Pregrevanje maticne i procesora....

just men

Ističe se
Poruka
2.212
Prilikom igranja zahtevnije igrice npr. COD 6.
Iznenada dolazi do gasenja racunara.Nakon ponovnog ukljucivanja na Everestu mi stoji temperatura MB 70 c a procesora 75 c. ove temperature variraju + - 3 c.
Nakon 30.sekundi temperature padaju na nekih 33-35 c.
Dali moze biti razlog napajanje ili je u pitanju nesto drugo?
Napajanje je CHIEFTEC 360W
Kuleri vrte normalno,pasta na procesuru je nova stavljena pre 3.meseca.
 
Poslednja izmena:
pogledaj ovu temu i nacin testiranja

http://forum.krstarica.com/showthread.php/384209-Koliko-je-opasno...?highlight=temp

mozda ti se komponente dobro hlade ali topao vazduh ne izlazi iz kucista,a trebalo bi barem kroz napajanje
daj ti nama lepo koje su komponente,tacna ocitavanja iz everesta kada nije opterecen pa ces ga opteretiti i posmatrati real time kako se temp. krecu
i napisi sta imas od ventilatora,neki intake,out,na hardu,ramu....jel kuciste zavuceno ispod stola,prasina???
 
Kuciste je otvoreno,nikad ga i ne zatvaram.Redovno cistim hladnjake od prasine.
MB Gygabite GA M-52-S3-P
CPU AMD X2 4000 45nm
Od ventilatora ima samo jedan na kucistu 8.cm pozadi koji izvlaci vazduh napolje.
Kuler na CPU,Napajanju i grafickoj.
To je to.
Inace sad nisam kuci,kad dodjem izmericu temperature pa javim...
 
Kad navodiš konfiguraciju navedi i grafičku sa hard diskom, jer su oni značajni potrošači. Možda bi ti bilo bolje da je kućište zatvoreno i postavljeni bočni kuleri, jer bi bio usmereniji protok vazduha. Nisi rekao koja je veličina kućišta, da li Chieftec, Cooler Master ili neko žnj kućište. Što više napišeš, pre će ti neko dati korisnu sugestiju ...
 
Poslednja izmena:
Prilikom igranja zahtevnije igrice npr. COD 6.
Iznenada dolazi do gasenja racunara.Nakon ponovnog ukljucivanja na Everestu mi stoji temperatura MB 70 c a procesora 75 c. ove temperature variraju + - 3 c.
Nakon 30.sekundi temperature padaju na nekih 33-35 c.
Dali moze biti razlog napajanje ili je u pitanju nesto drugo?
Napajanje je CHIEFTEC 360W
Kuleri vrte normalno,pasta na procesuru je nova stavljena pre 3.meseca.

Isključi - qul and quiet , druga solucija je da ti stane kuler na procesoru usred rada možda bi bilo dobro da ga vežeš direktno jer možda mainboard ne daje struju kako treba za kuler procesora i da ja bih ipak proverio naleganje procesora i tu pastu i zamenio je opet
 
Kad navodiš konfiguraciju navedi i grafičku sa hard diskom, jer su oni značajni potrošači. Možda bi ti bilo bolje da je kućište zatvoreno i postavljeni bočni kuleri, jer bi bio usmereniji protok vazduha. Nisi rekao koja je veličina kućišta, da li Chieftec, Cooler Master ili neko žnj kućište. Što više napišeš, pre će ti neko dati korisnu sugestiju ...
MB - GA-M52S-S3P
CPU - AMD 64 X2 AM2 4000 65.nm
GPU - Gygabite ATI 4670.
HD - 160 gb. MAXTOR Sata TM3160215AS SCSI
Memorija GEIL ULTRA 2x1 gb DDR II 800.mhz.
Kuciste ASUS Vento ATX
Napajanje CHIEFTEC GPS 360 W
TV Kartica Gygabite GT P-6000

Napominjem da je sve to lepo radilo do pre jedno mesec dana,kad je poceo da se javlja problem sa gasenjem i pregrevanjem MB i CPU.
Napajanje je dosta staro sto me i navodi da nesto nije uredu sa njim.
Proveravao sam i naleganje hladnjaka na procesor i to je sve u redu.
Iskljucio u BIOS-u opciju qul and quiet
Da je do paste na procesoru onda bi se samo on pregrejavao a ne i maticna.
 
Poslednja izmena:
Capture4.png

Capture.png

Capture3.png
 
Mislim da treba da zameniš napajanje, iako ne mora da znači da je do toga. Moja konfiguracija, je dosta slabija, pa imam 450W. Kupi neko od 550 ili 600 W, to je uvek dobra investicija, jer ćeš kad tad nadograditi , HD recimo,a rezerva snage je potrebna . Ili ga odnesi u servis , da stave jače napajanje i optereti ga tom igrom i vidi da li će se restartovati
 
Mislim da treba da zameniš napajanje, iako ne mora da znači da je do toga. Moja konfiguracija, je dosta slabija, pa imam 450W. Kupi neko od 550 ili 600 W, to je uvek dobra investicija, jer ćeš kad tad nadograditi , HD recimo,a rezerva snage je potrebna . Ili ga odnesi u servis , da stave jače napajanje i optereti ga tom igrom i vidi da li će se restartovati
Kako god,moracu ipak napajanje da menjam.Ovo je staro sa 20.pinskim priključkom.
Dobro i da je do sad šljakalo,doduse Chieftec je Chieftec i to je stvarnih 360 wati snage.Sasvim dovoljno za moju konfiguraciju ali svemu dodje kraj pa tako i napajanju.
Videcu da uzmem neki LC Power od 500w.
Kazu da su se dobro pokazala a da nisu skupa.
Inace komp se ne restartuje vec se samo ugasi i to u roku od sekund dva.
 
Napominjem da je sve to lepo radilo do pre jedno mesec dana,kad je poceo da se javlja problem sa gasenjem i pregrevanjem MB i CPU.
Napajanje je dosta staro sto me i navodi da nesto nije uredu sa njim.
Proveravao sam i naleganje hladnjaka na procesor i to je sve u redu.
Iskljucio u BIOS-u opciju qul and quiet
Da je do paste na procesoru onda bi se samo on pregrejavao a ne i maticna.
Ovako : od napajanja ti se neće pegrevati matična ploča i procesor to mogu odmah da ti kažem i potpisujem 100%.
ne samo naleganje hladnjaka treba proverit , čim jednom pomeriš procesor ili hladnjak posle postavljanja paste , pastu treba tada menjati pod obavezno jer se pri pomeranju hladnjak odvoji od procesorai kada opet nalegne tada između procesora i hladnjaka nastanu vazdušni baloni tj. džepovi koji utiču na smanjenje termoprovodljivosti paste , pastu uvek mazati tanko , za jedno mazanje je dovoljna pasta veličina većeg zrna riže , proveri obavezno kuler na procesoru ako on stane u radu ili se previše sporo okreće tada dolazi do zagrevanja i pregrevanja procesora koji automatski diže temperaturu, matične ploče , zatim proveri hladnjake na severnom mostu ako su otkačeni ili ne naležu dobro tada dolazi do pregrevanja matične ploče,

meni lično , tvoj slučaj liči na to da ti kuler na procesoru stane sa radom ili presporo vrti , indikativno je to da ti posle gašenja kompa i ponovnog paljenja temperatura procesora bude preko 70 + celzijusa i da ti to padne posle 30 sekundi na 30-tak stepeni , u prevodu kada ti proradi kuler onda je ok ali kada ti stane on se pregrije , što se tiče matične ploče njegova temperatura da 70 celzijusa on ne bi mogao da se ohladi na 30 celzijusa za 30 sekundi jer on nema poseban kuler pre će biti da indikator temperature matične ploče stoji jako blizu procesora na matičnoj ploči , sve u svemu zato je moj savet bio isključivanje qul and quiet-a i povezivanje kulera procesora direktno na napajanje jer je moguće da ti napojna na matičnoj ploči ne isporočuje struju kako treba - ovo je greška koja zna da se zavuče na svaku matičnu ploču tako da se ne brineš previše oko toga , jednostavno se preveže kuler direktno na jedan od slobodnih vodova i isključi se praćenje obrtaja fan-a u BIOS-u da ti ne bi stalno javljao grešku i to je to ,
 
Snejks, sa gornje slike se vidi da kuler ide na 3000RPM, moj phenom 9600 se kudikamo više grije pa je u sred ljeta max 1700RPM a temperatura procesora ne ide >60°C.
@Just Men uradi Clear CMOS pa onda pogledaj temperature. I nemoj još mijenjati napajanje pošto ne vjerujem da je do njega, ako je nekad dobro radilo.
 
Snejks, sa gornje slike se vidi da kuler ide na 3000RPM, moj phenom 9600 se kudikamo više grije pa je u sred ljeta max 1700RPM a temperatura procesora ne ide >60°C.
@Just Men uradi Clear CMOS pa onda pogledaj temperature. I nemoj još mijenjati napajanje pošto ne vjerujem da je do njega, ako je nekad dobro radilo.
tačnije 3096 i vidi se da prikazuje 78 celzijusa na procesoru , taj fan da se stvarno vrti na 3096 obrtaja temperatura ne bi bila ni blizu 45 celzijusa u full loadu zato i mislim da taj fan stoji ili sporo se vrti ili je crknu deo na matičnoj ploči koji kontroliše napon na izlazu sa matične ploče na fan , pošto fan nema obrtomer već se procena brzine fan-a vrši podizanjem i spuštanjem voltaže šta bi onda ti zaključio?
Ja moj zaključak ne bih menjao.
 
evo da nesto kazem i ja,za taj amd 78c je nista,on ide i do 90c,ali naravno pozeljno je sto manje. sto se tice paste na procesoru ne treba je menjati non stop,kada sam je zamenio i posle 6 meseci skidao procesor ona je i dalje bila u istom agregatnonom stanju kao i iz tube,doduse ja sam promenio one zvake sa south i north bridge-a i spustio temperaturu za po 2c na njima. moguce da senzor temp. maticne tj program daje lazna ocitavanja,pipni prstom male hladnjake pa utvrdi jesu li mlaki ili vreli,ako je potrebno kupi 2 fan-a od 4cm i namontiraj na njih,ili samo napravi dobar protok vazduha u kucistu.


resetovanje moze biti iz razloga sto ti je u biosu podeseno da se gasi na nekoj temperaturi,proveri to i ako je na manjoj od 90 eto razloga,a moguce je da pri velikom opterecenju napajanje jednostavno nije dovoljno jako mada sumnjam u to,proveri ovde pa napisi koja mu je potrosnja,ja sam ti izracunao i kaze 266w max,pod uslovom da taj chiftec ima realnu tu snagu
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp
 
evo da nesto kazem i ja,za taj amd 78c je nista,on ide i do 90c,ali naravno pozeljno je sto manje. sto se tice paste na procesoru ne treba je menjati non stop,kada sam je zamenio i posle 6 meseci skidao procesor ona je i dalje bila u istom agregatnonom stanju kao i iz tube,doduse ja sam promenio one zvake sa south i north bridge-a i spustio temperaturu za po 2c na njima. moguce da senzor temp. maticne tj program daje lazna ocitavanja,pipni prstom male hladnjake pa utvrdi jesu li mlaki ili vreli,ako je potrebno kupi 2 fan-a od 4cm i namontiraj na njih,ili samo napravi dobar protok vazduha u kucistu.


resetovanje moze biti iz razloga sto ti je u biosu podeseno da se gasi na nekoj temperaturi,proveri to i ako je na manjoj od 90 eto razloga,a moguce je da pri velikom opterecenju napajanje jednostavno nije dovoljno jako mada sumnjam u to,proveri ovde pa napisi koja mu je potrosnja,ja sam ti izracunao i kaze 266w max,pod uslovom da taj chiftec ima realnu tu snagu
http://extreme.outervision.com/psucalculatorlite.jsp

Meni pokazuje ovako minimum i preporucenu snagu napajanja...
Capture5.png
 
ja sam na netu pod tom oznakom harda nasao sata2 a ne scsi,jel znas kako mu izgleda kabl?

sata
images


ata
images
images


scsi
images



sta kazu podesavanja u biosu jel ima temperaturu na kojoj se resetuje?

SATA kabl
Taj prvi na slici koju si postavio
U BIOS-u namesteno je na 80 stepeni.
Ali nigde nema opcija da gasi racunar vec samo da daje zvucni signal.
Iskljucicu tu opciju kasnije pa cu videti dali ce se opet gasiti.
 

Back
Top