Ekonomija
Ugovor sa „Fijatom“ u julu
Autor: B. S. | 14.06.2008 - 06:15
Ugovor sa „Fijatom“ u julu
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Mlađan Dinkić najavio je juče da će ugovor o zajedničkom ulaganju između kragujevačke „Zastave“ i italijanskog „Fijata“ najverovatnije biti potpisan sredinom jula, a nakon potpisivanja tog ugovora delegacija iz Srbije otputovaće u Torino na sastanak s predstavnicima „Fijata“.
Zoran Mihajlović, predsednik sindikata „Zastava vozila“, kaže da domaćeg proizvodnog programa verovatno više neće biti i da će jedan deo radnika otići na edukaciji zbog nove proizvodnje.
Nastavak teksta ▼
Nebojša Ćirić, pomoćnik ministra za ekonomiju i razvoj, kaže da delegacija „Fijata“ obilazi fabriku i da bi onda trebalo da izradi poslovni plan.
- Mi smo juče imali sastanak i očekujemo da se ugovor potpiše za dvadesetak do trideset dana. Oni treba prvo da urade poslovne analize, to je procedura koja je komplikovana i traje. Treba imati u vidu i da taj sporazum kasnije treba da ratifikuje Vlada.
Plan „Fijata“ jeste da do kraja sledeće godine naprave 200.000 vozila klase A i to bi bio potpuno novi model, a do kraja 2010. trebalo bi da se stvore kapaciteti za još 100.000 vozila klase B, sličnog „puntu“. Što se tiče starih vozila, sigurno će se nastaviti sa proizvodnjom „zastave 10“ - kaže Ćirić.
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=45484
Mogućnosti investiranja na Balkanu
Srbija privlačna stranim ulagačima
Autor: Tanja Trikić | 14.06.2008 - 06:00
Srbija privlačna stranim ulagačima
Srbija je šesta u jugoistočnoj Evropi po ukupnoj privlačnosti za strana ulaganja. Prema anketi 216 izvršnih rukovodilaca iz celog sveta, na prvom mestu je Rumunija, za njom slede Turska, Bugarska, Grčka i Hrvatska.
Strane direktne investicije u Srbiji pretežno su industrijske: u proizvodnju je uloženo 58 odsto ukupnog obima investicija stranih kompanija. Kao najvažnije za dalje poboljšanje privlačnosti Srbije, investitori navode osiguranje političke stabilnosti (32 odsto), poboljšanje imidža zemlje u svetu (19 odsto) i ispunjenje ekonomskih standarda EU (17 odsto).
Nastavak teksta ▼
Ovo su ukratko rezultati istraživanja koji su juče predstavljeni na skupu u hotelu „Hajat ridžensi“ kojem su prisustvovali Hans Ola Urstad, ambasador misije OEBS u Srbiji, Žozep Ljoveras, ambasador Evropske komisije u Beogradu, i Mlađan Dinkić, ministar ekonomije i regionalnog razvoja.
U kraćoj izjavi za „Blic“ Ljoveras je ocenio da je za Srbiju najvažnije da dobije vladu jasne evropske orijentacije koja će potrajati i obezbediti kontinuitet.
- Srbija ima obučenu i obrazovanu radnu snagu, dobru lokaciju, a sada i potpisan sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, koji bi trebalo da uskoro bude ratifikovan, pa ima dobre šanse da postane „hab“ jugoistočne Evrope i povrati status regionalnog centra koji je nekad imala - rekao je Ljoveras i dodao da je „on lično oprezni optimista“. Glavne smetnje za veća ulaganja su, po njemu, uz svetske ekonomske probleme koji se i ovde reflektuju, „ranjiva mesta“ same Srbije, kao što su rastuća inflacija, preterani fiskali troškovi, sve veći budžetski deficit i potreba povećanja izvozne baze. Ipak, politička stabilnost je ključna - zaključuje on.
Ministar Dinkić je izjavio da će SPP biti ratifikovan pre početka letnjeg odmora i da će Srbija do kraja godine dobiti status kandidata za članstvo u EU. Što se tiče formiranja socijalno odgovorne vlade, on smatra da je ona nemoguća bez jakog ekonomskog rasta.
Zanimljivo je da je Dinkić izjavio da će se do kraja meseca znati da li koncesionar „Alpina-Por“ može da zatvori finansijsku konstrukciju za izgradnju autoputa Horgoš-Požega i da će, u suprotnom, ugovor biti raskinuti da bi se prešlo na klasično budžetsko finansiranje.
Dinkić je rekao i da će biti raspisan poziv za izbor strateškog partnera za RTB „Bor“. On nije precizirao kada će to biti, ali je naglasio da će se tražiti strateški partner svetskoga ranga.
http://www.blic.co.yu/ekonomija.php?id=45481
Toliko, da više ne nagađate i ne pričate kojekakve izmišljotine