Pseudo zanimanja

Njihov posao je da se termini ispostuju, Recimo u mojoj firmi svaki dan dok imamo remont kosta 2 milina eura, veoma bitno je da se termijn ispostuje i remont na vrijeme zavrsi, plate i bonusi koje dobijes su smijurija u odnosu na gubitak koji se svaki dan pravi ako se termijn ne ispostuje. Radio sam nekada te poslove.
Imas radnika koji je odgovoran za svoj deo ... ako ne uradi otkaz... Ovaj field inzenjer ti prica pricu o kojoj ni sam nema pojma
 
Pa ne znam, evo, svi projekt menadzeri sa kojima sam radio su radili bar 50% vise sati od mene, imaju veliku odgovornost (njih trpaju oozgo ako nesto ne valja u vezi sa projektom, ako se ne isporuci ono sto se trazi, programeri ih trpaju odozdo ako nesto nisu odradili kako treba....)

Ja, licno, nikad ne bih radio taj posao osim ako bi mi ponudili bezobrazno velike pare.
zato je pseudo zanimanje... ovi odozgo traze nesto od njih sto ne mogu da urade jer oni ne rade vec su prenosioci informacija, a programeri odozdo ih trpaju jer im kažu da ne razumeju neke stvari jer nisu programeri i ne znaju taj posao. Dakle oni su spona izmedju jednih i drugih a fora im je da organizuju. Sta da organizuju kad ne znaju o cemu se radi ?! Mogu samo da prenose informacije, a za to vec imas softvere koji sami rade. Programeri sami pisu dokle su stigli sa taskovima ili ako nisu programeri inzenjeri, ekonomisti itd. ..
 
Ne moze meni nadredjeni da bude neko ko ne zna taj posao... ima li veće kontradikcije ?! Dobro je da si odustao jer da si nastavio dolazio bi kući u 23.00
O kojem se poslu radi, mozda taj tvoj ne zna sto ne znaci da je posao bez veze, Project menadzment je velikim dijelom zasluzan za blagostanje i napredak koje imamo danas jer ni jedan veliki projekat danas ne bi bio moguc bez projekt menadzmenta.
 
zato je pseudo zanimanje... ovi odozgo traze nesto od njih sto ne mogu da urade jer oni ne rade vec su prenosioci informacija, a programeri odozdo ih trpaju jer im kažu da ne razumeju neke stvari jer nisu programeri i ne znaju taj posao. Dakle oni su spona izmedju jednih i drugih a fora im je da organizuju. Sta da organizuju kad ne znaju o cemu se radi ?! Mogu samo da prenose informacije, a za to vec imas softvere koji sami rade. Programeri sami pisu dokle su stigli sa taskovima ili ako nisu programeri inzenjeri, ekonomisti itd. ..
Ne ide to bas tako, ne znam koliko kompleksnim projektima si se bavio, ali to uopste ne ide tako :)
Projekt menadzeri su i te kako potrebni.
Prvo, nisu uopste prenosioci informacija.
Project manadzer dobije odozgo input u vidu "hocu proizvod takav i takav, koji sluzi za to i to, radi to i to". I on mora da dostavi proizvod, da organizuje kompletan razvoj proizvoda sa izvodjacima (inzenjerima, programerima, kime god), i da dostavi ono sto se od njega ocekuje.
Pri tome, organizuje taskove, prioritizira, kontrolise QA, kontrolise sve izlaze, ima odredjeni budzet, raspolaze budzetom, motivise, nagradjuje, pegla kad nesto treba da se ispegla....u sustini, to je najodgovorniji posao u firmi.
I nema sta project manadzer da zna ista o programiranju da bi bio software project manager, mora samo da bude odlican organizator posla i lider razvoja projekta.

Na kraju krajeva, ako mislis da je to tako lak posao, i da je samo prodavanje magle, a pri tome predobro placeno, zasto ga ne radis? :)

P.S.
E, da, dodaj na to da se ovaj input sa pocetka mog teksta, koji PM dobije odozgo, jako cesto menja, sto i te kako otezava ceo posao.
 
Ti branis svoju struku...ako brani je.... Koliko je samo mladih otislo na te fast food fakultete, zavrse ih za 3, 4 godine i onda moraju da ih zaposle, a nisu vični ni u jednoj oblasti ... nego u reči...a tvrdim da ni lektire nsu čitali.
Ne branim, meni je to bilo robija i pretezak posao, daleko je lakse biti fild inzinjer ili supervijzer koji nadgleda posao. Ja radim u petrohemijskoj industriji, kad se novi projekat radi ili remont u fabrici tu dodje 50 firmi sa svih strana svijeta 1000 radnika iz raznih firmi ti se pojavi od jednom u fabrici koji pricaju druge jezike, hiljade dijeova koje treba rastaviti popraviti ili promjeniti i sve ispravno sastaviti, to ljudi kad vide koji imaju manje iskustva ne vjeruju da ce se ikad vise ponovo sastaviti, znas li ti koja ti faca moras biti da to sve regulises, isplaniras i da se to sve ponovo pokrene i to jos na vrijeme, nisi ni svjestan kakvu si glupu temu otvorio.
 
Ne branim, meni je to bilo robija i pretezak posao, daleko je lakse biti fild inzinjer ili supervijzer koji nadgleda posao. Ja radim u petrohemijskoj industriji, kad se novi projekat radi ili remont u fabrici tu dodje 50 firmi sa svih strana svijeta 1000 radnika iz raznih firmi ti se pojavi od jednom u fabrici koji pricaju druge jezike, hiljade dijeova koje treba rastaviti popraviti ili promjeniti i sve ispravno sastaviti, to ljudi kad vide koji imaju manje iskustva ne vjeruju da ce se ikad vise ponovo sastaviti, znas li ti koja ti faca moras biti da to sve regulises, isplaniras i da se to sve ponovo pokrene i to jos na vrijeme, nisi ni svjestan kakvu si glupu temu otvorio.
samo ti brani liberalni kapitalizam ...
 
Čovek govori o gomili nabedjenih stručnjaka koje guraju na mesta čiji posao već obavlja neki od inženjera ili komercijalista ili sve jedno ko iz proizvodnog procesa.....a ne o korporacijskim ili kompanijskim menadžerima, jer njih i ne vidi...
 
To mozes sa nekim sitnim stvarima, ozbiljne projekte koji donose desetine miliona na godisnjem nivou od kojih kompanija, bukvalno, zivi, ne mozes tek tako da napravis sam i sam plasiras.
Vidi se da si jako zelen :)
pricao sam sa radnicima. Bili su najobicniji qa testeri ali su radili mnogo... to je slabiji posao od programera ali ipak posao. Svaki je bio zaduzen za svoje deo.
Na kraju je devojka project menadzerka predstavila poslovni uspeh kao svoj , a ona je samo uradila kolaž od testova svakog svog radnika i spojila u jedan... Dakle salagalica
 
Poslednja izmena:
da projekte neko mora da sastavi iz gomile delića
:zcepanje: Slagalica .... lego kockice ..... hahahahaha
a gde je razmisljanje oko algoritma kad programeri razbijaju glave kad treba neki problem da se resi...pa gde je to da se uzmu sve opcije u obzir...pa odbrana od bagova.... pa nesvakidasnje situacije..... a ova PM slaze lego kockice ...
 
Poslednja izmena:
pricao sam sa radnicima. Bili su najobicniji qa testeri ali su radili mnogo... to je slabiji posao od programera ali ipak posao. Svaki je bio zaduzen za svoje deo.
Na kraju je devojka project menadzerka predstavila poslovni uspeh kao svoj , a ona je samo uradila kolaž od testova svakog svog radnika i spojila u jedan... Dakle salagalica

Zasto mislis da privatne kompanije toliko placaju PM, ako je to nepotrebno?
 
Zasto mislis da privatne kompanije toliko placaju PM, ako je to nepotrebno?
Ako si čitao farmu životinja gde svinje upravljaju znao bi.
Inače firmama treba neka bitanga koja bi upregla radnike ne samo da rade, jer radnici i rade, nego da ih drze u strahu, ucenama zbog profita a i zbog komoditeta..gde oni manje rade a radnici tegle... itd.
 
Ako si čitao farmu životinja gde svinje upravljaju znao bi.
Inače firmama treba neka bitanga koja bi upregla radnike ne samo da rade, jer radnici i rade, nego da ih drze u strahu, ucenama zbog profita a i zbog komoditeta..gde oni manje rade a radnici tegle... itd.

Nikad me nijedan PM nije drzao ucenom zbog profita :)
Mislim da zaista nemas pojma o cemu pises, ovo postaje vec smesno :D
 
Braniš svoju struku... gomila lopovskih fakulteta koji su dali gomilu menadzera koji us zavrsili faks za dve i po godine ... Singidunum... Megatrend... Braca Karic, .... zecevic .... ima ih milion
Sine, ja sam software developer sa vise od 20 godina iskustva, zavrsio i osnovne i postdiplomske studije na drzavnom fakultetu :)
Sada vlasnik firme, i programiram vrlo malo, uglavnom kontrolisem sta drugi rade.
Radim sa projekt menadzerima cele svoje karijere i iz iskustva sa obe strane ti kazem da to ne da nije prodavanje magle, nego je jedna od najvaznijih uloga u razvoju proizvoda, pogotovo softverskog.

Dakle, ne branim svoju struku, i da prartis fabulu, video bi da sam ranije napisao da taj posao ne bih radio osim ako bi me neko brutalno dobro platio (pod tim brutalno dobro misim na cifre od bar 300.000 evra godisnje).
 

Back
Top