Programeri i radni staz

ostctab

Početnik
Poruka
1
Cao svima,

radim u firmi koja se bavi programiranjem (C#) od oktobra 2010te. Dogovor sa poslodavcem je bio da budem na probi 4 meseca, pa posle da vidimo sta cemo dalje. Naime, on je zadovaljan kako sam ja do sada radio (ja sam dosao bez iskustva, kao junior programer i radio sa iskusnijim programerima) i zeleo bi da produzimo saradnju. To je sve ok, ali on mi je ponudio dva predloga, jedan da me prijavi i da mi poveca platu za 100 eura, a drugi da me ne prijavi a da mi poveca platu za 250 eura.

Sada sam malo u dilemi, a najvise me golicaju sledeca pitanja:

1. Da li je vazan radni staz kod programera? (recimo, ja radim 5 godina u toj firmi na crno i nakon toga zelim da promenim posao. Ja imam 5 godina radnog iskustva, ali nemam nista crno-na-belo posto sam radio van legalnih tokova, da li ce to mozda umanjiti moj dosadasnji rad i da li cu se idalje voditi kao pocetnik tada?)

2. U buducnosti planiram da "zapalim preko grane" (mozda za 5, 10 godina, nikad se ne zna) i tu me zanima, sta se desava ako ja posle recimo 5 godina rada na crno, apliciram za posao u inostranstvu, da li cu se i tada voditi bez radnog iskustva ili ne ? Ukoliko inostrane firme traze najmanje godinu dana radnog iskustva, da li cu ja ispunjavati taj uslov (pod pretpostavkom da sam radio 5 godina na crno) ?

3. Vas savet, sta da odaberem od dva ponudjena predloga, tj. sta bi vi odabrali ?
 
J*b'o 150 evra radi kao covek pa kasnije kad zapalis preko grane :D bice evrica ne sekiraj se :D......misli na duze staze :D....msm moje misljenje je to a ti radi kako mislis da treba :D

EDIT: Drago mi je da se traze C# programeri......kad porastem bicu....:D :D
 
Poslednja izmena:
da, ugovor je sigurniji, ali budi pametan pa se dogovori sa vlasnikom kako da te placa, vrlo moguce da mozes i da smanjis rashode ;)

a sto se radnog iskustva tice - interesantno pitanje, moracu da proverim kako se to dokazuje :)
 
Za ovo drugo - kad sam trazio turisticku vizu za Ameriku prosle godine, trazili su mi potvrdu da imam stalne prihode, a to je papir koji firma treba da ti da sa prosekom 3 poslednje plate. To je zarada na koju si prijavljen i na koju placas porez (da, i mene dusa zaboli svakog meseca kad pogledam bruto zaradu), ali to je jedini validan dokument koji sam mogao da odnesem, osim imovine, a da ambasada priznaje.

Needless to say, posto radim 100% legit ovde, nije bilo problema da dobijem papire i da odem, doduse turisticki. This time ;)
Sad, znanje je uvek bitnije od radnog iskustva tamo preko, ali ne odbacuj ni papire koji mogu to da dokazu tako olako. Prelomi.
 
Penziono i socijalno za programersku platu su mnogo više od 150eur tako da nemoj da razmišljaš uopšte, obavezno se postaraj da te prijavi na osnovicu plate koju ti isplaćuje.
Da ne pričam o ostalim pogodnostima koje ugovor o radu pruža, da je u pitanju 300evra razlike pa i da razmisliš, ovako nema šta da se razmišlja. Prijavljivanje, jeb'o 150evra
 

Back
Top