Ptice ne vide staklene zidove

Poli46

Stara legenda
Poruka
84.150
https://www.dezeen.com/2022/03/09/glass-collisions-bird-deaths/
three-world-trade-center-rogers-stirk-harbour-partners-architecture-news-new-york-city-usa_dezeen_2364_col_5.jpg

Staklene fasade na zgradama kao što su 3 Svetski trgovinski centar (u sredini) i 4 Svetski
trgovinski centar (desno) u Njujorku su odgovorne za milione uginuća ptica svake godine.
Fotografija Joea Voolheada FKSCollaborative je zamenio zrcaljene obloge staklom,
pomažući da se kongresni centar pretvori iz "jedne od najsmrtonosnijih zgrada za ptice u
Njujorku u možda najgostoljubiviju", prema Njujork tajmsu. Međutim, arhitekte nastavljaju
da široko koriste staklo koje ugrožava ptice u svojim projektima. Osam od 10 najviših
nebodera na svetu obavijen je staklenim površinama, dok su staklene zgrade koje su
trenutno u izgradnji uključuju The Spiral u Njujorku od BIG, Tour Triangle u Parizu Herzog
& de Meuron i Jeddah Tover od Adrian Smith Gordon Gill.
 
Zgrade sa ogledalom "jednako opasne"
new-york-bird-collisions-melissa-breyer_dezeen_2364_col_0.jpg


Holandski arhitektonski studio MVRDV nedavno je otvorio Depot Boijmans Van Beuningen, zgradu od ogledala u Roterdamu. "Kao i kod svih zgrada sa staklenom fasadom, moguće je da će ptice koje žive u muzejskom parku biti štetno pogođene", rekli su u praksi za Dezeen. „Potpuno providna zgrada, kao što je autobusko
sklonište ili staklenik, verovatno je opasnija za ptice, prema mišljenju stručnjaka,
nego zgrada u ogledalu u kojoj ptica može da vidi da se približava. Međutim,
Piselli je rekao da površine ogledala mogu biti jednako opasne za ptice kao i
providne.
Potpuno providna zgrada, kao što je autobusko sklonište ili staklenik, možda je
opasnija za ptice, prema mišljenju stručnjaka, nego zgrada u ogledalu u kojoj ptica može da vidi kako se približava." Međutim, Piselli je rekao da površine ogledala
mogu biti isto tako opasne za ptice kao transparentne. „Već nekoliko godina se konsultujem sa stručnjacima za ptice i ornitolozima i ono što sam shvatio od njih
je da su i [staklene i reflektujuće fasade] opasne“, objasnio je on. problem",
nastavio je on. „Svi smo videli zgrade koje samo odražavaju pejzaž i ptice
samo misle da mogu da prođu pravo kroz njih."
 
Ni nebo više nije granica...

Danas sam zapevala onu Nedinu:
''Samo je nebo iznad nas, i niko, I NIKO, te ne voli kao JA!'',
iznebuha mi pade na pamet posle mnogo godina, pa sam se nešto onda stresla od psihopatologije tog refrena, a koju ranije nisam ni konstatovala.
Interpretira se kao: ''Utuvi to u glavu, NIKO te ne voli kao JA!'' :eek:

Anyway... Životinjama je zaista ostalo vrlo malo prostora za običan, goli život. Mi smo toliko invazivni i okrenuti nekim sebičnim, a velikim ciljevima, da Bog zaista ima sve manje i manje razloga da nas ne tretira isto kao i mi svet za koji smo zaduženi da sačuvamo.
 
new-york-bird-collisions-melissa-breyer_dezeen_2364_hero4.jpg

Uticaj visokih zgrada na ptice dospeo je na naslovne strane prošle godine kada je
Melisa Brejer, volonterka njujorške dobrotvorne organizacije NIC Audobon, sakupila leševe preko 200 ptica koje su uletele u zgrade Svetskog trgovinskog centra u jednom danu. Brejer je sakupila 226 leševa sa trotoara oko zastakljene kule Svetskog
trgovinskog centra 3 koju je dizajnirao Rogers Stirk Harbour Partners i tornja sa ogledalom 4 Svetskog trgovinskog centra Fumihiko Makija. Mnogo više leševa bilo
je „nepristupačno ili previše oštećeno da bi se prikupilo“, rekla je tada Brejer.

„Ptice ne vide staklo kao čvrstu barijeru i ne mogu da koriste arhitektonske znakove
koje ljudi koriste da znaju kada je staklo prisutno, na primer, stubovi ili okviri vrata“, rekla je za Dezeen. "Oni vide odraz vegetacije u staklu, ili stanište kroz staklo, i pokušavaju da dolete do njega ne shvatajući da postoji čvrsta barijera."

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Ovo mogu da potvrdim,jer na dnevnoj sobi imam stena -vrata koja su sa spoljašnje strane ogledalo..i reflektuje se pejzaž i nebo.
Svake godine se tu zaleti neka ptica i udari se gadno.Bude mi žao.:sad2:
 
Ni nebo više nije granica...

Danas sam zapevala onu Nedinu:
''Samo je nebo iznad nas, i niko, I NIKO, te ne voli kao JA!'',
iznebuha mi pade na pamet posle mnogo godina, pa sam se nešto onda stresla od psihopatologije tog refrena, a koju ranije nisam ni konstatovala.
Interpretira se kao: ''Utuvi to u glavu, NIKO te ne voli kao JA!'' :eek:

Anyway... Životinjama je zaista ostalo vrlo malo prostora za običan, goli život. Mi smo toliko invazivni i okrenuti nekim sebičnim, a velikim ciljevima, da Bog zaista ima sve manje i manje razloga da nas ne tretira isto kao i mi svet za koji smo zaduženi da sačuvamo.
Eto ja bih na prvom mestu trebalo da zamenim to staklo-ogledalo
u dnevnoj sobi..ali skupo je baš mnogo.
 
Ni nebo više nije granica...

Danas sam zapevala onu Nedinu:
''Samo je nebo iznad nas, i niko, I NIKO, te ne voli kao JA!'',
iznebuha mi pade na pamet posle mnogo godina, pa sam se nešto onda stresla od psihopatologije tog refrena, a koju ranije nisam ni konstatovala.
Interpretira se kao: ''Utuvi to u glavu, NIKO te ne voli kao JA!'' :eek:

Anyway... Životinjama je zaista ostalo vrlo malo prostora za običan, goli život. Mi smo toliko invazivni i okrenuti nekim sebičnim, a velikim ciljevima, da Bog zaista ima sve manje i manje razloga da nas ne tretira isto kao i mi svet za koji smo zaduženi da sačuvamo.
bogаЉ je uvek u raju, a Bog, hm, ne pita se ništa... sve je uzročno posledična vezica....
ви људи сте богови, бегови, збегови, и бигови...Па ви видте који сте.

Ali jeste, problem, dal zgrada,dal vlasnici ili slepe ptice... Hm, svašta se treslo ovih par godina, a opet se rodio miš....
Prava divlja ptica to neće uraditi...A opet, ovde druge, su se žrtvovale, nadajući se da će se to vratiti, ali to su mlade duše, tako da....

Живеле птице...А живели и људи на високим спратовима, једино, то да, немир ће се надам смирити....А колико заиста материјал одлучује, хм....
 
Gledajući njihova beživotna telašca ovako, ne da mi je muka, nego poželim da nisam čovek. Oh... evo ga i Dis! :sad2:

Postoje krvoločne životinje, jeste, ali one ne izvrše pomor svega oko sebe samim svojim postojanjem.
Samo je čovek biće koje samim svojim postojanjem, svojom uzvišenom inteligencijom i osećajem za ''dobro, lepo, komforno itd.'' skupo košta sve ostale oblike života na svetu.

Prepoznajem nekoliko vrsta ptičica koje mi stalno posećuju hranilice i često skakuću po bankovima od prozora. Mnogo ih volim!
 
bogаЉ je uvek u raju, a Bog, hm, ne pita se ništa... sve je uzročno posledična vezica....
ви људи сте богови, бегови, збегови, и бигови...Па ви видте који сте.
Da...
Bogalj, samoosakaćeni čovek koji za sebe misli da je Bog! Wow! Odlična operacija nad rečju, ukoliko ste to imali na umu, a možda postoji još insinuacija!
Kad se samo setim onog 11. septembra i rušenja zgrada neboderki na snimcima koji i dan-danas obilaze svet, kao da su... pa, hm... od stakla!? :mrgreen:, nešto bih ipak radije živela što bliže dragoj prirodi, majci prirodi, zemlji.
 
Ne bog je postao Bogalj. A vi ste postali ove druge četri grupe...
A, tako ne može.
Lepo je bilo dok je trajalo.
:rida:

Grupacije koje ste naveli su samo ljudi koji su zastranili i oboleli, što nije čitava civilizacija. Moram da persiram iako smo na nekim temama bliski. Ovde smo stranci.
Isključili ste sebe iz polemike:
A vi ste postali ove druge četri grupe...
Smatrate se boljim od svih?

Ne, Indigo3 ne funkcioniše tako. Čak i kad lamentujem, kritikujem, ačem i bučem, to je jer imam mnogo nade i ljubavi za nas plus ostala živa bića, a ne da bih bilo koga prozvala i nagrdila.
 
Šta će novo da nam rade, veliko je pitanje...
Ljudi, sklanjajte se iz tih vertikalnih sardina, betonskih zatvora!
Spustite se na zemlju i figurativno, i bukvalno.
Ostvarite kontakt sa zemljom, na zemlju se vratite, kad i ako se zavrnu česme, daj Bože da neće, zemlja je ta koja daje sve za preživljavanje.
Gore nema ničega.
 
Šta će novo da nam rade, veliko je pitanje...
Ljudi, sklanjajte se iz tih vertikalnih sardina, betonskih zatvora!
Spustite se na zemlju i figurativno, i bukvalno.
Ostvarite kontakt sa zemljom, na zemlju se vratite, kad i ako se zavrnu česme, daj Bože da neće, zemlja je ta koja daje sve za preživljavanje.
Gore nema ničega.
Lepo ste se ispričali,ali vratite se na temu o pticama i staklu..
Ptice ne mogu da vide staklo. To nisam znala,samo sam primetila kod sebe
na staklu dnevne sobe..Ima li načina da pomognemo.
 
Da, gubim se jer nemam to ''ogledalo'' staklo.
Desilo mi se više puta leti da kod otvorenog prozora ptica uleti u moju sobu.
Samim tim što je uletela u zatvoren prostor, ona gubi pojam o tome gde treba da leti. Izubija se, ošamuti, odspava malo onesvešćena od toga kako je sama sebe izubijala, i ja je spakujem i pripremim da sa banka prozora poleti.
To mi se desilo do sad više puta...
Šta je fora i zašto ulete u moju sobu, ne znam.
Ni u jednu drugo ne ulete, mada su nam vazda prozori otvoreni.
 

Back
Top