Mitra Mitrović
Ako je tačno da jake žene imaju od koga da nauče da budu jake, Mitra Mitrović je za to savršen primer. Odrasla je u porodici sa još tri sestre i bratom, a bez oca, činovnika u železnici, ostala je veoma rano.. Sva briga o porodici je pala na leđa Mitrine majke, a ona se i sama školovala i uz to odškolovala svu decu.
Mitra se već 1931. uključila u Savez komunističke omladine Jugoslavije. Postala je jedna od najvrednijih članica, a bez nje nije prolazio nijedan studentski protest. KPJ je tada još bila ilegalna, ali to nije sprečilo Mitru da 1933. godine postane njen član.
Studije i partijska aktivnost su joj donele i prvu veliku ljubav. Upoznala je mladog komunistu Milovana Đilasa koji joj je kroz nekoliko godina postao suprug, a kasnije na političkoj sceni i zamenik premijera. No, oboje su pre toga dospeli na metu predratne vlasti. Dotična je na akcije KPJ odgovarala hapšenjem, pa su se i Mitra i Milovan nekoliko puta nalazili iza rešetaka.
Kada je 1934. godine diplomirala, Mitra je prvi put ušla i u Skupštinu grada Beograda. Godinu dana kasnije se priključila Ženskom pokretu, u kome je osnovala i bila prva predsednica Omladinske sekcije.Pošto je tadašnji režim na članstvo u KPJ gledao sa podozrenjem, Mitra se paralelno držala i ponekih legalnih tokova. Sarađivala je sa štampom, što joj je pomoglo da uspostavi vezu sa širom publikom.
Kada je pokrenula časopis „Žena danas“, cilj joj je bio je da kroz uobičajene, ženske teme provuče antifašističke i antikapitalističke poruke. Mitra ih je na ovaj način otvoreno zagovarala, zbog čega je glas o njoj dosegao do žena izvan Beogradskog univerziteta.
Vlasti su presudile 1940. godine. 30. broj časopisa je zabranjen, ali Mitra nije odustajala. Sada je već slovila za istaknutu članicu KPJ, a budući da je svet srljao ka još jednom svetskom ratu, nisu prestale ni njene partijske aktivnosti.