Problem sa procesorom

Goran Kamenovic

Početnik
Poruka
5
Operating System
Windows 10 Pro 64-bit
CPU
AMD FX-6300 255 °C
Vishera 32nm Technology
RAM
8.00GB Dual-Channel DDR3 @ 666MHz (9-9-9-24)
Motherboard
MSI 760GM-P23(FX) (MS-7641) (CPU1) 19 °C
Graphics
AMOI_TV (1920x1080@61Hz)
A19-3A (1280x1024@60Hz)
2048MB ATI AMD Radeon HD 6900 Series (Sapphire/PCPartner) 47 °C
Storage
223GB BIOSTAR S120L-240GB ATA Device (SATA (SSD)) 29 °C
Optical Drives
HL-DT-ST DVDRAM GH24NSD1 ATA Device
Audio
Realtek High Definition Audio


Core Speed Multiplier Bus Speed Rated Bus Speed Temperature Threads
Core 0 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 0
Core 1 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 1
Core 2 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 2
Core 3 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 3
Core 4 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 4
Core 5 1399.9 MHz x 7.0 200.0 MHz 2199.9 MHz 255 °C APIC ID: 5

Malo cudno ali istina ako neko zna sta bi mogLo da bude problem. Racunar radi normalno trenutak kada se ovo desi oseti se u igricama na primer snake mania igrica na facebooku uspori malo ali to je primetno samo tako. Mislim malo je cudno sto procesor ne pregori a nije greska kazem kada se ovo desi oseti se u igricama. Da posle ostane ovako 255 °C i kada izadjem iz igrice.
 
Ne bi samo procesor preogereo na ovoj temperaturi nego i ti zajedno sa njim :p

Ovo je ocigledno pogresno ocitavanje, nista ne moze da radi na ovoj temperaturi :lol: softver ne ocitava temperaturu kako treba, u najgorem slucaju je otisao senzor ali temperatura sigurno nije tacna :)
 
Poslednja izmena:
PS.

Proveri koliku temperaturu pokazuje u BIOS-u, to ti je najmerodavnije, ako stvarno usporava moguce da je throttling, vecina procesora smanjuje frekvenciju ako "misli" da je temperatura presla 65C. Tako da ako ocitavanja nisu tacna a 255C sigurno nije tacno ima smisla da ti procesor zbog toga sporije radi ako si mu iskljucio limit za gasenje
 
Poslednja izmena:
Diskovi, sistem i video su mi svi bili malo topliji nego što sam voleo pa sam dodao još jedan (u stvari su dva) fena direktno ispod jednog diska. To je skinulo nekih 10 pa i više stepeni svugde

31K7343VD8L._AC_.jpg
 
Operativna temperatura AMD FX-6300 (ustvari svih FX čipseta) je 62 stepena tako da sve preko 80 stepeni je previše i morao bi da skineš sav overclock dok ne rešiš hlađenje.

AKo imaš samo stock hladjenje onda brže bolje kupi nešto bolje. Puno njih preporučuje

Cooler Master Hyper 212 Evo​


1715745583380.png


ja imam nešto slično za Intel.

Takođe moraš da imaš i dobro hlađenje celog kompa, znači fen(ovi) koji izbacije toplotu napolje
 
Ne bi samo procesor preogereo na ovoj temperaturi nego i ti zajedno sa njim :p

Ovo je ocigledno pogresno ocitavanje, nista ne moze da radi na ovoj temperaturi :lol: softver ne ocitava temperaturu kako treba, u najgorem slucaju je otisao senzor ali temperatura sigurno nije tacna :)
secam se da je meni na 80..90 stepeni procesor vec poceo da baguje kompjuter kad sam svojevremeno imao problem tako da je ona temperatura koju spominje nemoguca.
 
PS.

Proveri koliku temperaturu pokazuje u BIOS-u, to ti je najmerodavnije, ako stvarno usporava moguce da je throttling, vecina procesora smanjuje frekvenciju ako "misli" da je temperatura presla 65C. Tako da ako ocitavanja nisu tacna a 255C sigurno nije tacno ima smisla da ti procesor zbog toga sporije radi ako si mu iskljucio limit za gasenje
Evo sada sam pratio dok sam igrao igricu temperatura procesora se penje do 57C posle toga 255C igrica uspori. Nesto se desava jbg znam da je nemoguce da procesor ima toliku temperaturu nesto tu poblesavi. Sve se desi u nekih 10m dok igram igricu.
 
Evo sada sam pratio dok sam igrao igricu temperatura procesora se penje do 57C posle toga 255C igrica uspori. Nesto se desava jbg znam da je nemoguce da procesor ima toliku temperaturu nesto tu poblesavi. Sve se desi u nekih 10m dok igram igricu.
brate ne radi ti dobro senzor ili softver kojim citas temperaturu.
na 100 stepeni procesor prestaje da radi..gotovo..kaput..game over, nema vise :D

nema sanse da dolazi do 255 kako pricas.
tvoja prica je u rangu da pricas kako si se na moru suncao na 90 stepeni .. jel to realno ili bi pomislio da je termometar pokvaren? :D
 
Evo sada sam pratio dok sam igrao igricu temperatura procesora se penje do 57C posle toga 255C igrica uspori. Nesto se desava jbg znam da je nemoguce da procesor ima toliku temperaturu nesto tu poblesavi. Sve se desi u nekih 10m dok igram igricu.

255c je cesta indikacija da ocitavanja ne postoje. Broj 255 je maksimalna 8bitna vrednost zato budi siguran da je to greska. Tako da to mozes slobodno da tumacis ne kao visoku temperaturu vec nepostojece ocitavanje. Ako guglas videces da nisi jedini.

1. Dobra stvar je sto ti se procesor najverovatnije ne pregreva vec nema ocitavanja

2. Losa stvar je to sto neces znati temperaturu procesora :/

AMD FX-6300 je stariji procesor pa ne znam sve njegove BIOS opcije ali bih iskljucio APM i Turbo Core i sl. opcije (na sopstvenu odgovornost) ako postoji sl. opcija negde u bios-u i sve power saving opcije bih bacio na OFF jer nema svrhe za maltretiranjem vise i da budu ukljucene sve dok ne resim problem sa ocitavanjem temperature.

APM je tehnologija koja smanjuje brzinu procesora i njegovu voltazu ako je CPU pod stresom ukljucujuci i visoku temperaturu (TDP)
Pa ako temp. senzor brljavi vrlo je moguca varijanta i da CPU cesto radi sa niskom frekvencijom.

U krajnjoj varijanti ako je hardverski problem, ja bih to sve komotno pogasio.

Nisi naveo koji je model maticne, ovde ima dosta ljudi koji se bolje razumeju i od mene pa ce ti mozda neko pomoci da tacno lociras gde ti se nalazi TEMP senzor na njoj, moze da bude da je i prasina, mozda se nesto otkacilo, ali bitno je da znas da se senzor za temperaturu nalazi na samoj ploci.

Isproveravaj takodje sve kablice koji idu iz kulera u maticnu, vidi jel ne visi mozda nesto i da li je sve lepo ubodeno u pinove i ima li kontakt.

Aj da lupim ali moze da bude da je i neki kablic koji ide iz kulera u maticnu a zaduzen je za ocitavanje temperature otkacen i ploca ne vidi ocitavanja. (mada je to mahom vezano za rpm)
 
Poslednja izmena:
brate ne radi ti dobro senzor ili softver kojim citas temperaturu.
na 100 stepeni procesor prestaje da radi..gotovo..kaput..game over, nema vise :D

nema sanse da dolazi do 255 kako pricas.
tvoja prica je u rangu da pricas kako si se na moru suncao na 90 stepeni .. jel to realno ili bi pomislio da je termometar pokvaren? :D
zato stavis sve sta treba i stalno znas sta se desava ko na ovoj mojoj haswell makini koja mi sluzi samo za net


Screenshot 2024-05-16 at 12.22.18.png
 
nije skupo a moze da bude korisno...ne znam samo kako kupi senzore i odakle vuce podatke jer kako kaze ne koristi aidu...a vidim i da ima kabl za interni usb sto znaci da mozda vec radi i na bios uefi boot nivou :think:
 

Back
Top