Profesija i licnost

gost 343533

Elita
Poruka
17.529
Na koji nacin nas profesija kojom se bavimo oblikuje .... i odredjuje neke osobina nase licnosti ?

Sta je zajednicko za sve:

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

I da li onda postoji razlika izmedju - slikara, pisaca,pesnika,muzicara, kreatora itd. ?

Da li se moze reci da u nekoj profesiji rade "bolji ljudi" , a u nekoj "losi ljudi" ? :)

Na koji nacin nas profesija kojom se bavimo oblikuje .... i odredjuje neke osobina nase licnosti ?

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

I da li onda postoji razlika izmedju - slikara, pisaca,pesnika,muzicara, kreatora itd. ?

Da li se moze reci da u nekoj profesiji rade "bolji ljudi" , a u nekoj "losi ljudi" ? :)
ne moze se svako baviti odredjenim poslom.
neko mora imati dusu sa nesto..
neko je ne sme imati za nesto..
msm da je sve to stvar ličnosti.
sad dobra ili losija,,ni prsti na ruci nisu isti..pa ni ljudi,,,:)

Nije svaka profesija za svakoga. Da bi ti neka profesija legla, treba da imas skolonsti ka njoj i odredjene crte u karakteru. Recimo, ja nas krivicni zakon odlicno poznajem i pravna tematika mi je bas interesantna, ali nikada u zivotu ne bih mogla da budem krivicni advokat (parnicni mozda, jer tu biras slucajeve). Nemam stomak da branim, ubice, silovatelje, pedofile...

Nije svaka profesija za svakoga. Da bi ti neka profesija legla, treba da imas skolonsti ka njoj i odredjene crte u karakteru. Recimo, ja nas krivicni zakon odlicno poznajem i pravna tematika mi je bas interesantna, ali nikada u zivotu ne bih mogla da budem krivicni advokat (parnicni mozda, jer tu biras slucajeve). Nemam stomak da branim, ubice, silovatelje, pedofile...

I zivotno iskustvo!
Da mene neko pita, zabranila bih imenvanje na sudacku funkciju prije navrsene ( najmanje) 35. godine zivota!

ne znam ja sam stava da profesija treba da služi da se zarade pare i da ne treba formirati život prema istoj
al kad neko voli to što radi onda su osobine nebitne

za lekare je karakterstičan macura sindrom - hranite se lako i živite zdravo a vamo šlaufi oko stomaka i zubi boje uvelog maslačka od duvana
za majstore je karakteristično da uvek pomisliš kako bi te opravio, čak i ako je ružnjikav
za medinske sestre su karakteristični doktori na kojima obitavaju u pauzama
za menadžere da posao nabavke repromaterijala za kafić predstavljaju kao upravljanje eplom
čudi me da se domaćice nisu prozvale multitasking menadžerka kujne i špajza, a ne to ponižavajuće zvanje domaćica

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

Loši ljudi su oni koji se bave kriminalom...

A npr za lekara i prosvetnog radnika, npr (ima još puno zanimanja) ,čovek mora da "zna sa ljudima".
Hoću da kažem--ne oblikuje nas profesija,
nego je obrnuto: potrebne su određene osobine ličnosti za bavljenje određenim zanimnajem.

ne znam ja sam stava da profesija treba da služi da se zarade pare i da ne treba formirati život prema istoj
al kad neko voli to što radi onda su osobine nebitne

za lekare je karakterstičan macura sindrom - hranite se lako i živite zdravo a vamo šlaufi oko stomaka i zubi boje uvelog maslačka od duvana
za majstore je karakteristično da uvek pomisliš kako bi te opravio, čak i ako je ružnjikav
za medinske sestre su karakteristični doktori na kojima obitavaju u pauzama
za menadžere da posao nabavke repromaterijala za kafić predstavljaju kao upravljanje eplom
čudi me da se domaćice nisu prozvale multitasking menadžerka kujne i špajza, a ne to ponižavajuće zvanje domaćica

:lol:

Recimo, 90% lekara koje sam ja upoznala..mogu reci da su losi ljudi.

Da obrazlozim, pre nego me zaspete kamenjem zbog predrasuda....lol

Stekla sam utisak da su najpre ogorceni jer su ucili nenormalno puno na fakultetima...
To su knjige od po 800str. za jedan ispit.
I tako kada zavrse tih 5-6godina... Moraju i dalje da se skoluju... da bi postali to sto zele,jel..spacijalista ili sta.

Tako da im motiv najpre postaje - novac.

Zbog sveg tog cimanja , kasnje se izivljavaju nad svima....
jos ako zaista i uspeju da zarade dosta novca... Ponasaju se kao da im niko nije ravan!

I tacno je da mnogi opuste stomake, puse nenormalno... i uopste, vode nezdrav stil zivota.

Vecini njih, koji recimo imaju privatnu praksu, posao se svodi na rutinu... I onda tako puno zaradjuju, i nemaju potrebu da se dalje razvijaju ~~~~

Tesko da ce neko ko je introvertan da se bavi moto trkama, ili da drzi prezentacije svakodnevno pred stotinama ljudi.

Sa boldovanim se ne bih složila jer mi se čini da to više važi za anksiozne osobe, ne za introvertne. I sama sam introvert, ali mi nikada nisam imala problem (bar ne veći od drugih) sa javnim prezentovanjem. Istina, nikada ga nisam nešto posebno volela, ali kad god sam morala da držim neku prezentaciju dobro sam prostudirala tematiku i bez puno treme prezentovala.

@ tema: Pre bih rekla da naše osobine određuju koju ćemo profesiju odabrati, a ne obrnuto... msm nikako se ne mogu se baviti nečim što mi ne leži. Naravno, i profesija kojom se bavimo može da utiče na našu ličnost, ali u smislu otkrivanja i oblikovanja osobina koje već postoje negde u nama.

@ tema: Pre bih rekla da naše osobine određuju koju ćemo profesiju odabrati, a ne obrnuto... msm nikako se ne mogu se baviti nečim što mi ne leži. Naravno, i profesija kojom se bavimo može da utiče na našu ličnost, ali u smislu otkrivanja i oblikovanja osobina koje već postoje negde u nama.
Madam,vi ste na pdf psihologija...
Naše osobine su posebna priča kako (dvojako,trojako...)nastaju...A struke nastaju opet na tristo načina ljudskim kreacijama i potrebama koje opet
dvojako,trojako...nastaju.
Deca biraju srednju školu,veoma često po uspehu u školiod onih koje su im dostupne...:sad2:
Nadalje,lomovi u državi,političke i ekonomske turbulencije menjaju struke,donedavno prve na listama autiraju,nastaju nove...
O kakvim izborima pričamo...Nekad bilo,a i to s promašajima...
Inače,profesija manje više određuje fokusiranost na specifićan ,za tu struku,rakurs iz kog se uočavaju primarno atributi te struke...
To zna,a i ne mora da određuje značajno kompleks osobina ličnosti tj,da ih poređa po važnosti...

:lol:

Recimo, 90% lekara koje sam ja upoznala..mogu reci da su losi ljudi.

Da obrazlozim, pre nego me zaspete kamenjem zbog predrasuda....lol

Stekla sam utisak da su najpre ogorceni jer su ucili nenormalno puno na fakultetima...
To su knjige od po 800str. za jedan ispit.
I tako kada zavrse tih 5-6godina... Moraju i dalje da se skoluju... da bi postali to sto zele,jel..spacijalista ili sta.

Tako da im motiv najpre postaje - novac.

Zbog sveg tog cimanja , kasnje se izivljavaju nad svima....
jos ako zaista i uspeju da zarade dosta novca... Ponasaju se kao da im niko nije ravan!

I tacno je da mnogi opuste stomake, puse nenormalno... i uopste, vode nezdrav stil zivota.

Vecini njih, koji recimo imaju privatnu praksu, posao se svodi na rutinu... I onda tako puno zaradjuju, i nemaju potrebu da se dalje razvijaju ~~~~

Ovo si veoma lepo obrazlozila, i tek sada shvatam da je istina. Moj brat je na 5-oj godini medicine, tako da znam o cemu pricas, i mogu se u vecini sloziti...
Da li ste se ljudi sretali sa nekim ljubaznim doktorima, koji to zaista i jesu, a da nije u pitanju samo profesionalno pretvaranje...?

Profesija veoma malo ili nimalo ne oblikuje ličnost, ali ličnost bira - oblikuje profesiju.

Ne bi se moglo baš tako reći. Svuda ima i dobrih i loših.
Recimo oni koji su više sujetni češće biraju profesiju lekar ili novinar ali to ne znači da su svi lekari i svi novinari prepuni sujete.

Profesija veoma malo ili nimalo ne oblikuje ličnost, ali ličnost bira - oblikuje profesiju.

Ne bi se moglo baš tako reći. Svuda ima i dobrih i loših.
Recimo oni koji su više sujetni češće biraju profesiju lekar ili novinar ali to ne znači da su svi lekari i svi novinari prepuni sujete.

A sta je sa onim da moras da se uklopis u svoju bransu, kada se zaposlis ??

Svaka bransa ima svoje nacine funkcionisanja...ono zivotno, sto se ne uci iz knjiga.

losi su ljudi a lece ljude?

a sta si ti? tvoja je pretpostavljam puna "dobrih"?

- - - - - - - - - -

ma sumnjivi su ti lekari i meni sada

je l bi se lecila da moras na psijhijatriji? :sad2:

pa da, druge lece zato sto im je to posao, ne vidim ja da se oni nesto raspadose od saosecanja i ljubaznosti....
ja se ne bih lecila na psihijatriji, jednostavno odes privatno na psihoterapiju i resis problem. :D

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

Neke profesije mogu da povecaju osecaj odgovornosti kod pojedinca i svest o opstem dobru.

Na zalost danas vecina u profesiji gleda samo pare i licni interes.

Takodje kao sto je vec receno za odredjene profesije treba ispuniti odredjene kriterijume.
To sto sam crtao graficke radove ne znaci i da sam dovoljno talentovan da budem slikar.

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

najjednostavnije receno-neke profesije traze i pruzaju bolje/vece/sire obrazovanje i u tom smislu oblikuju i nas kao ljude
takodje mogu modelovati i nasa osecanja do izvesne mere, u zavisnosti s acime i kime se susrecemo u svojoj profesiji
a, ono "bolji" i "losiji"...ne znam.. to je sad vec moguca veza izmedju tog dobrog/loseg i onoga sto sma navela...moz da bidne, a i ne mora

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

Razlika uvek postoji i medju ljudima iz istih profesija. Toliko znam i dobrih i losih advokata, lekara, od onih koji posteno rade svoj posao da zbog toga nema pas zasta da ih ujede, do onih koji su za novac zagrizeni te bez neke suskice ne obavljaju ni vizitu.:lol:
Tako ima razlika i medju umetnicima.
Neko pravi kvalitetnu, neko manje kvalitetnu muziku.
Profesija moze delovati pozitivno, ili pak negativno. Zavisi kako je ko obavlja, da li rutinski ili sa uzivanjem, kako posmatraju iz druge perspektive tu svoju profesiju.
Naravno biti u odredjenoj bransi zahteva i odredjene sposobnosti. Vojnik mora biti fizicki spreman, izdzljiv, obucen, spretan, spreman na saradnju, poslusnost, da ima znanje. Znaci mora imati dredjene potencijale, osobine za takvu profesiju. A ta profesija ga vremenom oblikuje, sto zavisi i od samog karaktera. Pocinje drugacije da gleda na zivot, da ga ceni vise, da bolje percipira i procenjuje situacije, ljude, postaje zreliji, svesniji realnosti, surovosti zivota, sposobniji u tome sto obavlja. Sve je to povezano:cool:

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

Ni jedna generalizacija nije dobra, svi smo različiti, dobri i loši, neovisno o kojoj se profesiji radilo.
U idealnoj državi i idealnim vremenima, ljudi bi radili ono što žele i školovali se za ono za šta su sposobni ili nadareni. Ali, niti živimo u idealnim državama, niti u idealnim vremenima, mislim da nisu nikad ni postojala...tako da mnogi danas rade ono što nisu željeli, ili su po profesiji ono za šta su imali uvjete da završe.

lekare
advokate
majstore
IT strucnjake
biznismene
pedagoge
umetnike

naravno da se moze reci da su govvna lopovska panduri lekari vojska taxisti konobari

Profesija samo donekle oblikuje coveka..jer sam fakultet,profesori krug u kojem se kreces,
termini koje koristis,oblikuju te.Medjutim za slikarstvo mogu da govorim...postoji razlika medju ljudima
iz profesije.Jedni su veoma uobrazeni i mistifikuju svoje znanje,dok drugi... gde spadam i ja veoma rado prenosim svoje znanje na druge.
imam smisla za to ,umem sa decom i ljudima..i sto je najvaznije nije mi to tesko nikada.Ne smatram da cu time
uniziti svoju profesiju ni svoje znanje,a jos manje da cu na taj nacin postati manje vredan umetnik u ocima onih koji vole ono sto radim.
Sada vi zakljucite da li ja oblikujem profesiju,ili ona mene.?

Back