Православна инквизиција

A to braco pravoslavci pretite?
Takva vam vera, bila i osstala

Ne boje se, proci ce tako. ..
Ali vama je time buducnost zapecacena.
Kao sa turvävima kada su dosli kao kazna zbog bogumile.
ma ko ti bre preti? samo mi je smesna ta vasa manija gonjenja... propovedaj i subote i egw, bas me briga, nemam pametnija posla nego da ti pretim - pises gluposti, koga bre briga za tvoje adventiste? ja ne znam nikoga. niko vas ne ferma 2%, i sad sebi dizete cenu, kao neko vam preti i progoni vas - smesan si, nikome niste bitni.

Hristos nije bio subotar, i vi ste zabludeli; ko hoce da bude u judaizmu, ne trebate mu vi, koji ste amalgam, kao sto egw i rece - ma smesni ste, radite sta vam je volja, ali ne izmisljajte da vam neko preti. Ja sam se nasalio, zna se sta su babuni.

Poslednja izmena:
ma ko ti bre preti? samo mi je smesna ta vasa manija gonjenja... propovedaj i subote i egw, bas me briga, nemam pametnija posla nego da ti pretim - pises gluposti, koga bre briga za tvoje adventiste? ja ne znam nikoga. niko vas ne ferma 2%, i sad sebi dizete cenu, kao neko vam preti i progoni vas - smesan si, nikome niste bitni.

Hristos nije bio subotar, i vi ste zabludeli; ko hoce da bude u judaizmu, ne trebate mu vi, koji ste amalgam, kao sto egw i rece - ma smesni ste, radite sta vam je volja, ali ne izmisljajte da vam neko preti. Ja sam se nasalio, zna se sta su babuni.
O nasem gonjenju si ti poceo ne ja.
Kako to onda nasa manija?
Zar bas sve morate da lazete?
To o Bogumilima vas je izbacilo iz koloseka crlve.
Nije crkva koja ubija, mucu, spaljuje, proteruje ljude.
To nije crkva.
Vama jeste jer bi bilo cudno da nije kada pripadate nije crkvi...
Da pripadate jeste crkva, vi biste sami to osudili.

Jovan 9,41Isus im odgovori: "Kad biste bili slepi, ne biste imali grjeha. A sad velite: 'Vidimo', zato vaš grijeh ostaje.

FB_IMG_1701812451897.jpg

vidovdan i slave pa i božić je iz predhrišćanske ere, pa na osnovu njegove konstatacije sam mu postavio pitanje. za običaje da ne pričamo, kult mrtvih predaka ono što zovemo zadušnice itd pa kako onda neko nasilno uterivanje kad ima dosta elemenata stare vere.
Kompromis.
Morali su da prave kompromise inače je nikada ne bi implementirali Srbima.

Na "Zapise" su udarili krst, kako bi staroslovensko verovanje da u tom velikom drvetu živi seosko božanstvo, zaštitnik sela, preveli u nov običaj semitskog verovanja KOJE NEMA RAZUMNOG OBJAŠNJENJA ? Na dan seoske slave sveštenici su počeli da predvode Litije i osveštavali ZAPIS ?
NIKAKVE VEZE SA HRIŠĆANSTVOM ?
ČIST STAROSLOVENSKI OBIČAJ koji su preuzeli ?

Staroslovenski bog zaštitnik kuće i porodice zamenjen je hrišćanskim dostojnikom, KOJI NIJE SRBIN ?

Tako da se staroslovenska SLAVA kućnom božanstvu transformisala u KRSNU SLAVU ?

Staroslovenski KUM, prijatelj porodice, ostao je kao nepromenjena kategorija - NISU SMELI DA GA DIRAJU, MENJAJU NITI PREOBLIKUJU.

Danas tolerišu ŠIŠANJE DETETA KOJE OBAVLJA KUM - takođe staroslovenski običaj STAROSLOVENSKO "KRŠTENJE".

I još puno toga se zadržalo starih SLOVENSKIH OBIČAJA u narodu srpskom.
...............................................................................................................................................................................................................................

Vizantijski izvori iz toga doba govore da je Nemanja za radi KRUNE koju mu je Papa obećao (SRBE JE TREBAO PREVESTI U KATOLIKE), lišio života svakog trećeg Srbina kako bi ostalu dvojicu preveo u novu semitsku veru ?

Što i jeste realno.

Zamisli da se rodiš u jednom sistemu vrednosti koji hiljadama godina egzistira na nekim duhovnim vrednostima koje su oblikovale jedan narod, na duhovnim vrednostima koje su prilagođene običnom životu, mirnom životu, blagostanju.

I dođe ti sad neko sa drvenim RASPEĆEM , na kom stoji mrtav čovek, umoren na strašnim mukama, zakovan klinovima?

I naredi ti da od sad moraš verovati u novog BOGA ?

Meni je prosto nepojmljivo da su Srbi tog doba uopšte pristali da prime novu veru?

Ali, metode UTERIVANJA HRIŠĆANSTVA bile su očigledno ekstremno nasilne. :think:

sa ostalim poprilično se slažem, sa ovim što te citiram ne, a dokaz preko noći smo postali ateisti pa ponovo preko noći vernici.
u to vreme i nije bilo nekog dobrog puta osim da se prihvati hrišćanstvo iz prostog razloga da nismo ne bi imali državu. bili bi na margini i rasuti ne bi smo znali ko smo.

Kompromis.
Morali su da prave kompromise inače je nikada ne bi implementirali Srbima.

Na "Zapise" su udarili krst, kako bi staroslovensko verovanje da u tom velikom drvetu živi seosko božanstvo, zaštitnik sela, preveli u nov običaj semitskog verovanja KOJE NEMA RAZUMNOG OBJAŠNJENJA ? Na dan seoske slave sveštenici su počeli da predvode Litije i osveštavali ZAPIS ?
NIKAKVE VEZE SA HRIŠĆANSTVOM ?
ČIST STAROSLOVENSKI OBIČAJ koji su preuzeli ?

Staroslovenski bog zaštitnik kuće i porodice zamenjen je hrišćanskim dostojnikom, KOJI NIJE SRBIN ?

Tako da se staroslovenska SLAVA kućnom božanstvu transformisala u KRSNU SLAVU ?

Staroslovenski KUM, prijatelj porodice, ostao je kao nepromenjena kategorija - NISU SMELI DA GA DIRAJU, MENJAJU NITI PREOBLIKUJU.

Danas tolerišu ŠIŠANJE DETETA KOJE OBAVLJA KUM - takođe staroslovenski običaj STAROSLOVENSKO "KRŠTENJE".

I još puno toga se zadržalo starih SLOVENSKIH OBIČAJA u narodu srpskom.
...............................................................................................................................................................................................................................

Vizantijski izvori iz toga doba govore da je Nemanja za radi KRUNE koju mu je Papa obećao (SRBE JE TREBAO PREVESTI U KATOLIKE), lišio života svakog trećeg Srbina kako bi ostalu dvojicu preveo u novu semitsku veru ?

Što i jeste realno.

Zamisli da se rodiš u jednom sistemu vrednosti koji hiljadama godina egzistira na nekim duhovnim vrednostima koje su oblikovale jedan narod, na duhovnim vrednostima koje su prilagođene običnom životu, mirnom životu, blagostanju.

I dođe ti sad neko sa drvenim RASPEĆEM , na kom stoji mrtav čovek, umoren na strašnim mukama, zakovan klinovima?

I naredi ti da od sad moraš verovati u novog BOGA ?

Meni je prosto nepojmljivo da su Srbi tog doba uopšte pristali da prime novu veru?

Mozda gepidi kelti tracani dacani morase da je prime a srbi im.uvalise haha

Па да, али мора се признати и да вас је доста емигрирало у Војводину.
Matemaika jeste samo si zaboravio naseljavanje Vojvodine Srbima iz BiH.
У Војводину су насељавани људи и из других републике и крајева, из Црне Горе на пример па и из Лике.

Са друге стране, добар део муслиманског становништва је избегао, после балканских као и првог светског рата у Турску.
А сигурно је већи број муслмана отисао из тадашње краљевине СХС/Југославије него што је Срба насељено после другог светског рата у Војводини.
Демографски губитак Срба од 659,391 људи је врло реална цифра, без улажења у губитке Срба на територији Хрватске.

Back