Quantcast

Posao u EU i EFTA

iivan

Obećava
Poruka
92
Cilj ove teme je da se podele iskustva i znanje o procedurama za dobijanje razlicitih vidova radnih dozvola, iskustva i saveti za nalazenje poslova i poslodavaca koji su voljni da zaposle ljude iz trecih zemalja kao sto je Srbija u ovom trenutku.

Razlog ove teme je mozda najbolja poslovica "trbuhom za kruhom".

Da razgranicimo od pocetka sta je sta:
EU = 27 zemalja clanica, EFTA - European Free Trade Association gde su clanice Svajcarska, Norveska, Island i Lihtenstajn.

Na ovom sajtu http://www.workpermit.com/ na naslovnoj strani od EU zemalja su Danska i Velika Britanija. Danska ima neki green card program/proceduru za kategoriju skilled workers, dok Velika Britanija ima Tier 2 program/proceduru.

Na ovom sajtu http://ec.europa.eu/youreurope/citizens/index_en.htm ima gomila informacija za gradjane EU i radne vize za druge zemlje EU u kojima bi radili i mogu se naci informacije za non-EU gradjane ako su clanovi porodice nekog od gradjana EU. Samo zato stavljam i tak link.

Sve ove procedure uglavnom su napravljene da stopiraju ljude kao recimo iz Srbije da lako dodju do posla u EU/EFTA. Uglavnom traju dugo, kostaju dosta u odnosu na plate u Srbiji i imaju "bizarne" uslove kao npr. da poslodavac dokaze da nije mogao sa nadje boljeg kandidata u zemlji, a onda ni sirom EU, pa je zato izabrao kandidata iz Srbije.

Na ovom linku http://www.transitionsabroad.com/listings/work/articles/working_in_europe_new_opportunities.shtml je neko napisao kako EU/EFTA nije tako zatvorena za one van nje, samo sto on ima pogled iz Amerike, tako da njemu dosta lakse izgleda - nema verovatno toliko problema da plati za sve procedure i zna automatski engleski sto mu moze olaksati dobijanje posla barem u Velikoj Britaniji i Irskoj. A mozda i u zemljama gde se jako puno govori engleski kao sto su Norveska i Svedska.

Za kraj da dam moj primer: nakon fakulteta nasao sam firmu koja je htela da me sponzorise za radnu dozvolu - to sam zaboravio da napomenem gore, firme/poslodavci moraju da odrade proceduru za dobijanje radne dozvole u ime kandidata. Nakon toga kandidat sa radnom dozvolom ide u ambasadu po vizu, a onda nakon ulaska u zemlju se prijavljuje za privremenu boravisnu dozvolu na osnovu radne dozvole. Ako nekom nije jasno sta je sta ili ne razume sve ove "papire" nije mi problem da objasnim.

I za kraj mi ostaje da pitam da li neko zna malo detaljniju proceduru za Svajcarsku i moze da ostavi link?

srbijadamus

Primećen član
Poruka
664
Cilj radnih dozvola ,viza ,boravisnih viza ,privremenih radnih viza ,studentskih radnih viza .

Je kao sto ste napisali da onemoguci ulaz prosecnim gradjanima zemalja treceg sveta prvenstveno Evropskih ,Aziskih i Afričkih .

Buduci da zemlje treceg sveta imaju oko 3% fakultetski obrazovanih jasno je ko je dobrodosao .

I da da podsetim da Ekonomski i drustveni fakulteti nemaju vrednost .

Sto se zanatlija tice dobrodosli su pod uslovom da mogu da sami obezbede vizu , a to je paradoks jer bez posla nema vize .

Dakle ukoliko ste odlucili da odete odavde imate vise nacina .

Jedan je da zavrsite trazeni fakultet ,i da odsljakate najmanje dve godine (ovo je 2011 nije 2008 kada se sve moglo)

Drugi je da kao zanatlija ubedite poslodavca da ste bas vi cudo pod suncem koje radi 24 h dnevno za minimalnu nadoknadu.

Možete da odete da studirate tamo ali to košta u proseku iznad 10000 eura po godini tj toliko morate da imate da prikažete novca prilikom dobijanja vize

Treci je kriminal ,o njemu necu pisati zenidba za papire ,lazne diplome,lazne ponude za posao itd .

Realno sanse da 2011 izadjete iz Srbije su oko 2% .

Drugim rečima za vreme Slobodana Miloševića šansa da izađete iz Srbije je bila blizu 85%

Dakle zaključak je jednostavan .

Norveška svima koji imaju završenu srednju školu kod nas se zove medicinska ,daje mogućnost za emigraciju kao bolničarima ,ili gerantodomaćicama .

Norveška prima i med sestre ali retko ko sa fakultetom nege konkuriše .

Rad na brodovima je šansa da pobegnete odavde ,međutim radi se puno i za mnogo male pare od 900 do 1500 dolara na prvom ugovoru da odete treba vam oko 1000 eura

Vozači kamiona se traže u Kanadi ,neophodno odlično znanje Engleskog jezika IELTS test 7777 drugim rečima većina vozača ne vlada jezikom tako dobro ,pa ni maternjim

iivan

Obećava
Poruka
92
Hvala na postu srbijadamus.

Slazemo se da je cilj da se onemoguci prosecnim gradjanima trecih zemalja da se onemoguci ulaz. Ono sto bih hteo ovom temom da uradim jeste da ukazem na zaobilazne puteve i lakse puteve da se dospe negde u EU/EFTA. U isto vreme i jeftinije i krace. Ja cu podeliti svoja znanja i svoje iskustvo, i voleo bih da vidim price drugih ljudi. Da i oni svojim pricama pomognu onima koji zele da dospeju u EU/EFTA.

Ono pod jedan sam probao ali dosad nema pozitivnih odgovora gde sam se prijavio.

Ono pod 2. se ne poklapa zato sto nisam zanatlija, ali se poklapa zato sto mogu da radim prekovremeno i za minimalnu nadoknadu. To je cena koja mora da se plati ako se zeli stici u EU/EFTA.

Sto se studiranja u inostranstvu tice, ima par opcija koje manje kostaju i pruzaju mogucnost studiranja u inostranstvu. To su recimo one koje se ticu onih koji su vlaskog i rumunskog porekla i studiraju u Rumuniji imajuci olaksice kao sto su besplatno skolovanje, besplatan dom i/ili stipendija. Mislim da slican program postoji za one koji su bugarskog porekla, i mogu da odu u Sofiju da studiraju sa slicnim olaksicama. Jos jedna opcija za koju sam cuo i koja se pojavila posle 2001. godine je ta da je Djindjic u Austriji omogucio skolovanje Srba sa olaksicama samo sto ne znam koja je kvota i koje su konkretne olaksice. Poznajem nekog ko je trebalo da ode preko tog programa u Grac na studije. Ne znam da li oni koji su madjarskog porekla imaju neki slican program za studiranje u Madjarskoj. UPDATE: imaju. Ovo je bilo sto se tice osnovnih studija. Sto se tice master studija uglavnom se placaju i kostaju dosta. Sto se tice doktorskih studija u nekim zemljama zapadne Evrope doktorand je placen - dakle dobija platu i smatra se gotovo kao da si zaposlen i primas platu. Paznja, u nekim zemljama se doktorat placa i kosta mnogo. Medju poslednjim zemljama u kojima se post-diplomsko obrazovanje (u nekim i osnovne studije) ne placa su Norveska, Svedska, Danska i Finska. Evo par linkova
http://www.studyinnorway.no/sn/Tuition-Scholarships/Tuition-fees
http://www.studyinsweden.se/How-To-Apply/Basic-information/Fees-and-costs/
http://www.studyinfinland.fi/tuition_and_scholarships
http://studyindenmark.dk/tuition-and-scholarships
Uglavnom ove olaksice samo smanjuju troskove, jer ostaju troskovi zivota koji su u ovim zemljama visoki (mama i tata ako su obicni radnici ne mogu da pokriju). Sva sreca sto vize za studije omogucavaju i da se radi part-time tako da moze da se zaradi onoliko koliko treba za zivot i koliko i mama i tata zajedno zaradjuju u Srbiji. Jos ako se dobije neka stipednija, onda si na konju. Uglavnom, to je borba za obrazovanje i prezivljavanje dok se ne zavrse, a onda ostaje borba za posao i problem predrasuda zbog imena koje potice iz Srbije. Da, postoji ta predrasuda o tome odakle ti potice ime. Cak i ako si druga genracija rodjena recimo u Svedskoj.

Od trece tacke - kriminala - neke stvari mogu da se izvuku i kao legalne. Na primer zenidba/udaja. Love can happen :) U principu to je - ako je brak istinski - najlaksi i najjednostavnija i najjeftinija procedura. Poznajem dva slucaja.

Sad bih samo u sali da pitam, zasto je su sad sanse da se ode 2% a za vreme Milosevica su bile 85%? Pa zato sto su tad ljudi koji bi ilegalno pobegli iz zelje trazili politicki azil :) Sala kao sala, ali izgleda da ima i zbilje u ovome http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2010&mm=03&dd=04&nav_category=11&nav_id=415546 bilo je ove vesti u svim medijima ali sad je na brzinu nadjoh ovde.

Poslednja izmena:

srbijadamus

Primećen član
Poruka
664
Zato što je pooštren vizni režim ,kontrole se vrše ,nekada se u Nemačku moglo ući na hiljadu načina do 2006-7 a sada traže i jezik i milion provera nije sve kao što je bilo .

Dalje studiranje je krvavo skupo ne zbog troškova studija nego smeštaj ,hrana ,moraš da radiš i dobro da potegneš ,a to malo ljudi može .

Znači brodovi to može ,provereno radi ,

Norveška med sestre,kuvari i IT

Češka IT industrija loše plate

Imigracione zemlje AU,CA,NZ ,ali su one toliko zakukuljile i zamumuljile sistem da se jednostavno ne isplati

Da pojasnim morate imati zanimanje na njihovim listama ,morate verifikovati diplomu,morate položiti mnogo visoko Engleski 7777 IELTS to nije lako ,
uz sve ovo čeka se od 1 do 4 godine i kada dodjete na red kažu vam da niste na listi traženih !!!!!!

Tako da sam spreman da obrazložim sve ,inače sam se nosio idejom da otvorim agenciju za posredovanje u emigracionim procesima ,na žalost interesovanje je ogromno ali šansa da dobijete vizu je izuzetno mala 2% možda manje

Ja ne mogu i neću da dajem nadu i pljačkam ljude

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.