PRP kolena - lično iskustvo

polarico

Početnik
Poruka
9
Pošto nisam našao nešto konkretno u vezi ove teme želeo bih napisati svoje lično iskustvo.
Oštećen meniskus kolena imam zadnjih 5 god. Na MRI snimku je navedena lezija i ruptura meniskusa. U više navrata radjene kinezi i fizikalne th bez nekog velikog uspeha,
uzimao preparate glukosamin-sulfata malčice je pomoglo, za razne kremice i mazalice besmisleno i pisati koliko su bile bez efekta.
Nedavno sam radio PRP kolena (pre 2mes.) - plazma za koleno (mešano sa hijaluronom)
jer sam čuo da je to vema efikasna metoda za takve probleme. Ovo košta oko 300e u zavisnosti gde se radi.
(iz etičkih razloga nenavodim ordinaciju koja je poznata i korektna)

Kod mene meniskus na kolenu ima oštećenje na unutrašnjoj strani kolena a inekciju prp sam dobio sa spoljasnje strane sa obrazlozenjem da se to proširi po celom kolenu . Moj licni doživlja je taj da je kod mene sav taj sadržaj ostao upravo na tom delu kolena gde sam i dobio inekciju i da to uopšte nije otišlo do dela kolena koji treba da se leči.

E sad posle ovoga slede činjenice , a to su :
1) U mom slucaju posle prp kolena - mene koleno i nadalje boli istim intenzitetom kao i ranije - sa unutrašnje strane.
2) Sada imam bolove i sa spoljašnje strane kolena gde sam dobio inekciju prp a taj deo kolena me nije boleo pre pomenute inekcije.

Ovu temu sam napisao isključivo na osnovu ličnog iskustva i to iz razloga da na neki način skrenem paznju da koliko god da se neke metode smatraju bezbednim i efikasnim kada čitate reklame i slušate preporuke za njih , to nemora da znači da su one zaista tako dobre u praksi.

Zaključak - na osnovu svega ovoga je da je moje koleno sada trenutno u lošijem stanju nego pre davanja prp inekcije ,
mogao bih reći da prp metoda meni konkretno za koleno nije pomogla.
 
Predložili su mi prp kolena ( obzirom da je debljina hrskavice kod mene dobra ali je hrskavica oštecena u smislu da ima napuknuće) i ja sam uradio prp koji nazalost nije dao rezultate , čak imam nove bolove sa one strane kolena gde je dat prp.

Predlozice ti na kraju i operaciju kolena, ja licno ( ali to je samo moj stav i misljenje jer je meni lako da pricam
o operaciji, a nemam probelm sa kolenom) bih operisala koleno, ako bi to bilo resenje za prestanak bolova.
Ove alternativne metode, a taj PRP to jeste mozda su nekome i pomogle, ali tebi recimo nisu, a izgleda
da nisu nikome.
 
Upravo zbog toga sam objavio ovo svoje licno iskustvo (koje se jos nije zavrsilo) jer je to tema o kojoj svi govore, a ja sam je i uradio,
a da se pitam sada milion posto da je nebih radio jer uopšte nisam zadovoljan rezultatom.

Ljudi rade i mnogo neprijatnije, ali i skuplje tretmane u nadi da ce se lisiti bolova
ili bolesti. Ocigledno je nekima to pomoglo, makar i mentalno, tebi nije, ja bih, da sam
n tvom emstu, ali ako stvarno imas nepodnosljive bolove, ipak malo prostudirala iskustva
sa operacijama kolena.
 
Upravo zbog toga sam objavio ovo svoje licno iskustvo (koje se jos nije zavrsilo) jer je to tema o kojoj svi govore, a ja sam je i uradio,
a da se pitam sada milion posto da je nebih radio jer uopšte nisam zadovoljan rezultatom.
Moraju i ti lekari koji su ti preporucili PRP da znaju da nije isto dejstvo na svim ljudima i da li su dobro ustanovili tvoje stanje i nasli pravu dijagnozu.Idi kod nekog drugog specijaliste sa tim snimcima koje si imao ranije.Mozda ce ti pogledati malo bolje i preciznije reci kakav je problem.Nemoj trpeti bolove,nije dobro za organizam uopste.Meni su tako nekoliko snimak MR gledali sa dignutom tukom i to kroz prozor,a zna se kaka se gleda bilo koji snimak.Ima svoje mesto i sijalice iza,a treba poiedinacno svaki snimak pogledati dobro,jer ih ima mnogo na onom jednom filmu.nemoj se igrati teraj dalje dok ti ne otkriju tacno sta je i da mozes to da lecis na vreme.Sa hrskavicama na zglobovima se nije za igrati.
 
PRP je najobičnije centrifugiziranje krvne plazme koje se obogati kasnije ili hijaluronom ili nekim drugim sredstvima. Ne koristi se samo kod oštećenog meniskusa, već se mnogo više koristi u kozmetologiji za osvežavanje lica, takodje se eksperimentalno koristi i za stimulaciju kose kod ćelavih ljudi, za povećeanje osetljivosti klitorisa... ma na puno polja, ali ne upali uvek. Najviše pomaže u kozmetologiji. Medicinski tehničar koji radi na transfuziologiji,to može da uradi jer tamo imaju centrifugu. Cena oko 50e.
 
Poštovani POLARICO,

Ono što možete sami da uradite za sebe , to je definitivno jačanje mišića kvadricepsa. Ta grupa mišića kada oslabi , a naročito mišići iz grupe poput vastus lateralisa i rectus medijalisa, tada nažalost koleno preuzima ulogu mišića. Trpi velika opterećenja i hrskavica se mnogo više i brže troši a to za soboom povlači i gomilu problema u oštećenim elementima kolena koji su direktno ili indirektno povezani sa hrskavicom.Ako ne možete da se oslanjate na tu nogu zbog bolova u kolenu, nadjite neku ozbiljnu ordinaciju ili ambulantu za fizikalnu terapiju koja ima klinički ems I te mišiće će vam jačati kompljuterski bez opterećenja meniskusa.

Odustanite od raznih mazalica, gelova , kurs masera , svemogućih difovaca koji sve leče i sličnih budalaština.

Znači, ozbiljan fizijatar, ortped ili dobar fizioterapeut koji ima iskustva sa tim. Mislim da si iz Beograda, pa nema svrhe da ti preporučujem u Novom Sadu. Ja sam inače ortoped, ali ne radim privatno , da ne bude da reklamiram sebe.
 
Hvala svima na odgovoru!
Evo da se javim sa novim informacijama..... od prethodnog javljanja je proslo nepune dve nedelje, znaci sada ima oko dva i po meseca od prp.
Opisane tegobe na mestu davanja prp su u toku zadnjih 10 dana prestale i iscezle. Sada je bolje.
Vezbe su uključene, svestan sam da mišići učestvuju 49% u celoj priči, to je zaista tačno.
Sto se tiče tegoba na mestu povrede kolena-meniskusa , one su za nijansu bolje ali su još prisutne.
Sačekacu jos par nedelja, pa cu napisati kakvo je stanje posle 3 meseca od prp.
 
Ja u četvrtak imam zakazan PRP tretman jer mi je koleno opasno stradalo u saobraćajnoj nesreći i ne znam šta da očekujem.
Meni su u državnoj bolnici dali i skroz pogrešnu dijagnozu i prepisali skroz pogrešnu terapiju.
Na jednoj privatnoj klinici kada sam čula mišljenje lekara ostala sam u šoku i bez razmišljanja sam tražila da mi daju prvi slobodan termin koji imaju bez obzira na cenu ali sada kako dani prolaze i što više razmišljam pitam se koliko će terapija biti uspešna i da li je postojala neka alternativa.

Ne znam da li ovde ima nekog ko je stručan a voljan da mi iznese svoje mišljenje na osnovu dobijene dg.
 
Ja u četvrtak imam zakazan PRP tretman jer mi je koleno opasno stradalo u saobraćajnoj nesreći i ne znam šta da očekujem.
Meni su u državnoj bolnici dali i skroz pogrešnu dijagnozu i prepisali skroz pogrešnu terapiju.
Na jednoj privatnoj klinici kada sam čula mišljenje lekara ostala sam u šoku i bez razmišljanja sam tražila da mi daju prvi slobodan termin koji imaju bez obzira na cenu ali sada kako dani prolaze i što više razmišljam pitam se koliko će terapija biti uspešna i da li je postojala neka alternativa.

Ne znam da li ovde ima nekog ko je stručan a voljan da mi iznese svoje mišljenje na osnovu dobijene dg.

A od kud znas da je dijagnoza iz " drzavne bolnice" pogresna?
Kako je glasila ta dijagnoza?
Inace, ako se vratis nekoliko postova unazad, videces da je forumas
Polarico i sam imao taj tretman pa procitaj njegovo iskustvo.
 
Jako je prosto.
Meni su u državnoj bolnici rekli da imam samo nagnječenje i otresli su me onako kako oni znaju a ja sam kontala da to nije baš tako naivno jer znam koliko me je bolelo i nikakvog napretka nije bilo.

Mesec dana sam se mučila i imala totalnu disfunkciju kolena i potražila sam mišljenje drugog lekara.
Rađena mi je dijagnostika na sasvim drugi način gde se jasno vidi u kom stanju mi je koleno i šta se tu desilo.

Nije mi bilo potrebno da budem stručnjak da vidim na snimku šta je i koliko oštećeno.

A što se iskustava tiče ima i pozitivnih i negativnih, pročitala sam i iskustvo ovog člana ali ne bih se vodila time.
Da sam se vodila pozitivnim iskustvima na koja sam naletala na nekim drugim stranicama ne bih se pitala šta i kako nego bih bila u fazonu "ma to je to 100%" ali isto tako ne mogu ni da se u potpunosti obeshrabrim i budem u fazonu da će tretman biti promašaj nakon pročitanih par negativnih iskustava.
 
Jako je prosto.
Meni su u državnoj bolnici rekli da imam samo nagnječenje i otresli su me onako kako oni znaju a ja sam kontala da to nije baš tako naivno jer znam koliko me je bolelo i nikakvog napretka nije bilo.

Mesec dana sam se mučila i imala totalnu disfunkciju kolena i potražila sam mišljenje drugog lekara.
Rađena mi je dijagnostika na sasvim drugi način gde se jasno vidi u kom stanju mi je koleno i šta se tu desilo.

Nije mi bilo potrebno da budem stručnjak da vidim na snimku šta je i koliko oštećeno.

A što se iskustava tiče ima i pozitivnih i negativnih, pročitala sam i iskustvo ovog člana ali ne bih se vodila time.
Da sam se vodila pozitivnim iskustvima na koja sam naletala na nekim drugim stranicama ne bih se pitala šta i kako nego bih bila u fazonu "ma to je to 100%" ali isto tako ne mogu ni da se u potpunosti obeshrabrim i budem u fazonu da će tretman biti promašaj nakon pročitanih par negativnih iskustava.

Moj ti je savet da to ipak uradis, ja sam nedavno razgovarala sa jednim specijalistom sa fizikalnu terapiju
( pitala sam bas u vezi te terapije), on mi je rekao da je i sam imao pacijente koji su to radili ( ne kod njega jer se to
u njegovoj ustanovi i ne radi) i da su bili zadovoljni, on licno sumnja u neki dugotrajan uspeh toga, ali on nije naucnik,
ne bavi se ispitivanjima te metode. Ja bih u svakom slucaju pokusala. Nece ti to poremetiti situaciju s kolenom.
 
Lekar kod kog sam ja bila je specijalista sportske medicine inače, svojevremeno je bio i zvanični lekar jedne od naših reprezentacija i iza sebe ima preko 700 intervencija upravo kolena.
Ne sumnjam u njegovu stručnost na osnovu iskustva koje nosi ali upravo to što si napisala je ono što me muči - da li je to samo kratkoročno rešenje ili taj vid terapije donosi dugotrajan uspeh.

No, bilo kako bilo mislim da trenutno nemam baš nekih opcija i verujem da mi ovo neće odmoći ukoliko mi ne pomogne samo eto, ne znam šta mi je činiti ako ne dobijem pozitivne rezultate.
 
Lekar kod kog sam ja bila je specijalista sportske medicine inače, svojevremeno je bio i zvanični lekar jedne od naših reprezentacija i iza sebe ima preko 700 intervencija upravo kolena.
Ne sumnjam u njegovu stručnost na osnovu iskustva koje nosi ali upravo to što si napisala je ono što me muči - da li je to samo kratkoročno rešenje ili taj vid terapije donosi dugotrajan uspeh.

No, bilo kako bilo mislim da trenutno nemam baš nekih opcija i verujem da mi ovo neće odmoći ukoliko mi ne pomogne samo eto, ne znam šta mi je činiti ako ne dobijem pozitivne rezultate.
Da ti odmogne i ne moze, a sad si "prelomila" pa idi. Moze samo da ti pomogne.
 
Nešto meni nije dalo mira i danas sam potražila još jedno mišljenje na drugoj klinici.
Ista dijagnoza kao na prethodnoj privatnoj ali skroz drugačija terapija.

U četvrtak imam zakazano na trećoj pa ću videti šta će mi tamo reći.
Za sad sam odložila PRP tretman.
Ja sam to juce htela da ti predlozim, ali sam mislila da si se odlucila za ovo i da ce tako ostati.
Ako se odlucis na ovaj PRP tretman pitaj lekara da li je to i neko trajno resenje, da li bi morala da
ponavljas to jednom godisnje jer to bas nije dzabe koliko sam shvatila. On je jedini
koji ima neku statistiku o pacijentima koji su imali taj tretman.
Dijagnoza je nagnjeceno koleno?
 
Dijagnoza mi je sledeća:
Enzensitis patellae; Laesio LCM; Retinaculi medialis; Cornu posterior menisci medialis et lateralis; Chondromallatio patellae gr min.

Ja sam bila zbunjena skroz i bilo mi je u glavi samo da što pre to rešim, zato sam odmah i zakazala ali kako su dani prolazili i kako sam sve više razmišljala rešila sam da poslušam dečka i potražim još koje mišljenje.

Danas mi je rečeno da meni zapravo treba artroskopija pre svega kako bi mi iščistili koleno od svih iskidanih i smrvljenih delova hrskavice i ligamenata pa tek onda fizikalna.
PRP mogu a i ne moram, po slobodnoj volji ali nikako pre te artroskopije.
 
Dijagnoza mi je sledeća:
Enzensitis patellae; Laesio LCM; Retinaculi medialis; Cornu posterior menisci medialis et lateralis; Chondromallatio patellae gr min.

Ja sam bila zbunjena skroz i bilo mi je u glavi samo da što pre to rešim, zato sam odmah i zakazala ali kako su dani prolazili i kako sam sve više razmišljala rešila sam da poslušam dečka i potražim još koje mišljenje.

Danas mi je rečeno da meni zapravo treba artroskopija pre svega kako bi mi iščistili koleno od svih iskidanih i smrvljenih delova hrskavice i ligamenata pa tek onda fizikalna.
PRP mogu a i ne moram, po slobodnoj volji ali nikako pre te artroskopije.

Ja sam sad malo citala po nemackim forumima o toj PRP, i moracu da te razocaram jer ljudi koji su dobijali
i 5x i dalje imaju bolove, osete poboljsanje, ali to traje dve-tri nedelje i onda ispocetka.
To je sada postala moda, lak i jednostavan nacin za dodatne zarade, a komplikacije ne postoje jer se radi
o sopstvenoj krvi.

Usput sam nasla i nesto drugo, ovo samo kao interesantna informacija, ti ces sigurno morati prvo da
radis ovako kako su ti rekli.

Jedan jako poznati nemacki sportski lekar koji leci fudbalere od povreda, slavna licnost u ortopediji,
koristi kod povreda kolena Actovegin . I to je inekcija, bila je i na listi dopinga, sad je skinuta sa liste,
ali ti nisi sportistkinja svetskog glasa i ne ides na Olimpijadu.

Obavezno javi da li ti je potvrdjena ova dijagnoza.
 
Meni su danas rekli da bih čak i sa uspešnom PRP terapijom imala problem ako mi prvo ne očiste koleno jer ti fragmenti svega raspadnutog bi smetali, ništa ne bi moglo da sraste kako treba i osećala bih i dalje bolove i imala otoke i to bi tako u nedogled išlo tako da ima smisla to što ljudi pišu da im bude ok pa onda ponovo sve.
Tretmani su stvarno preskupi za standard u Srbiji i žalosno je što je lekarima postao imperativ novac a ne to da zaista nekom pomognu.
 
Meni su danas rekli da bih čak i sa uspešnom PRP terapijom imala problem ako mi prvo ne očiste koleno jer ti fragmenti svega raspadnutog bi smetali, ništa ne bi moglo da sraste kako treba i osećala bih i dalje bolove i imala otoke i to bi tako u nedogled išlo tako da ima smisla to što ljudi pišu da im bude ok pa onda ponovo sve.
Tretmani su stvarno preskupi za standard u Srbiji i žalosno je što je lekarima postao imperativ novac a ne to da zaista nekom pomognu.

Kod tebe je sada najvaznija ta atroskopija i vezbe svakog dana, tako tri nedelje, kazu da oporavak traje 2-3 nedelje.
 
PRP се показао као шећерна водица.
Људи који га раде и живе од њега га, нормално, и радо препоручују, али на званичној медицинској мрежи још увек нема доказа да је та метода успешна у лечењу било чега.
Кад су зглобне хрскавице уништене ту помажу или матичне ћелије или на краће стазе којекакви коктели са факторима раста. У Србији је само један човек радио студију са матичним ћелијама, а ове поменуте ињекције многи убризгавају.
 

Back
Top