POZIVAM NA BOJKOT MAKEDONSKIH PROIZVODA

sklopotnica

Zainteresovan član
Poruka
173
Postovani,
ukoliko imamo bar malo dostojanstva duzni smo sve dok traje tortura makedonske drzave nad vladikom Jovanom i Ohridskom Arhiepiskopijom da bojkotujemo sve proizvode koji dolaze iz Makedonije.
Prenesite ovo dalje i onima koji nemaju internet, pa nek oni prenesu dalje.
Od Boga vam zdravlje.
 
Dosle NVO, doso NATO evo sad i ovi:


Хомосексуалците бараат подобар статус во општеството
Билјана Стефковска
01.07.2005
„Кај нас многу често работи притисок однадвор и во име на некакво патување кон ЕУ“


Законско регулирање на нивните заедници и подобар статус во општеството бараат македонските хомосексуалци. Предлогот требаше да се претстави на денешната трибина, но салата остана празна.

Интересот мал и од политичките партии, но и од оваа група на луѓе.

„Донесување на закон за регистрација на истополови партнерства, со кој ќе се даде еден јасен сигнал и до Ел-Џи-Би-Ти популацијата во Македонија, значи до нехетеросексуалната популација во Македонија, меѓутоа и до хетеросексуалната ориентација во однос на нивната перцепција кон различните од нас“, изјави Кочо Андоновски, претседател на македонска асоцијација за слободна сексуална ориентација.

Предлогот го доставиле до сите политички партии. А добиле двосмислени и чудни одговори, и тоа само од дел од партиите. Албанскиот блок недостапен за оваа тема.

Пред да се дознае неофицијалната бројка од 200.000 хомосексуалци, партиите сметаа дека Македонија сеуште не е подготвена да ги признае и прифати овие луѓе. Сега, пред изборите, спремни се да ги сменат и своите платформи.

„Треба и Уставот да се промени во смисла да се додаде антидискриминациона клаузула по основ на сексуалната ориентација“, рече Каролина Ристевска, СДСМ

Дел од партиите сметаат дека промената во законот е избрзана. Според нив, на мала врата се провлекуваат промени за кои општеството сеуште не е подготвено. Промените се прифаќаат под притисок на меѓународната заедница.

„Кај нас многу често работи притисок однадвор и во име на некакво патување кон ЕУ и слично се прават измените без вистински да се има претстава за што всушност станува збор“, вели Мирјана Најчевска, претседател на Хелсиншкиот комитет.

Иако покани имало до сите владини и невладини институции, се одзва само Министерството за надворешни работи.
 
marlon:
Je li Keeper, majke ti reci mi otkada se privatizovao Carnex da li jos smrdi onako strasno fabrika stocne hrane? Zaboravio sam hotel kako se zove u centru je, bio je bez WC solje, kazu zao im odneo pethodni gost...Sutra su doneli novu sto jes,jes...

nemam pojma kad se privatizovao, mada mislim da ima jedno godinu dana. toliko sestra od bakute nema posao u carnexu. ne znam dal smrdi, daleko sam od fabrika, srecjom :) i od kanala.
hotel u centru je 'bachka', bogami da znash da je pristojan s obzirom da je vrbas u pitanju, ne znam za tu anegdotu al dobra je :lol:
 

Back
Top