preporuka knjiga, kako početi

pored biografija, dobrim ulazom u filozofiju držim čitanje historičnih romana: ja, claudius, car i bog; poslovi gospodina juliusa caesara (bertolt brecht); benvenuto cellini; romane mika-a waltari-a itd.
i – već mi je neugodno - obavezno knjigu čuang tse istoimenog „autora“ i dau de đing lao tse-a.
nakon ovih tekstova domaći klasičari mogu samo još poslužiti kao primjer egocentrične kršćanske idiotizacije.

62785008.gif

navedene i daljnje historične romane preporučujem, jer se u njima (kao i kod kineza) može vidjeti, da nikad nikakvog etičkog ili duhovnog razvitka nije bilo.
 
niko of filozofa nije dao konkretno resenje.
Svi su samo Nagadjali, niko nije filozofiju pomerio sa
teorije na primenjeno znanje, sistem, put, nisu doveli stvar do kraja.
Znati da je lav lav nije veliko znanje, znati kako ga savladati
i pripitomiti takvo resenje filozofija ne nudi a
to je mnogo malo da bi se covek oslonio na nju.
Povraca mi se od tog znanja do kojeg covek dolazi
sedeci u kaucu. Osim toga filozofija moze samo da
razvije intelekt, sta je sa ljubavlju u najsirem smislu
te reci, sta je sa stvaralastvom i kreativnoscu?
Treba istovremeno kultivisati um srce i ruke da
funkcionisu u simbiozi. Razvijati samo intelekt
stvara emotivne bogalje, sebicne ljude i
ne-stvaraoce, koji misle da su jaki a ustvari
egoiste i psihicki veoma tanki.
To je jedan od razloga zasto retko posecujem
forum
tvoj pristup je malo previše rutinski.
cow.gif

filozofija ne služi profitu, kojeg možeš napisati na ceduljicu, kao što te dalekozor, svjetionik ili kompas neće nikuda odvesti.
uništavanje naše prirodne okoline, forsiranje tehnologije, pretvaranje naše životne okoline, zraka, kamena, vode, biljke, životinje i čovjeka u stvar i funkciju profita
je neposredna posljedica filozofije zapadnjačkog/kršćanskog (judejskog) kroja. to se također može vidjeti na tvom zahtjevu i očekivanju.
tako je ta sebičnost i egocentričnost posve tvoja, a ono što smatraš kreativnim stvaralaštvom, razaranje.
a ti ćeš nadalje konzumirati filozofiju degeneriranih sljedbenika "dragog" boga jahve,
neovisno o tome da li dolaziš ovamo i da li si toga svjestan.

 
Poslednja izmena:
Dugo sam se pitao s čime je najbolje početi proučavanje filozofije, pa sam došao do zaključka da je najbolje krenuti od samog početka - dakle pravac Indija - Bhagavad-gita. Sjajno štivo u svega 70 stranica.
u indiji se također može svašta naučiti. ali ako hoćeš krenuti od početka,
moraš se potruditi još koju milijardu godina unatrag. tada tok svih stvari postaje jasan.
feuerwerk060.gif
 

Back
Top