Pricaj mi o zadnjem delu.

Likovi koji su dosledni svojim principima uprkos pritisku mase i javnosti
Advokat, njegova ćerka

A onda i lik za koga se misli da je "monstrum" i niko ga nije video nikad, pokaže se kao zaštitnik dece
Uvek mi je bila zanimljiva pojava simbola izabranog monstruma od strane drustva kroz mentalitet. Neka primatska potreba za krivcem i simbolikom zla kroz nesto drugacije koje odskacenod plemena. Toga i dan das ima toliko.

Arhetip mudraca, heroja, svete majke, plemena i monstruma koje cuci kao pretnja.
 
Uvek mi je bila zanimljiva pojava simbola izabranog monstruma od strane drustva kroz mentalitet. Neka primatska potreba za krivcem i simbolikom zla kroz nesto drugacije koje odskacenod plemena. Toga i dan das ima toliko.

Arhetip mudraca, heroja, svete majke, plemena i monstruma koje cuci kao pretnja.
Da
Dobro si to sročio
I onda obično "monstrum" pokaže u ključnom momentu svetlost

A pravi "monstrumi" su negde drugde
 
Da
Dobro si to sročio
I onda obično "monstrum" pokaže u ključnom momentu svetlost

A pravi "monstrumi" su negde drugde
A advokat i njegova cerka dodju kao simbol potrage za egzaktnom istinom u celini s ljubavlju. Advokat kao delatnost koja se bavi istinom i cesto prikazana kao manipulativna a cerka kao ljubav koja podstice odgovornost ka istini.
Da li karakter advokata tako deluje? Kao neko ko, da nije spoznao ljubav ocinstva, bi mozda postao bezkrupulozan i uprljan?
 
Da li karakter advokata tako deluje? Kao neko ko, da nije spoznao ljubav ocinstva, bi mozda postao bezkrupulozan i uprljan?
Ne deluje tako

Pre deluje kao "običan čovek" iz "dobre poznate porodice" koji ima kičmu kad je frka

Kad je gusto ima muda, ali ne Rambo-muda već prava.

Nije "američka" limunada iako je američki roman
 
Jedno od poslednjih dela koja su ostavila utisak na mene je Srce je usamljeni lovac, Karson Mekalers.
Neverovatno je da je autorka imala svega 23 godine kada ga je objavila i da joj je to prvi roman, s obzirom na to još više zapanjuje koliko je to kvalitetno delo. Radnja se događa u malom mestu na američkom jugu, prati živote nekoliko ljudi sa margina društva, njihove snove, želje... I nemogućnost da bilo šta od toga ostvare. Naravno, pošto se događa na američkom jugu neizbežna tema je i rasizam. Ceo roman odiše melanholijom, usamljenošću, nemogućnošću komunikacije... U suštini niko nikoga ne razume.

Moja omiljena pesma Bukovskog je upravo Karson Mekalers.

 
Jedno od poslednjih dela koja su ostavila utisak na mene je Srce je usamljeni lovac, Karson Mekalers.
Neverovatno je da je autorka imala svega 23 godine kada ga je objavila i da joj je to prvi roman, s obzirom na to još više zapanjuje koliko je to kvalitetno delo. Radnja se događa u malom mestu na američkom jugu, prati živote nekoliko ljudi sa margina društva, njihove snove, želje... I nemogućnost da bilo šta od toga ostvare. Naravno, pošto se događa na američkom jugu neizbežna tema je i rasizam. Ceo roman odiše melanholijom, usamljenošću, nemogućnošću komunikacije... U suštini niko nikoga ne razume.

Moja omiljena pesma Bukovskog je upravo Karson Mekalers.

Zanimljiv opis/insert nerazumevanja u komunikaciji?
 
"Upitaj prasinu" od Dzona Fantea, kom se Bukovski kao naslednik beskrajno divio, cak mu bio pri ruci na samrti.. :neutral:
Kako i ne bi: stil prost, jezik ogoljen do bola, a opet socan i bogat iznutra, sa mastovitim, inteligentnim prelivima koji paradoksalno opisuju to neko doba gladi u Americi pocetkom 20.veka...I ponovo, kako pisati o ljubavi, slikati neke duge i jednoroge i svasta, umesto prosto zapitati prasinu kakve realno tragove ljubav ostavlja za sobom...Mislim da je to kljuc uspeha ovog dela, koje opisuje nevicnu ljubav mladog i ambicioznog, pomalo grubog pisca i lepe, ali neuke konobarice Meksikanke. ;) :cool: To je narativna linija koja krece jos od Stendala, Balzakovog konkurenta u romanu realizma: prava, iskrena ljubav nasuprot neuroticnosti drustvenih etiketa i dogmi, u takvom medjusobnom odnosu da im je po pravilu najcesce frka samima sa sobom... :p:cool: Naravno, preporuka. :cool:
P.S. ako nekoga mrzi da cita, iako se ovo ne prepricava u srednjoj skoli na casu, :p :lol: moze da pogleda i film sa Salmom Hajek i Kolinom Farelom. :)
 
"Куда је отишла? И зашто трчим за њом?
Зар је нећу можда још сутра поново омрзнути, управо зато што сам јој данас љубио ноге?"

"Шта је боље? Јефтина срећа или узвишена патња?"

Колико искомплексиран, несигуран, сујетан и горд човек не да себи да се опусти, да прихвата и буде прихваћен.
 
"Куда је отишла? И зашто трчим за њом?
Зар је нећу можда још сутра поново омрзнути, управо зато што сам јој данас љубио ноге?"

"Шта је боље? Јефтина срећа или узвишена патња?"

Колико искомплексиран, несигуран, сујетан и горд човек не да себи да се опусти, да прихвата и буде прихваћен.
Francuzi imaju izraz za to: "mauveis faux", los laznjak, samozavaravanje... :)
Lepa stvar je sto su i on i ona nesto vise od toga. ;)
 

Back
Top