Pravoslavno vaspitanje

M

maleni

Gost
Gospodine Mihajlovicu,
da ne ulazim previse u doktrinarne probleme onoga sto izlozili zelim samo da vam usmerim pogled ka jednom - ka reci Bozijoj. Vecinu stvari koje ste nabrojali necete naci u Svetom pismu, zato sto toga tamo nema, ili ga ima u zabranama (kao sto je na primer stovanje ikona).
Osim toga pravoslavna doktrina deli ljude na one koji mogu da ucestvuju i one koji ne mogui da ucestvuju u liturgijama. Zato je vas poziv za liturgijsku aktivnost u najmanju ruku neozbiljan. Posto vama nije potreban akitvan ucesnik nego aktivan dekor vase Liturgijske predstave koja je takodje uzgred budi receno jedan obican nonsens.
Vise od ovog ne zasluzujete.
 
Pravdo-
ili mozda to nisi znao.

Namerno sam te oslovio sa MIHAJLOVICU jer svoje ime nemas no pismo potpisujes imenom onoga od kojega pozajmljujes i znanje i misli posto ni toga nemas.

Sto se tice moje pripadnosti pseudohriscanskoj sekti - ni tu nisi u pravu. Nisam subotar/adventista niti bih to zelo da budem niti Pismo dozvoljava da budem.
Ako si nekad procitao Bibliju primetio si poslanicu koju je apostol Pavle napisao crkvama u Galatiji.
Dakle u tom pismu pise da onaj ko se nije odvojio od zakona ne moze da ucestvuje u blagodati Isusa Hrista. Mislim da, shodno tome, mozes da vidis da nisam pesudohriscanin.
Samo sam hriscanin, onaj koji sledi put Gospoda Isusa, i samo to.
Onaj koji se ne klanja tvorevinama ljudskim, slikama, kipovima, ne ljubi kosti koji je neki vandal otkinuo sa nekog mrtvog tela pa predstavio kao prst svetog XXX.
Ne klanjam se ni "svetom" krstu, kojih usput govoreci u svetu ima stotinjak od cega najmanje deset samo u pravoslavnim manastirima, crkvama i sta ja znam gde. Ispade da ste Gospoda raspeli najmanje 100 puta i to uvek na drugom krstu kako bi ste svi mogli da dobijete svoje parce.
Umesto toga je zivimi i propovedam Hrista raspetog koji je Ocevom silom podignut iz mrtvih da zivi kako bih i ja mogao da zivim zahvaljujuci njemu.

A sto se tice liturgije. Molim te da mi citiras delove Biblije koji govore o hriscanskoj liturgiji.
Da ti malo pomognem - recimo Dela apostolska 2:40 pa dalje. Ti nadji ostalo. Mozda nadjes nesto sto ja nisam mogao.
Ako nadjes, odgovoricu ti gde ste to onemogucili obicnim ljudima da ucestvuju u slavljenju Boga po pravu koje im pripada kao stecenom narodu, svetom svestenstvu (apostol Petar).

Dakle, ti si na redu
Hristova sila neka obnovi tvoje srce i tvoj um da vidis sta ti je sakriveno.

Maleni
 
Pre svega, maleni nije ime, barem nije moje licno. Ono je upotrebno i opisno.

Ne smatram sebe velikim, barem ne po pitanju Bozije reci, pa se onda tako i predstavljam.

Sto se tice mog kopiranje, jasno je koga kopiram. Svakako ne coveka, vec Duha Svetog koji nam kroz ljude napisa Sveto Pismo. Kada kopiram kopiram, dakle, Pismo, sto se za tebe nebi moglo reci.

Da razjasnimo jednu vrlo vaznu stvar, Hrist nije otisao na krst da bi sa njim postao drvo. Jadna ti je vera ako u to verujes. Procitaj sta pise. On se popeo na krst na bi postao proklet za nas. Mene i tebe, one pre nas i one posle nas. Jer smo sagresili i postali kao prokleti pred Bogom. Dakle i izgubljeni. Ali on ponese nase grehe na krst, dakle on posta proklet da bi smo mi bili sveti. Zbog toga je umro tamo. Ne zbog parceta drveta nego zbog dragocenih dusa - nasih, svih.

Jer Sin Bozji je dat zbog toga jer je Bog tako zavoleo svet da je Njega dao da SVAKO, ko u njega veruje (obrati paznju u njega - ne krst, ne u ljude) ne pogiine nego ima zivot vecni. Ovo ti pise u Jovanovom evandjelju 3,16. Pa ti vidi.

Sto se liturgije tice - ajde budi ozbiljan. Cini mi se po pisanju da nisi malo dete.
Budi mali, ali nemoj da si detinjast.

Maleni
 
Буди мало конкретнији када неког оптужујеш за нешто. Сем тога, боље би било да се сконцентришеш на аргументовану дискусију, него да покушаваш да дисквалификујеш друге дискутанте личним нападом. То је типично само за оне који или немају аргумената, или су незрели балавци. Чисто као савет... :wink:
 
Danas nisam imao vremena da zavrsim ono pismo pa bih sada to da dovrsim.

Naime, da te podsetim da kidanje stihova iz Boblijskog konteksta moze da te dovede u, ma u ostalom tu gde jesi.

Da li si siguran za tumecenje zelenog i suvog drveta. Da Gospod mozda ne govori o nevoljama koje ce snaci jevrejski narod *zelenoj grani* i koje ce biti velike. Kakve tek nevolje ocekuju one koji ne veruju Boga, koji nisu izabrani narod, recimo neznabosci *suva grana*. Mislim da je tvoje shvatanje ovog stiha veoma suplje.
Osim toga znamo i da apostol Pavle govori o drvetu, tj. smokvi sa koje je otrgnuta grana (jevreji koji nisu poverovali) i na njeno mesto postavljena je divlja grana (oni koji su poverovali iako nisu jevreji). Mozda i tu ima neke simbolike o Hristu, ako se dobro napnes, mogao bi nesto i da pronadjes.

Vidim, s druge strane da ti stvarno ponestaje argumenata pa pokusavas da me uvredis. Mogu da ti kazem uzaludan ti je trud. Trpljenje Gospodnje nas je naucilo da ne obracamo paznju na uvrede jer nismo zato ovde. Ovde smo da svetlimo kao svetlila sred opakog i iskvarenog narastaja.

A saad nesto o crkvi ili Crkvi.
Napadas me tamo gde ne traba da diras. Ja recimo ne smatram da je naprimer ygrada koju ljudi zovu Crkva Svetog Marka, usitinu crkva. To je samo jedna od lepih zgrada koje krase Beograd. To sto neki ljudi u nju dolaze da se pomole Bogu ne cini je da bude crkva. Ali to ne moraju da cine u toj zgradi (iako je mnogo ugodine unutra kad pada kisa) to mogu da cine i na klupama u obliznjem parku gde ih usput govoreci nebi orobili za svece, priloge i ostale "namete".
Ne rece li Gospod, "dolazi vreme, i evo vec je doslo kad se nece moliti ni u hramu u Jerusalimu, ni ovde na gori, ... nego ce se pravi molioci moliti u duhu i istini, jer Otac takve molioce zeli."

Crkva je dragi moj, skup onih koji su pozvani iz sveta u carstvo Bozje, a ne skup zgrada i hijerahijsko ustrojstvo vladika koje u potaji smisljaju pakosti jedan prema drugom i zabranjuju jedan drugom da nogom stanu na tlo njihove eprahije bez dozvole.
Crkva je, dragi moj, vec skup dvoje ili troje koji su se okupili radi molitve Gospodu.
Tako ti ti i Pismo govori, "pozdravi crkvu u njihovom domu" ili "pozdrav crkvi koja je u njihovom domu" i jos mnoga mesta. Ako te interesuje pronacices.

Ja, verujem u jednu i jedinu sabornu crkvu, svih onih koji su poverovali, pokajali se i krstili u ime Gospoda Isusa Hrista te su primili dar Duha Svetog, koji se "daje svima na korist crkve"

Maleni
 
Izvini,
ali mislim da ti ne citas ni ono sto napises tako da nezanas iza cega stojis.
Sto ne zamolis negog od brace da ti pozajmni nekoliko "dubokoumnih" recenica pa da mi ih posaljes kako bi smo uopste imali o cemu da pricamo. Ovako, popustas ... Imas sliku, predrasude, pun si praznog ponosa i ne usudjes se cak ni da pogledas na sebe.

Ali sta da ti radim. Ja sam se parem potrudio da naucim "nekoliko fraza" a ti ni toliko.

Nazalost ...
 

Back
Top