Proslava...

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.195
Strela:
Da je to rekao naš američki prijatej vazeoy, koji je rođen
pre rata u redu, ali mi svi ostali na ovom forumu rođeni smo
posle rata, dakle mi smo zatekli Bulevar Revolucije i s tim
nazivom smo živeli čitavo detinjsvo i mladost i ja to menjanje
naziva ulica doživljavam kao brisanje prošlosti.
Znam da su i komunisti menjali nazive ulica nasilno i nakaradno,
pa zar se treba na njih ugledati.
To je ponašanje karakteristično za skorojeviće, svet počinje od mene!
Da li si pročitao ono što je Zaratustra napisao o tome kako su se
Rusi uvredili zbog promene imena ulica Maršala Birjuzova i Tolbuhina?
Šta misliš o tom aspektu promena naziva ulica?

Не видим какве везе има када је ко рођен? У нашој кући и целој фамилији увек су се улице називале старим именима (пре доласка комуниста на власт) а враћање назива улица и укидање сатанских симбола је минимум минимума у смислу раскида са ком.наслеђем...

...али ови што су мењали улице негде су и претерали па се ту слажем за ул.Толбухинову и Маршала Бирјузова... али, нећеш валда да кажеш да је требало да остане "пролетерских бригада"???? Та се улица претходно звала Крунска а још раније (чини ми се Дворска) а када су дошли црвени прво су дали назив Московска, па када су се посвађали са Совјетима онда Пролетерских бриг....или можда мислиш да је требало да остане ул.Саве Ковачевића... :roll: :roll: :roll:

JABUCHILO

Domaćin
Poruka
4.914
strava si. razotrio si pravo lice rusije. gde je zapelo Nexuse?

"Raspad SSSR je najkrupnija geopoliticka katastrofa DVADESETOG veka"

Vladimir Vladimirovc Putin

bolje se zabrinite nego sto se zezate...niko se ne odrice SSSR-a. zato se slavi revolucija. da se demonstrira "kontinuitet razvoja nacionalne ideje u diskontinuitetu razvoja nacionalne ideologije". prostije recno - mu.a.

Strela

Elita
Poruka
17.212
eremita:
Не видим какве везе има када је ко рођен? У нашој кући и целој фамилији увек су се улице називале старим именима (пре доласка комуниста на власт) а враћање назива улица и укидање сатанских симбола је минимум минимума у смислу раскида са ком.наслеђем...

...али ови што су мењали улице негде су и претерали па се ту слажем за ул.Толбухинову и Маршала Бирјузова... али, нећеш валда да кажеш да је требало да остане "пролетерских бригада"???? Та се улица претходно звала Крунска а још раније (чини ми се Дворска) а када су дошли црвени прво су дали назив Московска, па када су се посвађали са Совјетима онда Пролетерских бриг....или можда мислиш да је требало да остане ул.Саве Ковачевића... :roll: :roll: :roll:

eremita, menjanjem naziva ne možeš izbrisati prošlost,
to je nešto što je činjenica, deo istorije. Malo je neozbiljno
i detinjasto, imati takav pristup istorijskim činjenicama.
Može se nama ne dopadati ta prošlost, ali ona je postojala.
Mi treba da budemo ponosni na činjenicu da su oba naša
pokreta bila antifašistička, mi nemamo čega da se stidimo.

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.195
Strela:
eremita, menjanjem naziva ne možeš izbrisati prošlost,
to je nešto što je činjenica, deo istorije. Malo je neozbiljno
i detinjasto, imati takav pristup istorijskim činjenicama.
Može se nama ne dopadati ta prošlost, ali ona je postojala.
Mi treba da budemo ponosni na činjenicu da su oba naša
pokreta bila antifašistička, mi nemamo čega da se stidimo.

Па ја управо мислим да "променом назива не можеш избрисати прошлост" зато су и враћени насилно промењени називи улица... :razz:

... историја је историја... и остаће записано... антифашизам је једно... а ужас комунизма у бившој СФРЈ је нешто сасвим друго - та историја ће се тек написати... и то масним црним словима и никада не треба да се заборави... лично се веома стидим комунистичке владавине у Србији... јер је то био антисрпски, антиправославни, једном речју антиљудски експеримент "ин виво" ... чија цена у људским животима је била већа него цена фашистичке окупације... 8-)

T-Zex

Veoma poznat
Poruka
13.686
Mislim da je proslava malo prejaka za takvu vrstu secanja, sta ima da slave, prevrat i ubistvo carske porodice? Mislim da je to uradjeno i dozvoljeno upravo da se ne bi stvarala jos veca tenzija medju narodom koji je u Rusiji, kao i kod nas, duboko podeljen na komuniste i ostale, a i napacen i ispresecan terorom islamskih fundamentalista i separatista.
Medjutim, posto ovde vidim i neke cinicne izjave raznoraznih dusebriznika, mislim da treba da odgovorim. Dakle, celokupnu istoriju treba postovati, kao prvo. Drugo, sta god se zabranjuje - time se stvara samo jos vise pristalica toga. Trece, treba svima nama da bude jasno da su svi velikani istorije (ne ZNACAJNE istorijske licnosti nego VELIKANI - pravite razliku) mislili da u datom trenutku rade ispravnu stvar za svoju zemlju ili narod. Tako je Tito radio za SVOJ narod, a ne za Srbe. General Lee (nije Bruce) je takodje mislio da radi ispravnu stvar (mozda i jeste), ali ga je ono severnjacko ovno porazilo i - sta sad? U Hjustonu (Teksas), u centru grada stoji spomenik Vasingtonu. Ali 1km odatle, u parku, stoji i spomenik generalu Liju. Teksasani i dalje obelezavaju Alamo, ali ga ne slave (mozda se pojedinci napiju u kafani, ali tome se ne pridaje znacaj...).
Dakle - obelezavajmo datume, nemojmo ih slaviti. Naravno, mislim samo na one svetovne.

Zarathustra

Poznat
Poruka
7.625
eremita:
Па ја управо мислим да "променом назива не можеш избрисати прошлост" зато су и враћени насилно промењени називи улица... :razz:

... историја је историја... и остаће записано... антифашизам је једно... а ужас комунизма у бившој СФРЈ је нешто сасвим друго

Ovo je vrlo bitno sto si rekao eremita i potpuno tacno. Antifasisticka borba je bila svetski pokret u odredjenom trenutku koji nema nikakve veze niti bi mogao imati sa pojavom KOMUNIZMA u nasoj zemlji ili u bilo kojoj drugoj ! Sve ostalo je laz i obmana, a uz to i zvaka za ludaka, pa recimo zemlje zapadne hemisfere poput Francuske i Norveske su imale antifasisticke pokrete koji nemaju apsolutno nikakve veze sa komunizmom, cak su se njemu i jako suprotstavljale.

..... nazalost nase stare su predugo lagali, kao i u ostalim zemljama istocnog bloka koje u kojima je situacija bila jos gora.... mrak :-(

Nexus 6

Iskusan
Poruka
5.255
JABUCHILO:
strava si. razotrio si pravo lice rusije. gde je zapelo Nexuse?

"Raspad SSSR je najkrupnija geopoliticka katastrofa DVADESETOG veka"

Vladimir Vladimirovc Putin

bolje se zabrinite nego sto se zezate...niko se ne odrice SSSR-a. zato se slavi revolucija. da se demonstrira "kontinuitet razvoja nacionalne ideje u diskontinuitetu razvoja nacionalne ideologije". prostije recno - mu.a.

nije poenta u tome da li je to trebalo da se radi ili ne...tj. da li je dobro ili ne...
Zaratustra je rekao u cemu je poenta...tj. sta sam hteo ovom temom...

stanje
Ova tema je zatvorena zbog neaktivnosti. Molim objavite novu temu i pridružite se diskusiji.

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.