Quantcast

Pulmologija

>NiNa<

Poznat
Poruka
9.809
Al, priznaj da ti je posle odma' bilo bolje??! z;)
Nije stvarno,ja sam imala konkretan problem,alergije,bila sam dete,stvarno nisam imala stresan zivot :D
Od 6,7-me godine sam imala problema sa plucima,bronhijama,alergicna sam na prasinu,plesni,budj,kako se vec kaze i duvan.

Mada,recimo,kad smo kod psihosomatskih problema,imala sam neke bolove,konstantne,sa desne strane stomaka,probadanja...mesecima.
I odem na ultrazvuk abdomena,kaze mi doktor taj da sam zdrava,prava,nista mi ne fali,ne vidi nikakav problem,i stvarno me nikada vise stomak nije zaboleo :lol:

LillyCole

Početnik
Poruka
24
kad me uhvati to gusenje, ja uzmem pola tablete za smirenje,ako me drzi duze...ali znam da ce proci,pa uglavnom pokusavam da se setim sta me je to poremetilo...
sad podjoh na jogu.videcemo

mspopovic

Primećen član
Poruka
835
Pa kad sam prosao kroz forum zdravlje, ustanovio sam da nemam samo vodu u kolenu (Jerome K. Jerome -
Tri coveka u camcu, a o psu i da se ne govori
). Pitanje za Dezurnu policajku: sta znaci dobro kontrolisana astma? Da li koriscenje kortizona treba da dovede do toga da se bronhodilatator potpuno izbaci?

dr

Poznat
Poruka
9.755
Dobro kontrolisana astma znaci da pacijent ima potrebu za kratkodelujucim bronhodilatatorom (salbutamol) 2 puta nedeljno ili manje, da nema nocne tegobe,da nema ogranicenje u dnevnim aktivnostima , da ima normalnu plucnu funkciju.

Kortizon, ako govorimo o oralnim kortikosteroidima nece dati poboljasnje stanja astme, mislim hoce ali ce upropastiti ostatak organizma i ti lekovi bi trebali da se uzimaju samo kada se pacijenti nadju u jako teskom stanju, u bolnici ili u kratkom vremenskom periodu nakon hospitalizacije.
Koriscenje inhalacionih kortikosteroida treba da dovede do kontrolisane astme
Zapravo koriscenje lekova koji se zovu fiksne kombinacije, dakle u jednoj spravici inhlacioni kortikosteroid i dugodelujuci B2 agonista najlakse postize kontrolu.
Ali nazalost nasi pacijenti izbegavaju pumpice, turbuhalere, diskuse , misle da je resenje u tabletama a upravo inhalaciona terapija je ta koja deluje tamo gde treba, u plucima i ima izuzetno mali sistemski efekat.

mspopovic

Primećen član
Poruka
835
Koristim iskljucivo pumpice, moje shvatanje je da kada se posecem ne pijem antibiotik vec stavim na ranu. Ja sam onaj slucaj - jednom astma, uvek astma. Imao sam kao dete, pa je proslo, pa se pojavila pre otprilike 15 godina (sada imam 56). Mislim da se kod mene razvila alergija, a u to vreme sam zbog srca poceo i sa beta blokatorima. Ranije sam koristio inhalacione kortizone nekoliko puta u kratkim vremenskim intervalima sa dobrim uspehom, a vrlo cesto bronhodilatator . Pre godinu dana sam po preporuci pulmologa koristio turbuhaler uvece i ujutro, ali sam se vratio na pumpicu. Prema ovome kako ste mi vi objasnili, ne kontrolisem astmu dobro, posto preko dana jednom do dva puta moram da se ispomognem bronhodilatatorom. Ocigledno nisam dugo bio kod pulmologa, pa cu to od ponedeljka obavezno da uradim. I naravno, bio sam dugogodisnji strastveni pusac.z:poz:

dr

Poznat
Poruka
9.755
Moje pitanje je samo sto ste se sa turbuhalera vratili na pumpicu?
Jednostavniji je za koriscenje, lek nema ukusa ni mirisa, mozete da ga koristite i po potrebi...

mspopovic

Primećen član
Poruka
835
Ni sam ne znam. Ucinilo mi se da ne deluje tako dobro (kao sto sam ja ocekivao), a i iznervirao sam se trazeci ga po gradu - nema ga svuda u onoj dozi koja mi je prepisana. Mislim da sam pogresio. Ali kao sto sam rekao, odoh ja od ponedeljka kod moje doktorke pulmologa. Moj problem je u stvari taj sto sam upao u vrzino kolo - astma, operacija srca, beta blokator... Kazem Vam, nemam samo vodu u kolenu. Necu vise da Vas davim sada, ali imam jos pitanja pa cu Vam se javiti.z:poz:

mspopovic

Primećen član
Poruka
835
taj vitamin pomaze, a ne odmaze i zove se .....kupi pa procitaj za sta je, pa vidi da ne lazem.
To nije vitamin i ne zove se tako, nego slicno. To je sredstvo za iskasljavanje, koje je veoma efikasno ali neke astmaticare gusi. NEMOJTE JEDNI DRUGIMA PREPISIVATI TERAPIJU, POBOGU! Uzgred, mnogo je bolji caj od ljuske luka.z:poz:

Poslednja izmena od moderatora:

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
taj vitamin pomaze, a ne odmaze i zove se .........kupi pa procitaj za sta je, pa vidi da ne lazem.
Draga Dajana,ne mislim da lažete. Naprotiv, samo ste neinformisani od strane vašeg lekara..O njemu (tj. o aktivnoj supstanci- acetil cisteinu) znam podosta iz razloga što moram pacijentima kojima ga propišem da objasnim kako deluje ( a propisujem ga samo po pulmološkim indikacijama. Iz ovoga možete naslutiti da sam pulmolog).
Vitamin nije ( ali Vi mu možete tepati od milošta - u sebi, ako baš želite), kao što rekoh, sadrži supstancu acetilcistein. Ova supstanca smanjuje viskoznost bronhijalnog sekreta .Narodski rečeno-razređuje i rastvara lepljivu i nataloženu sluz u disajnim putevima i pospešuje njeno izbacivanje.
Sekret koji se nalazi na sluznici disajnih puteva i mukocilijarni aparat igraju veliku ulogu u odbrani od štetnih materija koje se udahnu( bakterije, prašina i hemijske nečistoće). Sekret zadržava ove materije koje razdražuju, i čini ih neškodljivim putem izlučenja sa ispljuvkom.Razvodnjavajućim dejstvom na sluz ovaj lek razređuje lepljivu sluz radi boljeg izlučivanja. Time se smanjuje opasnost od infekcije. Ako su disajni putevi slobodni, kašalj popušta, a disanje je olakšano.Koristi se za lečenje kašlja uzrokovanog prehladom i kod bolesti koje karakteriše prekomerno stvaranje sekreta ( hronična opstruktivna bolest pluća,bronhiektazije).Za astmu NE! Ako Vama pomaže i olakšava disanje znajte da Astmu nemate. Neko drugo plućno oboljenje - možda.

P.S. pa posle doktori nadrndani....

Draga koleginice dr, ne znam šta mi ovo treba....z:poz:

Poslednja izmena od moderatora:

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Koristim iskljucivo pumpice, moje shvatanje je da kada se posecem ne pijem antibiotik vec stavim na ranu. Ja sam onaj slucaj - jednom astma, uvek astma. Imao sam kao dete, pa je proslo, pa se pojavila pre otprilike 15 godina (sada imam 56). Mislim da se kod mene razvila alergija, a u to vreme sam zbog srca poceo i sa beta blokatorima. Ranije sam koristio inhalacione kortizone nekoliko puta u kratkim vremenskim intervalima sa dobrim uspehom, a vrlo cesto bronhodilatator . Pre godinu dana sam po preporuci pulmologa koristio turbuhaler uvece i ujutro, ali sam se vratio na pumpicu. Prema ovome kako ste mi vi objasnili, ne kontrolisem astmu dobro, posto preko dana jednom do dva puta moram da se ispomognem bronhodilatatorom. Ocigledno nisam dugo bio kod pulmologa, pa cu to od ponedeljka obavezno da uradim. I naravno, bio sam dugogodisnji strastveni pusac.z:poz:
Ukazala bih Vam samo na boldirano! Vi ćete znati šta dalje! Pozdrav

dr

Poznat
Poruka
9.755
Draga Dajana,ne mislim da lažete. Naprotiv, samo ste neinformisani od strane vašeg lekara.Za vašu informaciju lek se zove Fluimucil.O njemu (tj. o aktivnoj supstanci- acetil cisteinu) znam podosta iz razloga što moram pacijentima kojima ga propišem da objasnim kako deluje ( a propisujem ga samo po pulmološkim indikacijama. Iz ovoga možete naslutiti da sam pulmolog).
Vitamin nije ( ali Vi mu možete tepati od milošta - u sebi, ako baš želite).Fluimucil , kao što rekoh, sadrži supstancu acetilcistein. Ova supstanca smanjuje viskoznost bronhijalnog sekreta .Narodski rečeno-razređuje i rastvara lepljivu i nataloženu sluz u disajnim putevima i pospešuje njeno izbacivanje.
Sekret koji se nalazi na sluznici disajnih puteva i mukocilijarni aparat igraju veliku ulogu u odbrani od štetnih materija koje se udahnu( bakterije, prašina i hemijske nečistoće). Sekret zadržava ove materije koje razdražuju, i čini ih neškodljivim putem izlučenja sa ispljuvkom.Razvodnjavajućim dejstvom na sluz ovaj lek razređuje lepljivu sluz radi boljeg izlučivanja. Time se smanjuje opasnost od infekcije. Ako su disajni putevi slobodni, kašalj popušta, a disanje je olakšano.Koristi se za lečenje kašlja uzrokovanog prehladom i kod bolesti koje karakteriše prekomerno stvaranje sekreta ( hronična opstruktivna bolest pluća,bronhiektazije).Za astmu NE! Ako Vama pomaže i olakšava disanje znajte da Astmu nemate. Neko drugo plućno oboljenje - možda.

P.S. pa posle doktori nadrndani....

Draga koleginice dr, ne znam šta mi ovo treba....z:poz:
Marina obozavam te !z:girl:

Perzefona

Zainteresovan član
Poruka
114
Dragi drugari,

situacija je sledeca...
Moj decko, 31. godina, pusac, kasljao je 1, 5 mesec dana. Na nagovor mene i prijatelja otisao je kod lekara opste prakse. Kasalj je bio produktivan, tj. sa ispljuvkom. Od lekara opste prakse dobio je uput za Institut za plucne bolesti, gde je pregledan, upucen na rengen, alergo testove, bris. Nakon sto je doktor pogledao rezultate sa rengena, on dobija uput za skener i ostale preglede u KCS. Na rengenskom snimku uocljive su limfne zlezde.
Juce je bio na skeneru, a ponedeljak ima zakazan prgled kod lekara sa rezultatima. Radjene su i analize krvi koje su odlicne. Moram naglasiti da je disajni sum normalan.
Ja bih zamolila nekoga od vas da ukoliko ima iskustva ili moze da razume nalaz sa skenera da nam da neko objasnjenje.

Nalaz je sledeci:

Izrazena medijastalna adenopatija-retrosternalno, paraaortalno levo, pretrahealno, hilarno, subkarinealno pojedinacne i u konglomeratu 1gl
Subkarinealno je konglomerat 1g15.8*5.6cm
Obostrano u plucima, nesto izrazajnije u gornjim partijama, supleuralno prisutne kruzne konsolidacije promera do 2cm
u pleuralnim prostorima nema izliva
Na presecima ucinjenim kroz gornji abdomen postkontrasno se ne vide fokalne lezije paranhimatoznih organa.

Molim vas taskodje, da neko ko ima bilo kakvog iskustva ili znanja o limfnim cvorovima u plucima, nam da neko objasnjenje.

U velikoj smo panici, i pada nam najgore na pamet...

U napred zahvalna!!!!

KetiLi

Zainteresovan član
Poruka
383
Znam porodicu koja je svom detetu pomogla akupunkturom (u lecenju astme), kao i poznanika koji je sebi tako znatno olaksavao asmaticne tegobe. Nemam podatke o coveku kod kojeg su isli (ista osoba) ali mozes da ispitas i ovu mogucnost. - za dani 888.

Poslednja izmena:

marina.c

Veoma poznat
Poruka
10.751
Dragi drugari,

situacija je sledeca...
Moj decko, 31. godina, pusac, kasljao je 1, 5 mesec dana. Na nagovor mene i prijatelja otisao je kod lekara opste prakse. Kasalj je bio produktivan, tj. sa ispljuvkom. Od lekara opste prakse dobio je uput za Institut za plucne bolesti, gde je pregledan, upucen na rengen, alergo testove, bris. Nakon sto je doktor pogledao rezultate sa rengena, on dobija uput za skener i ostale preglede u KCS. Na rengenskom snimku uocljive su limfne zlezde.
Juce je bio na skeneru, a ponedeljak ima zakazan prgled kod lekara sa rezultatima. Radjene su i analize krvi koje su odlicne. Moram naglasiti da je disajni sum normalan.
Ja bih zamolila nekoga od vas da ukoliko ima iskustva ili moze da razume nalaz sa skenera da nam da neko objasnjenje.

Nalaz je sledeci:

Izrazena medijastalna adenopatija-retrosternalno, paraaortalno levo, pretrahealno, hilarno, subkarinealno pojedinacne i u konglomeratu 1gl
Subkarinealno je konglomerat 1g15.8*5.6cm
Obostrano u plucima, nesto izrazajnije u gornjim partijama, supleuralno prisutne kruzne konsolidacije promera do 2cm
u pleuralnim prostorima nema izliva
Na presecima ucinjenim kroz gornji abdomen postkontrasno se ne vide fokalne lezije paranhimatoznih organa.

Molim vas taskodje, da neko ko ima bilo kakvog iskustva ili znanja o limfnim cvorovima u plucima, nam da neko objasnjenje.

U velikoj smo panici, i pada nam najgore na pamet...

U napred zahvalna!!!!
Mi ćemo na pp! z;)

mspopovic

Primećen član
Poruka
835
dr:
...Koriscenje inhalacionih kortikosteroida treba da dovede do kontrolisane astme
Zapravo koriscenje lekova koji se zovu fiksne kombinacije, dakle u jednoj spravici inhlacioni kortikosteroid i dugodelujuci B2 agonista najlakse postize kontrolu.
Ali nazalost nasi pacijenti izbegavaju pumpice, turbuhalere, diskuse , misle da je resenje u tabletama a upravo inhalaciona terapija je ta koja deluje tamo gde treba, u plucima i ima izuzetno mali sistemski efekat.
Da li B2 agonist i beta blokator (antagonist) imaju suprotno dejstvo (logicno je da imaju, ali koliko?). Sotalol-hidrohlorid koji mi je propisan kao terapija uspesno suzbija ekstrasistole, ali komplikuje moju astmu. Kardiolog nije bio za to da menjamo terapiju bez konsultacije pulmologa, pa sam tako dobio turbuhaler uz i bronhodilatatora po potrebi, ali sam turbuhaler samoinicijativno zamenio sa pumpicom inh. kortikosteroida (kao sto sam ranije napisao). I onda sam postigao, po meni, dobru kontrolu, ali sa bronhodilatatorom 1 do 2x dnevno (ne svaki dan, ali nekoliko puta nedeljno). Sa poboljsanjem disanja znatno se popravio i srcani ritam, ali sotalol nismo uspeli da zamenimo. I sad, ja se raspisao, sve to treba da pitam mog ordinirajuceg lekara, ali mi veoma prija ako mogu sa nekim ovako da "porazgovaram" - u ordinaciji nije bas lako oteti puno vremena doktoru, kad u cekaonici ima bar 10 pacijenata. I jos jedno pitanjce - sta su to diskusi?

Koristim ovu priliku da se izvinim za prethodni komentar, koji zvuci sarkasticno iako je to samo sala koju cesto koristim. z:poz:

dr

Poznat
Poruka
9.755
Prvo, ako koristite bronhodilatator 1 do 2 x dnevno, ili par pura nedeljno Vasa astma nije dobro kontrolisana, no to smo vec zakljucili.
Drugo, B agonist i antagonisti se se medjusobno potiru.
Ono sto treba da uradite to je da za terapiju svoje astme koristite selektivne bronhodilatatore, jedan od takvih je upravo onaj koji se nalazi u turbuhaleru. A za kardiolosku terapiju ekstrasistola treba da dobijete B blokator ali selektivni, vi koristite neselektivni koji deluje na sve b receptore u Vasem telu pa tako i na one u plucima , cime pogorsavate Vasu astmu.
Diskus je takodje vrsta inhalatora.