Pregrejavanje

NemanjaMHC

Obećava
Poruka
64
Kada pokrenem neku igru naprimer Call of Duty Ghosts komp pocne da proizvodi zvuke BIP BIP BIP. Usao sam u HWMonitor i temperatura od TMPIN2 je 85C prilikom igranja igre.Kada niste ne radim temperatura je 60C sto je puno ocigledno postoji neki problem...

Mene zanima sta je TMPIN2 i kako mogu da smanjim temperaturu Znaci ne pregrejava se ni procesor ni grafa samo TMPIN2 ali ne znam sta je to...

https://imgur.com/a/ZkKXXKQ
 
Verovatno maticna ploca nesto na njoj. E sad tesko da ce procesor biti hladniji od toga. A CPU kuler ti se vrti na 5k obrtaja, ne znam te starije ali trebalo bi da pusti obrtaje ako je procesor u leru. Mogu da zamislim koju buku slusas ;p
 
Ali brate nista ne radim na njemu temperatura od 60 do 65C. Da upravu si jako je bucan. Kako mogu da resim ovaj problem?

- - - - - - - - - -

Inace driveri su updatovani svi, komp je ociscen od virusa i svih sranja...
 
Taj HW monitor zaboravi pitanje je šta on pokazuje i kako pokazuje drugo je pitanje da li su ti senzori ispravni.
To što se čuje je znak upozorenja da je temperatura procesora najverovatnije visoka tj verovatno je u biosu namešteno da se signalizira ako temperatura pređe 65 celzijusa.
rešenje je otvoriti komp i izduvati ga kompresorom za vazduh pogotovu hladnjak procesora , phenom x4 955 je jak procesor još je i otključan za klokovanje , temperature su ti svakako visoke možda ćeš morati da menjaš i pastu na procesoru i na kraju možda ćeš morati i da menjaš i procesor ako se temperatura ne spusti na koliko treba , realno to je procesor star barem 10 godina a svemu jednom dođe kraj i on isto ima svoj vek trajanja.
Znači moj savet je korak po korak
- Otvori kućište
- skini hladnjak sa kulerom polako bez silovanja i čupanja jer može da se desi da je procesor zbog starosti paste čvrsto zalepljen za hladnjak , najbolje je ga pre podizanja sa procesora blago i oprezno zaokrenuti da se odvoji od procesora naravno bez silovanja , internet tj youtube je pun klipova kako se skida hladnjak
- izduvati hladnjak od prašine i očistiti perajca na kuleru
- obrisati staru pastu sa procesora i staviti drugu pastu , akođe je youtube pun snimaka kako se stavlja pasta
- vratiti hladnjak gore i prikopčati ventilator na matičnu ploču
-
 
Pazi pre par dana sam skidao hladnjak sa procesora da proverim nesto i vratio sam ga bez termalne paste(ocistio sam i hladnjak i procesor). Znaci sad uopste nema termalna pasta na procesoru a znam da treba da bude, ali opet razmisljam valjda bi trebala temperatura da bude visoka bas na procesoru ali ne na ovom TMPIN2( ne znam ni sta je to tacno)..

Nije samo HWMonitor, kada pokrenem igru cuje se BIP BIP znaci HWMonitor nije pogresio ocigledno postoji problem takodje preko AIDA64 pokrenem system stability test i kada pokrenem za FPU on dodje do temperature od 85 u roku od par sekundi i pocne se cuti taj BIP BIP zvuk
 
100% ПРАШИНА :per:

- - - - - - - - - -

Pazi pre par dana sam skidao hladnjak sa procesora da proverim nesto i vratio sam ga bez termalne paste(ocistio sam i hladnjak i procesor). Znaci sad uopste nema termalna pasta na procesoru a znam da treba da bude, ali opet razmisljam valjda bi trebala temperatura da bude visoka bas na procesoru ali ne na ovom TMPIN2( ne znam ni sta je to tacno)..

Nije samo HWMonitor, kada pokrenem igru cuje se BIP BIP znaci HWMonitor nije pogresio ocigledno postoji problem takodje preko AIDA64 pokrenem system stability test i kada pokrenem za FPU on dodje do temperature od 85 u roku od par sekundi i pocne se cuti taj BIP BIP zvuk

БУДАЛЕТИНО
 
Podji do servisa da dobro i pažljivo očiste prašinu sa matične i peraja kulera na napajanju.
Prašina na kuleru na napajanju često proizvodi takve zvukove.

Takodje, malo "seljačko" ali odlično rešenje je da skineš bočnu ploču
i zakačiš negde na kućište dodatni ventilator iz napajanja, da hladi grafičku karticu.
 
Podji do servisa da dobro i pažljivo očiste prašinu sa matične i peraja kulera na napajanju.
Prašina na kuleru na napajanju često proizvodi takve zvukove.

Takodje, malo "seljačko" ali odlično rešenje je da skineš bočnu ploču
i zakačiš negde na kućište dodatni ventilator iz napajanja, da hladi grafičku karticu.

Ma buraz ocisticu ja sutra sto bi nosio u servis. Ne slazem se da napajanje proizvodi takav zvuk jer se taj zvuk pojavi tek kada je temperatura od tmpin2 preko 83C. Ocisticu ga sutra od prasine i stavicu termalnu pastu i to bi trebalo da resi problem.
 
Ma buraz ocisticu ja sutra sto bi nosio u servis. Ne slazem se da napajanje proizvodi takav zvuk jer se taj zvuk pojavi tek kada je temperatura od tmpin2 preko 83C. Ocisticu ga sutra od prasine i stavicu termalnu pastu i to bi trebalo da resi problem.

OK.
Ako to znaš sam, uradi.
Za zvuk sam mislio kad se na perajama ventilatora na napajanju nakupi prašina.
To svakako sam možeš da očistiš.
Poz.

Za temp proveri u karakteristikama.
Najčešće je do 80 C
 
Termalna pasta služi da se temperatura sa procesora prenese na hladnjak koji hladi sve to , ako nema paste toplota se ne prenosi kako treba i on ne može da ohladi procesor zato se i buka povećava a i kuler se vrti na nenormalnom visokom broju obrtaja preko - 5000 što je kod tebe slučaj , kule preko hladnjaka pokušava da ohladi procesor sa čim nema kontakt , zato se i ta pasta zove termoprovodljiva.
Napravio si glupost ne postavljanjem paste..
 
Poslednja izmena:
Ma buraz ocisticu ja sutra sto bi nosio u servis. Ne slazem se da napajanje proizvodi takav zvuk jer se taj zvuk pojavi tek kada je temperatura od tmpin2 preko 83C. Ocisticu ga sutra od prasine i stavicu termalnu pastu i to bi trebalo da resi problem.

Шта мислиш која компонента у рачунару троши највећу струју, највише се греје и има највеће оптерећење у сваком смислу...??? ...:think:

Termalna pasta služi da se temperatura sa procesora prenese na hladnjak koji hladi sve to , ako nema paste toplota se ne prenosi kako treba i on ne može da ohladi procesor zato se i buka povećava a i kuler se vrti na nenormalnom visokom broju obrtaja preko - 5000 što je kod tebe slučaj , kule preko hladnjaka pokušava da ohladi procesor sa čim nema kontakt , zato se i ta pasta zove termoprovodljiva.
Napravio si glupost ne postavljanjem paste..
:ok:

- - - - - - - - - -

Да ти " појасним " оно што сигурно не знаш и што није споменуто, јер се подразумева да си бар " толико " упознат...:think:

За разлику од " Главног процесесора " чија је контактна плочица преко које се хлади комплетан силиконски кристал процесора " идеално равна :D "...контактне површине алуминијумских и бакарних хладњака нису ни приближно идеално равне ...:(

Прислањањем хладњака на контактну плочицу процесора ( без употребе пасте )..питање је да ли би остварио 15 - 20% директног ►◄ контакта и преноса топлоте са процесора на хладњак...и процесор би ти се " Сигурно прегрејавао " при сваком већем оптерећењу од " Idle "...:think: :aha2:

Термална паста служи да " попуни све празнине " у контакту хладњака са контактном плочицом процесора и " идеализује тај контакт " ради што бољег хлађења процесора...:D:D:D Зависно од квалитета употребљене термалне пасте...пренос топлоте се креће између 85 и 97%...;) :aha2:

Најбоље термале пасте на тржишту ( за гејмере :lol: ) су:

1. Zalman ZM-STG1
2. Arctic Silver 5
3.
Arctic Cooling MX-2
4. Noctua NT-H1
5.
Arctic Cooling MX-3

Коју год да употребиш ..нећеш погрешити ..;) ...:bye:
 
Da si guglao malo video bi da ti je

TMPIN0 senzor za maticnu plocu
TMPIN1 senzor za procesor
TMPIN2 ti je za VRM/Mosfet na mploci koji sluzi da regulise voltazu koju dobija procesor.

Genijalno resenje da skines pastu sa kulera cpu ti garant pregreva procesor i plocu oko procesora gde se bas, zamisli nalaze mosfetovi. Omg. Ko bi rekao.
 
Evo na drugoj ploci gde se ti mosfetovi nalaze.

AdSMGk7.jpg
 
Kuler je bucan jer ne moze da ohladi procesor. Moras to sve izduvati na kompresor, staviti drugu pastu i ako treba dodati neki 12 kuler da izvlaci toplotu iz kucista.
Ako ti mnogo jeci kuler ili je premator pa se istrosio ili ti se nesto pregreva pa on mucenik radi punom parom ne bi li to nekako ohladio. Jedini izbor koji imas je da probas sa pastom, ako nece i idalje je bucan, moras kupiti neki aftermarket kuler.
S obzirom koliko ti je mator komp, razmisljaj o zameni. Ipak je to procesor iz 2009 godine. Jos malo pa 10 godina.

- - - - - - - - - -

Starost komponenti ti je bitna jer vremenom one pocinju da pustaju vecu struju i pocinju da se greju vise, nema sta ti tu da uradis da bi to popeglao. Kao sto ti i napajanje vremenom slabi.
 
Stavicu pastu za nekih 30 min pa vam javljam. Nego me zanima jel ima nekakve veze sto je napajanje u donjem cosku racunara?

НЕМА ...са толико вентилатора на кућишту...;)

Колико видим на фотки, на процесору није обичан " блок кулер "...личи ми на ..Noctua kuler ...:think:( можда грешим )
 

Back
Top