Privatni fakulteti... Kvalitet???

dosta zanimljivih stvari sam procitala,ali i dosta glupih i nepotrebnih komentara......evo ja sam jedna od onih koja ce upisati privatni fakultet,mada moram priznati da sam se bas bas dugo dvoumila izmedju drzavnog i privatnog pravnog fakulteta!ali sam se ipak odlucila za privatni....ako me pitate zasto..jedostavo...nisam spremna da toliko ucim(a slozicete se da se na drzavnom uci mnogooo vise nego na privatnom)..zato smatram da je bolje da imam zavrsen fakultet,makar privatni,nego se na drzavnom vuci godinama i da na kraju odustati i ostati bez ikakvog fakulteta i obrazovanja....zato se i upisuju privatni,a sto se tice posla..pa veliki broj ljudi koji zavrsi fax se u buducnosti ne bavi poslom za koji su se godinama skolovali....diploma znaci,bila ona sa drzavnog ili sa privatnog...i jos uz o imati malu vezicu...to je dovoljno da se dodje do posla......pr.prijateljica moje mame radi u dunav osiguranju,ima beneficirani radni staz,600e platu...a pogodite koji fakultet je zavrsila......SINGIDUNUM(TURISTICKI MENADZMENT)!!!
 
U pravu si ti, Antonija, sve..... samo ne znam baš koliko je, ne moralno ispravno, već pametno razmišljati o tome unapred. I kad sam imala "veze", tj. kad su ih moji imali, nisam baš išla na to da mi veza garantuje budućnost..... a imam utisak da svi sa privatnih već imaju negde, ne zagarantovan, već "preporučen" posao, i zato me svrbi malko kad pišu kako nalaze super poslove >> zato što su na privatnom, pa sad kao ljudi cene studente sa privatnih << :neutral: pa ne našli ih..... šta god završili bili bi tu. Samom činjenicom da su imali da plate privatni..... dobija se utisak da mama i tata nisu baš "beznačajni" u ovom društvu..... i evo ja sad imam ortaka koji je sa mnom na faksu, obrnovio tipa 4, 5 godina (3 puta istu ili tako nešto.....) i nikad nije ibo na budžetu..... ali njegovi imaju firmu. I privatni za ovo još ne postoji..... pa se odgovor nameće sam od sebe.

Ne mogu da kažem ni da nemam ni da imam nešto protiv. Generalno nešto smrdi u sistemu gde oni koji imaju potencijal, ali nemaju "rođaka na položaju", ne mogu da dođu do izražaja već završe radeći za, bez preterivanja, gore od sebe.

Ali... život je nepravedan :( :lol: i naravno da mi ne pada na pamet da krivim ikoga što u ovakvom svetu koristi priliku.

Meni nikad neće trebati i u praksi je nemoguće primeniti npr. predmet Škole i pravci u lingvistici, ali ja ne mogu da zamislim lingvistu koji tu materiju ne poznaje!
Meni, kad sam to isto napisala, samo drugim rečima, rekli da sam bila lenja u srednjoj školi i da sam se samo provodila :(

Avaj, da bar jesam... :(
 
Poslednja izmena:
pa ja se bas i ne provodim u skoli,sta znam...solidan sam djak...ucim inace u Gimnaziji..vrlo dobra sam...mislim da treba realno oceniti svoje mogucnosti..tj.oceniti da li si spreman i da li mozes da ucis po nekoliko sati dnevno,sto sam cula da rade studenti drzavnog fakulteta...mislim da ne treba sebe forsirati za nesto sto znam da ne mogu...tako da ako neko smatra da mu je drzavni fax tezak i da ne moze da uskladi svoje obaveze sa faxom i da ne moze da uci gradivo iz knjiga koje imaju po 500 i vise strana....neka upise privatni fax!ne znam..ljudi razlicito razmisljaju i imaju razlicita iskustva..ali po mojoj proceni stvari stoje ovako!!naravno opet..treba obratiti paznju kakav je taj privatni...raspitati se...ali ja licno nemam nista protiv njih!
 
E, ali najviše volim ova ''rekla-kazala'' - čuo sam da se na tom faksu toliko i toliko uči, čuo sam da taj i taj profesor obara za sitnice, čuo sam da ovaj pušta ako spavaš s njim, čuo sam ovo, čuo sam ono.

Niste nikad mali izvrnuli priču, onako, da dobije na jačini, a?

Hajde svi da lepo verujemo samo u ono što čujemo i da nam to određuje život...
 
..tj.oceniti da li si spreman i da li mozes da ucis po nekoliko sati dnevno,sto sam cula da rade studenti drzavnog fakulteta...

Da, odnosi se na tvoj komentar.

I neću da se naviknem na to, neću da se naviknem na ljudsku glupost.

Šta sad, na primer, ja sam na nekom tehničkom fakultetu na kom ništa ne kapiram i užasno mi teško ide i tebi, koji si genije za tehničke predmete, kažem da ne upisuješ jer je teško i ti ne upišeš... to nije glupost?
 
Evo mene opet, nadam se da ću ovaj put biti malo iscrpniji sa komentarom.

Naime, ovakva problematika u drugim državama uglavnom ne postoji. Tamo (konkretno mislim na Češku republiku,, mada verujem da je i drugde slično) je privatni fakultet pojam, i ne postavlja se nikakvo pitanje oko ovakvih stvari. Recimo, Bertrand Rasel je završio privatni fakultet (Triniti koledž u Kembridžu) , a svrstao se medju najveće umove 20og veka (i nobelovce). No na žalost u zemlji Srbiji je priča malo drugačija.

Naime u vreme kada se uspostavljo sistem visokog(ovog današnjeg) obrazovanja vladajuća ideologija je bila komunistička, a to je sa sobom nosilo to da je obrazovanje bilo isključivo pravo države.

Ne kažem da je u to vreme sistem obrazovanja bio bolji. Gradivo je bilo mnog opširnije, a fakulteti su bili prvenstveno okrenuti stvaranju malog broja uistinu visokoobrazovanih ljudi.

90' te su nosile sa sobom, ono što su nosile. Bedu, ludilo i totalnu dekadenciju inteligencije i razuma ovde. Nije bitno za ovu priču.

No, danas struktura države nije kapitalističkog tipa, već na žalost post-komunističkog sto je mnogo gora opcija. Otvorili su se mnogi privatni fakulteti od strane različitih ljudi, a da je pri tom osnovni cilj zarada novca, a ne doprinos opštoj obrazovanosti populacije u zemlji.

Ni jedan čovek ne može da me ubedi da je nešto bitno i merljivo unapredio svoje intelektualne sposobnosti na privatnom fakultetu u Srbiji. Priče o sažetom i jednostavnom gradivu ne piju vodu. Gradivo koje se tu obradjuje je tako pojednostavljeno i tako sažeto da samo retardiran i malouman čovek to ne bi mogao da razume i nauči (izvinjavam se svima koji su pali neki ispit na privatnom fakultetu) .

Izmišljanje priča o nekakvom *praktičnom znanju* postoji iskoljučivo zato što svi mi vrlo dobro znamo koliko je obimno to znanje. Zbog frustriranosti svojim (ne)znanjem, i željom da malo malo zamažu oči drugim ljudima svojim navodnim radnim sposobnostima, često čujem priče o *teškim* ispitima, profesorima koji *previše traže* za koje sam siguiran da nisu tačne. Znam konkretno primer profesora matematike sa mog fakulteta koji predaje i na nekom privatnom. I poznato mi je sta i kako radi kod nas, a sta i kako radi na tom privatnom.

Da odmah razjasnim, je danas većina gaji mržnju prema *gomili teoretisanja* kako nazivaju obime i iscrpne predmete. Ja baš nasuprot tome smatram da samo obiman i sscrpan predmet može studentu dati potpun uvid izloženu materiju. Došli smo do granice ljudskog saznanja kada površno prelaženje preko materije koja se razmatra jednostavno nije dovoljno. Razumem da je nemoguće obraditi kompletnu materiju nekog predmeta u relativno kratkom roku, ali je isto tako nemoguće sa relativno malo učenja razumeti i usvojiti sve.

Ovde leži i prvi problem naših privatnih fakulteta. POVRŠNOST. Skriptice od 10-50 strana su suviše površne da bi mi imali uopšte išta da pričamo o količini znanja koje se odatle može izvući. Izuzetno malo, a pri tom i na kratke staze. Drgo, obimne i detaljne knjige i njihovo proučavanje daleko više razvija intelektualne sposobnosti brzog i efikasnog usvajanja gradiva uz sistematičnost koja se razvija tokom učenja.

Drugi problem je daleko veći i nerešiviji. NOVAC. I pored toga što je gradivo, da se pravilno izrazim, bedno, ni na njemu se ne insistira baš preterano. Priče o prepisivanju, podmićivanju i prolasku na lepe oči, uz fantomski teške ispite *zaokružite tačan odgovor* su mi se davno ogadile.

Treći problem je struktura ljudi koja upisuje ovakve fakultete. Lenje , kukavnne osobe, nespremne da se suoče sa vlastitim mogućnostima ili pak nedovoljno zrele da svoje sposobnosti razvijaju ispravno. Ili pak, razmažena deca imućnih roditelja potpuno nesposobna da se suoče sa sobom, a sa obezbedjenim poslom uz neku diplomu, pa makar kakvu bilo. Drago mi je ako se neko ljuti zbog ovoga jer se upravo prepozanao.

Da stavim tačku na ovo. Da, možete zvršiti privatni fakultet, moguće je da ćete se i dobro zaposliti. Ali nemojte misliti da ste intelektualno odmakli od srednje sklole i da ste postali neki stručnjaci. Nema od te pesme ništa.

Dalje malo i o državnim fakultetima. Državni fakulteti su pošli drugom stranputicom, prema potrebama države. A to je bolonja i stvaranje velikog broja ne baš naročitih stručnjaka. Pri tom, još se nisu dovoljno iskvarili da budu očajni kao privatni ali klize direktno tim putem.

Nastavak ovog posta sutra(nemam baš lepo mišljenje ni o državnim fakultetima), kad malo odspavam, jako sam umoran....

P.S. za slovne greške se izvinjavam, malo sam popio, a ne mogu sad sve da ispravljam...
 
Komentar jednog čoveka koji je pokušao da mi objasni razliku izmedju državnog i privatnog:
Sine, nije bitno koji ćeš završiti. Probaj da završiš ono što voliš, ali za svaki posao treba ti VEZAAAAAAAA... Tako da se tu završava čitava diskusija o ovome.
 
E, ali najviše volim ova ''rekla-kazala'' - čuo sam da se na tom faksu toliko i toliko uči, čuo sam da taj i taj profesor obara za sitnice, čuo sam da ovaj pušta ako spavaš s njim, čuo sam ovo, čuo sam ono.

Niste nikad mali izvrnuli priču, onako, da dobije na jačini, a?

Hajde svi da lepo verujemo samo u ono što čujemo i da nam to određuje život...

Problem je u tome sto ljudi nemaju drugi nacin da dodju do nekih informacija vezanih za fax, a odabir istog im je jedna od najvaznijih stvari u zivotu. Znam zato sto se i ja sama mucim sa posledicama rekla-kazala prica. Jeste da mnoge od njih zvuce debilno... Ali kada se setim da sam se slatko smejala na neke pricice o srednjoj pre nego sto sam se u nju upisala, i koliko sam se iznenadila kada sam videla da su istinite... Nije mi svejedno. Naravno, slazem se sa tobom da ne treba tome tek tako verovati i pustiti da nam to odredjuje zivot, ali ipak treba uzeti sve u obzir. Po mom misljenju.
 
Komentar jednog čoveka koji je pokušao da mi objasni razliku izmedju državnog i privatnog:
Sine, nije bitno koji ćeš završiti. Probaj da završiš ono što voliš, ali za svaki posao treba ti VEZAAAAAAAA... Tako da se tu završava čitava diskusija o ovome.

Čovek koji je to rekao je retardirani kreten.


Činjenicno stanje je:

1. Ako imas vezu, fakultet ti ne treba.
2. Može se dobro zarađivati i bez fakultetske diplome.


Nije problem da li će neko znati da radi rad završi faks ili neće, i da li će moći dobro da se zaposli ili ne. To zavisi od slučaja do slučaja i od radnog mesa. Na nekim jednostavno NE MOŽE sedeti čovek koji je dobio diplomu 'ladeći mošnice, na nekom drugom, u suštini i može.

Problem, kako ga treba videti je u onome što ta diploma nosi sa sobom, tj zvanje akadmskog gradjanina. Mene lično bi bilo sramota da sebe nazovem akademski obrazovanim sa diplomom nekog privatnog faxa.

Druga stvar, a tiče se Bolonje !"#$"#%& je da ja sada imam 22god i uz malo sreće dobiću diplomu inženjera do 24.Sa tom diplomom mogu se upisati na doktorske studije i završiti ih za 2-3 godine. I, tap, evo klipana koji još pije pivo sa ortacima po parku, ima doktorat. I onda sam ja kao jednak sa onim starim doktorantima, koji su po deset - petnaest godina radili na svom znanju i zvanju. Sramotno i bedno. Podeli ljudima diplome, da imamo puno doktora nauka, a to što oni tri čuke nemaju nikom ništa.

To već uzima danak. Imao sam u prvoj godini neku asistentkinju, pa recimo da mi nije ostavila utisak da briljira u svojoj oblasti, nešto posebno. Evo ove godine doktorirala. Pitaj boga kako i na čemu.


Inače da se vratim na ono glavno, a to je čime sam se večeras bavio. Radio sam zadatke za domaći (ne sebi) iz "kvantitativnih metoda" sa FAM-a. Sad bi se ljudi pitali kakav je predmet sa tako egzotičnim imenom, mora biti neka opasna nauka.

Ne, prevarili ste se, to je matematika. i to ona koju sam imao za prijemni na ftn-u i još lakša. Zapravo spirio sam oko 60 zadataka, a dobar deo sam i napamet znao da odradim. Najdalji domet intelekta je tu bio integral od ln(x)dx i oni zamorni zadaci oko skraćivana racionalnih algebarskih izraza.

Ukratko, to je gradivo matematike za srednje škole. a ovamo ljudi kukaju kako im je teško na ispitima. Ma ja prosto ne znam kako iko uspe to da položi. Pitam se šta bi rekli posle jednog predavanja kod Ilije Kovačevića ili nekog sličnog.

Vrlo sam razočaran, potajno sam se nadao da se tamo bar nešto uči. Mrka kapa.......
 
Pozdrav svima! Evo da i ja sarnem nesto! Inace sam iz Republike Srpske! Negdje u drugom razredu srednje skole odlucio sam da upisem Visoku Skolu Unutrsnjih Poslova Banja Luka, Kriminalistiku, DGS ili nesto slicno...to mi se svidjalo! Kada je doslo vrjeme upisa odlucio sam se za Visoku Skolu(prosjecna ocjena 4,3) i nakon toliko vremena i zajebancije na prijemnom...prodjem...jeeeeee! Radovao se do 15.9.2008 godine kada me nazvala studentska sluzba Visoke Skole i zena mi rekla da ipak nisam upisan...doslo je do nekog problema....imao sam covjeka koji je to provjerio i vidio da je to samo zamazivanje ociju! Razocaran ja a svi upisni rokovi na Univerzitetu u BL prosli! I odem kod bivseg ministra policije doc.dr Dragomira Jovicica i upisem Fakultet za bezbjednost(Univerzitet Sinergija)! Nije mi se svidjao fakultet samo zato sto je privatni...a i prije samog prijemnog na visokoj skoli ljudi mi preporucivali ovaj faks a ne visoku skolu...ali ja nisam htjeo! Sada sam prva godina fakulteta za bezbjednost i ide mi fino! Mozes sa profesorom kao sa prijateljem! Imaju ljudi razumjevanja! Ako ne ucis...obnovices godinu i ponovo dati 1500 eura...loshe za tebe, dobro za faks! Moje misljenje je da nisu svi privatni isti i neki cak i sluze za zajebanciju ali ovaj je zahtjevan! Evo vec 7 dana ucim krivicno za ispit! Imao sam 5 seminarskih radova, svaki po 20 stranica i treba to i odbraniti na ispitu! Nekad sam toliko zauzet da i ne jedem! Tako da nemojte da imate predrasude ako neznate! Da je lakse...JESTE! Ali braco i sestre...ne stvara vama profa znanje nego vi sami!
 
Evo vec 7 dana ucim krivicno za ispit! Imao sam 5 seminarskih radova, svaki po 20 stranica i treba to i odbraniti na ispitu! Nekad sam toliko zauzet da i ne jedem! Tako da nemojte da imate predrasude ako neznate! Da je lakse...JESTE! Ali braco i sestre...ne stvara vama profa znanje nego vi sami!

Al sad, nemoj se naljutiti, al činjenica je da na pravnom u BGD krivično se neprestano mjesecima sprema (naročito će sad biti haos, kada su spojili opšti i posebni dio).

Ja evo građansko/stvarno učim gotovo 4 mjeseca, skoro svaki dan pomalo, a zadnjih 10 dana jednom dnevno jedem, išao sam i na predavanja i na vježbe, i opet ne mogu da stignem da sve naučim kako treba i kako bih volio da znam...
Da sam glup, nisam, imam dokaz o tome (ah ta mensa), i opet poprilično strahujem za ispit, u smislu da je teško imati u glavi 242 ispitna pitanja istovremeno (a to je samo jedan ispit)...

Činjenica je i činjenica da 90% ljudi prelazi na privatni fax sa državnog zato što im je državni - pretežak, u smislu da treba više da se radi.

7 dana nije jednako 4 mjeseca.
 
Zelim da kazem da nemam nista protiv svih privatnih fakulteta, imam samo protiv nekih.

Na VPS u NS (drzavna), gde sad studiram, jedan predmet mi je predavao profesor koji je zavrsio BK, magistrirao i doktorirao na BK, taj covek je PREPAMETAN, covek je mozak, sve istresa kao iz rukava, sto god smo ga pitali u vezi struke, odmah je to rekao bez konsultacija knjiga i interneta. Dok postoji jedan asistent koji je zavrsio FABUS, covek nije sposoban recenicu da sastavi, kada ga pitas nesto van gradiva koje je priperemio za nastavu, da objasni on nista nema pojma bez konsultacije knjiga i interneta.

Neko je to vec ovde napisao, bitno je sta studiras, ali je odlucujuce sta si naucio. Jos dugo u ovoj drzavi privatni fakulteti nece biti u prednosti. Mozda i ja jednog dana zavrsim neki privatni ali za svoju dusu.
 
Poslednja izmena:
Al sad, nemoj se naljutiti, al činjenica je da na pravnom u BGD krivično se neprestano mjesecima sprema (naročito će sad biti haos, kada su spojili opšti i posebni dio).

Ja evo građansko/stvarno učim gotovo 4 mjeseca, skoro svaki dan pomalo, a zadnjih 10 dana jednom dnevno jedem, išao sam i na predavanja i na vježbe, i opet ne mogu da stignem da sve naučim kako treba i kako bih volio da znam...
Da sam glup, nisam, imam dokaz o tome (ah ta mensa), i opet poprilično strahujem za ispit, u smislu da je teško imati u glavi 242 ispitna pitanja istovremeno (a to je samo jedan ispit)...

Činjenica je i činjenica da 90% ljudi prelazi na privatni fax sa državnog zato što im je državni - pretežak, u smislu da treba više da se radi.

7 dana nije jednako 4 mjeseca.


pa sad nesto mensa i nije dokaz da si pametan vec da si inteligentan :). ne zameri ali zaista je tako i zaista postoji veliki broj inteligentnih ali veoma glupih i prostih ljudi ... naravno ovo sam samo ubacio sale radi ... i ne.. nisam rekao da si glup vec samo kazem ovo bzvz :)..

7 ucis krivicno ???
ccc znaci ipak sam ja glup iako ta ista mensa kao drugacije... pa *** ja sam taj ispit spremao 1.5 meseci...... gpp tricavih 6 meseci.. kpp nekih 4...... a gradjansko i stvarno negde oko 2.5... verovatno sam priglup malo ali sta da se radi ....
inace da .. pristalica sam privatnih fakulteta i imam pozitivno misljenje o njima (bar o nekima) ali ako mi kazes da "vec" 7 dana spremas krivicno, smatram da nemamo st adalje pricati i o tebi i o znanju i o fakultetu :)
 
Mislim da postoji razlika i u načinu učenja. Yebi ga ja sam matematiku (jednu) spremala godinama :rumenko: ali to ne znači da u međuvremenu nisam jela ili igrala lastiš :neutral:

Što su mi glupi ti brojevi koje iznosite.

Pa da učite toliko da ne jedete mesecima (ma i nedelju dana) neprekidno pomrli biste svi bez izuzetka. Od gladi. I to ne zato što ne jedete nego zato što mozak troši. Biološki neizvodivo.
 
Mislim da postoji razlika i u načinu učenja. Yebi ga ja sam matematiku (jednu) spremala godinama :rumenko: ali to ne znači da u međuvremenu nisam jela ili igrala lastiš :neutral:

Što su mi glupi ti brojevi koje iznosite.

Pa da učite toliko da ne jedete mesecima (ma i nedelju dana) neprekidno pomrli biste svi bez izuzetka. Od gladi. I to ne zato što ne jedete nego zato što mozak troši. Biološki neizvodivo.


dada naravno slazem se ja sa tobom. postoje ispiti koji se mogu spremiti sa 5 dana intenzivnog ucenja i bubanja ali postoje oni koji to ne mogu pa ma koliko tih 5 dana izgledali veliki u necijim ocima ...
jednostavno postoje ispiti koje ne mozes uciti 24h dnevno jer su isuvise zahtevni da bi mozak mogao da svari i ragranici podatke koje ubacujes... bas iz tog razloga sto kada mi neko kaze da je gpp polozio uceci 15 dana......... ja se nasmejem i znam da je po sredi veza, kesh, profesor koga boli ona stvar koliko znas i da li ista znas a ako to ne znas dzaba si studirao 4 god taj fakultet jer se ceo svodi na 2 tj. 3 predmeta u osnovi..... ili da je taj neko jednostanvo imao ogromnu srecu da ga pogode sva pitanja i to ona za koja mu nije potrebno povezivanje sa ostalim pitanjima ali ce se kasnije to odbiti njemu o glavu pa ce onda shvatiti da je bilo bolje d aje malo duze ucio taj predmet.
 
ja studiram na privatnom i nisam zadovoljan generalno. "skripte od 10 - 50 strana" ne postoje barem ne u mom slucaju. upravo spremam ispit kriminalisticka taktika od 400 strana i spremam ga vec mesec dana. lakoca predmeta ne zavisi od fakulteta nego od profesora (mislim na privatne). ako njega boli dupe prolazis glat na minimum znanja ili na prepisivanje, ako profesor svoj predmet drzi kao bitan predmet koji mora da se zna (to su uglavnom prof. sa drz. fakulteta koji ne prave razliku u kriterijumu) onda zagrejes stolicu i polozis. i ne pada se samo sa stolice i niz stepenice padaju se ispiti i na privatnim. zeleo bih reci takodje brat rodjeni mi studira na drzavnom ekonomiju treba da diplomira sad u junu u roku sa solidnim prosekom oko 8. nije se bas "drao" od ucenja po 7-8 sati dnevno nije ni upola toliko to su preterane price. dakle da zakljucim. nisam zadovoljan kvalitetom privatnih fakulteta u srbiji zalim sto sam upisao ali sad sam na samoj sredini i nema nazad. studiram kriminalistiku sto i nije neki IZMISLJEN smer ili nauka ovi sa faxa su to dobro zamislili ali lose realizuju.

samo bih dodao da sam procitao da je neko napisao da je drzavni fakultet dzabe, aha kako da ne... kad bi se celavi vukli za kosu. i da si na budzetu opet ce te dosta izaci 1 godina studiranja pogotovo ako studiras sa strane.

generalno nam je visoko obrazovanje u haosu sto drzavno sto privatno i ne vidim skoriji izlaz iz krize.

za kraj ono sto je bilo treba ti "VEZAAAAAAA" dobar je bio odgovor ljudi sa jakom vezom i ne treba da imaju fakultet da bi bili primljeni na odredjeno radno mesto.
 
ako si mene pitala ne znam sta je nejasno? knjige, prenos bodova prijave ispita overe semestra + ako nisi u svom gradu stan, menza, zivot .... nije dzabe kako god da okrenes.

Fotokopiranje nije toliko jeftino, a ni knjige nisu toliko skupe. Uvek možeš da ih pozajmiš od kolega, a ni članarine biblioteka nisu velike.
Prenos bodova kao takav nije ni predviđen, tj. predviđeno je da se svi ispiti polože.
Prijava ispita je besplatna, na nekim fakultetima se i plaća, najviše stotinak dinara po ispitu. Za te pare nema ni poštena kafa u kafiću.
Besplatno, ili u najmanju ruku par stotina dinara.
ako nisi u svom gradu stan
Stanarina u domu je najviše 1.000 dinara mesečno.
Tri obroka dnevno trideset dana u nedelji je ukupno oko 3.000 dinara.
To je najskuplje :lol:
nije dzabe kako god da okrenes
Svakako jeftinije nego na privatnim fakultetima. Osim ako u sklopu školarine nije uključeno stanovanje i hrana.
 
A i ako je uključeno stanovanje i hrana u pitanju je lični izbor, ja sam sigurna da ne moraju svi da studiraju u Beogradu. Igrom slučaja najbliži veliki grad meni je Beograd, pa sam i putovala do njega i još uvek putujem od srednje, hm..... pa to je već 10 godina :neutral: markica koja se kupuje je ista, tako da me je fakultet koštao koliko i srednja škola. To obroke pretvara u užinu.

E sad, postoji manji broj ljudi koji ni prevoz nemaju do obližnjeg velikog grada, i oni stvarno imaju problem. Ali oni imaju problem i sa srednjom školom.....
Mislim da je dosta toga organizovano (bilo?) vrlo povoljno za studente i da uz indeks u ovoj zemlji čak! imaš dosta sitnih povlastica. Markica za prevoz koju trenutno kupujem košta 600 dinara :neutral: dakle, za 600 dinara ljudi mogu da se voze od Inđije do Pančeva mesec dana, svaki dan.

I u životu mi najveći trošak predstavlja to što tu i tamo izađem ili kupim sebi ponešto od odeće ili obuće.

Tako da stvarno nije na mestu da pišete da i studiranje na budžetu košta, doduše sada košta jer je, kako sam shvatila, taj sistem bodovanja i uveden da bi izvukao još para iz džepa..... ali to, da se ja pitam, opet nikada ne bi stupilo na snagu.

Još će nas ubediti do kraja da smo nešto dobili time :neutral:
 

Back
Top