Prirodno zlo

koja je skrivena poruka?
O potopu? Voda je u toj priči znanje, ali ne ono suštinsko znanje, već ovo
kakvim se zapadna civilizacija diči. Fragmentirano, površno, beskorisno,
često i pogrešno. Kada se intelekt zaokupi takvim znanjem on suštinsko
više i ne traži niti je sposoban da ga primeti. I to je smrt za dušu.
Kao što je Mojsije razdvojio more i uklonio lažna znanja pred svojim
narodom, tako je u nekom trenutku nastao potop takvim znanjem.
 
O potopu? Voda je u toj priči znanje, ali ne ono suštinsko znanje, već ovo
kakvim se zapadna civilizacija diči. Fragmentirano, površno, beskorisno,
često i pogrešno. Kada se intelekt zaokupi takvim znanjem on suštinsko
više i ne traži niti je sposoban da ga primeti. I to je smrt za dušu.
Kao što je Mojsije razdvojio more i uklonio lažna znanja pred svojim
narodom, tako je u nekom trenutku nastao potop takvim znanjem.
ne znam... voda je simbol istine tj. suštinskog znanja a ne svog znanja...ako je vino kod Isusa simbol religije a on pretvara vodu u vino to znači da od istine pravi religiju... ovo bi morala da bude prljava ili lažna voda onda da bi predstavljala zablude...

ono što priča i radi Isus se može figurativno tumačiti jer on namerno priča kroz simbole da ne razumeju svi, a ono iz judaizma nisam baš siguran
 
Ako krenem tebi da pisem e nisi e nisi pravoslavac oces li poverovati da ja jesam.Ako poverujes da jesam jesi glup jbg.
pa to je njena reakcija na tvoje prozivanje da je njuejdžerka i sektašica...ona veruje u Isusa ali na drugačiji način...nije to pravoslavlje kakvo propovedaju naši sveštenici...ali svako može da se smatra čime hoće...ja nemam problem da sebe ne vidim kao hrišćanina a da me interesuje Isus i da pokušavam da ga protumačim na svoj način...
 
pa to je njena reakcija na tvoje prozivanje da je njuejdžerka i sektašica...ona veruje u Isusa ali na drugačiji način...nije to pravoslavlje kakvo propovedaju naši sveštenici...ali svako može da se smatra čime hoće...ja nemam problem da sebe ne vidim kao hrišćanina a da me interesuje Isus i da pokušavam da ga protumačim na svoj način...
Glupa reakcija.Ipak je ona bila moderator pa tako glupoavo da izvaljuje.Ja i mogu da napravim glupost banuju me i tacka.Ona ne bi trebala.
 
Glupa reakcija.Ipak je ona bila moderator pa tako glupoavo da izvaljuje.Ja i mogu da napravim glupost banuju me i tacka.Ona ne bi trebala.
to je stvar identiteta..ona sebe vidi kao pravoslavku iako se neka njena shvatanja negde kose sa onim što SPC propagira....ko si ti ili ja da joj kažemo da nije pravoslavka? pogotovu ljude vređaju izrazi sektašica i njuejdžerka....manje etiketiraj ljude...
 
GOVOR DUŠE
O borbi sa željama i strastima; o patnji za izgubljenom nadom i verom u druge i u sebe; o snazi trpljenja i blagoslovenim trenucima sreće na ovom veličanstvenom putu postojanja obasjanom Božjom Ljubavlju.

VODA – SIMBOL OČIŠĆENJA I DUHOVNOG ŽIVOTA​



Duša slovenska


Voda predstavlja mesto nastanka svih egzistencijalnih potencijalnosti. Početak je i kraj svega u svemiru i predstavlja prvi oblik materije. Voda i vatra su dva elementa u sukobu koja će se na kraju prožeti i sjediniti. Predstavljaju ukupni polaritet u elementarnom svetu. Vatra i voda su povezani sa ocem nebom i majkom zemljom. Toplota i vlažnost su nužni za život, a „goruća voda“ je jedinstvo suprotnosti.

Voda simbolizuje vlažnost i cirkulaciju života, nasuprot smrtnoj statičnosti suvoće. Simbolizuje ponovno oživljavanje i ulivanje novog života, pa se otuda primenjuju obredi krštenja vodom, čime se simbolično spira i osvećuje novi život.

Vode vrela života izviru iz korena drveta života u središtu raja. Kao kiša, voda predstavlja plodnost, osemenjujuću moć boga neba. Kao rosa, označava duhovno okrepljenje i blagoslov. Ronjenje je simbol traganja za tajnom života. Hodanje po vodi označava prevazilaženje uslova pojavnog sveta. Prelaz preko vode je simbol prebacivanja iz jednog ontološkog stanja u drugo.Tekuća voda je „voda života“ ili „živa voda“ i simbolizuje je talasasta linija, spirala ili meandar. Uzburkne vode simbolizuju promene, iluziju i taštinu života.
Voda, kao i svi simboli, ima oprečno značenje. Ona je izvor života i izvor smrti – ona stvara i razara. U hrišćanskom predanju voda simbolizuje izvorište stvaranja. Ona je majka i materica. U Bibliji su zdenci u pustinji i vrela što se pokazuju nomadima, mesta radosti i čuda. Uz izvore i zdence zbivaju se najznačajniji susreti i kao sva sveta mesta, imaju jedinstvenu ulogu. Kraj njih se rađa ljubav i sanjaju venčanja... Pohod Jevreja i put svakog čoveka za vreme njegovog zemaljskog hodočašća, srasli su u njegovom spoljašnjem i unutrašnjem dodiru sa vodom, jer ona biva središte mira i svetlosti.
Stari i Novi zavjet slavi dobročinstvo vode. U Starom zavjetu voda je simbol života a u Novom zavjetu simbol Duha. Bog se upoređuje sa prolećnom kišom, s rosom koja cveću daje rast, sa svežim vodama koje teku s gora, s bujicom koja napaja. Pravednik je nalik na vrtove uz obale reke, na kedrove što rastu pokraj vode. Duša se javlja kao suva i žedna zemlja koja traži vodu. Čeka objavu Boga kao što isušena zemlja žudi da je natope kiše.

Bog daje i tajanstvenu vodu – mudrost. U srcu mudraca prebiva voda. On je nalik na bunar i vrelo a reči njegove imaju snagu bujice. „Srce je bezumnikovo kao vrč razbijen koji ne drži nikakve spoznaje.“ Po crkvenim ocima Duh Sveti uliva dar mudrosti u žedna srca. U Novom zavjetu Isus se otkriva kao Gospodar žive vode. On je izvor: „Ako je ko žedan, neka dođe k meni; i neka pije ko vjeruje u mene.“ Iz njegovih grudi izvire voda kao iz Mojsijeve stene. Na krstu, pod kopljem, potekla je Hristova krv i živa voda.

(sa jednog bloga)
 
Ali Isus pretvara vodu u vino i Mojsije sklanja pred svojim narodom vodu.
da jer njegova krv je vino i time se pričešćuješ. kad čitaš nz isus je sve a ovo se verovatno odnosi na pričest. ako pažljivije čitaš vidiš da sa vinom počinje i sa vinom završava.
potop simbolizuje očišćenje, zato se i navode po par. noje kao novi adam u sz.
a mojsije razdvaja nešto, može biti oni koji su za boga i oni koji su protiv. jer voda je višeznačna i kako koja religija ili filozofija je gleda.
 
da jer njegova krv je vino i time se pričešćuješ. kad čitaš nz isus je sve a ovo se verovatno odnosi na pričest. ako pažljivije čitaš vidiš da sa vinom počinje i sa vinom završava.
potop simbolizuje očišćenje, zato se i navode po par. noje kao novi adam u sz.
a mojsije razdvaja nešto, može biti oni koji su za boga i oni koji su protiv. jer voda je višeznačna i kako koja religija ili filozofija je gleda.
A cela ta navodna Bežanija iz zemlje Misirske i njenog Faraona, udaljavanje i očišćenje od robovanja nižim tj. zemaljskim strastima.
 
A cela ta navodna Bežanija iz zemlje Misirske i njenog Faraona, udaljavanje i očišćenje od robovanja nižim tj. zemaljskim strastima.
zapis o bežaniji imaš samo u bibliji nikad potvrđena. zato opet mora da se traži simbolika.
osim toga postoji teorija da i nisu bili robovi jer su sami otišli trbuhom za kruhom.
robovanje je ono što se crncima desilo kada je belac otišao u afriku i okovao crnce i tokom robovanja imali su pun q ladne vode a ovi i domove i životinje i stvari nameštaje.
 
to je stvar identiteta..ona sebe vidi kao pravoslavku iako se neka njena shvatanja negde kose sa onim što SPC propagira....ko si ti ili ja da joj kažemo da nije pravoslavka? pogotovu ljude vređaju izrazi sektašica i njuejdžerka....manje etiketiraj ljude...
Moze da mi kaze to nije pravoslavno hriscansko ucenje kao sto cu i ja njoj tebi djoki peri reci e to ucenje nije sorry hriscsnsko nego hinduisticko njuejdzersko itd.
 

Back
Top