Psihologija navijača i razlika između navijača i huligana

dalja replikacija imitacije izvan svake kontrole, gde se gubi cak i izvorno secanje na original, i na to se prevashodno manupulantski i racuna (simulacija).
@neoplanta samo mi izmeni ovu poslednju rec, umoran sam pa nisam video lepo, a u njoj je sva poenta...nije simulacija, to je prethodni, 2.stepen, vec tkz.- simulakrum. ;)
 
Postoji ogromna razlika izmedju navijaca i huligana.
A razlika je samo u jednom, jako bitnom:
Navijac ne cini krivicna dela.
Napravi neki sitan prekrsaj za koji ide neka manja novcana kazna, i to je to.
Ili ne napravi nijedan (moj ex kolega, koji je najvatreniji navijac partizana kojeg znam, nikad nije mrava zgazio, u zivotu nije saobracajnu kaznu platio).

Toliko.
 
Sportski događaji kao što je fudbalski meč treba da bude mesto gde možeš povesti sina sa sobom i ne brinuti se da li će nastati neredi potaknuti od budala, huligana i nasilnika raznih vrsta.
Био сам на једном таквом дешавању у Бечу пре пар седмица.
Долазе деке и баке са унучићима...
Носе помфит, кокице или огромне переце...
иду породично и гледају оно што схватају као неку врсту позоришта.
Њима је то ДОГАЂАЈ, а не борба на живот и смрт.
За то време, клинци од 17 година у просеку у ограђеном простору нешто као певају и навијају.
На било какав инцидент тако би их пребила полиција да је то страшно.
Казне су огромне после, и новчане и затворске...
Постоје и тамо хулигани, и те како...али ретко се бију испред стадиона, а на њему скоро никад...
Психологија масе је чудо, али репресија такође ради посао понекад,
 
Poslednja izmena:
Postoji ogromna razlika izmedju navijaca i huligana.
A razlika je samo u jednom, jako bitnom:
Navijac ne cini krivicna dela.
Napravi neki sitan prekrsaj za koji ide neka manja novcana kazna, i to je to.
Ili ne napravi nijedan (moj ex kolega, koji je najvatreniji navijac partizana kojeg znam, nikad nije mrava zgazio, u zivotu nije saobracajnu kaznu platio).

Toliko.
Nanosenje lake, teske tjelesne ozljede je itekako kazneno djelo. Radim na hitnom pa znam.
Naravno ima puno vise OK navijaca samo oni se niti ne spominu jer nekolicina napravi sranje. Davnih dana dok sam zivio u Veroni nakon utakmice su njihovi navijaci hodali ulicama posred cest, palili su baklje, pjevali, ali nista lose nisu radili. Toliko mi se urezalo u pamcenje jer do onda sam znao samo za tuce s utakmica. Nisam isao na utakmice nego sam znao te ekstremnije navijace.
 
Nanosenje lake, teske tjelesne ozljede je itekako kazneno djelo. Radim na hitnom pa znam.
Naravno ima puno vise OK navijaca samo oni se niti ne spominu jer nekolicina napravi sranje. Davnih dana dok sam zivio u Veroni nakon utakmice su njihovi navijaci hodali ulicama posred cest, palili su baklje, pjevali, ali nista lose nisu radili. Toliko mi se urezalo u pamcenje jer do onda sam znao samo za tuce s utakmica. Nisam isao na utakmice nego sam znao te ekstremnije navijace.

Ako je naneo nekom tesku telesnu povredu, poconio je krivicno delo -> nije vise navijac nego huligan.
 
Grčki navijač (29) preminuo je od više uboda nožem zadobijenih tokom tuče više desetina navijača koja se dogodila dan pre utakmice trećeg kola kvalifikacija za Ligu šampiona na stadionu AEK-a u atinskom predgrađu Nea Filadelfija.

Evo kako je reagovala Grčka:

Grčko tužilaštvo podnelo je danas krivične prijave protiv 104 huligana nakon sukoba navijača Dinama iz Zagreba i AEK-a u ponedeljak u Atini u kojem je poginuo grčki državlljnain.
Svi su privedeni, osim jedne osoba koja je hospitalizovana, prenosi grčka "Prototema".



grčka,, navijači,, sukobi,

Izvor: Tanjug (Petros Giannakouris (STF))

Njima se na teret, pored četiri teška krivična dela (članstvo u zločinačkoj organizaciji, ubistvo iz nehata, eksplozija i posedovanje eksploziva), stavljaju i dela remećenje javnog reda i mira, oštećenje tuđih stvari, nedozvoljeno nošenje oružja, upotreba oružja i posedovanje baklji.
Grčki mediji navode da nadležni organi ispituju mobilne telefone svih uhapšenih koji su zaplenjeni kako bi se identifikovao izrvšilac ubistva 29-godišnjeg navijača grčkog AEK-a.
 
Poslednja izmena:
Oni inače imaju veoma fanatične i impulisivne ljude kao i svi na Mediteranu.
Međutim, za razliku od temperamenta, koji se teško obuzdava...
neke druge stvari se mogu preventivom sprečiti.
Kod njih to ne postoji jer oni žive od danas do sutra.
Mi smo im tu najsličniji.
Sve zemlje imaju probleme sa huliganima koji sebe nazivaju navijačima.
Ali, na Mediteranu je ta njihova mrzovoljnost uzela danak.
Mnogi su ozbiljniji severnjici, a pogotovo Turci i Rusi.
 
Oni inače imaju veoma fanatične i impulisivne ljude kao i svi na Mediteranu.
Međutim, za razliku od temperamenta, koji se teško obuzdava...
neke druge stvari se mogu preventivom sprečiti.
Kod njih to ne postoji jer oni žive od danas do sutra.
Mi smo im tu najsličniji.
Sve zemlje imaju probleme sa huliganima koji sebe nazivaju navijačima.
Ali, na Mediteranu je ta njihova mrzovoljnost uzela danak.
Mnogi su ozbiljniji severnjici, a pogotovo Turci i Rusi.
Misliš da je propust organizatora? Vrlo moguće, mada utakmica nije bila visokog rizika?
Ne znam, zato pitam.
 
Misliš da je propust organizatora? Vrlo moguće, mada utakmica nije bila visokog rizika?
Ne znam, zato pitam.
Била је виског ризика.
Званично је ЗАБРАЊЕН долазак Хрвата у Грчку као и Грка у Хрватску.
Ипак су, као што видимо, хулигани нашли начин да допутују.
А извештају су долазили до Грка, но они су се правили блесави.
Менталитет и колективна психологија су им ужасни.
Скоро је било нешто много горе од овга, сви медији су писали...
оно кад је шеф станице отишао на неко славље "на кратко", а сигнал се покварио...
и погибе 90 људи у возу,,,
Грци су ту међу најгорима у Европи, у ток колективном јавашлуку и психологији "лако ћемо".
 
Da, bilo šta je bilo a biće dalje s njima ono što mora.
Sada bih volela da analiziramo lepši ugao navijanja. Tu mislim na sreću navijača kada njihov tim pobedi - verujem da još mesec dana traje euforija kod njih :gace::brus:

i to je lepo-doživljaj kao da si sam TI pobedio,
i mislim da je to jedna od stvari na koje se misli kada se kaže da je fudbal najvažnija sporedna stvar na svetu!
 
Poslednja izmena:
Tko su zapravo navijači?

Navijači su osobe, jedna ili više njih u skupini koje svojim navijanjem ohrabruju pojedinca, par ili skupinu ljudi u izvedbi određene psiho-fizičke aktivnosti, uz pomoć određenih sredstava ili bez njih, a u svrhu kako vlastitog tako i zadovoljstva onoga za koga navijaju. - ovu stručnu definiciju nudi wikipedia.

Uočavam opće nerazumijevanje između pojmova navijač, simpatizer, huligan..., pa bi bilo dobro da se to pojasni.

Navijači su skloni euforiji kad njihov tim pobjeđuje, ali i tuzi kad gubi. Dakle, emocije su ovdje vrlo bitan faktor.
Ovdje se misli i na psihologiju mase, grani socijalne psihologije koja pokušava dokučiti ponašanje ljudi u većoj grupi. Čini se da su tu mnoge stvari zarazne. Reakcija jednog navijača zapravo potiče na reakciju većinu ostalih navijača.

Međutim, meni osobno su mnoge stvari nejasne. Primjerice, zašto su navijači često u sukobu sa zakonom i određenim državnim organima reda? Gotovo da nema kluba u kojem ne postoji jaz između uprave i navijača. I jedni i drugi pokušavaju svojatati ime tog kluba, ali prvi su na moćnijoj poziciji, pa odatle vjerojatno taj otpor navijača koji ne mogu prihvatiti da netko moćniji upravlja "njihovim" klubom.

Što je sa imenima koje nose određene navijačke skupine? Redom su to imena koja strše, kojima se možda indirektno želi pokazati moć te grupe.

Mnogi se povezuju s Bogom i vjerom, što je zapravo čisti pokazatelj potrebe za pripadnošću nekoj zajednici.

Što vi mislite o ovome? Jesu li navijači problem društva kako ih se u medijima okarakteriziruje? Je li ispravna njihova borba za vlastita prava? Može li se promijeniti mišljenje onih koji se ne smatraju pripadnicima tih skupina da ne žele s djecom dolaziti na stadion, te paralelno pripadnika tih skupina o ostalima da se ne miješaju ako ne razumiju tu jedinstvenu svijest i pokret.



Zašto su neki navijači divlji i puni frustracija?



Zašto pravi navijači ne podržavaju policiju u borbi protiv ekstremnih nasilnika?
nepoverenje u policiju je globalna bolest manje-vise kod svih naroda. Gradjani shvataju da je policija tu da stiti sistem, a to su danas tajkuni i politicari, a ne ne da stiti narod. Pogledajmo kolko cveta kriminal pa ce nam biti jasno koji je zadatak policije.
 

Back
Top