinom bolesti. Smatra se da manji dio ove djece ima sklonost alergijama a veći dio prirođeno oštećenje plućne funkcije koje u odrasloj dobi može voditi kroničnoj opstruktivnoj bolesti pluća.
 
Ima daleko vece sanse da dobije HOBP ako bude pusio/la nego od toga sto je imao/la bronchiolitis kao dete. Studija na 54 ispitanika je uzasno mala studija iz koje se ne mogu izvoditi zakljuci onako kako si ga ti izveo, niti je na ovom linku to napisano.
Zasto davim na tu temu?
Zato sto za tumacenje rezultata studije je potrebno medicinsko znanje, i ne postoji razlog zasto bi se neko ko nije lekar opterecivao time sta se sve moze desiti u kasnijem zivotu ako mu dete ima bronchiolitis. Po toj logici najbolje da ne zivimo.
Ako je u pitanju astma ili HOBP , da te utesim, i ako se mora razviti ne postoji nista sto ti mozes uraditi da to preveniras.
 
koliko je opasna voda oko plucne maramice (ako sam dobro obavesten) rentgenski snimak pluca je uredan ali ima vode u predjelu gde je plucna maramica i da se to treba izvaditi,mene zanima koliko je to opasno i postoji li mogucnost da se ponovo pojavi,
 
Jos jedna informacija,radi se o pleuritisu (ako sam pravilno napiso) osoba je stara 31 god. i nesto sam nasao da je to tesko izleciva bolest i da ostavlja teske posledice.
Ako "marina. c" navrati molio bih je da mi malo opsirnije opise ovu bolest,da li je ova bolest (cesto) povezana sa TBC itd.
 
Jos jedna informacija,radi se o pleuritisu (ako sam pravilno napiso) osoba je stara 31 god. i nesto sam nasao da je to tesko izleciva bolest i da ostavlja teske posledice.
Ako "marina c" navrati neka mi malo opsirnije opise ovu bolest,da li je ova bolest (cesto) povezana sa TBC itd.

Ovde se verovatno misli na Pleuris exudativa- upalu plućne maramice (uzrokovanu NAJČEŠĆE nekom bakterijom, virusom, bacilom Koha iliti Mycobacterium tuberculosisom, zatim tumorom pluća, nekim sistemskim oboljenjem, blablabla....Uglavnom- načini se evakuaciona punkcija, sadržaj se pregleda citološki ( znači- kojih tu ćelija ima), bakteriološki i biohemisjki što nam kaže da li se radi zaista o eksudatu ili je u pitanju transudat ( izliv u plućnoj maramici koji je NAJČEŠĆE posledica "popuštanja srca")...Ako je uzrok plućnog porekla- onda bude poslat na Institut za plućne bolesti i tamo se leči...
 
Uradjen je test na TBC,da se neka injekcija u ruku i ako se za 72h pojavi kakva promjena na tom mjestu(otok,crvenilo itd.) onda je valjda u pitanju TBC,e sad mene zanima da li to spada u TBC pluca i da li se tako i leci ili je to samo TBC plucne maramice ima li tu kakve razlike, .
Kakav je oporavak,koliko traje lecenje,moze li se potpuno izleciti,jesu li takvi ljudi posle lecenja radno sposobni,cega se u buducnosti treba cuvati....
 
Poslednja izmena:
Uradjen je test na TBC,da se neka injekcija u ruku i ako se za 72h pojavi kakva promjena na tom mjestu(otok,crvenilo itd.) onda je valjda u pitanju TBC,e sad mene zanima da li to spada u TBC pluca i da li se tako i leci ili je to samo TBC plucne maramice ima li tu kakve razlike, .
Kakav je oporavak,koliko traje lecenje,moze li se potpuno izleciti,jesu li takvi ljudi posle lecenja radno sposobni,cega se u buducnosti treba cuvati....

Taj test je Mantoux proba...Ajd, kad ga budu očitali (izmerili induraciju- ako je uopšte bude bilo), onda ćemo pričati na temu tuberkuloze...
 
Citao sam da ovaj test i nije nesto pouzdan pa neznam i koja je onda svrha

Citiram:sto je test više pozitivan, to je i vjerovatnoća da se radi o tuberkulozi veća. Ali, treba zapamtiti da je test samo jedan od elemenata za dijagnozu. Mnogi zdravi ljudi imaju jako pozitivan test. Jako pozitivan test je naročito vrijedan doprinos dijagnozi kod djeteta, pogotovo vrlo malog djeteta.

S druge strane, negativan test ne isključ uje tuberkulozu. Tuberkulinska reakcija može biti suprimirana kod oboljelog od tuberkuloze zbog mnogobrojnih činilaca, kao npr. neishranjenosti, virusnih infekcija, HIV infekcije, ospica, vodenih kozica, mononu[/B]kleoze, karcinoma, teških bakterijskih infekcija (uključ ujući i tuberkulozu), zbog uzimanja kortikosteroida i sličnih lijekova
 
Poslednja izmena:

Back
Top