Problemi, dileme i saveti

Imam čuvarkuću od prošle godine na terasi,ne zalivam ga često po savetu
ipak ne raste, ne širi se...najkrupniji a ima ih tri ide u visinu a dole se suši
kako da ga povratim...još sam ubacila i malo cigle u zemlju i ništa.inače je
u poluhladu...
 
Ovako treba da nabavim amonijum nitrat cuo sam da je to vestacko djubrivo i sada u dilemi sam gde mogu to nabaviti da li moze u nekoj poljoprivrednoj apoteci i koliko kosta kilogram otprilike zelim da mi neko konkretno napise koliko bi to moglo da me izadje i gde tacno moze da se kupi? Hvala unapred !
 
Imam čuvarkuću od prošle godine na terasi,ne zalivam ga često po savetu
ipak ne raste, ne širi se...najkrupniji a ima ih tri ide u visinu a dole se suši
kako da ga povratim...još sam ubacila i malo cigle u zemlju i ništa.inače je
u poluhladu...

Ipak ga zalivaj na ovim vrucinama. Ta preporuka vazi za normalne temperature, tj nece mu faliti nista ako ga i tad zalijes, samo je ona nezahtevna biljka.Ali u ovim uslovima i kamen crkava a kamo li biljka.
 
Po meni, nema isplativijeg posla trenutno kod nas...
Cvećarstvo je širok pojam i nije ni malo jednostavan poduhvat..
Moj savet je da se pozabaviš literaturom jer ovako napamet nije moguće išta reći a kamoli uraditi.
Prvo što treba da odradiš je da stručnjak pogleda zemljište koje nameravaš da iskoristiš u te svrhe i on će ti svojim savetom pomoći..
Najisplativija je ruža..:)
 
Ipak ga zalivaj na ovim vrucinama. Ta preporuka vazi za normalne temperature, tj nece mu faliti nista ako ga i tad zalijes, samo je ona nezahtevna biljka.Ali u ovim uslovima i kamen crkava a kamo li biljka.

.. i moja čuvarkuća ko da se suši, a nikako da se setim da je zalijem, samo je tužno odgledam u dvorištu dok prođem, kad sam takva , a volim cveće ,,nego ..
 
1.urme:zasadila sa nekoliko i neke su ok al na nekima vrh dob8a blagu braon boju...
e sad negde piseda je to zbog suvog vazduha a negde manje vode itd...
pa me zanima generalno zbog cegaje to na bilo kojoj biljci(i ima li im spasa)?
za previse vode sam citala da ide tamna bojaodozdo...

2.kod dr biljke mi ne tako malo ko da sam je previse zalila al ondaje novi izdanak ok,znaci ovdeda.ne vadim nista da ne uznemiravam(posto htedoh da secnem koren ako jekoji deo zabudjavio,al jekreuo svez izdanak:))
1Pogledajte prilog 361558

3.za ananas me zainima inace da li mu prihrana godi posto mi nesto sporo raste a stari listovi se brze suse...
i inace za bilo koju biljku dal trebapreskociti zalivanje na onaj dan kad sipas prihranu...?i jel svejedno koju vrstu prihrane za listanje stavim(da ne preopteretim biljku(ne smejte se:lol:)

znaci urme,ananas i jos neka pitanjca idemo...
 
:rotf:

- - - - - - - - - -

ja mislim da ti treba da nabaviš kozu da sve to popase i mirna bačka

- - - - - - - - - -

čupaj to,menjaj s nečim praktičnim,gandžom npr

- - - - - - - - - -

kupiš jare,daš mu da pase,taman gandža izdjika,zakoljemo jare,na razanj,smotamo jedan i okrećemo ručno,nećemo na kumulator
ihaaaj,bog da nas vidi,kupićemo i gajbu piva
 
Даклем, тема замишљена као генерална тема за савете у вези гајења цвећа.
Конкретно, ја на својој тераси имам петуније које су супер (мало се разбацале после ових кишетина, али и даље бујне и пуне цветова), имам каранфил, глоксинију и две врсте лепог јове и они су стварно супер (ваљда сам им погодила локацију која им одговара:) ), али зато кадифице (и то оне лепе дупле) никако... Жута се скроз осушила, а ни наранџастој није баш све потаман. Прво су биле у хладовини, па их пребацила на сунце и ништа... Помоћ, плиз:)

treba im sunca..
 
1.urme:zasadila sa nekoliko i neke su ok al na nekima vrh dob8a blagu braon boju...
e sad negde piseda je to zbog suvog vazduha a negde manje vode itd...
pa me zanima generalno zbog cegaje to na bilo kojoj biljci(i ima li im spasa)?
za previse vode sam citala da ide tamna bojaodozdo...

2.kod dr biljke mi ne tako malo ko da sam je previse zalila al ondaje novi izdanak ok,znaci ovdeda.ne vadim nista da ne uznemiravam(posto htedoh da secnem koren ako jekoji deo zabudjavio,al jekreuo svez izdanak:))
1Pogledajte prilog 361558

3.za ananas me zainima inace da li mu prihrana godi posto mi nesto sporo raste a stari listovi se brze suse...
i inace za bilo koju biljku dal trebapreskociti zalivanje na onaj dan kad sipas prihranu...?i jel svejedno koju vrstu prihrane za listanje stavim(da ne preopteretim biljku(ne smejte se:lol:)

znaci urme,ananas i jos neka pitanjca idemo...
Moja prijateljica ima cvecaru,ne da je puna vegetacije ..i zivo je bas.Zbog tebe samo cu danas posle posla da sednem u kola i da joj pokazem por ..
Ostavi mi mob u pp,nazvacu te :p
 
Nisam na vreme unela sa terase bendžamina i dracenu i moguće da ih je uhvatio mraz. Sad im naglo opada lišće. Mogu li nekako da im pomognem?
Inače mi je u stanu dosta toplo što cveću baš i ne prija, ali nemam gde drugde da ga stavim.
 
Nisam na vreme unela sa terase bendžamina i dracenu i moguće da ih je uhvatio mraz. Sad im naglo opada lišće. Mogu li nekako da im pomognem?
Inače mi je u stanu dosta toplo što cveću baš i ne prija, ali nemam gde drugde da ga stavim.

Jedino da pokušaš da im olakšaš period do proleća nadajući se da će do tada živnuti. Fikus je osetljiv, ali u principu brzo se oporavlja. Pošto ti je toplo u stanu, skloni ih od radijatora. Ako si do sada prehranjivala - nemoj više (zimi se prehranjuju samo cvetnice). Ređe zalivaj , ali ne u podmetač (fikus to ne trpi) - i posle desetak minuta obavezno prospi višak vode. Bendžamin npr. voli orošavanje. Imaš i onu foru - stavi u saksiju kraj fikusa manji podmetač sa kamenčićima u koji ćeš sipati malo vode - tako će se prirodno orošavati. Da i poslednje, one listove koji su po tvom mišljenju skroz propali - skini, da ne crpe dragocenu hranu od onih zdravih. Nadam se da sam bar malo pomogla.
 
Hvala ti, pomogla si da znam šta dalje. Fikusu su već izrasli novi zeleni listići, znači, preživeo je. A da li će ikad uspeti da se oporavi i bude onako bogat kao nekad, videćemo. I pošto vidim da se razumeš da te pitam za onu krpicu, jutu ili kako to da nazovem kojom je obmotano stablo. Dobila sam ga sa tim i rečeno mi je da to treba da se skine. Ali nisu mi rekli kad. Tako da to još stoji, a ja ga imam godinu dan.
Draceni isto raste novo lišće, ali je skoro svo ono staro opalo pa je sad ono stablo dugačko golo i ružno. Tu neće izrasti novo lišće, to znam. Ali da li jednu granu, pošto ima dve, ipak isečem, pa probam da zapatim ispočetka nekoliko biljčica koje bi kad porastu sakrile to jedno ružno stablo. To bih možda na proleće uradila.
 

Back
Top