Pričamo, dakle postojimo

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
E sad ... pre epiloga, volela bih da cujem vase misljenje: da li je Petar Goricin ubica .. Zasto, kako? Ako nije, ko jeste?

Ne, nije...Neko ko je zaljubljen u žrtvu, kao on u Goricu ne bi je ubio na onakav način, ostavivši je uprljanu krvlju da leži u kupatilu...Bolesni umovi predmet obožavanja obično očiste od krvi i učine da bude lepa i u smrti. A prosipanje mozga više priliči ubistvu u afektu, tokom žučne svađe...koje, kada je reč o Goricinom ubistvu, nije bilo...
 
Ne, nije...Neko ko je zaljubljen u žrtvu, kao on u Goricu ne bi je ubio na onakav način, ostavivši je uprljanu krvlju da leži u kupatilu...Bolesni umovi predmet obožavanja obično očiste od krvi i učine da bude lepa i u smrti. A prosipanje mozga više priliči ubistvu u afektu, tokom žučne svađe...koje, kada je reč o Goricinom ubistvu, nije bilo...

:klap::klap::klap:
 
Kao klinka, pročitala sam jedan roman Agate Kristi koji je na mene ostavio snažan utisak ... Mislim, pročitala sam gomilu njenih romana, ali, posle "Deset malih Crnaca", taj je u samom vrhu. Donekle je netipičan u odnosu na njene ostale krimiće; sve je tu, tipična atmosfera viktorijanskih zdanja, i ružičnjaka, i tetki usedelica koje razmišljaju hoće li nekom sipati arsenik u čaj ... i zaljubljene guvernante ... ali, za razliku od ostalih, tu je i netipičan ubica, sa naizgled labavim motivom. Kako se klupko odmotava, tako shvatamo da je zlo ponekad toliko duboko ukorenjeno u njemu, da mu i ne treba "valjan" motiv ...
 
Kao klinka, pročitala sam jedan roman Agate Kristi koji je na mene ostavio snažan utisak ... Mislim, pročitala sam gomilu njenih romana, ali, posle "Deset malih Crnaca", taj je u samom vrhu. Donekle je netipičan u odnosu na njene ostale krimiće; sve je tu, tipična atmosfera viktorijanskih zdanja, i ružičnjaka, i tetki usedelica koje razmišljaju hoće li nekom sipati arsenik u čaj ... i zaljubljene guvernante ... ali, za razliku od ostalih, tu je i netipičan ubica, sa naizgled labavim motivom. Kako se klupko odmotava, tako shvatamo da je zlo ponekad toliko duboko ukorenjeno u njemu, da mu i ne treba "valjan" motiv ...

Ubica je Blagoje ili mama....na njih najmanje sumnjamo......:lol:
 
Kao klinka, pročitala sam jedan roman Agate Kristi koji je na mene ostavio snažan utisak ... Mislim, pročitala sam gomilu njenih romana, ali, posle "Deset malih Crnaca", taj je u samom vrhu. Donekle je netipičan u odnosu na njene ostale krimiće; sve je tu, tipična atmosfera viktorijanskih zdanja, i ružičnjaka, i tetki usedelica koje razmišljaju hoće li nekom sipati arsenik u čaj ... i zaljubljene guvernante ... ali, za razliku od ostalih, tu je i netipičan ubica, sa naizgled labavim motivom. Kako se klupko odmotava, tako shvatamo da je zlo ponekad toliko duboko ukorenjeno u njemu, da mu i ne treba "valjan" motiv ...

..čitala sam i ja davno taj roman..kao i sve ostale...ne sjećam se baš..ali mi se čini da je osoba koju su svi smatrali žrtvom u stvari bila ubica...tako nekako...čini mi se..ali nisam sigurna...:think:
 
Agata je bila fenomen... užasno produktivan pisac.
U svojoj "Autobiografiji" objašnjava kako je počela: za vreme I sv. rata radila je kao medicinska sestra, i na dugačkom putu od bolnice do kuće, da u tramvaju ne bi zadremala, posmatrala je saputnike i zamišljala ko su, odakle su ... Praktično, u glavi je konstruisala njihove živote. I onda je, jedanput, kad je došla kući, sela i zapisala ono što je izmaštala.
Kao dete je, inače, bila sklona pričanju sa samom sobom ... i igranju sa zamišljenim likovima koje je zvala "mačići".

p.s. Kažite kad da okačim epilog.
 
Agata je bila fenomen... užasno produktivan pisac.
U svojoj "Autobiografiji" objašnjava kako je počela: za vreme I sv. rata radila je kao medicinska sestra, i na dugačkom putu od bolnice do kuće, da u tramvaju ne bi zadremala, posmatrala je saputnike i zamišljala ko su, odakle su ... Praktično, u glavi je konstruisala njihove živote. I onda je, jedanput, kad je došla kući, sela i zapisala ono što je izmaštala.
Kao dete je, inače, bila sklona pričanju sa samom sobom ... i igranju sa zamišljenim likovima koje je zvala "mačići".

p.s. Kažite kad da okačim epilog.

Sad, odmah, momentalno!
 
EPILOG

U dnu ograde, okruzen senovitim zelenilom, cucao je mali Mirko i zvakao jabuku. Razmisljao je kako su odrasli glupi...

Bilo mu je zao ucitelja muzike, mada je smatrao da je dobio sta je i zasluzio. Svoje misli i namere nije umeo tako dobro da sakrije kao on - Mirko. Niko od njih nije bio u stanju da otkrije sta se kuva u njegovoj glavi. S prezrenjem na licu baci ogrizak na travu. Jedino mama...Jedino je ona nesto nanjusila.U poslednje vreme postala je sumnjicava i nervozna. Pretpostavljao je da ZNA ali, naravno, nije se usudila da ga pita, a i da jeste, vec je za sve imao spreman odgovor: "Da, mama, mrzeo sam uciteljicu Goricu...Ne, mama, nije bila dobra,..Da, majko, zasluzila je da umre..."

Sve je bilo prosto, kao neka igra u kojoj je on stalno pobedjivao.Nije mu bilo tesko da iz šupe prokrijumcari cekic. Bilo je to savrseno oruzje za decaka njegovih godina. Drugi bi izabrali noz, otrov ili cak pistolj ali ne i on...Nije bio toliko glup...Bilo je zacudjujuce lako za njega onako sitnog da se provlaci kroz podrumske prozore, uspne do kupatila i tresne je po glavi. Naravno, morao je da ceka najpovoljniji trenutak, kada se ona najmanje nadala jer bi ga, u protivnom, savladala. Posle je oprao cekic i vratio na mesto. Ako bi ga policija i nasla, krivica bi pala na tatu. Ko bi posumnjao u njega? Da, odrasli su zbilja tako glupi... I on je, kao i junak njegovog omiljenog romana "Limeni bubanj" zeleo da zauvek ostane dete, da ne postane kao otac iii majka ili uciteljica Gorica. Pri samom prisecanju na njeno ime, Mirko se namrsti.
Bila je stvarno grozna. Uvek je nesto pridikovala...Bas kao mama.,. i naravno da je udarila devojcicu iz njegovog odeljenja; ta celi razred je to video! No, posle se devojcica uplasila i porekla da se tako nesto desilo. Glupaca!
U mnogim stvarima ga je podsecala na mamu: isto je bila uciteljica, isto je zvocala i dosadljivala mu blesavim pesmicama koje je trebalo uciti napamet. Uostalom, svako je mogao da primeti sta je uciteljica ucinila nastavniku muzickog! Koliko puta ih je cuo kako se raspravljaju u skolskom hodniku onda kad su mislili da ih niko ne vidi i ne slusa. "Budi malo dobra prema meni", govorio bi on, a ona mu je osorno okretala ledja. Bas kao sto je i mama cinila tati kad je on pocinjao da cvili za malo Ijubavi. A to nije bilo pravicno! Otac je uvek bio tako dobar i nezan prema njemu. Najradije bi majci rekao sta misli o njoj ali je znao sta bi se zatim dogodilo. Zato je uciteljica dobila svoje!
Mirko je bio zadovoljan svojim ucinkom. Plasio se da ce ga gristi savest ali nije. lonako su je svi mrzeli. On im je samo pomogao.

Isprva mu se nova uciteljica vrlo dopala. Bila je lepa i licila na neku filmsku glumicu. Voleo je da je posmatra i proucava joj lice. No, ubrzo je otkrio da je ista kao i sve ostale: pravila se vazna. A sto je najgore, mama se pred njom stalno ponizavala i u svemu je imitirala.Mrzeo je da je gleda kako se kindjuri i pokusava da izgleda kao uciteljica Milica. Pri tom je bivala sve gora prema tati...
Kako nije bio glup, primetio je da njegova majka gaji odredjene emocije prema Petru ali ga to nije previse uzbudjivalo. Bilo bi sve u redu dok otac ne sazna... Mirko ga je jos uvek voleo ili bar sazaljevao i zeleo da ga postedi ruznih stvari. Ali u poslednje vreme i to osecanje je nestajalo.
Bilo mu je najvaznije da se igra i da uziva u reakcijama uciteljice Milice kad je, recimo, procitala ono pretece pismo. I sad se jedva suzdrzao da ne prasne u smeh! Iseckao je slova iz novina majcinim makazicama za nokte ( za slucaj da posumnjaju da je poruku pisao muskarac), zalepio ih na papir kakav se moze kupiti u svakoj knjizari, pri tom strogo vodeci racuna da ne ostavi nikakve tragove. Dok je ona bila odsutna, uvukao se u kucu preko prozora u podrumu i ostavio pismo. A tek sta je sve mogao da ucini! U glavi je imao sijaset originalnih ideja i nadao se da ce jednog dana moci da ih iskoristi.

Bilo je vec jutro i Mirko se seti da ce otac uskoro uci u njegovu sobu da ga probudi za polazak u skolu. Otkako je mama TAMO, manje pije i oseca se mnogo bolje. Kad se ona bude vratila, ko zna...mozda ce otkriti nacin kako da je se zauvek resi i posalje je u neki dozivotni azil...

Protrlja dlanove jedan o drugi ne bi li se zagrejao. Posle kisne noci, vreme je bilo prilicno sveze.Baci jos jedan pogled na kucu pred njim. Sada je bilo kasno da bilo sta ucini...Morace da saceka neko vreme dok se stvar ne stisa, mozda godinu- dve...Mozda ce se tada vratiti "ubica uciteljica" a mozda i nece. Bilo bi zanimljivo videti sva ta lica kada budu otkrili da nastavnik muzickog nije bio pravi! "Kako su odrasli glupi!", pomisli opet Mirko i glasno se zakikota. Zatim izadje iz guzve zelenog lisca i pocupkujuci na jednoj nozi, uputi se ka gradu.

worm%20applebigpic.jpg
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top